ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Един КРАЙНО НЕУДОБЕН исторически въпрос.
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Един КРАЙНО НЕУДОБЕН исторически въпрос.
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Един КРАЙНО НЕУДОБЕН исторически въпрос. Отговорете с цитат
Здравейте, приятели! Имам нахалството да си мисля, че съм относително подготвен исторически. Да, ама...
След като дойде въпросът робство ли е Турското робство, бях достатъчно подготвен да отговарям, че това е МЕТФОРА, ползвана дори от нашите класици, но не отговаря на юридическото определение за пълно безправие, и аз, келешът, се замислих върху още нещо....
Българинът е бил собственик, купувал, продавал, жалвал се на кадията и пр.
Чел съм Софрониевото житие, където преследваният и плашен Софроний е имал собственост. Хм.... И откога българинът е имал собственост - къща или нива, които може да продава?
Ужасих се от невежеството си и минах в първата фаза - питах познати историци. Те хлъцнаха и не отговориха нищо, въпреки че единият от тях е доктор на историческите науки, тъкмо свързани с Възраждането. Припомних си времената, когато овцете изяли хората в Англия. Прочетох, че освобождението от крепостното право в Западна Европа дошло с Наполеоновите войни. За Русия е ясно - 1861 г.
А за нашенци?
Кога българинът е спрял да бъде собственост на феодала и е можел да има свой имот?
Помислете, помогнете. Дори не е толкова важно дали чичо Коста ще го знае, това е въпрос, който си заслужава да бъде избистрен.
Моля да бъда извинен, ако има ясна позиция по този въпрос и аз не съм я отчел.
Желанието да знам ме извинява....частично.
Ще почерпя!
Предварително благодаря на всички, които ще оценят въпроса ми. Много сме, все ще има и историци.
Нед Ное 12, 2023 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
При положение че си историк и чак сега си ги задаваш тези въпроси е малко тъжно, но пък по-добре късно отколкото никога Smile
Нед Ное 12, 2023 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не съм историк, а филолог. Филологията е невъзможна извън историята, а съм харесвал историята през целия си живот. Историята определя литературата, понякога, поне малко, се случва обратното.
Не си ме разбрал.
Освен това обичам историята в нейната първична форма, без пудренето. Прекалено много я разкрасяват, поне за мен не е необходимо.
Затова търся истината, включително и тук.
Виж колко хора доволно си мълчат, в републикански мащаб, имам предвид.
Нед Ное 12, 2023 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Re: Един КРАЙНО НЕУДОБЕН исторически въпрос. Отговорете с цитат
tortomanin написа:
... въпросът робство ли е Турското робство...
Ще почерпя!


Споменатото по-горе състояние на населението по тия земи, дето щъкаме, е използвано от Ботев (поне за него се сещам без чужда помощ). От кого първи е въведено ... нямам идея. Изключително наложено е от руската/съвеЦката история, която продължава да се изучава и днес по същите тия земи ... и в училището построено от робът Васил Априлов.

За черпнята - разбирачи много, не е като за историята Наздраве!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича

Последната промяна е направена от vaskoo на Пон Ное 13, 2023 2:14 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Ное 12, 2023 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Един добър според мене отговор от квалифициран човек:

http://www.cross.bg/bili-robstvo-bulgarite-1496604.html

Да добавя няколко закачки, които ги няма споменати в статията горе:

- българите са притежавали роби по времето на двете ни царства, каквито свидетелства има - напр. запазена законова регулация. Робите са били основно военопленици, а такава търговия не е като да е нямало в близката околност - Черноморието, Цариград, Сирия и Египет.
- българите не са били роби на феодала си според известното за феодалните отношения в същите наши две царства
- в последващото османско владичество българите не са били роби, имали са право на собственост и са участвали в търговски взаимоотношения. Въобще, султаните са запазили наложената късна римска феодалната уредба на полуострова с минимални модификации. Това е разбираемо - те са диваци, имали късмета да завладеят най-богатия ъгъл на континента в оная епоха с държавност, градена почти две хилядолетия.
- пак тогава българи е можело да купят роби, макар май да не са знаели какво да ги правят. Разбирай това така - в империята е имало робски пазари, но данъкоплатеца - дали християнин или мюсюлманин, роб не е ставал.

Всичко това в контраст, е било различно в Русия, дали царска или съветска. Там крепостника е бил фактически роб и остана такъв до 1990-а. След 40 години лабаво, пак отиват натам...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Ное 13, 2023 1:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
И едно допълнение на което попаднах днес като текс и то точно днес, макар че с някои неща не съм съгласен.

Цитат:
Историята, която крият от нас! Българските държави преди 681 г. до 2137 г. пр. Христа
Едва ли има на света друг народ, който така слабо да познава своето минало...
„Българите — това е народът, който имаше всичко, което е пожелавал; те вярваха, че светът е открит за тях; те никога не се съмняваха в победата си; това е народът, на който се учудваше светът“ Магнус Феликс Енодий, 486 г. епископ на Павия (Италия), летописец, автор на над 500 произведения. Едва ли има на света друг народ, който така слабо да познава своята история, пише Стефан Цанев в книгата „Български хроники”....
Ние имаме големи учени историци, издадени са монументални исторически трудове, но академичният им научен език е недостъпен за простосмъртните,а учебниците по история са написани толкова скучно, сякаш авторите им са имали едничката цел: да накарат българ­четата, още едва проходили, да намразят историята на своя народ – и за съжаление, тази цел е вече почти постигната.....
От друга страна това незнание се дължи и на многократ­ното пренаписване на историята, нагаждайки я всеки път към интересите на властващата политическа сила, та човек не само ще се обърка, но може и да се побърка; а може би причината е по-отчайваща: старата наша история надвишава сегашното ни жалко самочувствие като народ, сравнението с миналото ни потиска и ние не искаме да си го спомняме…
Тъй или иначе, България е най-старата европейска държава, която не е сменила името си през вековете....



И линк към цялата статия.

https://izumitelno.com/istoriyata-koyato-kriyat-ot-nas-balgarskite-darzhavi-predi-681-g-do-2137-g-pr-hrista/?fbclid=IwAR25_ruX7T2zlDYJMScJ2cnpthseRxdLOm3brhrX9fxzlrt90NgvPa048As

П.С -- ха че тя зялата статия се оказа една дълга и интересна приказка, ама от това дали има 10 процента истина, знае ли човек. То понякога историята и приказките вървят ръка за ръка Smile
Пон Ное 13, 2023 9:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Отдавна съм спрял да разсъждавам върху въпроса за робството. А получавам отговори все в тази посока. И ние сме били роби при султана, колкото евреите при фараона.
Основния въпрос, който зададох е:

И откога българинът е имал собственост - къща или нива, които може да продава? Question Question Question
Пон Ное 13, 2023 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
...

И откога българинът е имал собственост - къща или нива, които може да продава? Question Question Question


Това се учи по стопанска история в университета, ала беше много отдавна и съм забравил.
Проблемът е, че много малко оригинални исторически извори са се запазили от Първото и Второто Българско царство.




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Ное 13, 2023 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Отдавна съм спрял да разсъждавам върху въпроса за робството. А получавам отговори все в тази посока. И ние сме били роби при султана, колкото евреите при фараона.
Основния въпрос, който зададох е:

И откога българинът е имал собственост - къща или нива, които може да продава? Question Question Question


Въпроса ти е много неточен и ще трябва да го поясниш .. Най- важното което трябва да кажеш е ти какво разбираш под собственост ? Защото едно време земята си е била на индианците, на траките и тн ... Никой не им е издавал документ че е тяхна ... Само по себе си земята е ничия, тя си е на земята ... С напредване на цивилизацията този въпроса се е опитал да се разрешава документално .. Много е просто.
Пон Ное 13, 2023 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
... Никой не им е издавал документ че е тяхна ... ... С напредване на цивилизацията този въпроса се е опитал да се разрешава документално .. Много е просто.

Аз пък съм чувал, че документацията относно земите съществува горе долу откакто има цивилизация. И по-специално, от шумерската цивилизация, която, дето се казва, възникнала от нищото, ама една от първите й задачи била да изобрети кадатъра и регулацията на поземлените имоти и да ги опише на глинени плочки.
Пон Ное 13, 2023 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Един КРАЙНО НЕУДОБЕН исторически въпрос. Отговорете с цитат
tortomanin написа:
... Турското робство,....

От години опитвам да прочета къде каквото намеря на тема Османска империя.
Изводите ми са следните:
Османската империя не е нищо друго освен продължение на ИРИ под друга религиозна форма.
След влизането си в Константинопол, Мехмед Завоевател го направил своя столица ... и добавил към всички останали титли и "Кайзер-и Рум (римски цезар)"... Още Осман, роден в Бурса, от млад другарувал със синчета на "византийската" аристокрация... Много от старите византийски родове са приели исляма и са продължили съществуването си като аги и бейове... Харемът на султана... удивително приличал на императорския бардак... Думата турчин в Османската империя била обидна дума...Примерите са ужасно много. Особено на тема управление идържавно устройство.
Сега тема за домашна работа: Какво направили в Западната римска империя, когато се усетили, че няма да подчинят варварите със сила: Обявили християнството първо за равноправна, а после окончателно за единствена официална религия. После главен жрец станал ... Римския папа. Който варварски "крал" слушкал папата, имал право на съществуване, който не - папата го обявявал за враг и всеки друг крал можел законно да му отнеме земите, естествено с папска благословия... Е кое е различното между императора и прокураторите от миналото , и папата и "кралете". С християнството и папската институция Рим продължил да съществува на едно друго ниво, но властта си останала, просто папапа станал върховния господар ... Неслучайно папата винаги си е бил базиран в Рим, докато последните императори са живели в Равена...
Сега в ИРИ - нещо подобно - султанът е и халиф /обединяващ върховната светска и духовна власт/, византийската аристокрация не изчезва, а приемайки исляма става османска такава. Потърси кои са турците и от какъв точно етнос са. Дали огузите/селджуките на Ертогрул и Алпаслан са били достатъчни да формират т.нар. османски или после турски етнос? Ми май не. Даже в уикипедията го пише...
Отделно, потърси какък е българския, сръбския, албанския и на други балкански народи принос за издигането на Османската империя, като почнеш от Кьосе Михал и фамилията Михалоглу, та до наши дни... И тогава пак да си говорим за "робства".
За мен "робство" не е имало, а издевателствата са не по различни от случващите се и в цяла европа по същото време. Достатъчно еда гледаш филми като "Смело сърце" и други подобни и сам ще се убедиш, че от такива "робства" всъщност страда цялото обикновено население по това време. А ако пък говорим за истински зверства, то Батак направо бледнене пред живота и делото на ...Леополд Белгийски например...



[/b]
Пон Ное 13, 2023 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Така идва както го казва Владо ... А сега това което се случва в Израел, след време как ще го разказва историята ? Ако се погледне, това което прази израелската армия, са зверзства срещу палестинския народ, ама отдолу под тунелите са хамаз ! Айде сега някой да каже кой е крив и кой е прав. Значи Израел ако не влязат там, няма да има никога оправия от Хамаз, обаче за да влязат трябва да избият сума му и народ. Шибана политика .... Ако имаше желание проблемите лесно се решават ...
Но да не отклонявам темата.
Пон Ное 13, 2023 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...

Едно време имаше една статия на проф.Н.Василев, за групировките в Газа и Западния бряг.
Беше ги наредил "хронологически" както следва "Ал фатах", "Бин салах" и накрая, след отговора на Израел - "Вай Аллах". Сега гледаме последния епизод...

И още нещо, в уикипедията пише, че в Османската империя имало 4 официални езика, изброени както следва:
османотурски, фарси, арабски, среднобългарски (славянски).
Дали е вярно не знам, някой по-вещ да каже. Но ако е вярно, звучи малко странно да се признават рабски езици, а не гръчки или други например.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
Пон Ное 13, 2023 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
И откога българинът е имал собственост - къща или нива, които може да продава? Question Question Question


Според Уикипедия - Българските земи под османско владичество

Цитат:
Институти на собствеността
След средата на XV век българите стават поданици на султана. Те са членове на раята, към която принадлежи рум миллетът, с което са означавани всички християнски поданици. Българите притежават право на собственост върху къщата си и дворното си място, но не и върху бащинията си: земите, които те обработват. Тя се води собственост на държавата, тоест на султана. Върху бащинията се упражняват право на ползване и право на унаследяване, но не и право на разпореждане със земята (например, не може да се даде като залог при заем), това ще рече, че отсъства пълно право на собственост. За бащинията се издава документ, наречен тапия.

Пон Ное 13, 2023 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Дотук само Филип прави опит да ми отговори, макар и с цитат от неблагонодежден източник. Всеки се отплесва с това какво е чел, чул, както и с "любимата" тема за робството. А тя е ясна.

==============
"Въпроса ти е много неточен и ще трябва да го поясниш .. Най- важното което трябва да кажеш е ти какво разбираш под собственост ? Защото едно време земята си е била на индианците, на траките и тн ... Никой не им е издавал документ че е тяхна ... Само по себе си земята е ничия, тя си е на земята"

Хайде, не се разсейвай. Пределно ясно написах: "И откога българинът е имал собственост - къща или нива, които може да продава?"
Ако можеш да продадеш ЗЕМЯ, това означава, че държавата ти признава правото да си собственик на земя. А по старите представи само земята е неизчерпаем източник на доходи. Ако знаеш, че е разрешено от Султан Махмуд, напиши го и дай време и ферман, ако не знаеш, ще продължиш да задаваш "доуточнаващи въпроси".
Пон Ное 13, 2023 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov