ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проблеми по Ком Емине
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Проблеми по Ком Емине
Автор Съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Един кандидат за Караборун. Горе споменатите дати ме устройват. За Тодоров ден и аз имам повод да почерпя. За други варианти в източната част също съм кандидат.
Съб Фев 07, 2015 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
тоя път ми се ще и аз да дойда Smile. как ще се спи, на палатки или ? също съм склонен да си взема и отпуск 23ти примерно /инак уикендите не работя/.
Нед Фев 08, 2015 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
За сега има план А и Б.

Събираме се в Шумен. От там Върбица. На запад подстъпа към Караборун цел. Нещо кръгово с Герила.
Нощувка хижата. На изток до Елешница варианта по реката, връщане по пътеката.
Б
При по лошо време по варианта и пътеката около Котел до асфалта.
За тук вероятно да се съберем в Котел.
Вто Фев 10, 2015 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Да се раздвижим, като и свършим нещо, крайно време е!
Датите са за 1 и 2 март. На изток от Котел, изхода.
Събираме се на отбивката в края на града, преди моста.
Желаещите могат да пишат на лични или звъннат.
Нощувката всеки решава как. Има къщи и хотел.
Пет Фев 27, 2015 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Слагане на мартеници по Котленско Отговорете с цитат
Да кажа каква я свършихме:
Плана е преизпълнен.
Маркирано е на изхода от Котел на изток към Върбишки проход.
Марките започват от табелата за край на града страна изхода за Омуртаг.
Опреснена е старата и са поставени нови марки по големите дървета най- вече.
На липсващата ЗКМ в основата сме поставили дървени такива, само на 3-4 няма, но там има дървета.
След като се пресече реката марките са на не повече от 50 м. една от друга.
Точно в момента реката не може да се мине по брода.
Наложи се да заходим от ляво и север, от страна на кошарата. По пътечки става, да се има в предвид, по обрасло е.
Работата основно беше до навлизането в дерето. Справихме се по откритото.
Довършен е и варианта с отклонение при втората кошара и през реката в дясно и нагоре по хълма и пътя покрай границата с гората.
Пътеката е разчистена на 3-4 места останаха големи паднали дървета по дерето.
От север на доста места също се наложи да разчистваме.
Пътеката е проходима и маркирана добре вече. На колоездачите ще е по- трудно, ако решат да минат по дерето, но не невъзможно.
Всичко това се свърши още на първи, без покрай реката в началото.
Като бяхме от север ми мина мисълта, че всъщност поставяме, правим мартеници. От там е и заглавието.
За втория ден по късно.
Сря Мар 04, 2015 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
На другия ден. Плана е да ошетаме и на запад, но без боя. Проучване!
Пътеката заобикаляща от север Разбойна е добра, но иска марка на места.
След превала от юг в началото е вилнял пожар, отново за малко боя.
Нататък, вадим доста често трионите и разчистихме пак клоните, стъблата стоят.
Стигаме до разклона при зимната маркировка към върха. Инструмента прибран.
Превземаме височината. Повечето от пилоните долу на ниското са в тръните.
Заобикаляме ги по от запад в гората, докато излезем малко преди откритото.
Има едва забележима пътечка, губеща се понякога, без марка в ниското и гората. Поне не видяхме такава.
По откритото пилоните и посоката личи, но в гората където я има марката е трудно проходимо от паднали клони.
Върха Разбойна е качен. Не бяхме го качвали. Решихме го спонтанно на ход. Предвид оставащото ни време.
На слизането по северния склон само в началото и горе е по трудно да се хване марката.
Нататък е направо перфектна, стара жълто, червена марка и почти чиста, но не газена от скоро пътека.
Отнема ни час до вилната зона. Там входа- изхода се нуждае от добро обозначение. Липсва такова.
Мобилната група се прехвърля на източния фронт отново. Вади се боята.
Довършваме марките до реката. Най-напред е участъка покрай оградата на ливадата.
Трудното е как да се преодолее участъка с папратите към процепа в дясно от кошарата. Мисля че стана много добре.
За последно се оправя и първия пилон от ЗКМ. За най-накрая остана от моста покрай реката и площадката.

По това време реката не можахме да я преминем по брода. Повтарям го, не става.
Заобикаля се от север и ляво по склона, към кошарата. Пътечки доста. Пробвахме за тези дни 4 варианта.
Там не сме маркирали нищо. Надяваме се през лятото реката да може да се пресече.
До нея и след това всичко е оправено. Получи се повече от добре. Надявам се че сме помогнали с нещо.
Сря Мар 04, 2015 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Живи и здрави да сте!Всяка помощ е добре дошла за минаващите нови и стари КЕ-ейци!Като гледам май,докато стане време да го мина за 2 път,то ще е почистено и маркирано навсякъде! Very Happy Добре,че има такива като вас,че ако опре до държавния и частния турист.съюз да почистват,ще има да чакаме(я камилата,а камиларя) Very Happy !Айде държавата няма пари,но частния ТС всяка година опъва парички от организираната група,а не ще да отдели някой лев за премаркиране!

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Сря Мар 04, 2015 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво, Тошко, седя пред компютъра и голям яд ме хваща, че не съм била там. Дано Руми е направила някоя снимка, че само обясненията не стигат. Много е трудно като съм го минавала един път там и да се ориентирам. Да минем един път Е-4 и другото лято ще взема да мина само от Бузлуджа до Върбица, ама ще се влача и ще гледам, да го запомня тоя Източен Балкан Very Happy
Пак подсещам за снимки и другия месец мислете дати за левурдата и каква работа ще се върши? Кога ще може да се разузнае дали има пак паднали дървета около Ришки от първия сняг, който падна есента? Ако пак има направо ще се гръмна, то бива природата да е против нас, но чак пък толкова... Sad
Колко народ ще се съберем? Дали няма да можем да маркираме от Ришки до Дъскотна, ако сме голяма бригада? Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Мар 04, 2015 7:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumi_xristova



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
Снимки има, макар че можеше и да няма, защото на тръгване забравих фотоапарата, но се сетих точно след като излязохме от града и се върнахме за него. Маркирахме на изток от Котел. Разбрах и къде сме объркали пътеката на Ком-Емине и все пак макар и объркали пътя сме минали по напряко. "Всяко зло, за добро." Very Happy Втория ден качихме вр. Разбойна. Много ми хареса пътя през него, а и много бързо се слиза в Котел. Проблема обаче е, че в началото ЗКМ е през трънки, бодли и папрати и лятото минаването ще е трудно. От върха надолу е през гората по добре личаща и перфектно маркирана с жълто и червено пътека, виждат се по 3-4 марки напред.
Ето и линк за снимките:
https://plus.google.com/photos/106300290792232111697/albums/6122275514735112129?authkey=COH_jI__rezScQ
Сря Мар 04, 2015 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Много яки снимки! Отговорете с цитат
Много яки снимки! Руми, ама тези, на които няма макировка Smile
Сря Мар 04, 2015 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
най ме кефи снимка 74. Ебаси джунглата. Да са живи и здрави Ком-Еминейците Laughing

А защо на 85 снимка се маркира през две дръвчета? Ами ако падне мъгла Rolling Eyes
Чет Мар 05, 2015 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
най ме кефи снимка 74. Ебаси джунглата. Да са живи и здрави Ком-Еминейците Laughing

А защо на 85 снимка се маркира през две дръвчета? Ами ако падне мъгла Rolling Eyes


Шивачите казват, че двоен дикиш хваща по-яко. Very Happy
https://lh4.googleusercontent.com/-mP9hXrFFrbE/VPbGL4k27_I/AAAAAAAAFzw/A68GndR-C0k/w702-h468-no/DSC_0083.JPG
Това, дали важи и за маркировката не зная.
Преди бях писал, че две маркировки на едно място не вършат никаква работа, а грозят. Втората ако е малко по отдалечена, печели "овациите" на Ком Еминееца.
Същото е с подновяването отгоре, на стара маркировка. Вместо да я цапаш отгоре, направи на известно разстояние една нова.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Мар 05, 2015 12:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Аз си харесах и писах за снимки от 110 до 125+ 144
Чет Мар 05, 2015 1:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
най ме кефи снимка 74. Ебаси джунглата. Да са живи и здрави Ком-Еминейците Laughing

А защо на 85 снимка се маркира през две дръвчета? Ами ако падне мъгла Rolling Eyes


Пояснение за снимките от 85 до 94.
Това са от пресичането на асфалта, на превала, след излизането му от север.
До тук стигнахме по ОРИГИНАЛНАТА ПЪТЕКА. Местото е кръстопът.
Там от където слизам продължава пътеката на изток към Върбишки.
На двете дръвчета е за да си личи накъде се тръгва на изток и са точно на разклона при напускане на асфалта, да не се чудиш накъде.
Така смятам че трябва да е и така трябва да се маркира на кръстовище, да си личи и има поне 3 поредни и близко една до друга.

Тук се събират с Пряката Пътека, която тръгва от втората кошара преди да се навлезе в дерето между хълмовете.
Тя пресича реката в дясно на изток и веднага тръгва стръмно на горе по хълма от изток и върви по реброто и границата с гората.
Тази пряка пътека върви по билото и реброто и е много удачна за зимно минаване през сняг, а лятно време не обрасва много.
Времето което съкращава е повече от наполовина на Оригиналната. Единствен недостатък и е стръмното изкачване, отнема 30 мин.

По всяка вероятност ще трябва да дам пояснения, какво и защо е снимано в повечето снимки.
Чет Мар 05, 2015 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Ще се опитам да поясня варианта на пряката пътека, за която говори todor_x. Ще използвам една снимка на Руми правена от вилната зона на Котел с изглед към северните склонове на изток от града.



Черното е пътеката до разклона, синьото е оригиналната по дерето, а червеното - пряката, която се изкачва стръмно по поляните по границата на гората. По-подробно ще пиша в темата за вариантите на пътеката, защото май там е по-правилното място.
Чет Мар 05, 2015 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 6 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov