ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Лозенска Планина. с.Лозен - вр.Половрак - с.Кокаляне
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Лозенска Планина. с.Лозен - вр.Половрак - с.Кокаляне
Автор Съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Лозенска Планина. с.Лозен - вр.Половрак - с.Кокаляне Отговорете с цитат
получи се един от най не интересните ми маршрути. имам карта на Витоша от Домино от 2008 година и там като бонус има и карта на Лозенска Планина. реших да мина един от маршрутите. очаквах да срещам овчари и много животни (домашни), нали има много селища наоколо, ама ходих сам и не срещнах никой. от няколко връха (половрак и ланина могила) има горе долу хубави гледки, ама нищо особено.
но все пак малко информация, ако някой се интересува от тази скучна планина Smile

автобус 5 до село Горни Лозен
от Лозен до Манастира Св.Спас - 30 мин (маркирана пътека, маркировка и жълта и червена)
от Манастира до връх Половрак + спирка при Пещера - 40 мин
от вр.Половрак до вр.Ланина Могила - 50 мин
от вр.Ланина Могила до вр. Бачун - 40 мин
от вр. Бачун до село Кокаляне през Ловна хижа - 80 мин
и вече от Кокаляне до София има автобус 1.

маршрут е примерно 20 км. с почивки 3.30 - 4.00 часа.
обикновено слагам и много снимки в панорамио и тук, но от тази планина нямам нищо! (освен три които слагам понадолу)


Последната промяна е направена от raskoll на Сря Сеп 10, 2008 3:32 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Сеп 09, 2008 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Еее, ти пък, не дей тъй. Във всяка планина си има нещо красиво. Аз пък точно там ходя когато съм сама. Много е красиво през есента и пролетта. Пролет има много хубави гледки към Витоша, която още е снежна, виждат се и язовирите. А есен е толкова хубаво в гората. Ходя го наопаки- от язовирната стена на Панчарево на горе, може да се слезе и в Пасарел. Абе много си е готина тази планина, ама верно много рядко се срещат хора, може би за това ми харесва...
Вто Сеп 09, 2008 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Явно човекът е свикнал да ходи не на планина, а на панаир - да има мноого хора, блъсканица..и т.н.

Като за малка планина Лозенска се е много хубава...и дори има няколко доста обзорни места.
Голямо разочарование, че не си срещнал овчари..и др. Аз пък бих се радвал...

Така че препоръката ти се отхвърля...поне от мен... Wink

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Сеп 09, 2008 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
напротив, аз обичам да съм сам в планината. винага ходя сам. и за 1 и за 2 и повече дена, снимам природа и се наслаждавам. а в Лозенска нямаше нищо за снимане, затова и написах че ако някой отива - по добре с някой още.

аз не съм от тези хора дето ходят в планина за пикник и след това оставят празни бутилки от бира

аз написах че не срещнах овчари, защото очаквах да ги срещна, нали има села покрай планината! ама не!

и още не ми хареса че има толково черни пътища, ужас! и някакви посторйки...
Стара Планина остава Номер 1 )))
Вто Сеп 09, 2008 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Много си е хубаво даже за снимки, не мога да ти покажа ,защото са ми на лента. Опваш си статива и никой не те притеснява. То зависи и какво снимаш, в гората е приказно, особено като има мъгла. Хубавогто е ,че е близо до София и може да си замръкнеш горе, рейсове си вървят до късно.
Вто Сеп 09, 2008 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
о, Лозенската планина е чудесна, не съм съгласна, че там няма нищо интересно. На някои места не се ходи през жегата и пека. Иди там октомври или ноември, когато са паднали мъглите, когато листата са покрили земята с цветен килим, дори когато има сняг. Тогава има какво да се снима.
ето един такъв момент цък
Сря Сеп 10, 2008 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
ок))) може би ще мина там през ноември Wink нямам снимки в мъгла, а пък искам да имам Smile) мисля че поскоро не харесах времето през което ходих, так че ще видя тази планина през есента Wink

PS. две снимки които са горе-долу добри...




Сря Сеп 10, 2008 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
С това съм съгласен:

Еее, ти пък, не дей тъй. Във всяка планина си има нещо красиво.

Човек може да открие във всяка планина нещо интересно за себе си.
Но и с това съм съгласен:

Стара Планина остава Номер 1

Всеки е пристрастен. Rolling Eyes

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Сеп 10, 2008 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:


Всеки е пристрастен. Rolling Eyes


Така си е ... Very Happy Croc

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 10, 2008 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
най малката пещера в света! Smile)


Сря Сеп 10, 2008 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Специално за връх ПОЛУВРАК, А НЕ ПОЛОВРАК вижте Т У К
Сря Сеп 10, 2008 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Все пак е красиво! Отговорете с цитат
Драги raskoll, хем злепоставяш планината, хем показваш чудесни снимки от нея! Къде точно е тази пещеричка? Аз няколко пъти съм минавал с внуците по два-три маршрута, които са доста приятни, особено зимата. Първия път реших да видим Германския манастир. По времето на Людмила Живкова той беше използван за някакви културни програми, та май беше недостъпен. С една дума, не бях ходил. Избрах най-очевидния и по тази причина най-неподходящия път: от село Герман. Само че не през планината, понеже има и такъв път, а по шосето. Отвратително! След това взехме да потегляме от село Лозен, първата спирка вече в селото, до едно магазинче. От спирката тръгва широка улица право нагоре, която после се превръща в шосе. Веднага след последните къщи вдясно има изоставена каменоломна. Като се пресече, пак вдясно се прескача малка рекичка и се подхваща пътеката за нагоре. Може да продължите само по тази пътека и ще излезете на една чешма на самото било, която се казва Бачул (с ударение на А). Оттам - надолу към Кокаляне. Някъде по средата на слизането може да се отбиете малко вляво до една хижа. Преди да стигнете билото, вдясно има широк, добре оформен път. Той точно води до Германския манастир. Манастирът е съвсем малък, но уютен. Като излезете от манастира и тръгнете нагоре по шосето (същото, с което не случихме), на първия завой виждате табела, маркираща манастирската овощна градина. Оттам някъде се минава по директна пътека за село Герман. Казват, че по пътя има и езерце. Като продължите нагоре по шосето, стигате до откритата част на планината над Панчаревското езеро. Минавате военното поделение и слизате или на стената на язовира, или на кокалянската юзина. Хапвате в ханчето, за да не сте нервни. Ето една снимка от приятната букова гора, през която се минава на качване:





Само ние сме и нашите приятели. Други хора не срещнахме.

Вместо да се отбивате през каменоломната, можете да продължите нагоре отляво на дерето. Ще минете покрай стрелбище, нов параклис и пак ще излезете на Бачул.

Предлагам ви тия маршрути, които на повечето ще се видят прекалено "бабешки". И те наистина са такива: пътеката от Кокаляне до язовирната стена е любима за големи бабешки групи, които са очарователни с ентусиазма си. Ако сте с малки деца, е идеално, защото в жегите можете да им предложите например това:



Ако пък искате по-сериозна екскурзия, естествено трябва да отидете до Лозенския манастир и оттам нагоре. Преди много години съм се спускал чак до Пасарел - много красив, панорамен маршрут по ливади. Край Пасарел също има манастир. Ако се качвате от Лозен към манастира, вдясно от пътя има някакви изветрели пясъчници, които са твърде фотогенични, защото наподобяват Мелнишките скали. Приятна разходка е да направите кръг около Урвич: пътеката тръгва от реката, стига до манастира "Св. Николай Летни" (всъщност хотел, защото няма монаси), минава покрай няколко заслона и пак се връща на реката. Естествено ще се качите до "крепостта", която най-нагло е присвоена от някакъв бандит. Има на какво да се радва окото и в Лозенската планина! Наесен буковите гори, които преобладават, я правят оранжево-червена. Но още по-интересна е Лозенската планина пролетно време, защото в нея растат цветя, които рядко се срещат по другите планини: някои минзухари, "котенца" и страхотно много иглика. Има да берете... Cool
Сря Сеп 10, 2008 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
във първото ми съобщение, което написах почти веднага като се пребрах от планината бях малко ядосан, може би след 3 прекачвания от автобус на автобус които трябваше да направя, а може би защо-то видях че има прах на сенсора в новия ми фотоапарат;( затова написах че планината е скучна и неинтересна. сигурно септември не е най подходящ период за Лозенска Планина. по пътя трябваше да има едно малко езеро, ама е изсъхнало ((

Сотиров, пещера е на маркирана пътека от манастира Св.Спас (над горни лозен) към връх Половрак. има табели, пещера е поскоро една голяма дупка в един голям камък от колкото пещера Smile))) на табели пише "Алея Горски Пътник - Манастир, Мемориалния Парк, Пещера, вр. Половрак", а на друга табела пише: "Алея Г. Бенковски - Манастир, Мемориалния Парк, Пещера, вр. Половрак"
Spas, мерси, но в карта която имам, пише ПОЛОВРАК, като и на ВСИЧКИ табели които има в планината!
Сря Сеп 10, 2008 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
"Полуврак (още срещано като Половрак, Полувраг, Половраг) е връх в Лозенска планина, висок 1182 м."
Аз го знам като Полуврак, а горното е цитат от един пътеводител, значи може и да има повече имена Very Happy Very Happy
Сря Сеп 10, 2008 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Специално за raskol ! Разходих се по долно-Лозенската планина Laughing От Пасарел покрай реката..и така до язовирната стена, после обратно. На стената ме посрещнаха три кученца...доста недружелюбно настроени. Оказа се ,че то там било забранено да се минава и униформения батко ме върна обратно. Става при лошо време, просто да се махне човек от София и за снимки на водна повърхност.



Пон Сеп 15, 2008 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov