ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За обезсоляването ...
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
За обезсоляването ...
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение За обезсоляването ... Отговорете с цитат
Имате ли наблюдения по въпроса, особено след дълги натоварвания в планината?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Сеп 05, 2008 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Обезсоляване или обезводняване? Отговорете с цитат
Нямам медицински наблюдения, но мога да се досетя, че обезсоляването се дължи най-вече на потене и уриниране. Следователно човек, който не се поти и не изпитва нужда от второто, не би се обезсолил. В моите очи това е човек, който не пие вода. Тук вече имам богати наблюдения, които няма да повтарям. От безброй туристи съм чувал за опасността от обезводняване, ако не се изпиват по литър и половина и дори по два литра вода дневно. Според мен тази опасност е фикция и изкачването на върхове с бутилка вода в ръка е по-скоро навик, отколкото необходимост.
Пет Сеп 05, 2008 1:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хъм имам аз разни наблюдения също. Тъкмо снощи говорих с един приятел, доктор. При най-тежките ходения в жегите започнахме да се подуваме около очите. След като описах симптомите на доктора, той спомена следното:

Подуването най-вероятно е от задържане на вода заради обезсоляване. Парадокса е, че при спадането нивото на сол в тъканите (и кръвта, която си е тъкан), бъбреците имат функция да задържат уринирането за да не се губи повече сол. Ако се наливаш с вода в това време - тя не се изхвърля навън и оттам подуването.

Действително по това време а и няколко дни след ходенето ни избиваше да ядем сол повече от нормалното, което и оправи нещата.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Сеп 05, 2008 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
След обезводняване, приемането на веднъж на голямо количество "чиста" вода може да доведе до водно отравяне.
Ако се пие от време на време по малко вода това изглежда не може да стане. Забелязал съм, че идва момент в който водата вече не утолява жаждата и усещам корема си като промит. Това за мен е сигнал за сериозно нарушен водно-солев баланс. Сядам и хапвам хляб и каквото си нося друго(сладкото не помага за това). След това ми се допива вода нормално и тя утолява жаждата. Нещата са вкарани в релсите. Въпреки това, няколко дена подред след ходенето въстановявам течности и изобщо баланс. Това зависи от организма, май младите въстановяват по-бързо.
Дидо, спомняш ли си че на Копрен седнах да ям хляб и солени мръвки, това е защото вече не ми се пиеше гола вода. После ми се допи нормално.
Ех, ако някой измисли начин за носене на повечко кисело мляко по баирите, без да се разваля, ще ми реши много проблеми! Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Сеп 05, 2008 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Точно точно. По този начин познавам, че е време да се яде сол - водата става безвкусна.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Сеп 05, 2008 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Когато бях овчарче... Отговорете с цитат
mislesht написа:
Ех, ако някой измисли начин за носене на повечко кисело мляко по баирите...

Ех, преди години овчарските колиби по Урдините езера, Мальовишката река, Зелени рид и т. н. бяха заредени с овче кисело мляко. Случвало ми се е, ако овчарят пасе овцете, да е оставил тенджера с мляко на масичката отвън. Веднъж толкова се смутих от гостоприемството, че изтървах канчето и то се преобърна. Овчарят само ми се изсмя - млякото си стоеше вътре. Толкова беше гъсто. А по жегите един айрян със сол наистина е твърде здравословно.


Последната промяна е направена от Сотиров на Пет Сеп 05, 2008 3:55 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Сеп 05, 2008 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
И разни минерали се изхвърлят със потенето. Аз също се подувам под очите след 4 дневно ходене. Преди години след едно яко колоездене два дена бях като болна, много гадно чувство. Тогава прочетох някъде, че трябва да се пие вода в която се разтваря сол, но не си спомням пропорцията.
Пет Сеп 05, 2008 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Като физиологичен разтвор май 30 гр на литър. Поправете ме ако греша. Но сега има разни разтворими минерали комплекси, може да са по-подходящи.
Сиренето за беля и то бързо се разваля, иначе е точно това, което е необходимо.

П.П. Леле каква глупост съм написал...това си е жива саламура... Oops Що не ме поправите?

Поправям се сам:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.

Последната промяна е направена от mislesht на Пет Окт 03, 2008 11:13 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Сеп 05, 2008 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Nick_sun



Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз редовно си нося сирене, когато отивам в планината, то ми е една от любимите храни. И мога да споделя от личен опит, че на сериозен преход в най-големите жеги юли месец, 5-6 дни нищо му няма. Е, накрая вече се е посмачкало от притискането в раницата, но си е напълно добре и си го изяждам с голямо удоволствие. Само че го слагам най-малко в 3 торбички, които хубаво завързвам, защото от топлото му излиза водата и не е приятно, ако потече в раницата.
Чет Окт 02, 2008 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Да, сиренето си е добро решение на тоя проблем. Лошото е, че тежи - в него има малко калории като за теглото и обема му. А и смърди, както правилно си отбелязал ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 02, 2008 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Nick_sun



Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Калориите не са единственото важно нещо при дълго ходене в планината. Солта е не по-малко важна, както се отбеляза и тук. Така че, според мен носенето на сирене си е оправдано. А на който не му се носи сирене, има и друг вариант за набавяне на сол по време на продължителни преходи - добре осолени печени ядки - много са удачни, защото освен солени, те са и калорични (2в1), леки са, не заемат много място и не се развалят, а и стават за всякакви климатични условия (при ниски температури сиренето може да замръзне). Идеални за тази цел са фъстъците, винаги имам от тях в раницата.
Пет Окт 03, 2008 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
още по-малко място заема обикновената сол. Хем си имаш сол да си солиш доматито и краставиците, хем можеш да си поблизваш от шепата Very Happy

_________________
Пет Окт 03, 2008 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да, фъстъците и аз ги уважавам. Евтини, калорични, намират се навсякъде(ако си забравил). Иначе носенето на сол е задължително за повече от ден. Понякога се глезя и с чубричка.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Окт 03, 2008 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, има си разни икономични начини за наваксването на солта. Аз обикновено си нося солена пастърма - хем има доста калории, хем е лека и набавя сол. Чувам има ходещи, които добавят малко сол във водата за пиене, не съм пробвал тоя вариант де ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 03, 2008 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Сол - вода - сол-... Отговорете с цитат
mislesht написа:
...май 30 гр на литър...Що не ме поправите?

Веднага ми направи впечатление, че 30 грама е ужасно количество - такъв разтвор просто няма да може да се пие. Но дълго време търсих в Интернета някакви научно обосновани числа - нищо не намерих, затова си премълчах. Съседът, който е лекар, ми каза, че за възстановяване на солта е достатъчно човек да си оближе потната ръка. Вместо фъстъци аз бих предпочел солени бадеми - далеч по-хранителни са (но и доста по-скъпи). Домати и краставици със сол също е добре, който може да носи достатъчно. Моят приятел-немец, който успешно изпробва границите на човешките възможности (например "супермаратон" - 250 километра бягане в гръцка жега!), когато беше тук за някаква колоездачна обиколка, пиеше нещо магнезиево. Разтваряше го в плодов сок и с него караше цял ден. Но понеже не ме интересува, не го запомних. Явно беше нещо за възстановяване на солния баланс. Мога да му пиша. И все пак, не съм убеден, че човек трябва да пие вода, да се поти и накрая да яде сол, за да си възстанови баланса. От което му се допива още повече вода. Не е ли по-добре човек да се приучи изобщо да не се включва в подобен порочен кръг?
Пет Окт 03, 2008 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov