ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
римски мост на Юговска река

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
римски мост на Юговска река
Автор Съобщение
disbelief



Регистриран на: 16 Яну 2011
Мнения: 66

Мнение римски мост на Юговска река Отговорете с цитат
Здравейте,
искам да попитам накъде водят пътеките, които тръгват от римския мост на Юговска река.
Каква е била ролята на този мост в миналото?
Днес пробвахме да се изкатерим донякъде, но след известно време ги губим.
Чувал съм, че нещо като махала към с.Югово е съществувала преди някъде горе, зад отсрещните върхове, но не знам дали е истина.
Дори допреди няколко години покривът на една се е виждал от селото, но била рухнала.
Много ще ви бъда благодарен за всякаква информация.



Последната промяна е направена от disbelief на Нед Авг 11, 2013 10:26 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Авг 11, 2013 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз знам из Родопите поне 4-5 римски моста, с почти еднакви форма, размери и състояние и на съвършенно различни места. Ако моста от първата снимка е същия и от снимката на ZCE... (Иво), то той наистина е на Юговска река, непосредствено под Югово. Намира се точно на средата на пътеката х.Пашалийца-с.Югово-х.Марциганица. Маркировката е зелена и в недобро състояние (много стара и рехава). Откъм Югово е за Пашалийца , а по отсрещната страна е за Марциганица. След моста пътеката тръгва косо вляво и нагоре и е много лесно да бъде изгубена. После завива малко вдясно срещу склона и преминава през гъст лещак(нещо като деренце). Изкачва се на поляни, които на времето са били обработваеми земи и вдясно има остатъци от няколко прастари къщи и обори. Има няколко ореха и недалеч от единия стара и занемарена чешма (още преди доста гдини едвам капеше). Ако не се лъжа местноста се казва Орехите, но не съм сигурен. За куриоза - преди дестина години, една възрастна женица в Югово ми предлагаше да купя старата къща (тогава още не беше рухнала) и накакви други "градежи" барабар с почти цялата поляна, защото били нейни, а не можела да ги стопанисва и не и трябвали. Нататък пътеката върви по чудесен юг-югоизточен, каменист и безводен склон (пътека само за ценители Very Happy ) та до Марциганица. От Марциганица слизането до Бачково не е проблем. Може и да не се ходи до Марциганица, а наляво през сливодолското падало и се слиза до южния край на тунела на пътя Асеновград-Чепеларе-Смолян. Там обаче ако не те чакат ятаци с кола, остава стопа. Това слизане също е за ценители Smile . Югово-Пашалийца не блести с нищо особено - горски път нагоре, нагоре и малко още нагоре, та до хижата. Вода по пътя има, разклони колкото искаш, че и малко вповече Very Happy.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пон Авг 12, 2013 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
disbelief



Регистриран на: 16 Яну 2011
Мнения: 66

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря! Точно това ми трябваше Smile
Със сигурност ще го пробваме.
Вто Авг 13, 2013 12:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Ако съм разбрал правилно говорите за спускане към Сливодолското падало от местността където е овчарника с порутената чешма и орехите, а малко по-нагоре на югозапад има новичка постройка, която отдалеч ми прилича на ловен дом. Фактически там сложното е да се хване началото на пътеката за Сливодолското падало. Трябва да се пресече западния край на полянката, като на отклонението от черния път през месец май имаше изгратена стрелка от камъни. После без да се спускате до дъното на дерето завивате на ляво. Пътеката си личи и понеже вече има едри дървета е добре маркирана. Много скоро ще стигнете до вода /прихваната от поточето/ и пейка скована от пръти. После вече няма къде да се объркате ако внимателно следите маркировката. Влиза в едно дере, после излиза от него, подсича склон и скали и после обръща посоката в серпентина. Тогава вече малко преди водопада започват неприятностите с падналите дървета. Поне през месец май положението беше неприятно, някой даже се отказваха да минат. Радостното е, че участъкът е къс. Водопадът се пада отдясно и много добре си личи, защото е яко утъпканано. Надолу пътеката е съвсем нова, укрепена, санирана и т.н. заради многобройните посетители на водопада.
Ако решите да използвате тази пътека не изпускайте маркировката, ако се случи - върнете се и пък търсете районът е много сложен и потенциално опасен в случай че се забиете в някое дере и пред вас има пропаст, а обратно не можете да изпълзите заради някой сипей или хлъзгави скали.
Имам трак на обиколката от южния край на тунела "Рибарника", през Сливодолското падало, Марциганица, Бачковски манастир.
Вто Авг 13, 2013 8:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Ако решите да използвате тази пътека не изпускайте маркировката, ако се случи - върнете се и пак търсете районът е много сложен и потенциално опасен в случай че се забиете в някое дере и пред вас има пропаст, а обратно не можете да изпълзите заради някой сипей или хлъзгави скали.....


Дааааа....! Наистина кратко, точно, ясно и разбрано, за който иска да го резбере. Присъединявам се напълно!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Вто Авг 13, 2013 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз познавам лично човек, който е попадал в такава ситуация в района и се е измъквал 2 дни. Виждал е колите на шосето и никаква възможност да слезе по скалите и пак нагоре... Освен това съм чувал за спасителна акция с хеликоптер през 90-те, когато момче и момиче са се оказали в безисходна ситуация...
Все пак - по-добре да ни се подиграват за прекалена предпазливост, отколкото да набутаме някого в гадна ситуация Smile
Щом маршрута е маркиран - следователно е предназначен за всякакви туристи. Едно на ум трябва да има за отклоненията.
Чет Авг 15, 2013 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov