ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ретро книги
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Ретро книги
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ретро книги Отговорете с цитат
Реших по подобие на "Ретро снимките" да отворя тази тема за любопитни стари книги. В чужбински библиотеки съм виждал специален отдел "Rara", в който са събрани най-ценните редки книги: инкунабули (от "люлката" на книгопечатането, 1455-1500), библиографски издания с ограничен тираж и прочие рядкости. Обикновено там попадат старопечатните книги. В различните държави "старото" е твърде различно. У нас старопечатни се водят книгите, издадени от 1806 ("Неделникът" на Софроний Врачански) до Освобождението 1878. Съвсем приблизително, руските старопечатни са от 18. в. и преди него. Западните са от 17. в. и преди него. Всяка уважаваща себе си антикварна книжарница в Лондон, Флоренция или Копенхаген ще ви предложи книги от 16. в., но това е друга тема. У нас положението е трагично, защото "старото" никога не се е ценяло - ако не е за печката, то е за боклука. Рядкост е в антикварна книжарница да откриете старопечатна книга и тя няма да е нещо забележително. Затова аз съм щастлив с моята колекция от 20 старопечатни издания, макар те да са само 1% от всичките 2000. Събирани са по чужди мазета и тавани, от изхвърлени кашони, а малка част са купувани. В личната ми колекция "Rara" обаче влизат много други уникални книги, които са забележителни със своето съдържание, с историята си или просто защото са твърде редки и е много вероятно аз да съм единственият им притежател. Ще се радвам, ако моите разкази за някои от тези книги се видят интересни на приятелите от форума, но още повече ще се радвам, когато някой от тях сподели с нас някои от своите редки книги.

Първата книга, която ще представя, е руско-български разговорник, издаден от Главния щаб на руската армия, забележете, година преди Цариградската конференция:



Тя е малка, само 225 страници "джобен" формат, защото по понятни причини е била предназнаена за носене в джоб в буквалния смисъл. Съдържанието ѝ обаче е невероятно концентрирано и пълно. Очевидно е писано от вещ познавач и на руския, и на българския. Състои се от три части: българска граматика, разговорник (с руска транскрипция на българското произношение) и руско-български речник. По-нататък бих се спрял по-подробно на текста, защото си заслужава да научите как се обясняват на руснаците с техните три времена нашите осем! (Все пак са им спестили мъката по деветото.) Имаме миналото несвършено четяхъ, свършеното четахъ, ама има и неопределеното челъ-сымъ (с руското произношение), че и "давнопрошедшее" чел-бѣхъ. Яко! Я да погледнем в бъдещето? Имаме бъдеще определено (с произношението за руснаци) ште-четы, ама има и бъдеще неопределено че-шты! Помните ли Ботевото "щатъ празднуватъ народите"? И така, някои форми май ще затруднят днешните българи родом...

Разговорникът очевидно е пригоден за общуване "върху страницата": руснакът намира въпроса, който го интересува, и посочва на българина текста, а той пък прочита превода на български. Като например: "Есть ли у нихъ наши Русскiе плѣнные? - Има ли у тѣхъ наши Московци роби?" Руско-българският речник е съставен изключително пестеливо, като изрично е посочено, че не са включени думите, които са еднакви за двата езики. Интересно е, че разговорникът, купен през 1882, е бил използван за учене на руски език, защото има добавки на ръка. Като например "косноязичный = пилтекъ" (вероятно твърде необходима на собственика дума).

Е, това беше първият урок по български за руските низами.
Съб Фев 18, 2023 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
На мен ще ми бъде интересно.
Между другото, при старите книги прави впечатление доброто качество на печата.
Явно повече са се старали, макар и с по-примитивно оборудване, а и читателите са били по-окати.
Пон Фев 20, 2023 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти, Митак! Сам нямаше да се изтъпанчвам, но щом сме двама, ще продължа. Пък сред 50-те, които са прочели моя репортаж, ега се намери още някой. Сигурен съм за неколцина, които имат интересни книги.
Пон Фев 20, 2023 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Интересните стари книги поемат по нови пътища ако бъдат качествено сканирани. Някои от тях се сдобиват и с още повече късмет да пребъдат и занапред.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 20, 2023 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, различен е пътят на сканираните книги, различен е и начинът на тяхното намиране. Във всеки случай сканирането е втори живот на старите книги, а за много от тях е и първи, когато самата книга се намира в единствен екземпляр нейде си. Сега тя вече живее само в интернет. За щастие редица библиотеки, музеи, колекционери и пр. не са ревниви и публикуват книгите си в невероятна резолюция. Това особено важи за древните книги и ръкописи, за които не важат идиотските авторски права. Не всички сканирани книги обаче могат са се свалят "туптан", някои могат само страница по страници, но, както се казва, на харизан кон... Вторият огромен източник на литература са торентите, домейните и прочие пиратски сайтове. Наричайте ги както щете, но аз вече съм свалил на компютъра си няколко хиляди книги и статии, за които апаратаментът ми не би стигнал, ако трябваше да ги купувам. А българските библиотеки са обидно бедни, та да ги чета там. Това е положението! Най-богатият ми доставчик е руският Library Genesis с милиони заглавия от цял свят. Понякога съм търсил някое заглаие ей-така, за куриоз, без всякаква надежда, и изведнъж го откривам сканирано в този сайт. Направо недоумявам: кой се сети за него, та го свали? Преди много години Гугълът имаше амбицията да направи достъпни всички притежания на Конгресната библиотека в САЩ. Хе-хе, бързо го отрязаха!

Книгите, които желая да представя тук, дори да са уникални рядкости, са по-интересни с любопитното си съдържание. И точно някои любопитни пасажи от тях ще цитирам. Живот и здраве!
Пон Фев 20, 2023 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това е учебник по алгебра за 7. гимназиален клас от 1908 г.:



"Нареден е според най-новата програма" и съдържа цялата комбинаторика (пермутации, комбинации и вариации), теория на вероятностите и бинома на Нютон. С много задачи. След 115 години "според най-новата програма" в гимназиите не се учи и половината от този материал.
Сря Фев 22, 2023 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
А как е обяснен материала?
Сря Фев 22, 2023 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не бих казал,че обясненията са елементарни. Ето типична страница с формули:



Ето и страница с примери:



Примерът горе вдясно е подобен на задачата с овцете и козите. Забележете, че множителят 1/2 е разпределен по двете събираеми заради формулата. Задачите са много, някои са труднички, а не са дадени отговорите. Всичко това предполага доста високи очаквания от гимназистите.
Сря Фев 22, 2023 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Олеле, тука връз Нютона зеха да пуцат! Бегам на скрито! Cool
Сря Фев 22, 2023 7:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Къде в едно учебниче по алгебра от 1908 видя възхвала на "царското време" до 1944, недоумявам. Измисляш си някакви тези и геройски ги оборваш. Става, но аз няма да участвам в битката ти с вятърни мелници. Нито мелниците са мои, нито твоят прочит. Досежно цената на книгите, този учебник е струвал 60 стотинки. Много ли е, малко ли е, не знам... Как е спрямо днешните цени на учебниците, интересно?
Сря Фев 22, 2023 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Нютон се върти под плочата в Уестминстърското абатство и се мъчи да глътне своя бином. А аз се завивам презглава, за да се крия от пламъците на инквизицията. Поне на сън. Cool
Сря Фев 22, 2023 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!
... като ще си цитираме класици.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Фев 22, 2023 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък се чудя как досега се бе сдържал тъзи експулсивен наш съфорумец, та не бе избухнал като свръхнова звезда? Първото му мнение е предизвикано от задача по алгебра от учебник от 1908. Че аз утре ще цитирам със снимка текстове от Раковски. Какво ли ще последва тогава? Дидо, да рискувам ли? Shocked

P.S. О, аватарът вече обяснява революционната активност! Баш за планинарски форум...
Сря Фев 22, 2023 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да ти видим знамето, червеното, побито на някой връх, повече ще е по темите на форума.
Сря Фев 22, 2023 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"Вие нямате сърце, ако на 20 години не сте социалист. Но вие нямате ум, ако на 40 години все още сте социалист"

Неустановен, но много точен класик.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Фев 23, 2023 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 1 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov