ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Към Каменица, бегом марш!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Към Каменица, бегом марш!
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни са кадрата, хванали сте благодатно време и гледки. Едва сега успях да видя всичко, че е бавен нета в бачкането...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 16, 2008 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни снимки от величествена планина обсипват темата! Поздравления за фотографското нашествие!

Speedy написа:
Гледам сушата хубаво се е отразила на пейзажа при гроба на Тодор. И аз смятам да понамина натам края на октомври или началото на ноември.


Да, спускането към Мелник беше като постепенно влизане в пещ. Не бях слизал по пътеката от гроба на Александров към Кърланово, а се оказа, че е доста приятна, сенчеста и що-годе прохладна, с панорами на места. Минаването през Рожен сега ми се струва още по-безмилостно горещо.

mislesht написа:

Тия дъждовници и в Родопите бяха наизлезнали. Наблюдавах един как плува - доста пъргав и сръчен е там!


Вторият сниман дъждовник беше изненадан и подплашен, хукна, хвърли се в една доста буйна река със ширина около четири-пет метра, спусна се през неголям неин праг, преплува я и се изкатери по камъните на отсрещния бряг. Досега не бях виждал колко са уверени във вода, доста по-бързи отколкото на сушата.

Kat написа:
ооо.. Синева, снимките от Големия казан са тъкмо за Фулвио Wink може да ги пуснеш в темата за ледниците, да се радва горкия човек Very Happy


Имам чувството, че в сравнение с предходните години през това лято повече и по-големи преспи дочакаха до есента. Из карстовото било, в Големия казан, по Каменица...
Вто Сеп 16, 2008 8:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Тази зима валя доста сняг по планините и затова се запазиха доста преспички. Предишните години бяха доста оскъдни от към снежец и с тези жеги...[/quote]
Вто Сеп 16, 2008 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Тази зима валя доста сняг по планините и затова се запазиха доста преспички. Предишните години бяха доста оскъдни от към снежец и с тези жеги...
Вто Сеп 16, 2008 8:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Хъм, наблюденията ми са по-различни, Irina. Снеговалежът беше малко, почти толкова, колкото миналата година. Май месец тази година обаче беше хладен, оттам и слабо снеготопене, докато Май 2007 беше доста горещ и повечето сняг се разкара до края на месеца.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 16, 2008 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
pramataroff



Регистриран на: 09 Май 2008
Мнения: 6
Местожителство: Гоце Делчев

Мнение Отговорете с цитат
Kat написа:
Ангелчо, виждаш ли, че черно белите снимки си имат своя красота Wink


Даа, даже те ми харесват повече. Може би, защото малкоо съм далтонист Wink Very Happy
Вто Сеп 16, 2008 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Dido.....метеоролог съм Wink Миналата година снега започна да вали по раншко,както си му е реда. Нали помниш миналата година през септември Laughing утре може пак да има снежец по планините, днес на Мусала минималната беше -0.8, а утре ще е още по-голам студ.
Вто Сеп 16, 2008 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Хъм, чудеснa професия е това, поздрави Very Happy

Наблюденията ми са емпирични до голяма степен. И през двете последни години бях по едно и също време в Пирин. Докато в началото на Май снежната покривка беше почти еднаква през двете години, в края на същия месец нещата драстично се различаваха - през 2007 нямаше сняг, докато 2008 все още не се беше стопил. Единственото смислено обяснение на това беше студения Май месец тази година. Ето и данните:

Май 2008 - първите три седмици на месеца са били с отрицателни средни температури за Мусала, затоплянето беше едва последната седмица. Като контраст 2007, последните три седмици на Май са били с положителни средни температури (пак за Мусала).

Поздрави, кажи какво ще е времето в края на тази седмица ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 16, 2008 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Андон



Регистриран на: 08 Яну 2007
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Топонимите Отговорете с цитат
Ники, това, че 70-те години е нямало име не означава, че през 2008 година пак не трябва да има. Ако ще живеем през 70-те години едва ли ще можеш да направиш тези снимки, които си направил онзи ден. Примерно...
Аз съм за без безименни или колкото се може по-малко, знаеш. Лично си участвал в тричленките, които са кръщавали.
И в този ред на мисли Павел ми се оплака онзи ден край Смрадливо езеро, че много безименни Върхове над 2000 м си му наредил, които той не смята за такива.
За Кутело и аз съм на мнение, че не трябва да има 1, 2 и т. н., но друго щом има някакво име, то няма лошо да се използва, отколкото да е безименно, без значение дали е Връх, колиба, местност, скала и т. н.

С метеороложката не съм съгласен изобщо. Най-големите Снегове в България бяха през 2005 и 2006 година. Ако това не са "миналите години", не знам кои са... SmileSmileSmileSmile Ако си позволи да оспорва ще вадя дати и сантиметри Сняг SmileSmileSmile

_________________
Човекът е Човек, когато е на път!
Вто Сеп 16, 2008 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Laughing Няма да оспорвом, то не виждаш ли, че са останали само ръждясали казани на дъждомери и тотализатори по хижите и върховете, закриха ни всички хубави станции. Тези по върховете ги поддържаме със голям зор, ако си влизал вътре си наясно каква мизерия е...абе нямам думи просто. А по върховте снежната покривка въобще не е реална, с тези ветрища които духат всичко се отвява. По разни закътани места от хижари и скитащ народ съм чувала ,че тази година е валяло доста сняг Laughing
Сря Сеп 17, 2008 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
irina написа:
Laughing Няма да оспорвом, то не виждаш ли, че са останали само ръждясали казани на дъждомери и тотализатори по хижите и върховете, закриха ни всички хубави станции. Тези по върховете ги поддържаме със голям зор, ако си влизал вътре си наясно каква мизерия е...абе нямам думи просто. А по върховте снежната покривка въобще не е реална, с тези ветрища които духат всичко се отвява. По разни закътани места от хижари и скитащ народ съм чувала ,че тази година е валяло доста сняг Laughing


Хъм та ние си скитахме из планините цялата зима. В Пирин специално сякаш снегът беше по-малко от рилския - пак наблюдение "на око". За много - не бих казал много ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 17, 2008 8:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Re: Sineva

Да, пътеката от гроба на Тодор към Кърланово е много приятна. Само долу като се пресича Сугаревска река е малко кофти пролетно време, че трудно се минава и обраства с коприва и друга неприятна растителност.


Re: Андон

Топонимите сложна работа. На Павел съм спестил доста безименни, хич да не ми се оплаква. Laughing Относно названието Каменишка кукла не съм казал, че трябва да е без име. Хубаво си е името. Само подчертах, че названието е ново. Лично за мен това не е връх, затова писах страничен зъбер на Каменица - случаят смятам за аналогичен на този с кота 2640 наричана от 60-те Разложки суходол, но това си е мое мнение. Много е относително за разни чуки дали са върхове. От една страна се вижда бая връх, а от другата си е просто равна поляна.


Re: Irina

За мен лично преспите се задържаха заради сухото лято. Наблюдавал съм снежниците в Казана и Бански суходол (под Кутело), които в дъждовни лета се свиват така здраво, че аха да зачезнат. Обратното в сухи лета си стоят. Дъжда ги яде, не толкова жегата. Сещам се за горещото лято на 2001 г. когато те си бяха хубави снежничета - цяло лято не вална и капка дъжд. В 2002 или 2003 г. се скъса да вали лятото и снежниците намаляха наполовина.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Сеп 17, 2008 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Андон



Регистриран на: 08 Яну 2007
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Щом не е Връх тогава е местност Камешнишка кукла и готово. Както и местност Разложки суходол.
Думата ми беше, че видиш ли 70-те години е нямало име, дай и сега да няма!
Хубаво е все някога да има - а вече дали ще е Връх, поляна, колиба е друга тема. SmileSmileSmileSmileSmileSmileSmile

По Рила заваля умерено към 20 часа в събота.

_________________
Човекът е Човек, когато е на път!
Сря Сеп 17, 2008 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Да, дъжда яко ги яде. За Пирин нямам никакви наблюдения, хич не ходя там през зимата Crying or Very sad
Сря Сеп 17, 2008 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Андон написа:
Щом не е Връх тогава е местност Камешнишка кукла и готово. Както и местност Разложки суходол.
Думата ми беше, че видиш ли 70-те години е нямало име, дай и сега да няма!
Хубаво е все някога да има - а вече дали ще е Връх, поляна, колиба е друга тема. SmileSmileSmileSmileSmileSmileSmile

По Рила заваля умерено към 20 часа в събота.


И си прав, и не си. Не става "куцо и съкато" да си съчинява имена и да ги хвърля в литературата. Сега се сещам за една нова карта, където бяха написали Даутов превал, а в друга, нъщо нова карта срещнах Полежански превал. То хубаво, ама не може така. Нищо не пречи там да е отбележи със съответния знак седловината и толкоз. При описание в книга или маршрут може да се напише да речем седловината м/у Полежан и Малък Полежан. Друг въпрос е, че това не е превал. Сам виждаш какво стана с Превала да речем. То не е Чаирска порта, Винарска порта и т.н. Не може така безразборно и неграмотно да се подхожда. Мозговишката порта има 6 имена в картите и справочниците щото всеки си кръщава и пише без да му мигне окото. Чул недочул пише там нещо дето му харесва.

Слушам масово туристи да казват Малкото и Голямото Кутело. От 1 и 2 гледай какво се получава. Един човек пък го чух да казва, че: "Между Малкото Кутело и Голямото Кутело е Кончето". Тоя човек заличи Бански суходол от света. Smile Примери много и така ще затънем в безстойностен "спор". Иначе темата е благодатна за лаф мохабет. Cool

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Сеп 17, 2008 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov