ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Същинска Средна гора
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Същинска Средна гора
Автор Съобщение
PEGASOS



Регистриран на: 31 Мар 2011
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
силно мерси за включването на всички Ви.
снимките са мн. силни, изглежда ми доста добро.
Карта си намерих съвсем случайно макар на няколко места днес
да ми казаха, че не се преиздава от 3 години.
Въпрос имам към някой от Вас който е минавал,
има ли каптажи по трасето, и заслони за бивакуване?
Другото което ме интересува е има ли река, поток и пр. по трасето покрай който
се минава ??
Сря Юни 05, 2013 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
За вода разчитай само по хижите. Чешми има покрай Копривщица и само една на високото - там където се разделят пътя подсичащ вр. Фенера /Пъпчето/ и пътеката, преминаваща през върха. Има кайнаци на изток от вр. Богдан и на север от вр. Алексица, но според мен небива да се разчита на тях.
Сря Юни 05, 2013 6:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
За вода разчитай само по хижите. Чешми има покрай Копривщица и само една на високото - там където се разделят пътя подсичащ вр. Фенера /Пъпчето/ и пътеката, преминаваща през върха. Има кайнаци на изток от вр. Богдан и на север от вр. Алексица, но според мен небива да се разчита на тях.
Сря Юни 05, 2013 6:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
За вода разчитай само по хижите. Чешми има покрай Копривщица и само една на високото - там където се разделят пътя подсичащ вр. Фенера /Пъпчето/ и пътеката, преминаваща през върха. Има кайнаци на изток от вр. Богдан и на север от вр. Алексица, но според мен небива да се разчита на тях. за бивакуване има заслон на изток от вр Бич, до изоставената хижа Богдан, на излизане от Копривщица и край Чивира, колкото искаш изоставени бараки и цяла хижа без стопани..... Едва ли ще ти откажат да опънеш палатката покрай Фенера ии Средногорец ....
Сря Юни 05, 2013 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Може ли някой да даде актуална информация за състоянието на хижа Павел Делирадев? Питам, защото попаднах на една дискусия из нета, караща косите да настръхват - от една страна - и говореща доста ниско за моралното и интелектуално състояние както на хижарката, така и на нейните "гости". Доста простотия се е изляла и от двете страни, а реална информация за хижата и условията в нея няма.
От това, което четох, останах с впечатлението, че ще трябва да си взема непременно храна и спален чувал, за да спя безпроблемно в нея. Има ли нещо такова или все пак има елементарни битови условия? Не съм претенциозен, впрочем, но най-малкото ми се иска да знам ще мога ли да разчитам на душ или не?
Чет Юни 06, 2013 8:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
PEGASOS



Регистриран на: 31 Мар 2011
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
и аз съм чел доста тегави коментари,
не съм запознат но не е лошо ако някой знае да си признае Very Happy
Пет Юни 07, 2013 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение хижа Павел Делирадев Отговорете с цитат
Ходих там преди месец. Без забележки! Топло ни посрещнаха, взехме душ, нахраниха ни, на другият ден хижарката стана в 5 часа за да ни направи кафе и мекици....
Хижата има сериозен проблем с водата. Малко е и с ниско налягане. Ако сте с голяма група, вероятно няма да е възможно всички да се къпят.
Съб Юни 08, 2013 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shoker



Регистриран на: 25 Фев 2010
Мнения: 55

Мнение Отговорете с цитат
Аз също ходих преди месец и половина. И моите впечатления са само положителни. Единствения минус бе че за малко да им свърши бирата Very Happy . Ама се осетиха на време...
Пон Юни 10, 2013 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
mikesli, shoker,
благодаря за информацията.
Пон Юни 10, 2013 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
PEGASOS



Регистриран на: 31 Мар 2011
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
Ето и ъп-дейт на темата.
След като до сега търсих информация за Средногорието, този път аз ще дам такава след като
направих 5 дневен преход или около 50-60 км. не съм ги смятал точно през чудните природни дадености
на това място. Wink
Цялото пътуване беше изпълнено с голяма доза несигорност не за др. ами за правилната посока, както по-натам ще обясня.
Рано сутринта отпрашихме за Панагюрище и до така наречените Панагюрски колонии- отправната ни точка, което се оказа на близо 20 км. от самото Панагюрище, което пък ние установихме на място ( най-вероятно защото инфото ни беше малко слабо ).
И така с карта за 3лв. и 40кг раница аз и мой приятел се запътихме на пътешествие.
Идеята беше да минем през х. Павел Делирадев, гр. Копривщица, х. Богдан, х. Средногорец, х. Фенера ( Орела ) и баш у Старосел. Уви почти ни се получи ма не точно Very Happy
Още с тръгването от колиниите се завъртяхме 3 пъти в кръг докато намерим точната пътека за х. Делирадев, което за кажи речи пишмат туристи като нас двамата не е кой знае какво. Приехме го с усмивка и 3л. вода и в момента в който оцелихме пътя за нагоре си хванахме маркировка и стъпка, по стъпка се заизкачвахме през едни гори.
За наша несполука маркировката колкото беше начесто на места, точно толкова се губеше на мястото където ни беше най-нужна, а именно на кръстопът!
В тая планина не знам дали нарочно или от недоглеждане но баш там където има кръстопът маркировка няма в радиус от 500м сигурно. Установяването на този факт дойде с прекараното време в планината и с постоянното връщане след като сме блъскали километър, два в грешната посока.
След като стигнахме първата хижа Делирадев, с голяма почуда установихме, че не работи. Попитахме близките дървосекачи що така бе аджаба не бачка хижата, а те викат:
- Ми мн. рано сте тук!!! Той хижаря си е от Пловдив и си идва само петък, събота и неделя. През седмицата няма жива душа. Shocked
Мигашти тъпо и недоумяващи дали просто ние не се качваме често в планината като едно време и нещата са се променили драстично или просто тва е нормално, решихме да се стоварим възможно най-близко до хижата, разпънахме палатките напалихме огъня и в сладки разговори и ракия си мина вечерта и без хижата Smile
Продължавайки на сутринта рано, рано към гр. Копривщица и минавайки през няколко заслона ( м/у др. заслоните като изключим този на х. Богдан, всички др. бяха плачевни ), и след тегаво слиане от планината, гонени от облаци, дъжд и грамотевици, втората вечер успяхме да се изкъпем поне. Пренощувахме в една мн. приятна къща за гости ( на която няма да споменавам името за да не кажете, че правя безплатна реклама Smile ), взехме по един душ, хапване, пийване, сън и айде пак обратно по баиро.
Сутринта минахме покрай пазара на който попаднахме на байти Стоян който правеше едни страшни мекици 30 ст. бройката, над 10бр, ти прави 20% намаление хахахахахахаха........
Голям образ, изпроводи ни с няколко мекици аванта и айде пак по патеките. Втози ден бяхме най-амбицирани защото предстоеше изкачване на най-високият връх в средногорието, а именно в. Богдан.
Идеята беше да го издрапаме и да спим на х. Богдан или по-ското някъде около нея. Напрежението взе да си казва думата някъде към средата не за др. ами жегата беше смазваща. Разбира се стигнахме поредният немаркиран кръстопът някъде там в чукара и на 35 градуса жарко слънце двамата за пореден път се гледаме тъпо местим пръсти по картата и се чудим на ляво ли, на дясно ли....
Естествено като хора които играят тото цял живот и са оцелвали само и единствено 3-ка хахахах, хванахме от цялото стадо кучето и се запътихме в грешната посока Rolling Eyes
Блъскайки около 20мин стигнахме голяма поляна и за наше учудване гледаме около 20 палатки, стари военни покрити целите с одеала, брезенти и найлони, някъв бивак на 1500 м. в планината, и няма никой, грам човек!
Гледаме, търсим някой да питаме и никой, докато решим да се върнем щото вече 20 мин. няма маркировка и тамън тръгваме в обратна посока и срещу нас 6 каруци с 6 циганина вътре и хвърчат по чукара та дим се дига. Чак ме хвана шубето, ония с едни брадви, секири и кво ли не, викам си тия тука ни оставиха, както няма жива душа на км. ше ни копат у гората... хахахахахахахаххаха
За наше щастие се оказаха дружелюбни и макар да бяха хвърлили поглед на доматите ни които така старателно и внимателно си мяткахме из целият път, ни показаха правилната посока и чак искаха да ни налеят вода ( която м/у др. точно този ден имаше 6 чешми в радиус от 300м. и след тва чешма йок! чак на х. Богдан ).
Докато се замотаме до хижата мина време и след напоително охлаждане с изворна водица от чешмата преди хижата се зататрузихме през една поляна едвам едвам и кво гледам хижата разграбена, изпочупена няма жива душа. Цъках ме, цъках ме и я подминахме, намерихме една страшна поляна на един хълм с гледка към цялата планина и айде разпъвай бивака. Хпване, пийване пак хахаха залез, възвишени разговори за смисъла на живота ( знаете как е на такива места се отприщва нещо и почваш да философстваш някви пълни тъпотии които на момента ти се струват хипер смислени ) хахахахах, и накрая сън, здрав и спокоен сън. Макар моя френд да казва, че през ноща нещо душило около палатките аз лично съм спал като пън.
От х. Богдан се запътихме към х. Средногорец, която определено по картата е бая близко някъде около 2-3ч. и дет се вика няма къде да збъркаш, една пътека те води през едни хълмове и толкоз. Е да ама не, за нас двамата кретени трябва да е различно изпълнено с емоции хахахахах и айде пак на кръстопът и сами се сещата коя посока хванахме!!!!
Very Happy Laughing
Тоя път обаче се смъкнахме сериозно из някви гори, слънце не огрява толкова гъсти. Лутане, лутане, връщане и накрая излезнахме на един дет се вика път кат слънце...
В последствие се оказа, че така сме се отклонили, че не само сме пропуснали х. Средногорец и сме стигнали тази под нея която се казвааааааа ... х. Чивира.
Хижата огромна и празна естествено запусната и неподдържана както повечето там явно. Един чичак я наглежда само от време на време и толкова. Най- интересното беше един самолет кацнал на огромната поляна пред хижата, предполагам някъв изстребител стар ( не съм силен в авияцията ) опоскан де що железо са можели да смъкнат магалите ама квото беше останало мн. интересно хахахаха
Почвам да се впускам в подробности за тва накратко ....
Тръгнахме направо за х. Фенера, нямаше смисъл да се връщаме до Средногорец и чичето вика до Фенера 2-3ч. и ние с усмивки айде натам.
Да ама връх Алексица ми взе здравето сериозно, гледаш го нищо и никакъв хълм ама катеренето по едни кози пътеки с наклон 45 градуса и 40кила раница на гърба направо те връща в детската градина Very Happy
Едвам го качихме от там обаче има страшна гледка мн. красиво. Накрая стигнахме Фенера единствената хижа която работеше от всички покрай които минахме. Хижаря вика ше нощувате ли, спогледохме се с моя авер и викаме:
- Колко има до Старосел?
- 12км.!
- КОЛКО?????????!!!!!!!!
- 12км. бе!
хахахахахаххааххахахахахахаха викаме му ше го ходиме бе някъде надолу като ни завари здрача ще разпънем на някоя поляна катуна и си лягаме .
Голяма грешка!!!! Поляна кажи речи нормално която да не е била обитаване от овце, кози, крави, коне и пр., без бълхи, кърлежи и всекви изроди намерихме чак на километър, два от Старосел, към 22:00ч. някъде и нямаше мн. смисъл да разпъваме каквото и да било то и сили нямахме.
Вървяхме 12часа слиза и качване постоянно, краката накрая ми мязаха на пихтии, гърба почнах да го чувствам чак днеска.
Та тук някъде свършва и нашата история, 4-5 дена в планините Тилилейски, бродене по чукари, и горски масиви, по китни поляни и пр.
Не беше това което очаквах, но беше едно прекрасно преживяване което го препоръчвам на всеки който не е ходил. Само си вземете палатка, брадвичка или голям нож с който може да убиете ако се наложи куче ( щото там всяка конеферма или катун или форгон и пр. има поне по 2-3 помиара които са доста тегави ) и си вземете нещо по-добро от карта за 3 лв повярвайте ми, както и добро настроение Wink
Поздрави на всички Wink Arrow
Вто Юни 25, 2013 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да, голям купон е из Ловните полета на траките. Много пътища и кръстопъти, човек както си бичи по пътя и става невнимателен. Вика си, все ще излезна някъде, но не и където трябва. Аз се бях заблудил 2 пъти за 2 дена, но второто не го броя, защото се оказа много по-добре от към транспорт. Просто слезнах в Каравелово, вместо в Старосел Shocked Very Happy Shocked . Разбира се, усетих се рано, но хич не се спрях. Иначе добър вариант е спане в Копривщица и еднодневни преходи в различни посоки. Биволското кисело мляко е страхотно, а на есен по околните сколонове гъбите са брутални!
А и Копривщица още не е мутризирана и има атмосфера.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юни 25, 2013 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
imdnme



Регистриран на: 02 Авг 2014
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Много хубава информация, направо ме засърбяха краката и нямам търпение да хукна по горите.
В момента живея в Панагюрище, преместихме се от София преди няколко месеца и още не съм имала възможност да походя из Средна гора. Надявам се наесен ще ми се отвори възможност, пък и зимен чувал имам ако се наложи, не ме е страх Smile
Намислила съм като начало от Колониите да се кача до вр. Манзул и после да сляза в Стрелча (мисля че става за един ден), обаче чух, че по пътя имало много кучета и се разколебах.

_________________
Поздрави, Анджи
Вижте моята прогноза за времето
Съб Авг 02, 2014 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov