ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Мазалат,скали и водопади
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Мазалат,скали и водопади
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Мазалат,скали и водопади Отговорете с цитат
.

.В 8:30 на 14 август слезнах от влака на Габарево. От рано си личеше, че предстои голяма жега през деня. Затова побързах да мина петкилометровия участък до подножието на планината по хладно и да се мушна в гората нагоре. А там изненади не липсваха - дебела(преяла) пепелянка, близо над дядо Гъчово кладенче(снимките се увеличават):



Продължих нагоре гледайки с интерес прекалено прясната маркировка. Пробвах - цапа! Малко по-нагоре срещнах двама от паркова охрана, които опресняваха маркировката. Направих се на ударен и попитах, разрешено ли е да се завра в Кюйдере, до водопада Скока? Не, забранено е, резерват! Е, хубаво, няма да ходя тогава - ставам за пример...Питаха ме твърдо ли съм решил да отида все пак - в такъв случай направо да ми пишат акт. Не, благодаря! Поприказвахме още малко за великата организация БТС, за статута на пътеките, пресичащи резервати и др. После ги оставих да рисуват дърветата и продължих нагоре.
Водосбора на Соколна, част от резервата Соколна:



На хижата скука и жега отвън. След като няма да търся водопада хапнах и легнах вътре да дремна. По едно време дойдоха още двама та стана приказка. По някое време взе да не ме свърта, поразходих се наоколо да огледам изходящите пътеки - не съм идвал от 11 години.

Х.Соколна, част от Казанлъшкото поле и яз.Копринка в маранята:



Дойдоха още хора, издрапали в най-голямата жега. Хижарят пък търчи да носи вода на семейство, грохнали на 100м под хижата.
Сутринта станах рано и по тъмно, на челник тръгнах нагоре, да набера височина, докато е хлад. Очертаваше се още по-горещ ден.



Изгревът над Курткая и Демиркапия:



Скалите розовеят от първите лъчи:



Ранна сутришна панорама, преди изкачване на алпийския рид, вододел между Кюйдере и Соколна, двете части на резервата:



"Портата", огряна от слънцето, точно преди да я премина:



Поглед назад:



Още един поглед назад, от склона на Танас тепе:



И Мазалат се откри:



Склона на Мазалат към Курудере(ждрелото на р.Соколна):



Вр.Мазалат - предстои стръмно изкачване:



Отново Курудере, едно от най-дивите места в България, наричано Малкия Джендем:



Масивът на Танастепе, сниман от склона на Мазалат, долу се вижда седловината Киминчето:



Североизточния склон на Мазалат:



Отсреща на главното било се вижда х.Мазалат:



Северен склон на Мазалат:



В 10 бях на вр.Мазалат. Вятърът на силни тласъци искаше да ме бутне, но в правилната посока!

Шапката на Мазалат, кота 2197м:



Склонът на север към р.Габровница:



Главното(но по-ниско) било отсреща, начело с вр.Росоватец:



Вр.Пиргос - 2195м:



До тук добре, познат маршрут, обаче нататък става интересно. Пуснах се по Елидере. Завет, тишина, красота. А бистрата вода, на ръка разстояние. Кой знае от кога човешки крак не е стъпвал тук. Диви кози и пръчове спринтират по склона, след водопой:



Кристално чисто вирче:



По някое време гледам 30 метрова грамада задънва дерето отдолу:



После се оказа че от долната страна е поне двойно по висока. Водата я заобикаля от дясно, а отляво шеметен улей с неизвестен край. Тръгнах покрай водата, по отсрещния бряг минах, опасни участъци с таклонени туфи и плочи, минава се обаче! И така слезнах под красив поне 40-метров водопад:


(Отляво по тревите и скалите слезнах.)
Същия, от по-далече, скрит зад тясна скална пролука:



Знам че не е Тъжанско пръскало, което означава, че още има да се правя на алпинист надолу. Мноого бавно, стъпка по стъпка успявам да се спусна долу до огромните безредно разхвърляни късове и се озовавам под Тъжанско пръскало! Това е то, значи можело! Програма минимум за днес е изпълнена! Тъжанско пръскало, 65м:



Само горната му част:



И панорама на южния скален венец на Мазалат с Тъжанско пръскало:



Остава да се замъкна до хижа Русалка все пак, а слънцето започва да пече жестоко по южния склон. Долу в ниското се вижда с.Тъжа:



Бавно обхождам скалите по наклонената ивица между тях и гората. Тези чимове с дупки най-много ги мразя... Ето я седловината до характерния сцепен(двуглав) връх. Изкачвам се до там и поглеждам от другата страна, ето я хижата долу.
Спускам се в гората и гледам да държа права линия, но тръгвам по наклонено плитко дере. Вървя час и половина и започва да ми се струва много дълго това спускане, дори за уморените ми крака след десетина часа ходене. Както и да е, грешката е вярна излизам някъде под хижата на пътя. После за награда вървя нагоре в най-големия пек, от много акъл. Компасът си стои в раницата, но няма кой да го ползва.
На другия ден хич не бързам, съвсем мързеливо се понасям надолу, защото влакът ми е чак по обяд. Бера риган и чубрица, рупам къпини и в 12:30 хващам влака за Карлово. Един сладолед и се пъхам във влака за Пловдив, от новите мотриси, с климатик. Чак не вярвам на очите си! Време е за почивка.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Авг 22, 2008 8:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Браво бе! Перфектното ходене си направил! Punk Punk Punk Много хубави снимки, мехлем за очите. Very Happy

Змията бая тлъсла обаче. Личи си че е добре хапвала.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Авг 22, 2008 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
да, и аз щях да кажа "много хубаво ходене" Very Happy ... Ето, казвам го - чудесно е, екстра скали и баири. Билото на Стара планина винаги е много хубаво за снимане, едно такова меко и плавно е, за разлика от някои части на Рила и Пирин. Някой ден ще трябва да седна и с картата в ръка да чета, че не съм ходила натам и не знам наизуст кое къде е..
Змията бая тлъста наистина.. тя с рогче ли беше или не? Една такава щях да настъпя, та да си знам за друг път? Cool
Пет Авг 22, 2008 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Главата и беше завряна в шубрака и не ми се изследваше. Макар и преяла не върви да ходя да я разбутвам, и аз като преям не обичам да ме бутат. Cool
Някои от снимките са гадни, но ги пуснах, да служат за ориентир на тези, които искат да ходят по немаркираната част от маршрута. За съжаление 3 ценни снимки отидоха в небитието - фотоапарата се издъни докато ги записваше... Има обаче други, като подготвя слайдшоу ще ги включа.
Иначе района на Тъжанско пръскало е уникален и ми е в Топ 3 на любими места!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Авг 22, 2008 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Така си е да. Като е преял човека не обичат да го разбутват. Сигурно и пепелянките са така.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Авг 22, 2008 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Най-много лениво да те захапе гадта.

Яка тлъстуга наистина. Колко беше дълга на око/

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 22, 2008 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Не можах да определя колко е дълга, така навита, но беше дебела колкото дръжката на щеката(ТСМ)!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Авг 22, 2008 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Явор Митев



Регистриран на: 13 Юни 2008
Мнения: 49
Местожителство: Варна/София

Мнение Отговорете с цитат
Чудесен разказ и снимки......браво. Добре, че ти си щракнал пепелянката, а не тя теб. Тази година е бум на змии, внимавайте много.

И един въпрос - с какъв апарат снимаш... Wink
Нед Авг 24, 2008 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Явор Митев написа:


И един въпрос - с какъв апарат снимаш... Wink


Гаден, HP735. Crying or Very sad

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 25, 2008 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Кюйдере? Водопад Скока? Отговорете с цитат
Много ми допадна тоя маршрут! С чудесни изгледи - такива водопади са рядкост. Искам да попитам за "резервата". Какво, като е резерват? Защо се забранява минаването? Аз от Амбарица до Карлово през няколко резервата минах, та дори през вододайната зона в единия - там специално ни пресрещна някакъв надзирател, но никакви проблеми не са ми създавали. А тук защо е иначе?

Благодаря за картинката на пепелянката. Тъкмо щах да търся в Интернет, каква е тая змия. Като слизахме от хижа Мальовица, същата змия ни пресече пътя и се шмугна в храстите. Доста голяма беше. После големият внук, де кого срещнеше по пътя, все му разправяше какви змии сноват по пътя. Повечето се ужасяваха от разходката, на която бяха тръгнали!
Пон Авг 25, 2008 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Минаването през резерват по маркиран туристически маршрут е разрешено. Пътеката се изключва от резервата със заповед на началника на парка и ала-бала...Такъв е реда.
Пример: горния маршрут минава по вододела между Курудере и Кюйдере, това е в рамките на резерват Соколна, но е тур. маршрут който се поддържа. Ще му опресняват скоро маркировката.
Иначе навлизането в резерват е забранено, независимо по какъв повод. Достъп се изисква от ръководството на парка, но трябва да има сериозно основание за да те допуснат законно вътре. Не знам какво трябва да е това основание, няма разумно такова за нас, туристите.
Не че аз не можех да влезна, щеше да ми отнеме не повече от 2 часа. Неведнъж съм влизал в резервати, но опитвам да тренирам начина си на мислене - природата трябва да оцелее и след нас.
А това, дали те е спрял някой и кой, е отделен въпрос. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 25, 2008 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Маршрути в резерватите Отговорете с цитат
mislesht написа:
Минаването през резерват по маркиран туристически маршрут е разрешено.

Сега разбирам. Аз наистина се движех по маркирани пътеки. Става дума за Стенето в Стара планина и водохващането в долния му край. А и за още един-два резервата над Карлово. Въпросният водопад очевидно не е на такава пътека. А защо да няма маркирана пътека до него е отделен въпрос.
Пон Авг 25, 2008 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Брех тия ми ти змии Smile Така като гледам само аз не съм срещал някоя отровница по пътеките Very Happy Вчера слизах през Газейския циркус, а той е бая обрасъл в долната си част. Все в краката си гледах заради писаниците тука ... Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 25, 2008 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Брех тия ми ти змии Smile Така като гледам само аз не съм срещал някоя отровница по пътеките Very Happy Вчера слизах през Газейския циркус, а той е бая обрасъл в долната си част. Все в краката си гледах заради писаниците тука ... Laughing

Помниш ли като слизахме от Чуките? Бях на тръни защото какви ли не неща съм чел и слушал за змии и смоци там... Обаче нямаше инциденти. А условия имаше да ни надъвчат всичките яко. По едно време като се поизморих и ми писна да се оглеждам. Не, не, не!

Сотиров написа:
mislesht написа:
Минаването през резерват по маркиран туристически маршрут е разрешено.

Въпросният водопад очевидно не е на такава пътека. А защо да няма маркирана пътека до него е отделен въпрос.

Да, не е на такава пътека, но имало пътека. Няма да я маркират обаче. Снимах разни схеми и карти от стената на хижата(имам такъв навик). На една от тях имаше означена пътека от другата страна от към Скобелево към Скока. Това означава че в миналото е имало ясно проходима пътека от Скобелево през Скока до х. Соколна, т.е. пресича дерето напряко. Толкова знам.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Авг 26, 2008 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Така си беше на Три чуки. Аз затова си купих дългите гащи за тамошното ходене Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Авг 26, 2008 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov