ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От Мочарата до Мочарата
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
От Мочарата до Мочарата
Автор Съобщение
alice



Регистриран на: 18 Юли 2008
Мнения: 2
Местожителство: Veliko Tarnovo

Мнение От Мочарата до Мочарата Отговорете с цитат
Датата на тръгване беше уточнена отдавна. Маршрута също. Дните през последната седмица, както винаги се проточваха дълги и тягостни.Но на втори рано сутринта Цвета, Дими, Наско, Стънчо, Дени, Данчо и аз се натоварихме в колите от Търново и тръгнахме към Добринище, където щеше да ни чака Свилен, който вече беше в Пирин от една седмица. В София се присъединиха Ники и Цеци, които щяха да дойдат с нас само до х. Безбог. След Дупница хапнахме в едно крайпътно заведение и към 4 часа бяхме в Добринище. Взехме Свилен и тръгнахме по разбития път към х. Гоце Делчев, а оттам към Мочарата. Пристигнахме към 6 часа. Посрещна ни хижаря Леско, когото не бяхме виждали доста отдавна, но беше все така отзивчив и ни настани мигновено. След това се започна едно хапване и пийване, което продължи до полунощ. Беше съчетано с игри на фризби и зяпане в небето на метеоритния дъжд, който към края на вечерта се позасили рязко, но това е съвсем отделна тема.

На сутринта свежи, свежи, тръгнахме по пътя към х. Безбог.

Незнайно защо вместо на второто водохващане да хванем пряката пътека, ние се отбихме на първото(може да се смеете колкото искате). Тава е пътеката към Дисилица. По пътя имаше доста гъби и не пропуснахме възможността да наберем.

След около 2 часа изкачване стигнахме на височина около 2000-2100м. Пътеката взе да се губи. Никой от нас не беше ходил по този маршрут, затова решихме да слезем пак до пътя за Безбог. Както разбрахме по късно е можело да се качим до Дисилица и оттам да слезем към Безбог, но както и да е. След едночасово слизане и още два часа и половина изкачване стигнахме до хижата доста уморени. Раниците бяха тежки първия ден. Пооправихме се малко и жените взеха да приготвят гъбите, които попиха доста ракия в стомасите на някои хора, но това е съвсем отделна тема.

На следващия ден целта беше да стигнем до Кременските езера. Тръгнахме по пътеката от лявата страна на Безбожкото езеро. Пътеката е изключително приятна. След около половин час се открива гледка към в. Сиврията и в.Джангала.

Стигнахме до заслона на коняря, който беше там и ни даде някакви разяснения как върви пътеката.

Следва едно не голямо слизане към река Ретидже.

Починахме си и след това продължихме по потоците нагоре към Кременските езера.

Ако не сте минавали оттам трябва веднага щом стигнете реката да тръгнете нагоре по течението. Следват две стръмнички изкачвания между тях с една тераса. Достигнахме Голямото Кременско езеро, където решихме да нощуваме.




Наско се качи до Сиврията за да направи снимки от върха.




Останалите приготвяхме вечерята от сухи супи, които малко по – късно, както много добре знаехме станаха отлично мезе за ракията, но това е съвсем отделна тема.
На сутринта времето беше изключително бистро и свежо. Покоя на водата не се нарушаваше от нищо. Отраженията бяха занемели.


Събрахме си нещата и тръгнахме към второто Кременско езеро. Част от групата остана на езерото, а останалите тръгнахме за Джано. Искахме да изберем пътека за следващия ден, когато щяхме да сме с раници и искахме да достигнем Горно Брезнишко езеро. Качихме се по дясното било до върха. Пътеката е стръмна само докато се достигне билото. След това е съвсем леко.

От Джано гледката е страхотна. Не познавам връх в България откъдето могат да се видят толкова езера – около десетина. Снимахме се и тръгнахме да слизаме по лявото било на върха пак към Кременските езера.

Стръмно е, но се слиза. Под Върха има доста голяма пряспа или снежник, не знам как да го нарека. Не знам дали се задържа сняг целогодишно. Поне тази година няма да се стопи. Слязохме до второто езеро където ни чакаха нашите хора с топла гъбена супа. Вечерта както винаги беше весела, благодарение не само на топлата храна, но това е съвсем отделна тема.
Утрото е отново свежо.

Приготвяме багажа и тръгваме бавно нагоре към Джано, по дясното било. След около два часа сме на върха. Гледката е отново приказна.


Снимки, шеги и отново по билото към Чегелчал.

Предвижваме се бавно, камъните са големи и малко трудни за преодоляване с раници. Стигаме до подножието на Ченгелчал. Разглеждаме огнената диря и пак нагоре към върха.

Оттам виждаме почети цял Пирин. Времето е приказно. Леки облачета. Пирамида на върха. Погледа се премрежва.

Плана беше да спим на Горното Брезнишко езеро, а на следващия ден отново да се качим на билото и оттам да слезем към пътеката за хижа Пирин.

От Ченгелчал следва едно доста неприятно слизане към езерото. След около половин час по сипеите стигнахме до езерото. Но – изненада. Стадо коне се бяха настанили около езерото и ревностно защитаваха територията си. Не можеше да се остане. Часа беше около 4. Плана явно щеше да се промени. Решихме да слезем на средното Брезнишко езеро и там да нощуваме. След около час – час и половина бяхме на езерото.

Бяхме доста изморени, така че легнахме по-рано с изключение на Стънчо, който поддържаше огъня до късно.
Сутринта беше мъглива. От време на време прекапваше.

Решихме да слизаме към пътя за с. Брезник и оттам да стигнем до х. Гоце Делчев. Щяхме да спим някъде по пътя. Има ли по лесен начин да се стигне до Гоце Делчев? Не бяхме подготвени добре за тази част и не я познавахме, затова решихме да караме само по отъпканите пътеки. Слизането е доста. Стигнахме до пътя за х. Гоце Делчев, походихме още около час по него и останахме да нощуваме в един заслон .

Алкохола свърши, бяхме и достатъчно уморени така че легнахме рано.
На следващия ден – по пътя до х. Гоце Делчев в доста топло и неприятно време.

След 4 -5 часа трамбоване стигнахме до хижата. Групата остана да утолява жаждата с Бира, а аз с Наско отскочихме до Мочарата за колите.Оттам нещата са ясни – Банско, Баня, Джаз, Храна.

Плана за следващото ходене е вече готов.

Ето и няколко панорамки:










Повече снимки от прехода тук и изберете Pirin 2008!
Пон Авг 25, 2008 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
хмм, интересно ...
усещам тук препратки към доста неща, които сме обсъждали във форума.. но може и да се бъркам, това ти ще го кажеш Very Happy
екстра е ходенето, и снимките също, панорамите накрая са добре ,но са малки и не може да им се насладим напълно Cool
Най-харесах втората обаче, много готина идея, супер Very Happy
А онези неща, които са за отделни теми, са също интересни, можеше да понапишеш нещо и за тях, особено за метеоритния дъжд, аз съм любителка на тези дъждове.
Пон Авг 25, 2008 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много интересен маршрут сте избрали, и качествено ходене е паднало. Само мога да ви поздравя.

Добре е че сте се върнали и не сте продължили по т.нар. "пътека" за в. Десилица. Мисля че нямаше да успеете да стигнете от там до него. Дори съм убеден.

Селото е Брезница, а не Брезник. Laughing Като гледам снимките сте спали на една от колибите в местността Кадиева ливада. От там ходенето до х. "Гоце Делчев" е приятно, но не и в тоя сезон. Там е за късна пролет и есента.

Едно не ми хареса - човека с брадвата размахана над клека Crying or Very sad , огъня също. Кременски ез, са един от все по-малко оставащите девствени места в Пирин. Пазете ги, носете примусче за готвене и не палете. Не го казвам защото е забранено в НП "Пирин", а защото взе по-често срещам огнище до огнище в подобни красиви места и гледката никак не е приятна, особено ако е придружена от боклук.

Ще чакаме с интерес пътеписчета от следващи ходения.

Поздрави

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Авг 25, 2008 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 162
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Добре е че сте се върнали и не сте продължили по т.нар. "пътека" за в. Десилица. Мисля че нямаше да успеете да стигнете от там до него. Дори съм убеден.


Не думай че скоро баш натам мисля да ходя Wink
Пон Авг 25, 2008 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Думам думам. Лани едни авери така се бяха нахендрили там, че... E, ако си за Десилица има друга пътека, ама наистина пътека за там, пак от Мочарата тръгва. Мога да ти я опиша ако искаш и да ти метна на една бележка.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Авг 25, 2008 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
nacho



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Едно не ми хареса - човека с брадвата размахана над клека Crying or Very sad , огъня също. Кременски ез, са един от все по-малко оставащите девствени места в Пирин. Пазете ги, носете примусче за готвене и не палете. Не го казвам защото е забранено в НП "Пирин", а защото взе по-често срещам огнище до огнище в подобни красиви места и гледката никак не е приятна, особено ако е придружена от боклук.


Носихме примусче и за готвене и за осветление, и по-принцип бяхме настроени да не палим огън, но там (в основата на долното езеро) имаше голямо огнище, а и в клека се намира доста сух та си позволихме. По странното е, че имаше на едно място точно между Кременски връх и Хлопки (то там някаква пътека май върви) рязан клек с резачка!! Иначе боклука е ясно: което гори в огъня останалото в торбички и с нас до края! Но принципно си прав! Там е малко посещаемо, но ако тръгнат навалиците и вземат да режат и да палят като нас ще е лошо за региона. Ще си вземем бележка за в бъдеще! Rolling Eyes
На средното Брезнишко езеро също имаше голямо огнище, но там беше доста по "посетен" региона. Имаше десетки бирени капачки разхвърляни по поляната счупени шишета в скалите и други боклуци. От там със сигурност си тръгнахме като след нас беше по-чисто отколкото когато пристигнахме.

Кажи все пак: Има ли по-пряк път от средното Брезнишко до х. Гоце Делчев, без да се слиза до този път?
Пон Авг 25, 2008 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Оф, знам ги огнищата и на Кременското езеро и на Средното Брезнишко. Това на Средното Брезнишко не е едно даже, а мръсотията там не е от сега за съжаление. Confused Просто не ми се мисли какво може да стане ако пламне там района. Дано да не дава Господ да стане!

Пътека има. Преваля Кадиев рид, минава през Каменишкия циркус, Башмандра и Партизанска колиба, откъдето може да се мине вече по няколко варианта, но не мога да ти опиша. Сложничко малко е, а и отдавна не съм шетал из района на Каменишки ез. - от години. Вероятно има промени някакви. Bialk скоро ходи натам. Той би могъл да разкаже как е дереджето. Района на границата на Брезнишкото и Кременското землища е доста оплетен и си трябва добро познаване на района.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Авг 25, 2008 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Големи образи сте! Laughing

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 25, 2008 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Поздрави за ходенето, все красиви места сте видяли !!! Croc

Текста ми даде интересна тема за размисъл - кой е Пиринския връх, от който се виждат най-много езера Question Idea

От Джано се виждат доста наистина, но струва ми се от Момини двори ще са повече. Гледа се в Белемето, Валявишкия циркус, Кралевдворския циркус, има гледка и към Поповоезерния ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 25, 2008 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Хубави места сте посетили, но прекалено много сте се мотали.Според мен този маршрут е за не повече от два дена. На втория ден напрактика групата , която е останала на Средното Кременско, не е разгледала нищо. Един цял ден /предпоследния/ за слизане от Средното Брезнишко до Заслона на Кадиеви ливади е също загубено време.

Малкото конче не се яха лесно с тежки раници.
Пон Авг 25, 2008 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nacho



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Текста ми даде интересна тема за размисъл - кой е Пиринския връх, от който се виждат най-много езера Question Idea


Може да си прав! На Момини двори не съм се качвал, но ето тук се постарах да ги преброя от Джано със снимков материал. Опитай да ги преброиш и ти от Момини двори да видим, че е интересно! А ако има и снимков материал - най-добре!

bialk, знам за това, че ходиш по-много. Respect И както се споменаваше в един разговор за времената по табелите хората ходят с различно темпо. Very Happy Преди и ние ходихме по-повечко, но последните години на част от групата ни натежа и решихме да я караме по-кротко. Все пак сме тръгнали на почивка, а не на състезание. Иначе на втория ден на Средното Кременско останахме само аз и двете жени. Аз защото предния ден се покатерих до Сиврията и имах нужда да почина, а и знаех, че на другия ден ще го минем същия маршрут до Джано. Жените и те имаха нужда да починат. А за това, че не сме разгледали нищо - не съм съгласен Very Happy : мога да стоя с месеци (години) и да съзерцавам красотата и да попивам от спокойствието на този регион.

Иначе за слизането от Средното Брезнишко - просто не познавахме региона и решихме да слезем на сигурно до пътя и от там до Гоце Делчев.
Кажи как е по-добре да се мине, без да се слиза толкова на ниско?
Вто Авг 26, 2008 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тази снимка с четирите еднакви мадами е интересна идея! Подкрепих я във фотокулта. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Авг 26, 2008 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Това си е за нова тема някъде - От кой връх се виждат най-много езера... някой да я пусне Very Happy

и аз харесах една снимка, тая с кръговете в Голямото Кременско езеро, само дето малко от кръговете си ги резнал Wink
Вто Авг 26, 2008 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Ще броя довечера вкъщи, имам богат снимков материал и от двата върха Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Авг 26, 2008 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Бройката на езерата от връх Момини двори излезе следната:

- 9 езера във Валявишки циркус
- 14 езера в Белемето
- 1 или 2 езера във Кралевдворския циркус. За тези не е много сигурна работата, може да се виждат повече, вкл. и Поповото езеро. Нямам снимки в тази посока обаче - т.е. недоказано е Smile

Общо излизат 25 или малко повече езера, видими от върха.

Снимал си една интересна ровина на седловината между Джано и Ченгелчал. Всеки път като мина оттам, се чудя какво я е изровило. Метеорит вероятно или ... ????

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Авг 26, 2008 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov