ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е4 - къде е водата.

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
Е4 - къде е водата.
Автор Съобщение
popolo

Мнение Е4 - къде е водата. Отговорете с цитат
Здравейте! Чисто нов съм тук, затова се надявам да приемете с необходимото снизхождение лаишките ми въпроси. Както и да е, навих си на пръста, и тези дни и аз, барабар Петко с мъжовете, току виж минах Е4. (браво на мен, благодаря, намяше нужда!) Още на първия ден обаче се изтормозих от безводието на Верила. Денят беше 2-ри август, на няколко места срещнах табели "вода", само не и самата нея. И стигам до въпросния заслон Смильо с твърдото убеждение, че не може да няма вода, щом като е заслон, обаче кукиш - не намерих ни вода, ни дявол! Evil or Very Mad Щях да почина, наистина, бях пресъхнал като килот в сушилня. Къде е тази пуста вода на заслона, че не я намерих? Всъщност в цялата Верила попаднах само на две чешми, и тя едната почти до село Клисура.

Последната промяна е направена от popolo на Сря Авг 21, 2013 11:08 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Авг 19, 2013 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян

Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Имаше вода на заслон Смильо, когато ние минахме от там. Аз не ходих до нея, но от там си напълнихме шишетата. А по седловината в посока Верила имше доста табелки за вода. Наистина ли съвсем всичко е пресъхнало за малко повече от две седмици?
А чешмата преди с. Клисура течеше много слабо, за нея не бих се учудил ако пресъхва, а май е имала вода?
Пон Авг 19, 2013 7:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
popolo

Наистина.Такъв ми бил късметът. Тази случка обаче впоследствие ми държа влага (как звучи само), и без поне три литра и половина не тръгвах никъде.
Вто Авг 20, 2013 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x

Водата при Смильо е като застанеш на входа му с лице на вън,
в дясно под дърветата,като кладенец с 3 трупи от горе,не е за пиене.
Чешмата се намира лесно,от разклона се тръгва по коловете в дясно
и след 2-3 надоло пак в дясно на камък към дола пише"вода",
като погледеш от него и се вижда,а и чува.
Стефан е снимал всичко това.
Вто Авг 20, 2013 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38

Местожителство: София, кв. „Овча купел"

Предлагам темата да се преименува на "Е-4 - къде е водата" по аналогия на съседния раздел Smile

Утре ще опиша подробно за водата на Смилио, а и по-нататък по маршрута, защото интернетът спря и пиша от телефона, а снимки трудно ще кача през него.

Благодарности на автора за полезната тема и молба към него да промени заглавието. Благодаря предварително!
Вто Авг 20, 2013 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38

Местожителство: София, кв. „Овча купел"

За водата при заслон "Смильо" при едноименната седловина Смильо във Витоша:

todor__x е обяснил много точно къде са двете води, остава описанието да се онагледи със снимков материал. GPS тракове и координати засега не употребявам.

Кръстопътят при седловината Смильо във Витоша при стълбове с номера 108 и 143:

На стълба с черните табели има табела с надпис "вода", която сочи в посоката на заслон "Смильо":

Ако се поеме към заслона, след 100-тина метра се стига до поляната с пейките пред самия заслон (южно от него):

Водата от извора, която е покрита с трупите и е малко застояла и жабунясала (но все пак леко течаща на тънка вадичка, която се губи веднага надолу в шумата на дерето), се намира вляво от заслона (западно) като застанеш с лице към него на по-горната поляна - някъде в началото на гората при големите дървета вляво на снимката:

Ако се подмине полянката и заслона се заобиколи от запад (отляво) и се слезе по склона на дерето през гората на запад-северозапад от заслона, се стига до другата вода, която е хваната в хубава чешма - просто трябва да се върви надолу по дерето няколко десетки метри и да се следи за издайнически знаци като мочурлива шума и свежа зелена трева. Но todor__h е написал вярно - няма как чешмичката да не се види и да не се чуе:

Чешмичката е в центъра на снимката, на срещуположния на заслона склон на дерето:

Мочурливото място под извора надолу по дерето:

Самата чешмичка отблизо (вече се свечеряваше), тече силно и стабилно, едва ли пресъхва:

Чешмата е достъпна по маркирана кратка пътечка и от другата страна на дерето, където има маркирана отбивка от пътя за с. Чуйпетлово при стълб номер 139. Ето и пътечката от чешмата до пътя и въпросния стълб:

Това е пътят накъм с. Чуйпетлово (на север) при стълб номер 139:

И в обратната посока към седловина Смильо (на юг) (кръстопътят е при стълб номер 143):

С това затваряме кръга. Всъщност може би по-лесно е водата да се намери именно като се тръгне на север по коловете за с. Чуйпетлово и при стълб номер 139 да се направи отклонение надясно (на изток) по бялата маркировка.

Връзка към снимките в пълен размер (дал съм връзка само към първата снимка, останалите са в папката "Снимки за планинарски форум планина-епсилон):

https://plus.google.com/u/0/photos/100552807051673841233/albums/5827039276795298401/5914432602446687682?pid=5914432602446687682&oid=100552807051673841233

Това е засега от мен, надявам се да съм бил полезен.
Сря Авг 21, 2013 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko

За водата на Змильо не знам, ама аз си бях сипал 3 литра на чешмичката по билото към Скопарника, и добре направих, че като се добрах до местността наречена на картите Мензурите, и като видях каква е 'чешмата' - била е такава преди 30тина годни може би.. На втория ден намерих едно добро изворче на половин час по-натам по пътя, имам го отбелязано на GPS-a, а след това не съм срещал други работещи чешмички из Верила.. е, май имаше в едно дере в гъстата букова гора около големия далекопровод. Голям воден проблем имах и в Лакатнишка Рила над Клисура, щях да загина докато се добрах до първата чешма на час преди Обесеня камък. Като сваля от GPS-a си тракове и точки, мога да споделя тук находките си, по пътя почнах да маркирам всички работещи чешмички чак до Предела..
Иначе.. абе този маршрут не е за август, жегата ме уби повече от раницата ми, особено първите 2 дена.. ако се ходи в жегите - задължително изотонични напитки си трябват за възстановяване на солевия баланс. Като стигнах в Клисура краката ми бяха блокирали от обезсоляване.. А сега като гледам колко приятно хладно е в края на месеца, ето такова си трябва за Е4 да е времето, че защо не и още по-хладно септемврийско..
Съб Авг 31, 2013 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.