ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Отива ли си мембраната от...стоене?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Отива ли си мембраната от...стоене?
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отива ли си мембраната от...стоене? Отговорете с цитат
Здравейте!
Четох някъде(дали не беше по форума на ПСС) че мембраните се "спичали"даче и при не-носене а само от стоене(визираше се мисля стоене по витрините).Има ли нещо вярно?
Примерно обувки,които кротко си стоят в оригиналната кутия с години могат ли да изгубят свойставта на gore-tex -а??
Нед Юни 30, 2013 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Хъм, абе надали. Материалът е доста инертен химически ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Юни 30, 2013 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
А какво става със спалните чували стояли месеци в магазините или скалодвете компресирани в торбите си за да не заемат място ?
Чудя се дали на запад чувалите ги съхраняват по друг начин. Някой знае ли?
Пон Юли 01, 2013 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Опитът показва, че синтетичните чували се скапват за 3-5 години ползване. Пухените могат да се нарекат вечни, ако ги съхраняваш в широка торба, без да се мокрят.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 01, 2013 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
А това с мокренето не е ли трудната част? В смисъл - колко е достатъчно да се намокри пухеният чувал за да започне да се скапва и как го опазваш ако времето е дъждовно?



А в по - горният ми пост се опитвах да попитам дали се скапват чуавалите стоейки в магазините в компресираните си торби дълго време и дали има магзини/марки и кои са те, които ги съхраняват по правилният начин?
Пон Юли 01, 2013 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Има риск за мокрене. Аз досега съм ги мокрил слабо от конденза по стените на палатката, не и повече. Външния слой явно предпвазва донякъде да се омокри пуха, щото щети нямаше.

За синтетичните - не знам дали се скапват само от стоене. Аз си обяснявам скапването на тоя тип чували заради кухите нишки, че кухината "изчезва", примерно от сплескване като се ползва продължително време. Изчезне ли въздушната кухина в нишките, изолационните свойства би трябвало рязко да намалеят, което се и забелязва при такива стари чували. Имам примерно един за -5 комфорт, Хана, купих го за 150-на лв преди време. Спал съм спокойно някога на -5 с него, сега на +2-3 градуса мръзна.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 01, 2013 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Едва ли има магазин, който да може да си позволи да извади от торбите абсолютно всичките си налични чували Rolling Eyes Затова пък на повечето компресионната торба е доста свободна и ако не са постоянно пристегнати с лентите, би трябвало да няма проблем.
Важи и за самонадувните шалтета. Вкъщи трябва да се съхраняват в разгънато състояние и отворена клапа.

По мои наблюдения производителите дават допълнителна торба за съхранение само за пухените чували.

_________________
www.summitsweb.com
Вто Юли 02, 2013 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tmilka



Регистриран на: 27 Окт 2012
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
синтетичните чували задължително се съхраняват некомпресирани, иначе - както беше писал някой по-горе - губят изолационните си свойства. Ако се съхраняват правилно могат да се запазят с години

_________________
Планината те прави нов човек
Вто Юли 02, 2013 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Абе темата (и въпроса)май беше за мембраните...ама-карай,нищУ... Very Happy
Сря Юли 03, 2013 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Едва ли има магазин, който да може да си позволи да извади от торбите абсолютно всичките си налични чували.

Абе то е така, но аз лично не съм виждал в магазините из Европа или в Азия, да продават спални чували, които да са в саковете.Всичко налично е извадено.Направени са огромни стелажи, които приличат на тези в магазините за килими, а чувалите са увесени "надолу с главата".Всеки един пухен чувал има гайка за закачане, която се намира в долната външна част откъм краката.
Имам три пухени чувала, купувани онлайн, и даже по време на транспорта, продавачите не си бяха позволили да ги сложат в стъф саковете, а бяха в огромните торби, за които говори Момчил.Чувалите са ми купувани по различно време, от различно място, демек явно си има правила, които се спазват.

@fena73
Ш нЪ прощаваш за темата Very Happy
Според мен мембраната си се скапва от стоене по витрини и магазини много време.

@dido
Сигурен ли си, че са се намалили параметрите на чувала, или просто се е променило егенето, а оттам и градусите.Поне при мен се забелязват подобни наченки..
Very Happy


Последната промяна е направена от joropc на Сря Юли 03, 2013 9:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 03, 2013 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
По темата да питам - ако яке с мембрана стои дълго време сгънато, мембраната прецаква ли се? Чудя се фината мрежа, която представлява мембраната не се ли скапва на местата където е прегъната и стояла дълго време, например в някой магазин или склад. Rolling Eyes
Сря Юли 03, 2013 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:

@dido
Сигурен ли си, че са се намалили параметрите на чувала, или просто се е променило егенето, а оттам и градусите.Поне при мен се забелязват подобни наченки..
Very Happy


Хм Жоро, минавалото ми е и това през ума, но към пухените ми чували нямам подобни забележки (позлвам 4 бройки за различни климатични условия).

Йосарян написа:
По темата да питам - ако яке с мембрана стои дълго време сгънато, мембраната прецаква ли се? Чудя се фината мрежа, която представлява мембраната не се ли скапва на местата където е прегъната и стояла дълго време, например в някой магазин или склад. Rolling Eyes


Мембраната не е фина мрежа. Представлява много тънък тефлонов лист (прилича на бял найлон). В процеса на изработка в тялото на листа се формоват микро-пори с диаметър около 0.2-0.5 микрона. С просто око тези дупки не се виждат, листа изглежда плътен.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 03, 2013 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
По темата да питам - ако яке с мембрана стои дълго време сгънато, мембраната прецаква ли се? Чудя се фината мрежа, която представлява мембраната не се ли скапва на местата където е прегъната и стояла дълго време, например в някой магазин или склад. Rolling Eyes


Мембраната не е фина мрежа. Представлява много тънък тефлонов лист (прилича на бял найлон). В процеса на изработка в тялото на листа се формоват микро-пори с диаметър около 0.2-0.5 микрона. С просто око тези дупки не се виждат, листа изглежда плътен.[/quote]

Добре. А този тефлонов лист прецаква ли се ако якето стои дълго време сгънато и какво друго го скапва? Предполагам, че правилното съхранение, когато не се ползва е на закачалка в гардероба.
Сря Юли 03, 2013 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Според мене няма какво да и се скапе, стига да не е на топка. Тефлонът както писах горе, е почти абсолютно инертен химически. Според ДюПон би температури под 250-300 градуса по Целзий не му влияят. Само механично зацапване може да задръсти мембраната (да запълни дупките) и оттам да се загуби дишаемостта. Но примерно - да почне да пропуска повече вода навътре с времето - това няма как да стане.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 03, 2013 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Всеки един пухен чувал има гайка за закачане, която се намира в долната външна част откъм краката.
Имам три пухени чувала, купувани онлайн, и даже по време на транспорта, продавачите не си бяха позволили да ги сложат в стъф саковете, а бяха в огромните торби, за които говори Момчил.Чувалите са ми купувани по различно време, от различно място, демек явно си има правила, които се спазват.


Не само пухените, всичките имат Smile
Аз съм купувала чувал от чужд онлайн магазин /синтетичен обаче/ - пристигна си в компресионния сак, с разтегнати каишки. За пухените има резон - най-малкото торбата за съхранение си е част от "комплекта".
А съхранението е въпрос на разполагаемо пространство, все пак.

_________________
www.summitsweb.com
Чет Юли 04, 2013 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov