ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проблеми по Ком Емине
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Проблеми по Ком Емине
Автор Съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Мите,цитатите ти излизат поне при мен с много изядени букви, вместо тях ?
Текста е добре.
Чет Ное 28, 2013 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: ?аркирането /премаркирането/ не е за всеки!!!! Отговорете с цитат
mikesli написа:
Проблемният участък е около километър. След като се отклоните от пътя до бараката през копривите докато се излезе от борчетата. В този участък ГПС-а работи, но трасето на пътеката е изместено - трябва да се промени картата или ако някой ходи да изпрати точен трак. Другият вариант е да се формира група и да се разчисти истинското трасе покрай коловете. Доста работа ще е .... .

Това за трака - добре, пролетта като ходим ще пуснем тук едно предложение да дойде някой с GPS и да запише правилен трак. Но на мен ми се искаше и без GPS да се ходи по Пътеката, ето например аз нямам и скоро няма изгледи да имам такава машинка. Т.е. засега ми е приоритет да се оправи маркировата, а не трака Wink
За истинското трасе покрай коловете ще е много сложно да го почистим, а и според мен съвсем ще се объркат таива като мен, които и по един маршрут трудно се ориентират, остави като има два алтернативни Confused Пролетта като отидем на място пак ще разгледаме, но според мен станалото станало, най-добре е сега да подобрим новата пътека.

mikesli написа:

Ето част пост-а от Виваком: един от най-труднопроходимите участъци – между Арабаконак и хижа Чавдар. Явно тези хора не са били наясно че хижа Чавдар не е точно по маршрута!!!! Затова на билото са маркирали много хубаво и погрешно само към хижата! Там също трябва да се оправят нещата.

Аз по билото не съм минавала, само през хижата. Къде се разклоняват пътеките?
И има ли стара червена маркировка по билния вариант?
Няма лошо да го премаркираме, едва ли ще е трудно, като се сложат едни табелки на разклона и всеки да избира откъде ще мине.
Само трябва да го минем един път информативно да видим откъде точно се минаваSmile
Както казва Тодор - ще има работа за напролет Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Ное 28, 2013 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Първи и основен проблем на Ком-Емине е точното определяне на маршрута и на неговите варианти.
На чевермето на 01.06.2013 г. засегнахме този въпрос и беше казано, че някъде трябва да има точна карта и описание къде минава маршрутът. Добре е БТС да уточни това и да предостави общодостъпна публична информация за трасето му.

Някъде пътеките обрастват и се губят. Прокарват се нови, алтернативни пътеки. Няма лошо в това. Стига да е обосновано и добре направено.

По същия начин може би и от Виваком са прокарали малко по-различна от първоначалната пътека. Не зная, не познавам първоначалната пътека. Но новата пътека не е лоша и е добре маркирана. Защо да не се използва отсега нататък новата пътека?

В пътеводителя и на картите за Ком-Емине пише и е показано, че маршрутът Ком-Емине подсича южните склонове на връх Звездец, минава през Етрополския проход и отива на хижа "Чавдар", откъдето се изкачва на връх Баба. Дори не е описано като алтернативен вариант изкачване на връх Звездец или продължаване по самото било от Етрополския проход до връх Баба.

Което не означава, че върхът не може да се изкачи и че не може да се мине по билото. Хижа "Чавдар" обаче е много важна точка от Ком-Емине по причина, че от х. "Мургаш" (друга ключова точка от маршрута) до нея са около 9 часа преход, точно колкото за един ден. На Витиня спането е под въпрос, а и е само на 5 часа от х. "Мургаш", тоест твърде близо, а следващата хижа след х. "Чавдар" е х. "Мургана" - на около 4 часа, тоест дневният преход от х. "Мургаш" до х. "Мургана" става прекалено дълъг.

Едно е сигурно - пролетта работата по Пътеката в Западна Стара планина ще продължи!

Разклонът за връх Звездец - наляво (на север) - и Ком-Емине - направо (на изток):



По пътя на Ком-Емине (направо, на изток) имаше завързана дълга жълта лента отляво (от север):



И полуизличена марка отдясно ( от юг), която при предишното ни премаркиране не можахме да подновим, понеже вече бяхме прибрали боите:



При последната ни интервенция в събота, 23.11.2013 г., орязахме долните клони на борчетата, които скриваха марките, подновихме мерките и направихме допълнителни такива.

От източната страна на ъглопътя:





И от западната страна на ъглопътя:



За съжаление замръкването и свършването на боята може би не ни позволиха много качествена работа, но както бе написано - догодина се очаква цялостно свързване и подновяване на маркировката в този интересен участък.
Чет Ное 28, 2013 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
https://plus.google.com/u/0/photos/108520714067713265624/albums/5951375224563520305?authkey=COy4o9XxlcetrQE

Пускам и текст към тях.
От1ден.
1до5 са от едно и също място,склона на източния хълм.
1-на юг долината,постройката с пчелина.
2-на югоизток,3-на югозапад,долу в бялото е Котел.
4-на запад,в средата е къщичката от нея страна.
5-на север по склона и пътя.
6до11 по от горе по склона на същия хълм.
6-на запад Урушките скали.7-по южно от тях.
8-долината,Котел в средата.9-на югоизток.
10-на изток,11-на север по пътя.
12-почивка при асфалта,13-марка на лявото от двете.
14,15,16,17-хванати гледки на север.
18до27 са на разклона при Цигански гроб за тях писах.
28-изглед на север.29-как е маркирано при разклон.
30-завоя на пътя и обраслата съкращаваща го пътека.
31-гледка-север,32,33,34-при извора.
32-надписа,33-извора,34-правото и легнало дърво,близките-мястото.
35-при разклона,асфалта.36-марка вдясно по пътя за Котел.
37-и по нагоре в ляво,38-мъглата идва.

2ден.39-гледка на север,след излизането от дерето на седлото между хълмовете.
40-по нататък по пътеката от север на хълма,изгледа на изток.
Следващите са вече като се връщаме от разклона при асфалта,горе на източния хълм.
41-на изток по папратливите поляни.42-по верния път в дясно,43-грешния в ляво.
44-най-високото е по на юг,45-от високото на югоизток.
46-на север,от там слизаме,47-към долината на югозапад и Котел.
48,49-от различни места при слизането,на обратно-север.
50-към Котел,къщичката от запад.51-дерето е в дясно.
52-на пътя,запад-изток съм,изглед-запад.
53-голямо дърво на изток,54-към пътя от който слязох на север.
55-към дерето на север,56-на запад,при бялото в средата е оригиналния път.
57-вече сме по склона от запад,така изглежда на север по пътеката.
58-към източния,от където дойдохме.59-на север,пътеката е в дясно от открояващото дърво.
60-на юг по нея,дърветата в ляво срещу овчаря.
61-ето марка и пирамидка,62-точно в средата е срещу стадото.


Последната промяна е направена от todor__x на Пет Ное 29, 2013 12:54 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Ное 28, 2013 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
БТС-то нищо няма да установи сега, просто защото в момента нямат специалист, който да познава маршрута. Затова такива като нас ще ходят и ще мажат и след години някой ще мине и ще тегли на картата червената линия там където ние сега решим. И затова всеки път като маркираме изпитвам някакви скрупули, но това си е мой проблем, така че продължавам по същество.

Х. Мургаш не виждам защо се замеси тук, тя вече няма нищо общо с маршрута, почти всички я пропускат. Нещо повече - в новата карта на Западна Стара планина на Домино са стигнали толкова далеч, че я изключват напълно от маршрута - от Белия камък вече има само две червени линии - към върха и към Зла поляна. Което е много тъпо, защото маркировката от Белия камък до хижата е подновявана наскоро от тур. дружество Мургаш и е в отлично състояние, с изключение на една съвсем малка отсечка преди да се излезе покрай газопровода, където сега има сечище. Не разбирам тези от Домино къде са бляли, та са пропуснали такава тлъста червена маркировка Evil or Very Mad И сега какво - дали да ходим да трием "триглавата ламя" дето я изрисувахме на Белия камък, или всеки да се запаси с комплект маркери и да рисуваме по картата? Evil or Very Mad
Сега като се загледах - леле-мале, то липсва и маркировката от Бухово до хижата?!

Но аз се отплеснах, връщам се на х. Чавдар. Погледнах, наистина на старите карти е дадена червена маркировка само между Етрополския проход и хижата, отгоре няма. На картата на Домино са дадени с червено и двата маршрута. Затова нека някой, който е минавал по билото, а не през хижата да каже има ли там маркировка? Мечо, ти си минал това лято оттам, кажи какво е положението. Ако има стара маркировка ще я подновим още пролетта, но ако няма ще трябва да помислим и поне проформа да питаме дали можем да направим, както стана за отсечката Белия камък - Зла поляна.

А, Тодор е пуснал снимки, почвам да разглеждам Clap

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Ное 28, 2013 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
...Затова нека някой, който е минавал по билото, а не през хижата да каже има ли там маркировка? Мечо, ти си минал това лято оттам, кажи какво е положението. ...


Никога не съм минавал по билото към връх Баба.
Това лято минах през връх Звездец. От там няма пряка пътека към връх Баба. От Звездец слязохме на превала на Етрополския проход. Отклонението за вр. Баба е още понататък към хижа Чавдар, приблизително от средата на пътеката между превала и хижа Чавдар. Минахме покрай маркира, който показва върха, но продължихме към хижата.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Ное 29, 2013 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
Mariana1000 написа:
...Затова нека някой, който е минавал по билото, а не през хижата да каже има ли там маркировка? Мечо, ти си минал това лято оттам, кажи какво е положението. ...

Никога не съм минавал по билото към връх Баба.
Това лято минах през връх Звездец. От там няма пряка пътека към връх Баба. От Звездец слязохме на превала на Етрополския проход. Отклонението за вр. Баба е още понататък към хижа Чавдар, приблизително от средата на пътеката между превала и хижа Чавдар. Минахме покрай маркира, който показва върха, но продължихме към хижата.

Ясно... не съм разбрала, Мечо, извинявай Rolling Eyes
Значи маркировката се разделя на две, но вивателците са подновили само тази за хижата.
Не си спомням къде е разклона, не съм му обърнала внимание.
На картата на Домино дават че пътеката се отделя още на Етрополския проход. Много грешки има в нея.
Да се изпролетее и ще направим един поход до там да видим как е на място, хем пак да качим Звездец, че много облачно беше онзи ден.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Ное 29, 2013 1:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
meco puh написа:
Mariana1000 написа:
...Затова нека някой, който е минавал по билото, а не през хижата да каже има ли там маркировка? Мечо, ти си минал това лято оттам, кажи какво е положението. ...

Никога не съм минавал по билото към връх Баба.
Това лято минах през връх Звездец. От там няма пряка пътека към връх Баба. От Звездец слязохме на превала на Етрополския проход. Отклонението за вр. Баба е още понататък към хижа Чавдар, приблизително от средата на пътеката между превала и хижа Чавдар. Минахме покрай маркира, който показва върха, но продължихме към хижата.

Ясно... не съм разбрала, Мечо, извинявай Rolling Eyes
Значи маркировката се разделя на две, но вивателците са подновили само тази за хижата.
Не си спомням къде е разклона, не съм му обърнала внимание.
На картата на Домино дават че пътеката се отделя още на Етрополския проход. Много грешки има в нея.
Да се изпролетее и ще направим един поход до там да видим как е на място, хем пак да качим Звездец, че много облачно беше онзи ден.

Ако всичко върви както досега, напролет ще сме заедно там.
Не видях да има разклон към вр. Баба от превала на прохода. Видях доста нататък, към хижа Чавдар.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Ное 29, 2013 1:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Етрополски проход - вр. Баба Отговорете с цитат
Здравейте! Пътеката по билото от Звездец до Баба е съвсем ясна. Разклонът за хижа Чавдар е на стотина метра след Етрополския проход. Ако се продължи направо се върви само по билото към връх Баба. Разклонът беше маркиран много ясно миналата година
https://picasaweb.google.com/116545574595776927569/132013#5951590595867598866
По самата пътека има стара маркировка, много износена, но пътеката се следва без проблем. Минавах в една много гъста мъгла, но наистина нямаше проблем. По този вариант се спестява качване, ако човек не иска да спи на Чавдар.
Пет Ное 29, 2013 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение За точното трасе на Ком-Емине Отговорете с цитат
Всеки си има мнение и вероятно е прав за себе си. Според мен е важно да се тръгне от вр.Ком и се стигне до нос Емине Laughing Laughing Laughing , Хубаво ще е да не се ползва например автпмагистрала Тракия ... но и тя е вариант Laughing Laughing Laughing Има и разни други извращения с тръгване от Миджур, Връшка чука или Емине - но класиката си е Ком-Емине по възможност през Купена и Ботев. Почти във всеки участък има алтернативни трасета. И все пак основното е едно !!!! В този ред на мисли - не съм съгласен, че хижа Чавдар е на основното трасе. Хубава хижа е, и не е за изпускане. Ако обаче си тръгнал от т.с. Витиня излишно ще загубиш повече от час и усилия за да слезеш и после пак се качиш на билото. Ако ще спиш в палатката, или нещо друго, което носиш - слизането до хижата ще е само за храна ....

Явно всички вече добре познават района. За хората които четат това с цел проучване на маршрута поствам този скрийншот от БГ-Маунтаинс картата:

1- Начало на проблемния участък.
2- Край на проблемния участък.
3- Разклон за хижа Чавдар.

Проблемничт участък е около километър с изкачване на 60 м. денивелация /1270-1330/. Разгледах нашия трак от 2012 и този на Тито. И в двата случая сме го минавали за повече от час. При нас имаше объркване, провиране между бодлите и връщане ...Предполагам и при Тито се е получило нещо подобно ...
За слизането до хижа Чавдар се ходи не повече от 0.5 км. Само че денивелацията е доста по около 180 метра допълнително в двете посоки.
Пет Ное 29, 2013 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Етрополски проход - вр. Баба Отговорете с цитат
Antoon написа:
Здравейте! Пътеката по билото от Звездец до Баба е съвсем ясна. Разклонът за хижа Чавдар е на стотина метра след Етрополския проход. Ако се продължи направо се върви само по билото към връх Баба. Разклонът беше маркиран много ясно миналата година
https://picasaweb.google.com/116545574595776927569/132013#5951590595867598866
По самата пътека има стара маркировка, много износена, но пътеката се следва без проблем. Минавах в една много гъста мъгла, но наистина нямаше проблем. По този вариант се спестява качване, ако човек не иска да спи на Чавдар.

Това е достатъчно, щом има маркировка може да я подновим другото лято, ако някой не ни изпревари или не ни домързи Very Happy

Аз друг въпрос имам в тази връзка - слизането до хижата може да не се наложи заради храна, а по-скоро заради вода. От поточетата след бараката с копривата до Кашана май няма откъде да се налее? Има една чешма вляво от пътя преди разклона за Мургана, но сякаш и двата пъти като съм минавала не течеше вода от нея... или се лъжа?
На картата на Домино също така има отбелязана една чешма малко след отделянето на червената маркировка от пътя за Звездец, от южната страна е. Някой да е виждал нещо подобно там? Не че има голямо значение, защото поточетата при бараката са доста близо, но все пак ми е интересно.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Ное 30, 2013 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
С Оги като бяхме се сетихме и за още един проблемен участък,най-източен.
След Сини рид,под гробищата,антената до гората от север,а после накъде?
Ние излязохме на асфалта докато зави на север,после по черния изток,
лек завой на югоизток, маркровката пак излезе от някъде си.
Там също трябва да се барне,може и на колело!?Преди Еркеч.
Съб Ное 30, 2013 6:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
todor__x написа:
С Оги като бяхме се сетихме и за още един проблемен участък,най-източен.
След Сини рид,под гробищата,антената до гората от север,а после накъде?
Ние излязохме на асфалта докато зави на север,после по черния изток,
лек завой на югоизток, маркровката пак излезе от някъде си.
Там също трябва да се барне,може и на колело!?Преди Еркеч.

Ееееех, как ми се ходи там, но е много далече, дали ще имам късмет някой ден пак да мина - не знам.
В Сини рид беше жената, която ни каза - вече знаете къде е чешмата, догодина направо влизайте и си наливайте. Very Happy
Там ние се оправихме благодарение на GPS-а на Стилиян и на късмета да срещнем трима човека, които ни упътиха - една жена в с. Доброван, после един мъж с куче и овчар.
До Доброванските гъби е поле, не знам как би могло да се маркира

Поне Гъбите, селото и чешмата могат да служат за ориентир... ако ги улучи човек.

След чешмата е само по пътя и става уж по- лесно Wink

А в територията на кое туристическо дружество е маркировката? Може нещо с тях да се измисли?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Дек 02, 2013 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Първи и основен проблем на Ком-Емине е точното определяне на маршрута и на неговите варианти.
На чевермето на 01.06.2013 г. засегнахме този въпрос.


Настоявам в най- кратък срок да се организира подобен фундаментален форум за изясняване на текущи въпроси.
Пон Дек 02, 2013 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
tzezko написа:
stefan_iliev38 написа:
Първи и основен проблем на Ком-Емине е точното определяне на маршрута и на неговите варианти.
На чевермето на 01.06.2013 г. засегнахме този въпрос.

Настоявам в най- кратък срок да се организира подобен фундаментален форум за изясняване на текущи въпроси.

Трябва да си по-настойчив, иначе може и да не се получи нищо.

Mariana1000 написа:
...След чешмата е само по пътя и става уж по- лесно Wink

А в територията на кое туристическо дружество е маркировката? Може нещо с тях да се измисли?


Големия въпрос е, къде точно да се отделим от асфалта? Стигнем ли до чешмата, то отсреща на 500 м вече се вижда пътя, който влиза в гората.
През 2011 г, след асфалта вървях само по пътя, без маркировка. Но тази година не можах да улуча отклонението, та ни се притече на помощ една пчеларка, малко преди чешмата.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Дек 02, 2013 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 2 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov