ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е-4
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Проблеми и препоръки Предишната тема
Следващата тема
Е-4
Автор Съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Е-4 Отговорете с цитат
Предложение,както се посъбраха темите по Е-3, така да е и с Е-4.
Доста от тези които правиха миналата 3 сега са на 4,ще има и8.
Сря Юли 31, 2013 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Гледам отделени са в нови подфоруми, явно интересът към тези прояви е голям Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 31, 2013 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
А аз си мислех че най-накрая модераторите са решили да ми изтрият глупостите и затова не мога да си намеря пътеписа в раздела за Стара планина Confused

Иска ти се Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Юли 31, 2013 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ще цитирам точно въпрос, който ми беше зададен на лични съобщения:

"Защо сменихте красивото Славянка с Почти немско турското АЛИБОТУШ?????"

От многото въпросителни в края на изречението очевидно става ясно, че въпросът е риторичен. Въпреки това у мен възникнаха няколко допълнителни въпроси, които бих искал да задам тук (моите въпроси не са риторични):

Защо в заглавието на раздела за Е-4 е пропусната планината Верила?

Защо в заглавието на раздела за Е-4 не е използвано официалното в момента име на планината Славянка, а вместо него е поставено старото и традиционно име Алиботуш?

Не е ли възможно да се дадат и двете имена - Славянка като основно и официално, а Алиботуш в скоби или след наклонена черта като допълнение?

Ще се направи ли раздел и за Е-8 (тъй като интерес вече има и дано по този начин се стимулират публикации за този привлекателен маршрут)?

Как може да се промени заглавието на дадена тема? (Извинявам се, ако има отговор на този въпрос, но не го намерих).

Благодаря предварително за евентуалните отговори!
Нед Авг 11, 2013 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Като се върнахме оттам четох малко за Славянка/Алиботуш, защото ми беше интересно.
Това с имената е сложна работа, ново, старо, правилно, грешно... по-добре изобщо да не я захващаме тази тема.
Явно старото име си е останало, а новото не е успяло да се наложи. Немско, турско, африканско - това е, не можеш да накараш хората да казват Славянка, като искат да казват Алиботуш Laughing А и резервата са си го кръстили Алиботуш.
Предполагам, че ако сега се върне официално името Алиботуш, много хора пък ще си наричат планината Славянка Laughing И пак няма да има угодия Laughing
(тук ми хрумва за розата и името, ама е банално да цитирам Шекспир Wink )
Затова ще си го кажа с мои думи - има ли значение и на кого му пука?! Very Happy

Всъщност се отплеснах, исках друго да напиша - как да се смени името на тема, не на планина Laughing
Значи заглавието на темата ти се явява и заглавие на първото мнение от темата (или е по-скоро обратното, когато я създаваш Wink ). Като влезеш в режим "редактиране" на първото мнение можеш да промениш не само текста, а и заглавието в полето над бутоните за таговете. Променяш заглавието, натискаш бутона "прати" и заглавието ще се промени не само за това първо мнение, а и като заглавие на цялата тема.
Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Авг 12, 2013 1:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ще цитирам точно въпрос, който ми беше зададен на лични съобщения:

"Защо сменихте красивото Славянка с Почти немско турското АЛИБОТУШ?????"

Топонимът Алиботуш няма нито немски нито турски произход. Това че започва с АЛИ не го прави турско. Самото личното име Али е арабско, но това е друга тема. Имам чувството, че у нас целенасочено у всеки по-интересен топоним се търси някакъв турски произход. Сякаш с някаква необуздана упоритост се прави това и след това се тръби: "турско, турско, турско". Не мога да си обясня каква е причината!

По темата. Названието Алиботуш е изменено с годините от Люботушjь, което пък е производно от лично име Люботухъ (който да теши, да радва с любовта си), Люботуш с втора част туш-/тух- в стб. тоушити, нбълг. потушавам, разтуха и с първа част Люб- в лично име Любомир, Любослав. Не случайно в по-стари източници, макар и изписано с гръцки букви, името на планината се среща като Λουμπουτούση (Люботуси) и Λουμπουτούσις (Люботусис)

stefan_iliev38 написа:
Защо в заглавието на раздела за Е-4 е пропусната планината Верила?

Този съществен пропуск е коригиран.

stefan_iliev38 написа:
Защо в заглавието на раздела за Е-4 не е използвано официалното в момента име на планината Славянка, а вместо него е поставено старото и традиционно име Алиботуш?

Тъкмо защото е традиционно и местните хора (пък и голяма част от планинарите) него използват.

stefan_iliev38 написа:
Не е ли възможно да се дадат и двете имена - Славянка като основно и официално, а Алиботуш в скоби или след наклонена черта като допълнение?

Може. И това е коригирано, но традиционното е основно.

stefan_iliev38 написа:
Ще се направи ли раздел и за Е-8 (тъй като интерес вече има и дано по този начин се стимулират публикации за този привлекателен маршрут)?

Да. Когато се пусне първата тема веднага ще бъде отделена в самостоятелен подфорум. Не е проблем да се направи и сега, но ще стои празен.

stefan_iliev38 написа:
Как може да се промени заглавието на дадена тема? (Извинявам се, ако има отговор на този въпрос, но не го намерих).

Ако темата е твоя то цъкаш на бутона "промени" горе в дясно и променяш. Ако темата е пусната от друг, то това могат да направят модераторите и администраторите.

stefan_iliev38 написа:
Благодаря предварително за евентуалните отговори!

Моля моля

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Авг 12, 2013 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ще цитирам точно въпрос, който ми беше зададен на лични съобщения:

"Защо сменихте красивото Славянка с Почти немско турското АЛИБОТУШ?????"

От многото въпросителни в края на изречението очевидно става ясно, че въпросът е риторичен. Въпреки това у мен възникнаха няколко допълнителни въпроси, които бих искал да задам тук (моите въпроси не са риторични):

Защо в заглавието на раздела за Е-4 е пропусната планината Верила?

Защо в заглавието на раздела за Е-4 не е използвано официалното в момента име на планината Славянка, а вместо него е поставено старото и традиционно име Алиботуш?

Не е ли възможно да се дадат и двете имена - Славянка като основно и официално, а Алиботуш в скоби или след наклонена черта като допълнение?

Ще се направи ли раздел и за Е-8 (тъй като интерес вече има и дано по този начин се стимулират публикации за този привлекателен маршрут)?

Как може да се промени заглавието на дадена тема? (Извинявам се, ако има отговор на този въпрос, но не го намерих).

Благодаря предварително за евентуалните отговори!


Това на практика е призив да се съгласим с дерибействата и безчинствата на комунистите в югозападна България през далечните 1944-1956 година.

Насилственото помакедончване на онова българско население в услуга на сърби и руснаци, избиването на хиляди хора - цвета на нацията, преименувания на върхове и градове (Мусала - Сталин, Малка Мусала - Димитров, Белмекен- Коларов, Алиботуш - Славянка, Свети Врач - Сандански, Неврокоп - Гоце Делчев, Горна Джумая - Благоевград), всичко това беше опит да се заличи и изтрие паметта на ония горди българи, да се забравят имената и делата им.

Та как да наричам планината Алиботуш - Славянка??? На българите Пейо Яворов, Христо Силянов, Георги Баждаров ли да вярвам или на червените предатели от БКП?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Авг 13, 2013 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
billy



Регистриран на: 17 Ное 2011
Мнения: 5
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм с Дидо- през онези мътни години трябваше да докажем "славянската"си жилка.Затова е смяната на името.Тогава умните глави се надпреварваха да изкривяват историята.Целта беше да се омаловажи "българското" и да се изтъкне "славянското" в нас.Тогава се родиха доста глупости,като съюзът на седемте славянски племена.За мен тази красива планина ще си остане Алиботуш.Бъдете здрави!
Вто Авг 13, 2013 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Всеки разумен човек би се съгласил. След научните доводи на Ники, историческите на Дидо и не на последно място чисто човешките на Марияна.
Трябва да се отърваваме от пагубното влияние на кхмерите-вогони.
При мен асоциацията на Славянка е с консерви. Tooth

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Авг 13, 2013 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение така поднесено заглавие на темата Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
..................................................................................................................................................................
При мен асоциацията на Славянка е с консерви. Tooth

А пък на мен Е-4 с консервант.
Very Happy Very Happy Very Happy Wink

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Вто Авг 13, 2013 3:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
...

Това на практика е призив да се съгласим с дерибействата и безчинствата на комунистите в югозападна България през далечните 1944-1956 година.

...


Това НА ПРАКТИКА НЕ Е ПРИЗИВ, а най-обикновени въпроси. Ако някой от въпросите не е разбран правилно, ще се опитам да го формулирам по друг начин:

Защо името на официален международен маршрут Е-4 бе написано грешно?

Нека оставим настрани кой и кога как е наричал дадена планина и кой какви безчинства е правил назад във времето, много преди нашето раждане. Тук става въпрос за ИМЕТО на международен МАРШРУТ.

В заключение бих искал да кажа, че лично аз съм горд с факта, че България е единствената европейска държава, която не е сменила името си. Но само с едните имена не става.

Още един път благодаря за обоснованите отговори и искрено се извинявам, ако неволно и непреднамерено съм засегнал някого.
Вто Авг 13, 2013 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
dido написа:
...

Това на практика е призив да се съгласим с дерибействата и безчинствата на комунистите в югозападна България през далечните 1944-1956 година.

...


Това НА ПРАКТИКА НЕ Е ПРИЗИВ, а най-обикновени въпроси. Ако някой от въпросите не е разбран правилно, ще се опитам да го формулирам по друг начин:

Защо името на официален международен маршрут Е-4 бе написано грешно?

Нека оставим настрани кой и кога как е наричал дадена планина и кой какви безчинства е правил назад във времето, много преди нашето раждане. Тук става въпрос за ИМЕТО на международен МАРШРУТ.

В заключение бих искал да кажа, че лично аз съм горд с факта, че България е единствената европейска държава, която не е сменила името си. Но само с едните имена не става.

Още един път благодаря за обоснованите отговори и искрено се извинявам, ако неволно и непреднамерено съм засегнал някого.

Човек, това не е форума на БТС. Very Happy
По принцип грижещите се за форума се разграничаваме от принципите на действие и "манталитет" на тази кхмерска все още организация.
Нищо лично, да не се вържеш сега.
Топонимията е болната тема тук и понеже сме си патили предпочитаме да не се изостря атмосферата.

Доближава ли се максимално до реалността името на раздела в крайна сметка?

stefan_iliev38 написа:
...
Тук става въпрос за ИМЕТО на международен МАРШРУТ.
...

Ето го - http://www.era-ewv-ferp.com/index.php?topmenu_id=29&id=29&page_id=108&module=text

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Вто Авг 13, 2013 10:29 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Авг 13, 2013 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат


(За "връзване" въобще не може да става дума. Вече не съм такъв човек.)

Вто Авг 13, 2013 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Признавам, тези маршрути ги имам за малко спортни прояви целящи нещо повече от туризъм. И за мен те са по скоро гонене на някакви постижения - не са ми от интерес. Помолих администрацията на форума да постави Верила в заглавието на подфорума заради написаното от Стефан. Но сега, като изчетох постовете под моя, се запитах. Как му е точно ИМЕТО на този МЕЖДУНАРОДЕН маршрут? До неотдавна, спомням си, на 10 мин. след седловината Джамията - в м. Бельовски юруци, въпросния "Е-4" поемаше директно посока с. Петрово. Тази червена маркировка скоро биде преместена от Петрово посока Парилска седловина и Алиботуш. Това след като заставата на Парил я обърнаха на хижа. Дотогава минаване през Алиботуш нямаше. Не съм наясно този т.нар. международен маршрут веднъж заден може ли да му се измества трасето или не. И кой решава въобще тези въпроси не ми е ясно!

Та името на маршрута в може би това на снимката.



Ако е така, то в заглавието на подфорума трябва да бъдат премахнати Витоша, Верила, Пирин и.... Люботушjь и да има Пиренеи, Алпи и Пелопонес.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Авг 13, 2013 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Името на маршрута очевидно не е написано грешно, а КРАТКО.

Пълното описание би трябвало да включва планини в 9 държави - Испания, Франция, Швейцария, Германия, Австрия, Унгария, Румъния, България и Гърция/Кипър.

Доколкото съм забелязал също, на европейците въобще не им пука за тези маршрути, те обикновено скитат самосиндикално като нас, целейки се в определени обекти - връх, маршрут или планина. Интересен факт - в съседна Гърция тамошния синдикат ЕОС поддържа местни маршрути, именувани О1-О2-О3 и т.н., а от Е4 няма и следа Laughing

Таааа - не предавай чак такава голяма важност на изброяването на баирите по Е4, дано така форума стане малко по-подреден Wink

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Сря Мар 05, 2014 4:28 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Авг 13, 2013 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Проблеми и препоръки Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov