ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Голи Връх - Черни Връх - Селимица - х.Планинец - Бояна (26км
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Голи Връх - Черни Връх - Селимица - х.Планинец - Бояна (26км
Автор Съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Голи Връх - Черни Връх - Селимица - х.Планинец - Бояна (26км Отговорете с цитат
със Лифт до връх Голи Връх, от там по пътека през хижа Алеко до Черни Връх, от Черни ВРъх по зимната маркировка през връх Самара към Селимица, от Селимица (от където се отваря красива гледка към язовир Студена се отива до хижа Купена. от там вече до мостове, хижа Планинец и се слиза в Бояна през Копитот и хотел Копитото. общо 26 км, със спирки за снимки и бавно ходене става за 5-6 часа, но може и за 3-4 да се измине без почивки.

сникми: http://www.panoramio.com/user/1018024

Няколко:


Съб Сеп 06, 2008 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение От хотел "Копитото" - накъде? Отговорете с цитат
Откъде слязохте до Бояна - от Копитото или от хотела? Преди няколко години реших да се кача от Бояна до Копитото. Никога не бях минавал по тая пътека. Първо не беше лесно да хвана началото й в селото. После качвах, качвах, стигнах до разклон. Наляво се оказа вход на поделението под водопада. Казаха ми да хвана дясното отклонение. По всичко личеше, че аз бях първият, който минава оттам през последното десетилетие. Цялата пътека бе затрупана от паднали дървета. По едно време стигнах до едно сечище - доста обширно сечище в буковата гора. Оттам нагоре, накрая попаднах точно под хотела. На една стръмнина, по която строителите си бяха хвърляли отпадъците - тухли, клозетни чинии, торби от цимент... Отвратително! Изскочих пред входа на хотела. Там прецених, че заслужавам един фреш (за 8 лева тогава!) и реших, че повече по тая пътека кракът ми няма да стъпи. Та затова питам: това ли е единствената пътека от Бояна до хотела или сте слизали по друга?

И още един въпрос: кое точно е Момина скала? Когато се слиза от водопада, се вижда една висока скала отсреща през реката, но се вижда и едно стърчащо връхче в долината на самата река. Кое от двете е?
Съб Сеп 06, 2008 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
И аз съм се чудила кое е Момина скала.

Миналата година се качихме от Бояна до Копитото - тръгнахме без ясна пътека, просто нагоре из гората и излезнахме на маркирана пътека, която се губеше в копривите и накрая ни изведе до "плюещата чешма". Определено не е тази по която е минал г-н Сотиров, беше доста по-добре от описаното Smile
Преди месец някъде пак се качихме до Копитото, но от Бялата вода - там пътя е ясен и е добре утъпкана пътечката.
Съб Сеп 06, 2008 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
аз си купих карта на Витоша от Домино, 2008 година 1: 25 000 много хубава карта! качвам част от картата за да видите пътеката от хотел Копитото до Бояна. от хотела до Бояна (излиза към улица Брезовица и улица Момина Скала) слязох за 40 минути + 10 минути почивка на една скала със хубава гледка към София.

за Момина Скала... не знам къде се намира точно, на карта е отбелязана но там не съм ходил. слизане от хотела е горе долу лесно, но в самото начало никак не е лесно и има вероятност да паднете ако не носите добри обувки... Sad(( много стръмно. пътеката завива наляво, надясно, и се отклонява много пъти, така че сигурно отива и някъде другаде... но все пак пътеката не се губи и е лесно да слезете от хотела. дори ако е същата пътека по която вие се качихте, сега е чиста ))) но все пак, по добре да се качите от Боянска Църква покарй Боянска Река към хижа Момина Поляна, а от там вече до Копитото, много по интересно е така!

аз имам целта да мина колкото повече пътеки на Витоша колкото може, следваща планирам да започна от Железница до Черни Връх, и след това през Бранище към Бистрица ))


Последната промяна е направена от raskoll на Сря Сеп 10, 2008 3:51 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Сеп 06, 2008 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Копитото-Бояна Отговорете с цитат
Благодаря, явно това е пътеката. Щом тръгва стръмно надолу от хотела... Ще я огледам по-подробно на моята карта. За съжаление тази най-популярна част на Витоша я направиха абсолютно недостъпна. По-рано имаше лифт и автобус, а десетки автобуси ежедневно возеха ученици, групи от провинцията и чужденци до терасата на Копитото да се любуват на София. Сега целият терен е окупиран от хотела и то така, че не можете да погледнете към София, без да си поръчате кафе за пет лева! Такава кражба на природа!

Търсейки нещо за Момина скала, попаднах на този сайт: http://pippilotamentolka.wordpress.com/2008/06/25/knyazhevski_protest/ В него са описани (и със снимки) много от безобразията в тази част на Витоша, например застрояването на боровата гора над Княжево. Споменава се и пълната занемара на района около Копитото, например пътеката към хижата "Момина скала", която преди години беше цялата в коприва. Такава е и сега.

Добавка. Вече гледам по картата. Има го пътя от Бояна нагоре и от разклона наляво. Даден е като автомобилен, какъвто и беше. Само че на картата води до Момина скала, а в действителност спира в портата на военното поделение. Излиза, че Момина скала е точно канарата, която се вижда на слизане от водопада. Не връх, а отвесна скала, но е недостъпна. Като проследявам пътеката догоре, виждам, че тя забива в пътеката за "плюещата чешма" доста на юг, като прави голяма дъга. А аз се качвах по ужасно стръмен терен и изскочих точно под основите на хотела. Явно има няколко варианта.

Една от любимите ми пътеки до Бояна беше, преди да се слезе към водопада, да се завие вдясно. Минава се през Тисовия резерват, пресича се една река и се стига до отвесна скала с много красива гледка. Слизал ли е някой напоследък оттам?


Последната промяна е направена от Сотиров на Нед Сеп 07, 2008 11:46 am; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Сеп 06, 2008 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката от Копитото към Момина скала не е в коприва Rolling Eyes В началото на август минах от там (Бялата вода - Копитото - поляната до х. Момина скала - Боянски водопад - Бояна). Беше си съвсем изчистена. Имаше от двете страни малко коприва, но все пак е гора. Самата пътека не е обрасла Wink
Нед Сеп 07, 2008 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Пътеки около Копитото и Бояна Отговорете с цитат
Gamina написа:
Пътеката от Копитото към Момина скала не е в коприва.

Хм, дано да са я изчистили. Защото ето какво пише в цитирания сайт от 25 юни т. г.: "Подминахме телевизионната кула и тръгнахме към Момина скала, където мислехме да пием по бира. В тази част Витоша е страшно запусната. Някога с баба ходехме тук всяка събота и алеята беше огромна, застлана с чакъл и с канавки от двете страни. Откакто няма превоз до Копитото природата се захванала здраво. На места път просто няма, другаде тук-таме се показват остатъците от канавките." Възможно е да говорим за различни пътеки. Аз имах пред вид не тази, която свързва телевизионната кула с чешмата, а от хотела до чешмата. Както и да е, отдавна имам мерак да си припомня старите маршрути.

*******************
Като говорим за тоя район, нека ви препоръчам един твърде разнообразен маршрут. Последния път (юни миналата година) бях с внуците от Бай Кръстьо (дотам с лифта) през Кикиша, Камен Дел и Есперанто надолу до водопада, оттам до Боянското езеро и (след лутане, защото няма никакви знаци) до Драгалевския манастир. Чудесен маршрут за малки деца, макар че е доста дълъг. Ето шест снимки на елементи от маршрута, които го правят привлекателен за деца. Най-напред няколко пенливи реки:



Възможности за алпинизъм по пътя:



Изгледи към цяла София:



Хралупи на мечки и къпане във водопада (малкият, Боян, беше във възторг, че водопадът носи неговото име):



Единственото езеро на Витоша. Тук и дъжд ни заваля, но на планина се случват такива неща:



И накрая, вече в сумрака на гъстата гора (затова е със светкавица) - този изящен с цветовете си дъждовник:


Нед Сеп 07, 2008 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ясно, аз не съм разбрала коя пътека Smile От хотела към чешмата попаднахме миналото лято и беше абсолютно цялата в коприва Laughing Явно положението е същото и сега Confused
Нед Сеп 07, 2008 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Копитото-чешмата Отговорете с цитат
Gamina написа:
От хотела към чешмата попаднахме миналото лято и беше абсолютно цялата в коприва

Ей, разбрахме се, че едни и същи коприви газим! А чешмата продължава ли все така да плюе?
Нед Сеп 07, 2008 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Плюе, със страшна сила при това Laughing
Нед Сеп 07, 2008 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Плюещата чешма Отговорете с цитат
Това е весело, макар че едва ли точно една чешма трябва да прави така. Четох преди време, че Живата вода си е променила поведението, но никога не съм минавал в южната част на Витоша. По-рано нали не пускаха, сега не знам как е. А състоянието на витошките чешми изобщо е трагично, затова попитах за плюещата. Само от Голи връх през Бай Кръстьо до Кикиша има шест чешми и нито една не работи! Това е част от темата ми за дирекцията на парка. Оставям я за друг път.
Нед Сеп 07, 2008 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
HDR опит



PS. някой пътувал ли е от Железница към Черни Връх? как е?
Нед Сеп 07, 2008 6:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Аууу, тоз HDR ми изглежда много сполучлив! От Железница до Черни връх с какво да пътуваме ??? Laughing Добре е там, пътеката си е ясна, гледки - супер!
Нед Сеп 07, 2008 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
irina, купих си canon 400d Smile) повече никакъв фотошоп Wink) (или поне не толково колкото преди! )
Нед Сеп 07, 2008 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Обяснявайте малко, бе, хора! Какво е това HDR? Разбрах от Уикипедията, че е high dynamic range imaging, ама и това трябва да ми се обясни. Аз мога ли постигна нещо с него, ако го овладея?

Какъв е въпросът за Железница - Черни връх? Наскоро ли дали някой е минавал или изобщо? Ако е "изобщо", това е една от най-приятните пътеки. В този сезон обаче бих препоръчал изкачването от Ярема нагоре към Казана. Попада се в царството на боровинките. Като си напълните кофата, може към Черни връх, може и обратно към Железница през самоделния заслон.
Нед Сеп 07, 2008 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov