ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Сливо(в)долско падало

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Сливо(в)долско падало
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Сливо(в)долско падало Отговорете с цитат
Бяхме решили да се поразходим в неделя с познати и от двете възможности, за които се сетих избрахме Сливовдолско падало - най-високия водопад в Родопите. Хем е близо, което е важно при лошата прогноза за времето. Сутринта навън хич не изглеждаше приветливо, но още след Асеновград светна слънце. В гората и вятъра утихна, така спокойно ходихме, където имахме да ходим. Макар че е резерват, на връщане само от пътеката събрах една торба боклуци. Накрая от рибарника край пътя си купихме жива пъстърва. Отбихме се по програма до Бачковски манастир където убихме час време в ранния следобед. Там усетихме и първите капки дъжд - знак да се качваме в колата и да се спасяваме от това, което последва.

Ето и малко снимки(увеличават се):





Сливовдолско падало(49м), вертикална панорама:





Компанията:











И пак водопада:























Пещеричка в основата на водопада, отдясно:





И други гледни точки:











Един по-малък, 10 метров водопад, по-надолу край пътеката:





Варовиков къс с отпечатък от листо:





Есента е на дневен ред:





Бачковски манастир, вяра или суета:




_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.

Последната промяна е направена от mislesht на Вто Сеп 16, 2008 8:07 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 15, 2008 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Миналата есен се помотахме малко там, много е красиво, а случайно да знаеш дали хижа Марциганица работи, по едно време беше затворена.
Пон Сеп 15, 2008 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни снимки Мите, по-здрави Very Happy

Интересно е това листо как се е впечатало във варовика. Дали се е отложил от карстова дейност някак си?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Сеп 15, 2008 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Чудесни водопади Отговорете с цитат
Благодаря ти, Мислещ, че научих какви красоти има в резервата "Червената стена"! Все пак нека те питам за разстоянието - колко е приблизително от манастира до водопадите? Това ли е единственият разрешен маршрут? А тоз отпечатък как го откри? - Не съм пробвал да обръщам всеки камък по пътя си, сигурно знаеш къде какво търсиш. Като пишеш "какво последва" в неделя вечерта, много добре и аз видях, защото точно тогава и ние пътувахме от Триград към София. Такъв порой се изля!

Една бележка: глобата в резервата я научих още от първата снимка - няма нужда от втората Wink
Вто Сеп 16, 2008 1:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Чудесни водопади Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Благодаря ти, Мислещ, че научих какви красоти има в резервата "Червената стена"! Все пак нека те питам за разстоянието - колко е приблизително от манастира до водопадите? Това ли е единственият разрешен маршрут? А тоз отпечатък как го откри? - Не съм пробвал да обръщам всеки камък по пътя си, сигурно знаеш къде какво търсиш. Като пишеш "какво последва" в неделя вечерта, много добре и аз видях, защото точно тогава и ние пътувахме от Триград към София. Такъв порой се изля!

Една бележка: глобата в резервата я научих още от първата снимка - няма нужда от втората Wink


Това с табелата е техническа грешка, махнах я. Wink От манастира не знам колко е, ние тръгнахме от шосето, срещу рибарника. От там е по-малко от час вървене, но ние се мотахме много повече. Това е маркираната пътека, по която се минава. Тя се разклонява малко преди водопада за х.Марциганица. Срещнахме хора, които продължиха напред, предполагам към хижата, но не съм питал дали работи. Аз на хижата съм ходил веднъж много отдавна и то с автобус. Oops Други хора пък твърдяха, че може да се слезне до манастира, но ние бяхме с кола и трябваше да се връщаме. Качихме се до над водопада, но там вече маркировка няма и човек трябва да познава района за да продължи. Аз не го познавам, пък и е резерват все пак. Жалко че някакви мизерници го надзирават. Ще покажа в другата тема каква мизерия е пред бараката им.
Пред манастира отгоре над пътя имаше едно табло на резервата и ми се видяха очертани маршрути, но ме домързя да отида да го снимам. Май трябваше.
Варовика го откри Камен, човека с червено на снимките. Има такива късове тук-там. Всичко е варовик. Това изглежда е младо образувание, отложено върху листа от варовита вода, най-вероятно в коритото на дерето. Слизах в основата на водопада да рзгледам мъховете и да се пъхна в пещерата. Част от основата на мъховете беше покрита с варовик. Та така стават нещата.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Сеп 16, 2008 8:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ооо, водопадчето е чудесно, а ти виждал ли си го пълноводно?
много ми хареса и изгледа от пещеричката през капките и листото във водата ръкопляскания
потопът в неделя май е бил навсякъде....
Вто Сеп 16, 2008 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Уха!!! Много красив водопад. Добре си го нащракал. Punk

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Сеп 16, 2008 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Андон



Регистриран на: 08 Яну 2007
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Пълноводие Отговорете с цитат
Интересното при Сливовдолско падало е, че при всичките ми 7-8 посещения в различни сезони, включително и веднага след дъжд, водната му струя е винаги почти еднаква с разлика най-много 15-20 % между минимум и максимум. Може би това се дължи и на малката река, на която е разположен и колкото и да вали няма как да има голямо количество вода.

_________________
Човекът е Човек, когато е на път!
Вто Сеп 16, 2008 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Андоне кажи някой друг хубав водопад наблизо до Пловдив-Асеновград?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Сеп 17, 2008 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Андон



Регистриран на: 08 Яну 2007
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Не знам да има кой знае колко водопади.
Над Бачковския манастир в посока Клувията се сещам.
Има и един под х. Кабата, над Орехово, по-близо до хижата.
Други близо не се сещам.

_________________
Човекът е Човек, когато е на път!
Сря Сеп 17, 2008 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ralica_peneva_



Регистриран на: 06 Май 2014
Мнения: 20

Мнение Re: Чудесни водопади Отговорете с цитат
Сотиров написа:

Жалко че някакви мизерници го надзирават. Ще покажа в другата тема каква мизерия е пред бараката им.

Преди няколко дни бяхме до Сливодолското падало. Изключително красив (и най-вече: много пълноводен)! Възмути ме колко много хора бяха напълнили цели торби с цветя, въпреки че това е резерват. Ние също събрахме доста боклуци Confused Всеки се любува на природата, за съжаление не всеки я пази. Коя е другата тема, в която показваш какви "мизерници" надзирават резервата?
Вто Май 06, 2014 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tarsier



Регистриран на: 13 Май 2014
Мнения: 25
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Много приятен и красив маршрут, бяхме малко преди Гергьовден до водопада. Интересува ме как е пътеката след Сливодолското падало до х.Марциганица, някой ако е ходил наскоро. Има ли трудни участъци, как е маркировката ?
Вто Май 13, 2014 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov