ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Към Каменица, бегом марш!
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Към Каменица, бегом марш!
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Към Каменица, бегом марш! Отговорете с цитат
Айде тая седмица като се е подхванал района на Попина лъка, Беговица и Тевно езеро да се включа с малко пътеписче и аз.

В събота рано рано отпрашихме от Неврокоп с един бус посока Сандански. До Попина лъка работата беше добре и бързичко се придвижихме, изключая завоите из Пирина в отсечката Неврокоп – Попови ливади – Горно Спанчево. Всеки човек с калпав вестибуларен апарат знае, какъв „мехлем” са за него тези виражи. В този ден аз се включих във вестибуларната група, и малко преди Катунци спирането за пиш пауза ми дойде много добре. Тъкмо се бях подаврандисал и след Сандански пак се почна. На Попина лъка обаче апарата се ококори и нагоре пътувах доволно добре. Явно лашкането на колата в отсечката Попина лъка – Туричка черква – х. „Беговица” му дойде добре, а и мерака за ходене си каза думата в позитивен план.

Идеята беше в този хубав ден да скокнем до в. Каменица и да се върнем на хижата да нанкаме, а в неделя да издраскаме до Солището и да слезем към с. Пирин, но с оглед неблагоприятните дъждовити и ветровити прогнози пътьом решихме при валеж да се приберем същия ден. Много години обикалям из Пирина, но по стечение на обстоятелствата на в. Каменица не бях стъпвал. Аз и не съм си давал зор за него де. Той си чака да му ида на гости. Ето, дойде му времето.

На хижата имаше блага за моите очи новина. След 23 годишна пауза на нея отново се кипри чисто нова табела, на която пише хижа „Беговица”. Зеленикаквото табло х. „Каменица” най-после отишло в историята. За всеки случай след едно здрасти отправих питане хижаря, ако решим довечера да останем ще има ли местенца за скромната ни група, на което той отговори утвърдително.

Метнахме раничките и уловихме маркировката в синьо и жълто по долината на р. Беговица. Малко преди Даков мост задминахме двама човека. Нагоре беше пусто и не срещнахме никой. Нагоре ходенето вървеше добре по хладното докато един от групата не му се обади нискокръвието, което наложи да се направи принудително спиране на разклона, където жълтите лентички поемат към склоновете на Бегова капа и Беговишкото езеро, популярно от 3-4 десетилетия още като Кукленско. Другите от групата отпрашиха нагоре, а аз и Катето затяпахме бавно, за да не изпускаме другаря, чието кръвно днес беше решило да прави номера.

Нагоре лошото време си показа зъбките. По Яловарника се появиха мъглици и започна да ръми неприятно. До Беговишкия превал нещата бяха без изменение. Ту ръмеше, ту спираше, вятърът охлаждаше с някои неприлични пориви загряващите от дрехите радиатори, а кръвното така и не искаше да се вдигне. В близост до малките Беговишки езера чакаха останалите пълни с мерак за катерене по камънаците на Каменица. Тук фотото също запъна и упорито отказа да снима. С тънки благословии докато сменях 1-ви, 2-ри, 3-ти чифт батерии накрая каза, че ще снима и се разбрахме.

Кръвното продължаваше да се инати, затова се разбрахме да му се даде почивка на Горното Беговишко езеро, докато останалите идем до кота 2822 м. Речено сторено! Като за начало се запътихме към страничния зъбер на Каменица наричан Каменишка кукла и не след дълго бяхме горе и зазяпахме езерцата долу в Белемето и по-далечните върхари. Дъждецът взе, че спря и ситуацията замириса на оправяне. Все пак си беше облачно и вятърът ни подухваше в гърбовете докато скачахме по камъните към баш върха – Каменица.

Горе ни чакаше изненада. Изведнъж облаците се разбутаха, Райко се показа и откри вълнуващи гледки.



Ние това и чакахме де. Извадихме фотооръдията и загърмяхме във всички посоки. То таквиз гледки не са за изпускане. То не бе снимане не бе чудо, ама си заслужаваше де. При такива атмосферни условия как да се щрака с кеф човек.



След половин час „гърмежи” кандисахме и решихме да слезем към Горното Беговишко, за да починем, и да заредим стомашно-чревния тракт. Казват било хубаво това! Закретахме полекинка надолце към седлото между Каменица и безименната кота посока Яловарника. На езерото паркирахме и хапнахме доволно.

По едно време взе, че пак се заоблачи и ни подкани да се размърдаме. Писано било това да е слънцето за днес. Кръвното се пооправило докато отмаряло край гьола, но за сметна на това излязло схващане на прасеца. Все пак биваше за ходене надолу де. Спиране направихме под Беговишки превал, за да хапнем десерт – вкусни боровинки.

На разклона за Беговишкото езеро и Башмандра срещнахме семейство, което бе излязло на разходка, а по-надолу още едно. Бяха интересни тъй като бяха с раници за деца и мъниците надничаха отгоре. Симпатяги големи. Тъй като пак се опита да завали следващото спиране направихме чак на Даков мост, където се наложи да извадя големия плик, за да го напълним до ушите за късо време с гнусотии до хижата, които бяхме забелязали на качване – шишета, буркани, консерви, пластмасови чашки, кърпички, подметки, пликове от хляб, опаковки от вафли, тел и всякаква още мизерия мъдреща се край пътеката.

Почистващата дейност малко ни позабави и пак стигнахме последни на хижата, където другите ни чакаха люпейки тиквени семки до едно огнище. В крайна сметка решихме да се прибираме и Солището да оставим за следващия път.

Товарихме се на буса и беж надолу. Спиране направихме на Попина лъка за гледане на водопад и след това на езерото в Сандански, където ударихме по една биричка с картофки. По тъмно се прибрахме в Неврокоп и след един душ и ракия със салата за вечеря хоризонтирахме.

Това е засега от мен. Малко снимчури качих на -> http://oreliak.org/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=78

Приятно гледане!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Сеп 15, 2008 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Брех яко пуцане е било като гледам сте понадупчили баирите Laughing

Голям късмет сте изкарали - такова хубаво синьо небе и далечна видимост при променливо време са си бинго просто ... Laughing Croc

Викаш страничен зъбер на Каменица - Каменишката кукла. Как да го тълкуваме това Question Idea

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Сеп 15, 2008 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
"Извадихме фотооръдията и загърмяхме във всички посоки"...ееххх тез фотографски лафове Laughing Браво на вас, от любимите ми облачни снимки!
Пон Сеп 15, 2008 6:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pramataroff



Регистриран на: 09 Май 2008
Мнения: 6
Местожителство: Гоце Делчев

Мнение Отговорете с цитат
Хайде и малко снимки от мен Smile


Демирчал, Хлевен и Ореляк в далечината:



Полежанското било:



Кременски връх и Джано:



Върховее...



Малко цвят Wink



Яловарника и Зъбът:



Водопадът Попина Лъка:



Kat снима Smile

Пон Сеп 15, 2008 7:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Викаш страничен зъбер на Каменица - Каменишката кукла. Как да го тълкуваме това

Това Каменишка кукла е новост в бранша появила се през 80-те години на миналия век. До края на 70-те такова название в книгите няма. Laughing Laughing Същата работа като Кутело 1 и Кутело 2, Кременски връх или като Момин връх. Новости новости новости! Кръщелници явно не липсват. Wink

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Сеп 15, 2008 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Re: Към Каменица, бегом марш! Отговорете с цитат
Speedy написа:
Айде тая седмица като се е подхванал района на Попина лъка, Беговица и Тевно езеро да се включа с малко пътеписче и аз.


Съдейки по активността в подфорума, явно в края на лятото всички са се отправили към Пирин. Поредното доказателство - аз:























Пон Сеп 15, 2008 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Е тва е...който може за един ден да скита из Пирин...
Ние еднодневките освен на Витоша да си ги правим. Wink

Абе нека има повече върхове...да има какво да отмятаме... Smile

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пон Сеп 15, 2008 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ееее, вие ме разбихте с тез прекрасни снимки....айде Kat ти си на ход, до кога ще чакаме твоите снимки Laughing
Пон Сеп 15, 2008 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ооо.. Синева, снимките от Големия казан са тъкмо за Фулвио Wink може да ги пуснеш в темата за ледниците, да се радва горкия човек Very Happy
А това Белеме е крайно време да го посетя и аз тази година, а не само снимки да гледам от там..
а дъждовниците са много симпатични Very Happy

Поздрави

п-п
Госпожо Иванова Wink скоро снимки и от мен, яви ми се малко работа, и затова се бавя малко ...
Вто Сеп 16, 2008 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Бая ходене си ударил Борисе! Браво браво. И ти си за завиждане. ръкопляскания

Гледам сушата хубаво се е отразила на пейзажа при гроба на Тодор. И аз смятам да понамина натам края на октомври или началото на ноември.

Снимките на дъждовниците наистина са много готини. Останалите също разбира се.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Сеп 16, 2008 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Ангелчо, виждаш ли, че черно белите снимки си имат своя красота Wink

___________________________________________________________________________
Ето и от мен малко снимки:

Навалицата на страничния зъбер на Каменица - не е пълна групата, няма го Ангел и Ниското кръвно:


На самият връх - голям кеф. Облаците бяха невероятни и си заслужаваха да се снимат *Малките снимки се уголемяват*









Още една - две снимки има в къщи, ще ги пусна после Very Happy
Вто Сеп 16, 2008 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ухаааа...красота!
Вто Сеп 16, 2008 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Още две от мен. Няма само във Фото форума да ги гледат я! Wink





_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Чет Сеп 18, 2008 9:15 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Сеп 16, 2008 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy Ауу, съчувствам ви, защото и аз съм във вестибуларната група по принцип. Oops
Иначе всичко е ОК!
Тия дъждовници и в Родопите бяха наизлезнали. Наблюдавах един как плува - доста пъргав и сръчен е там!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Сеп 16, 2008 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
spi



Регистриран на: 15 Апр 2008
Мнения: 89

Мнение Отговорете с цитат
Kat написа:
Ангелчо, виждаш ли, че черно белите снимки си имат своя красота Wink


Smile
Вто Сеп 16, 2008 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov