ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътепис Ком-Емине(Мургаш)
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Пътепис Ком-Емине(Мургаш)
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
rain написа:

Това ,което е абсурдно ,за мен поне,е маркировката.По един толкова 'употребяван' маршрут толкова ли е сложно да има ясна маркировка и чие задължение е това.Не е ли най лесно и най практично просто да се поддържа ЯСНА маркировка.

Най-практично е да има ясна маркировка, но дали е най-лесно? Ами не е толкова лесно.
Става въпрос за пари и труд - и двете са дефицит в тази страна Sad
Всъщност Централния Балкан е най-добре маркиран и най-лесен за ориентиране. Истински проблемните места по маршрута са в Западна и Източна Стара планина.
И изобщо, моето мнение по този въпрос е ясно - не питай чие задължение е това, за да знаеш кого да напсуваш, а попитай какво можеш да направиш за да стане по-добре Smile
Кой, ако не ти и кога, ако не сега? Very Happy

пешко написа:
ДАЙТЕ ЛИНК към горски книги с тиа маркировки Idea Question Exclamation Arrow

Струва ми се, че като споменах за горската маркировка извадих очи, вместо да изпиша вежди Evil or Very Mad
Целта ми беше да припомня на тепърва прохождащите планинари, че НЕ трябва да се ориентират по нея. А не да предизвикам търсене на горски карти и опити за забиване вдън гори тилилейски с тях.
Както е казано в дебелите книги - кесаревото кесарю, а Божието Богу т.е. ние да си гледаме туристическата маркировка, а горската да си оставим на горските. Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 03, 2013 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
явно има голям интерес към този преход. въпроса ми е защо всички дето го минават по 100 пъти да не мушнат в раницата по някой друг спрей с боя и да мацват по една точка тук там ?? и ще се реши проблема с маркировката. въпроса с парите - при толкова желаещи .... по 5 лв да съберат

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Вто Сеп 03, 2013 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
явно има голям интерес към този преход. въпроса ми е защо всички дето го минават по 100 пъти да не мушнат в раницата по някой друг спрей с боя и да мацват по една точка тук там ?? и ще се реши проблема с маркировката. въпроса с парите - при толкова желаещи .... по 5 лв да съберат

Е точно така няма да стане .....
Кой сбъркал, кой не => всеки да маца и резултата е 50 варианта на пътеката. И това щеше да е много смешно, ако нещата не бяха така сериозни. Повярвайте, дори една лошо поставена маркировка може да застрши сериозно човешки живот!!!!
Вто Сеп 03, 2013 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
явно има голям интерес към този преход. въпроса ми е защо всички дето го минават по 100 пъти да не мушнат в раницата по някой друг спрей с боя и да мацват по една точка тук там ?? и ще се реши проблема с маркировката. въпроса с парите - при толкова желаещи .... по 5 лв да съберат


Абсолютно!
..ала не съм съгласна да ми искат пари за болни деца ,както и да вършат хора като Мариана и брат и работата на 'други' в тази държава! Sad Заради принципа!
Иначе прочетох как са правили маркировка и си зададох въпроса дали и аз бих.Smile Ами да-извикайте ме др. път.Хем няма да търся гид,хем ще поразгледам Laughing Laughing Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Вто Сеп 03, 2013 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
rain написа:
...Ами да-извикайте ме др. път.Хем няма да търся гид,хем ще поразгледам Laughing Laughing Laughing

Бъди спокойна, ще имаш това щастие да си поканена Smile И не само ти. Ще поканим всички желаещи. Дали ще маркираме или ще направим малка чешмичка, ще видим. Натоварен съм от няколко човека в този форум да направим нещо. Дори ми дадоха и малко пари - 30 лева. Заявявам го тук, за да са сигурни двамата - Alex68 и Димитър от Горна Оряховица - че парите които ми дадоха в заслон Ботев, не са потънали в дълбок джоб. Ще ги оползотворим.
В х. Мазалат и ти ми предлагаше пари. Отказах ти, за да дойдеш, сама да ги вложиш. Ще ви се обадя. Нека първо да проходя.
А чешмичката, ако успея, ще бъде между Лескова и Белия камък - "Бразака"
Благодаря на всички, които решиха да помогнат.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Сеп 03, 2013 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа:
ferdi_mruvkata написа:
явно има голям интерес към този преход. въпроса ми е защо всички дето го минават по 100 пъти да не мушнат в раницата по някой друг спрей с боя и да мацват по една точка тук там ?? и ще се реши проблема с маркировката. въпроса с парите - при толкова желаещи .... по 5 лв да съберат

Е точно така няма да стане .....
Кой сбъркал, кой не => всеки да маца и резултата е 50 варианта на пътеката. И това щеше да е много смешно, ако нещата не бяха така сериозни. Повярвайте, дори една лошо поставена маркировка може да застрши сериозно човешки живот!!!!


много драматично взе да става! тогава няма да мацате с боя. Ще редите пирамики с камъни, както се прави в Пирин, Рила и разни други места. Така като има грешка ще се отстранява лесно. Накрая вижам и лифт Ком - Емине Very Happy

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Вто Сеп 03, 2013 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
@mecho Puh Здравей!SmileSmile
Ще дойда с радост!Какво не бих дала ,за да прекарам малко време с теб.Толкова хубава бе вечерта на Мазалат!Толкова приятно се изненадахме взаимно,а и Борисов по късно. Smile за мен бе чест да се запознаем лично.А ти си човек ,който може да облагороди всичко и всички около себе си...Рядко съм срещала такива чисти хора!Да си жив и здрав!Пожелавам ти да видиш готова чешмичката!Ще се намерят пари,сигурна съмSmile
..и нямам търпение..
... adore surprises

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Вто Сеп 03, 2013 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
...Накрая вижам и лифт Ком - Емине Very Happy


Аааа вижте, за по-мързеливичките и сега си го има, само името е по-различно Shocked - Авто Ком Емине по магистрала Тракия Very Happy Very Happy Very Happy . Някои и сега ползват част от тази магистрала. Oops

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Сеп 03, 2013 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
Ще редите пирамики с камъни, както се прави в Пирин, Рила и разни други места.

Става, стига някой египетски роб да се навие да пренася камъни, защото Стара планина не е разни други места и понякога камъни трудно се намират Laughing Всъщност често липсват и дървета... та накрая човек се чуди по тревата ли да маже с боята, или по бодлите на шипките Laughing
Абе ние наистина обърнахме темата на шега, а Митко е прав - това си е сериозна работа.
Маркировката не може да е някакви точки със спрей, има си стандарти. И си трябва съгласуване с БТС и най-вече да има един човек дето разбира и знае какво да се прави. БТС-то е пожелателно, но разбиращия човек е задължителен Wink
И някой лев няма да е излишен, ето Мечо е сладкодумен и добър човек и хората му дават пари, а аз не мога да изкопча от никого Wink
На някой може и да му е смешно, но ето началото на тази тема е пример как това, че не маркирахме добре продължението на пътеката при газопровода е провалило прехода на двама човека. Да не говорим, че са се озовали в бедствено положение - замръкнали са изгубени в лошо време. Sad
Но стига празни приказки, като решим да правим нещо ще напишем тук, който иска да идва. Приключението няма да е за изпускане, особено ако Мечо наистина направи чешма. Това ще е супер интересно и забавно Very Happy
И сто процента ще има голям лагерен огън и скара палатка
Защото камъни може и да няма, но дърва дал Господ около Мургаш Wink Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 03, 2013 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
И сто процента ще има голям лагерен огън и скара палатка
Защото камъни може и да няма, но дърва дал Господ около Мургаш Wink Laughing[/quote]

Мммм...скара,скара ,скара!!!Сега се усещам изцяло мотивирана! Laughing Laughing Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Вто Сеп 03, 2013 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
...И сто процента ще има голям лагерен огън и скара палатка
Защото камъни може и да няма, но дърва дал Господ около Мургаш Wink Laughing

rain написа:
...Мммм...скара,скара ,скара!!!Сега се усещам изцяло мотивирана! Laughing Laughing Laughing

Благодаря ви за добрите думи, добри хора. Ще я бъде! Чешмичка Бразака ще протече. А мястото е прекрасно за лагерен огън. Малко ми е далечко, в Софийско, но за идеята се изминават 720 км. пеша, колко са 350 км с автомобил?

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Сеп 03, 2013 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Идеята е перфектна, ще направя всичко възможно да се включа. Мечо, къде точно ти е замисълът за чешмата, че Бразака нищо не ми говори? Единствената вода, която сме коментирали в този район е на Белева поляна.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Сеп 03, 2013 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
Идеята е перфектна, ще направя всичко възможно да се включа. Мечо, къде точно ти е замисълът за чешмата, че Бразака нищо не ми говори? Единствената вода, която сме коментирали в този район е на Белева поляна.


От тази чешма пих вода през 1987 г. Тази година спряхме да обядваме и мястото ми се видя познато. Огледах се, казах че наблизо има вода. Подиграха ми се, когато тръгнах да я търся. Върнах се с бутилка вода. Значи след 27 години паметта не ми е изневрила.
Мястото е извора на река Бразака, която пък е приток на река Ябланишка.
Точното място на Белева поляна не зная. И такава вода не можах да открия. Подминахме мястото, но като видяхме, че не можем да стигнем до р.Чешковица до обяд, седнахме на първото удобно място за обяд. Улучил съм точно това място с водата(изворчето Бразака). Това е изворче, което не пресъхва. Намалява много, през 1987 г. пихме с капачка от бренди, но си наляхме и две бутилки от бренди след дълго изчакване. Има и надпис на КЗМ. На бетона стар надпис - ВОДА - 50 м. Вече се изтрил надписа и е на около 100 м от дървото, където бяхме седнали и издълбахме нов надпис. Ето някогашния:



От този кол пътя има и отклонение на юг и преминава точно покрай изворчето.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Сеп 04, 2013 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov