ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Витоша - Верила - Рила - Пирин - Алиботуш /по Е4 за 12 дни/
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
Витоша - Верила - Рила - Пирин - Алиботуш /по Е4 за 12 дни/
Автор Съобщение
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Витоша - Верила - Рила - Пирин - Алиботуш /по Е4 за 12 дни/ Отговорете с цитат
Здравейте,

чудех се в кой раздел да сложа линка, че става въпрос не за една планина, а за 5 и в крайна сметка избрах в този, че 2 от тях влизат тук - Верила и Алиботуш. Smile

В края на юли и началото на август успешно осъществихме поход по маршрута Е4 - описал съм го сравнително подробно със снимков материал тук

Интересното е, че преди похода, докато търсих информация за Е4 в Интернет, никъде не успях да я намеря, освен едни много стари описания на Аспарух и Краси Новаков в клуб Туризъм преди повече от 10 години и то само до х.Ловна. Надявам се, че с този албум да допринеса повече информация за желеащите, които искат да минат по Е4 в бъдеще. Smile

Поздрави,
Жоро


Последната промяна е направена от Дженгала на Чет Фев 28, 2019 4:56 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Авг 22, 2011 3:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Страхотно! Браво на вас!!! С голямо удоволствие разгледах и изчетох цялото пътешествие. Живи и здрави да сте и пак да споделяте такива незабравими преживявания. ръкопляскания ръкопляскания ръкопляскания

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Авг 22, 2011 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Браус Жоре. Изригнахте ти и твоето дамско вдъхновение Very Happy
Да ти кажа откровено ти сбъдна една моя мечта.
Радвам се да видя, че мой познат тези дни е направил повече от това, което четех в една старичка книжка "От Бояна до Парилската седловина"
Само някой да ми гъкне за Ком-Емине... Rolling Eyes
BG BG BG

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Авг 22, 2011 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Ники, книгата ти за Пирин е много хубава и полезна! Поздравления! Не я носихме на Е4, за да не ни тежи, но бяхме разпечатали на ксерокс описанията ти от х.Пирин до х.Славянка/с.Парил/, както и х.Вихрен-х.Пирин /да, не бях го минавал още/ и ни свърши чудесна работа. Знаехме с точност къде се намирахме в даден момент от въпросните участъци. Също и за наличието на чешми - ето например още преди да тръгнем от Попови ливади решихме къде да обядваме - в м.Беглика, защото имало и заслон, и чешма. Smile Благодаря за книгата ти.

Ицо, пожелавам ти най-искрено в най-скоро време да се сбъдне тази твоя мечта! Заслужава си! Smile И ти също ми помогна при разузнаването на маршрута - от твоите снимки научих че има нова колова маркировка от Скопарника до Бука преслап, което също бе голям +. Smile

Поздрави,
Жоро
Smile


Последната промяна е направена от Дженгала на Вто Авг 23, 2011 10:39 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Вто Авг 23, 2011 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Леле..как ви се израдвах! Браво на вас! Много хубаво си го направил така със снимки и текст под тях, всичко е ясно. ръкопляскания
Вто Авг 23, 2011 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Браво и от мен! Страхотно!!! Поздравления!
Вто Авг 23, 2011 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Жоро, благодаря ти за хубавите думи! Те са най-голямата награда за мен и са безценни.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Авг 23, 2011 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Браво! Много хубав маршпут, супер фотопътепис!
За коловете от Скопарника, наистина е добре, не помня дали беше 2008г. или в началото на 2009г., но в една не толкова гъста мъгла не успях да намеря пътя от Бука преслап към Черни връх.
Има ли опасност човек да изгуби пътя някъде по откритото от Клисура към Ловна?
Вто Авг 23, 2011 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Antoon написа:
...
Има ли опасност човек да изгуби пътя някъде по откритото от Клисура към Ловна?

Преди месец слизах до Клисура от х.7-те езера по Душевадника и през Сапаревска вада и Обесения камък се метнах до селото.
Бе мое да се залуташ, особено след Обесения камък има километри без грам маркировка. А е голо и има черни пътища. Чак после в гората над селото се появи тук-там маркировката.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Авг 23, 2011 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Антоне! На открито няма да имаш проблем, ако се придържаш към пътя, който следва по рида и по късно сече леко отдясно /западният му склон е стръмен и се спуска към Сапарево/. При мъгла обаче нещата са много по различни. Важното е да има видимост и да се разчита на релефните форми, а Рила е пред очите ти. Аз бих казал, че при хубаво време няма да имаш проблем с ориентирането, въпреки че в откритата част няма маркировка.
Ицо каза как е в обратна посока и наистина е така. По-трудно е с ориентирането на слизане - да се уцели правилния черен път в гората за с.Клисура след откритата част.
Вто Авг 23, 2011 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Като видя материал за Е4 много се кефя :Д Тази година го направих с една група, организирана от БТС и това беше най-хубавият ми и незабравим поход!
Пон Дек 17, 2012 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка /по Е4 за 12 д Отговорете с цитат
Дженгала написа:

В края на юли и началото на август успешно осъществихме поход по маршрута Е4 - описал съм го сравнително подробно със снимков материал тук
Интересното е, че преди похода, докато търсих информация за Е4 в Интернет, никъде не успях да я намеря, освен едни много стари описания на Аспарух и Краси Новаков в клуб Туризъм преди повече от 10 години и то само до х.Ловна. Надявам се, че с този албум да допринеса повече информация за желеащите, които искат да минат по Е4 в бъдеще. Smile

Благодаря за хубавия фотопътепис.
Нещо и аз се заглеждам по този маршрут за другото лято, но още не съм почнала сериозно да търся информация. Само разглеждах карти и съм почнала вашите снимки.
Засега имам един въпрос, но си запазвам правото и за още Wink
От къде се качихте до Алеко? Всъщност от там ли започва маршрута? От петте карти на Картография за Е4 ми липсва именно първата и няма как да видя. На картата на Витоша на Домино червената маркировка започва от Алеко.

vinushka написа:
Като видя материал за Е4 много се кефя :Д Тази година го направих с една група, организирана от БТС и това беше най-хубавият ми и незабравим поход!

vinushka, пишеш много интересно и забавно, защо не напишеш разказ за този поход? Smile Ще бъде и полезен за хората, които искат да минат по маршрута и се колебаят дали да е самостоятелно или с организираната група.
Мен ме интересува следното за организирания поход:
Дали багажа се е превозвал с поддържаш автомобил?
Осигуряваха ли ви храна или каквото има по хижите?
Къде спяхте - биваци или хижи?
И най-важното! Имаше ли отсечка, по която не минахте пеша, а с транспорт? Извинявам се, ако звучи обидно, но видях как организираната група на БФТ мина Върбишки - Ришки проход и съм изпълнена с подозрение. Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Дек 17, 2012 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
achooo



Регистриран на: 14 Окт 2012
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
да ще е хубаво който може да сподели как е маркировката и въпроса с храната. явно доста хора имаме интерес към маршрута.
Вто Дек 18, 2012 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
За начало на Е4. Има различни източници откъде почва маршрута - едни от Драгалевци, други - от х.Алеко, даже и от Бояна. Въпрос на избор за начало. Ние започнахме от х.Алеко, като ни закараха дотам с кола много рано сутринта.

За храната - ние носихме храна по принцип за 2-3 дни напред, но може да се разчита и на някои от хижите.

В случая - от лятото на 2011г. от магазин за хранителни стоки се зареждахме:

- магазина в с.Клисура
- на прохода Предела - при заведенията, но от другата страна на пътя, откъм Рила има магазин за хранителни стоки.
- на х.Пирин - в близкото ресторантче всъщност се продават и хляб и разни колбаси, кроасани, вафли.
- Папазчаир - в курортчето има също магазин за хранителни стоки
- с.Парил - по мое желание слязох до селото от х.Славянка, за да го разгледам - на 3-4км по черен път от нея. Има също магазин за хранителни стоки, макар необорудван добре, но има продукти от първа необходимост - хляб, кисело мляко, сирене и т.н., ама едва ли има смисъл, защото след х.Славянка има само още 1 ден от маршрута - х.Славянка - Гоцев връх - х.Извора.

На хижите също може да се разчита на храна - предлагат най-вече боб, леща и пържени картофи с кебапчета, но по-скъпо излиза. Това са:

- х. Ловна
- х.Мальовица
- х.Рибни езера
- х.Македония
- х.Предела
- х.Яворов
- х.Вихрен - няма, тогава бе в ремонт столовата й, сега не знам как е, но разбира се, всеки би трябвало да знае за кръчмата под х.Бъндерица
- Тевното езеро
- ресторантчето до х.Пирин
- в курортчето Попови ливади има няколко нелоши ресторантчета.


С две думи нямате да имате проблеми с храната, не е както в някои участъци от Ком-Емине. Smile
Вто Дек 18, 2012 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
За протокола да отбележа - на Папазчаир, в м. Пункта освен ресторантчета има и няколко магазина за хранителни стоки - удобни за презареждане пътьом за Алиботуш.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Дек 18, 2012 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov