ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гражданско общество
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 53, 54, 55, 56  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Гражданско общество

Протестът
Против съм
9%
 9%  [ 7 ]
Подкрепям
80%
 80%  [ 59 ]
Не ме интересува
9%
 9%  [ 7 ]
Общо гласове : 73

Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Щом търсиш юнски заседания на Великото народно събрание, може и под вола теле да намериш. Стига да са надигнеш от онуй кръглото, на което си седнал. Всички заседания ги има.


Тази е дадената информация в Уикипедия:

Цитат:

Членството на България в НАТО се поставя за първи път като политически въпрос на 23 юни 1990 г., когато Соломон Паси внася в парламента предложение за присъединяване към Северноатлантическия договор.


Владо, някакъв шанс да излезеш от клозета и да разкажеш от първо лице за партийните дела по ония години?
Защо всъщност са тези меко казано истерични реакции? Използваш много странен обиден език и въобще ме хвърляш в почуда - не съм виждал да пишеш така до момента. Това някаква тема-табу ли е за тебе, щото съвсем охотно пишеш и поощряваш хората да говорят за политика? Ако е така, ще се съобразя с твоето нежелание и няма да те питам за ония години.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Апр 01, 2023 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, за пореден път те призовавам за по-спокоен тон, не виждам с какво те е нападнал Дидо. Ти сам заставаш в отбранителна позиция, когато се заговори за онзи период.

Иначе не знам защо в интернет пише, че Паси бил внесъл декларация юни 1990 като тогава са били изборите за ВНС. Както и да е де сайта му ни спести ровене в стенограмите, той прилежно и самодоволно си ги е извадил.
Аз твърдя, че от тези проекти за решение нищо не произлиза. Да имало ги е, да подписали са се стотина депутати, но никога на са били приемани и дори гласувани. Ако някой намери документ(стенограма) за обратното ще се извиня.
Да не говорим, че СДС имаха правителство на Филип Димитров няколко години по-късно и можеха да задвижат процедурите. Мисля че това беше направено след 1997 по времето на Костов( поне за НАТО). Не съм сигурен в това, но в момента не ми се търсят документи.
Съб Апр 01, 2023 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:


Владо, някакъв шанс да излезеш от клозета и да разкажеш от първо лице за партийните дела по ония години?
Защо всъщност са тези меко казано истерични реакции? Използваш много странен обиден език и въобще ме хвърляш в почуда - не съм виждал да пишеш така до момента. Това някаква тема-табу ли е за тебе, щото съвсем охотно пишеш и поощряваш хората да говорят за политика? Ако е така, ще се съобразя с твоето нежелание и няма да те питам за ония години.


Аз давам някакъв жокер, не искам да ставам адвокат. Някога да сте комуникирали с хора на възраст вече, да ви е направило впечатление нещо. И въобще как се променят нещата с годините. Даа човек става по чувствителен и реагира по различен начин, особено когато всички са го напънали да дава обяснения. Аз бих реагирал по друг начин, но ако стана на тези години, може и да е различно.
Съб Апр 01, 2023 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Датите не съвпадат със споменатата в Уикипедия дата 23 юни 1990 г.

Наистина съществуват редица източници, в които е посочена датата 23 юни 1990 г. Интересно какво ли е породило тази твърде разпространена, но и съвсем явна неточност. Известно е, че първото заседание на седмото ВНС е започнато на 10 юли 1990 г. във Велико Търново и е завършено на 17 юли 1990 г. в София. Първото запитване на Соломон Паси е отправено от парламентарната трибуна на 8 август. Впрочем, това беше един доста сюрреалистичен момент, който много добре си спомням, тъй като тогава бях в отпуск в София в края на военната ми служба. И гримасите на Добри Джуров също бяха интересни...

Използвам случая да откроя някои мисли, изказани при откриването на VII-то ВНС:
  • Александър Лилов: «Строи се нова мирна и обединена Европа -- от Атлантика до Урал.»
  • Виктор Вълков: «Нека не смятаме патриотизма за привилегия на една или друга група.»
  • Милан Дренчев: «Преди икономическия фактор има един много по-важен, който е разрушен от 45 години насам. Моралът и психиката на нашите българи са не това, което бяха.»
  • Петър Дертлиев: «Който и да дойде да управлява, нека да управлява с таланта на целия народ. България няма нужда от една част от него.»
  • Меди Доган: «Не искам да вярвам, че всички ние тук бихме могли да се окажем поредните политически кретени.»
  • Димитър Луджев: «Трябва да се спре псевдоприватизацията, превърнала се в безразборно предаване на държавно имущество на лица от управленския слой.»
  • Петър Слабаков: «Не от жажда за власт се дължи нашето присъствие тук. Екологическият апокалипсис, пред който сме изправени днес, оправдава това присъствие в не по-малка степен от гласовете на избирателите.»
  • Александър Каракачанов: «Аз считам, че народните представители трябва да бъдат тук, в тази зала и да получават пари, че работят тук, а не някъде другаде.»
  • Елка Константинова: «Нашият, българският модел на прощаване с тоталитаризма заплашва да протече доста бавно и мъчително.»
  • Стефан Савов: «Позволете ми да напомня още веднъж за Петко Каравелов, който беше казал: "Ние вървяхме с народа, бяхме с него във всички опасности и сега без да се срамим от никого, можем да чакаме съда на историята."»


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 01, 2023 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Ведрин, това е една много ценна информация, събрана кратко и ясно. Въпроса е тълкуването, това става още 1990 година, и посланията които ти си цитирал са повече от показателни. Аз съм изумен почти .. Ама не чак толкова Smile
Съб Апр 01, 2023 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Не съм проверил дали всички изброени имена са от депутация на СДС към момента, но предполагам, че е така.

Всред 135-те подписа под проекторешението на VII ВНС да възложи на МС "да започне необходимите консултации по условията за присъединяване на НРБ към НАТО" има такива на народни представители от Зелената партия, други партии от СДС, БСП, БЗНС, и ДПС.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Съб Апр 01, 2023 2:01 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Апр 01, 2023 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
dido написа:
Датите не съвпадат със споменатата в Уикипедия дата 23 юни 1990 г.

Наистина съществуват редица източници, в които е посочена датата 23 юни 1990 г. Интересно какво ли е породило тази твърде разпространена, но и съвсем явна неточност. Известно е, че първото заседание на седмото ВНС е започнато на 10 юли 1990 г. във Велико Търново и е завършено на 17 юли 1990 г. в София.


Хм, бих спекулирал, че грешката е механична, заложена още от създаването на статията през 2006-а и вероятно авторът е имал предвид датата 23-и август (протокол наличен в сайта на Соломон Паси).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Апр 01, 2023 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
dido написа:
Не съм проверил дали всички изброени имена са от депутация на СДС към момента, но предполагам, че е така.

Всред 135-те подписа под проекторешението на VII ВНС да възложи на МС "да започне необходимите консултации по условията за присъединяване на НРБ към НАТО" има такива на народни представители от Зелената партия, други партии от СДС, БСП, БЗНС, и ДПС.


Кои депутати не са от СДС (Зелената партия примерно е в СДС)?
Намерих само този списък на депутацията: http://mountain.bajhui.org/pictures/books/7-o_veliko_narodno_sabranie.pdf

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Апр 01, 2023 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
vedrin написа:
dido написа:
Не съм проверил дали всички изброени имена са от депутация на СДС към момента, но предполагам, че е така.

Всред 135-те подписа под проекторешението на VII ВНС да възложи на МС "да започне необходимите консултации по условията за присъединяване на НРБ към НАТО" има такива на народни представители от Зелената партия, други партии от СДС, БСП, БЗНС, и ДПС.


Кои депутати не са от СДС (Зелената партия примерно е в СДС)?
Намерих само този списък на депутацията: http://mountain.bajhui.org/pictures/books/7-o_veliko_narodno_sabranie.pdf

Не съм проверявал изчерпателно целия списък, но видях в него имена на хора, чиято партийна принадлежност ми е известна (напр. Виктор Вълков (БЗНС), Драгомир Драганов (БСП), Борис Димовски (БСП), Юнал Лютфи (ДПС), и т.н.).

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 01, 2023 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Чудесно, благодаря!
Да си попадал на някакво инфо дали законопроектът от 14.11.1990 е приет и гласуван?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Апр 01, 2023 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Да си попадал на някакво инфо дали законопроектът от 14.11.1990 е приет и гласуван?

На 8 март 1991 г. е бил изготвен следващ проект за решение на VII ВНС с автори Димитър Йончев (БСП), Елена Поптодорова (БСП), Иван Иванов, Любомир Иванов (Зелената партия), Мирослав Дърмов (ДПС), и Соломон Паси (Зелената партия), който е бил одобрен от Комисията по национална сигурност към VII ВНС на 14 март 1991 г. Отнася се за членство в ЕС и НАТО. Дали, кога и с какъв резултат проекторешението е било внесено за разглеждане в пленарната зала -- не знам.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Съб Апр 01, 2023 9:11 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Съб Апр 01, 2023 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
dido написа:
Да си попадал на някакво инфо дали законопроектът от 14.11.1990 е приет и гласуван?

На 8 март 1991 г. е бил изготвен следващ проект за решение на VII ВНС с автори Димитър Йончев (БСП), Елена Поптодорова (БСП), Иван Иванов (БСП), Любомир Иванов (Зелената партия), Мирослав Дърмов (БСП), и Соломон Паси (Зелената партия), който е бил одобрен от Комисията по национална сигурност към VII ВНС на 14 март 1991 г. Отнася се за членство в ЕС и НАТО. Дали, кога и с какъв резултат проекторешението е било внесено за разглеждане в пленарната зала -- не знам.


Линкът ми дава първоначалния проект от 14.11.1990

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Апр 01, 2023 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Следващият е на шеста страница.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Съб Апр 01, 2023 9:32 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Апр 01, 2023 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Да, ориентирах се.
Второто решение всъщност обединява предното с още няколко, вкл. заявка за влизане в ЕС.

Интересно е, че много скоро след първия проект от официалното име на републиката е премахнато "Народна", име, което се вижда във втория проект Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Апр 01, 2023 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Утре е важен ден. Настанаха много лоши времена. Надеждите от краят на миналият век бяха, че постепенно населението на Русия, Китай ще се демократизира, покрай западната техника и модерният живот. Йок, сатрапите въведоха откровени човеконенавистни диктатури - най-отвратителни в Рушлямистан, надушиха се като крастави кучета с Иран, Северна Корея, Куба и още няколко подобни. Китай открай време си е диктатура, но прилага по-мека сила навън, а не са забравили, че си строшиха зъбите в уж по слабият Виетнам през 1979 г. Западни технологии се използуват за създаване на оръжия, за следене и подчинение на крепостните си поданици.
Тук сме пълни с русороби, искат си социализъма и СССР да ги управлява. Израждане, БСП, някакви МИР, които били за мир, но пазят с пяна на уста огромни уродлимви паметници, на върха на които има все съветски "мирни" автомати. Правят си тънката сметка, уж били патриоти, един път да вземат властта, и няма да я пуснат, ще ни направят васална на Рушлям диктатура като Беларус.
Затова е важно отново да грасуваме, за открита Европа и открит свят, за НАТО. Да гласуваме за който и да е, но да е на антисъветски, антиробски позиции. Даже и ДПС е отличен вариант пред копейки.
"И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ..." Д. Талев

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Апр 01, 2023 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 53, 54, 55, 56  Следваща
Страница 54 от 56

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov