ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Най-далечните планини, които сте виждали

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Най-далечните планини, които сте виждали
Автор Съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Най-далечните планини, които сте виждали Отговорете с цитат
Здравейте приятели.

Искам да ви попитам, кои са най-далечните планини, които сте успели да зърнете от Беласица, Славянка и Осогово? Всеизвестен факт е, че при подходящо време и прозрачност на атмосферата от първите две често се вижда Олимп. Аз съм ги посещавал през лятото и нищо не видях, но съм го виждал в снимките на други планинари, а дори съм срещал и такива, в които хората са си снимали например по залез от Алиботуш или Беласица, или пък към Бутковското езеро и дори не са осъзнали, какво са успели да заснемат. От Беласица се вижда също и атонският двухиледник. Ако някой украси тези факти със снимки, ще е прекрасно!
Нещо по-интересно - ако сте били например на Кончето в късна есен или през зимата (аз не съм бил, засега!), то навярно сте снимали Синаница. Зад нея фонът се състои от Беласица, но дали не сте успели да заснемете и един тъмен и блед контур, който се издига мистично над нея?! От Вихрен гледката е подобна, а от Полежан вече Олимп е малко вляво от беласишкото било. При всички случаи разстоянието надхвърля 200км! Ето такива много красиви зимни пирински снимки съм виждал на Олимп, любувам им се и си мечтая. В подходящ зимен ден и от Мальвишкия дял би трябвало, над Беласица да може да се различи Олимп. Колко прекрасно би било, ако някому се е случило!

От Осогово на теория също се вижда митичната планина на боговете. Виждал съм зимни снимки към близката македонска планинка (Лисец), над която именно трябва да се вижда Олимп ( същия азимут - почти идеален юг, гледано от Руен). Но Олимп не се виждаше. Някой да е успял да го види? При подходящи условия се виждат също Шар, Якубица и Солунска глава, Пелистер, Кожуф, Камакчалан, а дори и Кораб. За Беласица, Славянка, Миджур и Ком е ясно. Вие какво успяхте да видите, ако сте ходили в мразовито и ясно време? Дали не се вижда и Ботев? Стигнал съм до извода, че от Осогово се виждат всички български и македонски планини над 2000м! Да, разбира се без една...

Какво да кажем за легендите и споровете дали от Вихрен се вижда Бяло море, от Ботев - Карпатите и беломорието, пак то и от кулата на Снежанка. Без да си въобразявам, че моето мнение може да се мери с народните вярвания и легенди, все пак ще споделя, че от гугъл ърт и многократните ми разсъждения на Вихрен, ми изглежда напълно непонятно, как човек би могъл да види средиземноморските води през Славянка, Беласица, Боздаг, Сминица, Кушница и т.н., а още по-малко да си въобрази, че би могъл да различи тези води от небето над въпросните планини... Много бих се радвал, ако някой ме опровергае, но не на база митовете, ами с личния си опит. Виж, от Ботев при извънредно подходящи условия не виждам, какво би попречило Математиката да тържествува и да се видят Карпатите! По-трудно ми е да си представя, обаче че може да се види Бяло море, което искам да вярвам, че може би някой наистина е съзрял, ако не от Снежанка, то поне от Голям Перелик.
Ако някой е успял да види Шар, а защо не и Кораб или други далечни обекти от Витоша или Рила, или пък нещо друго интерсно - много ще се радвам да сподели или да качи някоя снимка!

Не исках да се отплесвам с това обобщение. Знам, че има подобна тема в секцията с дискусии, която обаче е позамряла. Все пак се надявам, че ще събудя неподозиран и силен интерес у някои нови хора. Не ми се иска да насочвам темата изцяло в посока на теорията, гугъл земя и легендите, все ясни неща, а се надявам и ще бъда много щастлив и благодарен, ако по-опитните планинари и тези, които са обиколили всичките ни планини и продължават да го правят, споделят своите лични наблюдения и някоя снимка относно тези или други далечни гледки.

Аах, ако знаете само, как ми се иска животът да ми стигне, за да успея да видя възможно повече от тези наистина далечни хоризонти!!!
Нед Авг 11, 2013 4:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Математиката е в основата на всичко, но трябва и астрономия, физика, оптика по-конкретно.

Тук само бих искал да дам насока за оптическото явление мираж, в частност фата моргана, което би могло да обясни наблюдението на обекти, които по принцип, по законите на математиката и по тези на здравата логика би трябвало да са под хоризонта и да не се виждат. При него обекти, които остават под хоризонта, стават видими. Например най-известният такъв феномен е остров Корсика, който при определени условия се вижда от италианския бряг въпреки голямото разстояние и кривината на земното кълбо.

А запитвали ли сте се защо Слънчевият диск при изгрев и при залез изглежда не кръгъл, а леко сплеснат? Точно така - поради астрономическата рефракция! Smile

Дали Гугъл Земя и Космос отчитат рефракцията и аберацията на светлината?

За повече информация може да се потърси в Гугъл с ключови думи "рефракция", "фата моргана", "мираж", "Корсика" и прочие.

Успех в наблюденията!
Нед Авг 11, 2013 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivailo_117



Регистриран на: 16 Фев 2013
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Интересна тема. Чувал съм, че един от най-обзорните върхове у нас е Мургаш, бил съм там при сравнително ясно време. Виждат се Витоша, Люлин планина, планините из Краището, Рила, Родопите, Лозенската, Плана планина, Средна гора, Ком, на изток не мога да позная точно до къде се вижда Стара планина към дунавската равнина не беше много ясно но може би е напълно вероятно да се вижда Дунава
Вто Авг 20, 2013 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ognedishasht



Регистриран на: 29 Сеп 2009
Мнения: 249
Местожителство: Мордор

Мнение Отговорете с цитат
Виждал съм Карпатите от Вежен. На запад не ми са познати македонските планини, та и да съм видял нещо далечно - не съм го познал Smile
Това - наистина. А иначе всеки "знае", че от всеки (произволен) български връх се "виждат" поне два обекта - Дунав и Бяло море Laughing Laughing Laughing
Вто Авг 20, 2013 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Има доста постове по тази тема из форума - ако ти се занимава събери линковете тук.

Иначе ето ти за оглеждане в галерията един поход до Руен с отлична далечна видимост. Доколкото имам спомен, виждаха се някои от източните чуки на Проклетие! - http://mountain.bajhui.org/main.php?g2_itemId=10138

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Авг 20, 2013 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Този сайт с този незабравим домейн съм го разглеждал многократно. Има наистина страхотни снимки по албумите вътре! Има прекрасни снимки с далечни гледки на Олимп в някои албуми от Полежан и Алиботуш. Някой, ако знае друг подобен извор, нека го сподели!
Чет Авг 22, 2013 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov