ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Вит се вие...

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Вит се вие...
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Вит се вие... Отговорете с цитат
Мой приятел има стара семейна къща в село Ъглен. Къщата е над брега на Вит. Такава прелестна река, заслужава си да отидете при нея! Пълноводна, с големи вирове, а бреговете издълбани от пещери. Ето един каменен "мост" току под къщата:



Скалите, които преди милиони години е дълбала стихията:

[



На много места водата прави истинско "джакузи" с масажиращи мехурчета. Ето ме мен в една такава "вана", държа се с ръце и съм опрял краката си в дъното, защото иначе течението ще ме завлече:


Съб Юли 06, 2013 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение ; Отговорете с цитат
красиво място , благодаря за споделянето Smile
Съб Юли 06, 2013 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Село Ъглен Отговорете с цитат
Селото е позапуснато - малцина живеят за постоянно, а не са много и тия, които използват за вили старите си къщи. Няма кръчма с кебапчета дори! Къщите обаче красноречиво говорят за отминалите интелектуални висоти на селото. То е дало писателя Илия Волен и фейлетониста Трифон Кунев. В него имаше вила актьорът Георги Черкелов. Много от къщите са в елегантния градски стил от началото на 30-те години на миналия век. Има изоставени, но има и добре поддържани:





На най-високото се издига красива черква:



На централния мегдан живее древна черница, под която се събират местните на чашка (налята в отсрещната бакалия). В момента е разпъната сергия с какво ли не:



Изобщо селото и околностите му са залесени с черници. Има ги на всяка крачка. Вървиш и береш! През живота си не бях ял толкова дуди, както ги наричат тук. И бели, и черни. Казаха ми, че навремето било развито копринарството, та оттогава останали. Ама хиляди дървета, ви казвам! А на една уличка обилно цъфтяха калдъръмчета. Това вече направо ме обиди: аз всяка година садя на двора си и нищо не никне, а тука сами се множат!


Съб Юли 06, 2013 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Спомен за една нечовешка трагедия Отговорете с цитат
Далече от селото, на десетина метра над реката има малка пещера. През август 1877 отстъпващият турски аскер, подгонен след Плевенските битки, се влачел покрай реката. Селяните се били скрили в пещерата, за да избягнат зулумите. Не щеш ли, някакъв зевзек стрелял по турците - юнак се изкарал. Тогава те се върнали и подпалили клонаци на входа на пещерата. Всички вътре изгорели или се задушили! Неколцината, които се опитали да изскочат навън, били посечени. Паметна плоча разказва за тази трагедия: списъкът споменава имената на 28 души, сред които четем за такива като Неделя Кръстева "с 2 деца". Около 80 са безименните загинали, а 13 са закланите. Косите ми настръхнаха, когато прочетох надписа!



Ето и поглед от мястото на трагедията към равнината, откъдето вероятно е дотърчал аскерът:



Нека помним невинните жертви на войната, донесла свобода на оживелите!
Съб Юли 06, 2013 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Пещерни прелести Отговорете с цитат
Край Ъглен има няколко десетки пещери. Най-популярна е Очилатата. Вероятно защото е и най-достъпна. Не е някаква спелеоложка знаменитост, но има красиви сводове, 350 м коридори, остатъци от първобитни хора и праисторически животни, няколко вида прилепи... Абе, пещера като пещера!



Над пещерата се вижда гнездо на диви пчели:



Следващия път трябва да видя ждрелото край съседното село Садовец, а може и още някоя пещера. Да е жив и здрав местният водач Трифон, който знае всичко, та да ме заведе и там. А денят завърши с невероятен залез. Не знам доколко е възможно, но Слънцето беше тройно по-голямо от обикновено!


Нед Юли 07, 2013 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много красиво!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Юли 07, 2013 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov