ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Смартфон
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Смартфон
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ами Garmin mobile XT.
Разрови се в раздела за GPS, имаше някъде линк подробни инструкции. Аз вече нямам ясен спомен как точно се процедираше.

_________________
www.summitsweb.com
Пет Яну 17, 2014 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Е как коя... Това е Symbian.
Garmin Mobile XT...
Малко мирише на мъхъл но рабоят картите, които ни трябват за планина.
Иначе по отношение на идеята за ползването на телефон за навигация по-добре да замълча Oops
Пет Яну 17, 2014 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Е, аз го ползвам като видя, че очеизвадно не съм на правилното място, или ако се чудя на някое разклонение по немаркирани пътеки. Нито тракове записвам, нито на него разчитам да ми спасява задника, ако се нахакам където не ми е мястото. Не съм засичала, но вероятно отклонението му хич не е малко, не е нещо, на което бих се доверила. Но ей-така за бърза справка върши работа.

_________________
www.summitsweb.com
Пет Яну 17, 2014 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Един единствен път съм ползвал GPS да си спасявам задника и то във Витоша...
Харесвам фантастиката но в конкретната ситуация единственото нещо, което бих могъл да направя с нокията си беше да си я завра точно там.
А тя беше E90 и даже това приложение отпада моментално Laughing
Всеки си знае.
В планината което за каквото е правено.
Умните телефони за за в града.
Пет Яну 17, 2014 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Esper написа:
аз съм привърженик на няколко уреда, които вършат конкретни неща.
Примерно да слушам музика от MP3 плеър.
Да ползвам телефона за разговори.
Ако се наложи да се се намеря да погледна GPS-a.
И ако нещо от тези неща умре за ток или по някаква др. причина да не остана на сухо със всичко!


Това е простата истина. Поначало изказвания като "използвам телефона като ГПС, ама не разчитам на него" си противоречат сами на себе си.
Хубаво е човек да има под ръка в планината напълно зареден телефон, в случай, че му се наложи да го изпозлва. Смартфоните не отговарят изцяло на това условие, защото падат сравнително бързо.
Пет Яну 17, 2014 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Защо да си противоречи, Иване?
Имам на телефона си картите, обаче не го използвам за да се движа спрямо него, да следвам трак, да правя такъв или да засичам времена, скорости и километри (както се предполага да се използва един GPS).
Случвало се е няколко пъти да сверя едно-друго.

Иначе съм абсолютно съгласна с това "В планината което за каквото е правено. ", не само за електрониката, но и за останалата част от снаряжението.

_________________
www.summitsweb.com
Пет Яну 17, 2014 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Именно защото по презумция "не можеш разчиташ на него". Може да прозвучи презряно за "истинските планинари", но аз на практика често разчитам на ГПС-а си, особено при по-засукани маршрути, да не говорим, че много често се случва да замръкнем тенденциозно на някое било на часове от хижата или мястото където смятаме да преспим. Кой каквото иска да си говори и вярва, но от опит знам, че например проследяването на пътека из гората по пъмно, която по една или друга причина не си личи (да речем паднал снежец една педя) е почти безнадеждно без помощни средства.
Същото важи и за телефона според истинското му предназначение. Спомням си един случай от преди години, когато двама младежи закъсват нейде из Родопите. Едния пострадва лошо и не е адекватен, другия успява при много лош обхват да се свърже със спасителите, но проблемът е, че реално не знае къде точно се намират. Налага се почти цяла нощ да поддържат връзка по телефона, веднъж, за да синхронизират търсенето, втори път за да разговаря с лекаря за състоянието на приятеля си. Незнам как би завършила подобна история, ако въпросния младеж цял ден преди това беше цъкал снимки и слушал музичка със смартфона си.
Пет Яну 17, 2014 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Не е въпросът да си противоречим а човекът отворил темата да намери отговорът има ли смисъл изобщо от това да търси смарт телефон, който да е практичен в планина.
Според мен няма.
Аз четох, смятах, мислих, похарчих едни 600лв и... Стигнах до горното.
За тези 600лв ако бях купил един соним щях да имам телефон, на който мога да разчитам.
Сега имам корав смарт телефон, който не нося на дълги излети а само в града и във Витоша.
Пет Яну 17, 2014 6:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Именно защото по презумция "не можеш разчиташ на него". Може да прозвучи презряно за "истинските планинари", но аз на практика често разчитам на ГПС-а си, особено при по-засукани маршрути, да не говорим, че много често се случва да замръкнем тенденциозно на някое било на часове от хижата или мястото където смятаме да преспим. Кой каквото иска да си говори и вярва, но от опит знам, че например проследяването на пътека из гората по пъмно, която по една или друга причина не си личи (да речем паднал снежец една педя) е почти безнадеждно без помощни средства.
Същото важи и за телефона според истинското му предназначение. Спомням си един случай от преди години, когато двама младежи закъсват нейде из Родопите. Едния пострадва лошо и не е адекватен, другия успява при много лош обхват да се свърже със спасителите, но проблемът е, че реално не знае къде точно се намират. Налага се почти цяла нощ да поддържат връзка по телефона, веднъж, за да синхронизират търсенето, втори път за да разговаря с лекаря за състоянието на приятеля си. Незнам как би завършила подобна история, ако въпросния младеж цял ден преди това беше цъкал снимки и слушал музичка със смартфона си.


Всекиму според потребностите. Аз рядко попадам в непроходени пътеки, съответно не изпитвам остра нужда от GPS. Обаче ако попадна в кофти ситуация и имам някакъв обхват - ще мога да пратя един смс с приблизителни координати, благодарение на смартфона (приемаме, че е докопал спътник).

Абсурдно е да се смята, че един смартфон може да замени GPS устройството.

Това за снимките и музичката беше в отговор на въпроса - за какво може да се ползва телефона, ако му е изключена мрежата.

_________________
www.summitsweb.com
Пет Яну 17, 2014 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Именно защото по презумция "не можеш разчиташ на него". Може да прозвучи презряно за "истинските планинари", но аз на практика често разчитам на ГПС-а си, особено при по-засукани маршрути, да не говорим, че много често се случва да замръкнем тенденциозно на някое било на часове от хижата или мястото където смятаме да преспим. Кой каквото иска да си говори и вярва, но от опит знам, че например проследяването на пътека из гората по пъмно, която по една или друга причина не си личи (да речем паднал снежец една педя) е почти безнадеждно без помощни средства.
Същото важи и за телефона според истинското му предназначение. Спомням си един случай от преди години, когато двама младежи закъсват нейде из Родопите. Едния пострадва лошо и не е адекватен, другия успява при много лош обхват да се свърже със спасителите, но проблемът е, че реално не знае къде точно се намират. Налага се почти цяла нощ да поддържат връзка по телефона, веднъж, за да синхронизират търсенето, втори път за да разговаря с лекаря за състоянието на приятеля си. Незнам как би завършила подобна история, ако въпросния младеж цял ден преди това беше цъкал снимки и слушал музичка със смартфона си.

Ванка, безсмислено е да обясняваш - няма да те разберат.
На никого не пожелавам да се убеди по трудния начин, че GPS-а е изключително полезна и задължителна урудка в планината. Независимо къде, как и колко ходи човек.
Аз дори съм с два - сериозната 60-ка и Garmin mobileXT на смартфона. За всеки случай, че закона на Мърфи си действа. Нося още две допълнителни батерии - всяка е по 1500mah. Едната издържа до ден и половина навигация /без рутиране/ в режим offline на телефона - изпробвано по Рила и Пирин. В началото с Nokia E71, сега с Nokia E6 - със Symbian. Имах и една бангия с Windows Mobile 6, ама я давих в Демиркапийска река и сдаде багажо след една година.

Всеки сам оценява цената на своята кожа.

пп - навремето и аз бях пред дилемата за смартфон с навигация - в тази тема коментирахме.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Яну 17, 2014 7:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Човека иска смартфон. ТОЧКА.

Добре, тогава ще река КОМПЕТЕНТНО, защото работя във ветровита и прахонаситена среда, в която телефонът често става жертва на обстоятелствата (а.к.а. моята небрежност и непохватност):
1. Избира си телефон с възможно най-дълъг живот на батерията (Google: smartphone longest battery life и т. н.). Всички останали характеристики са без значение, защото всички телефони вършат едно и също независимо дали са от силиконовата долина, от долината на Хуанхъ или от долината на Горна Струма.
2. За да си върже допълнително гащите, си купува и преносимо зарядно устройство (примерно 8000 милиамперчаса, които ще му стигнат за 3-4-5 автономни зареждания в зависимост от капацитета на батерията)
3. Намира подходящ за смартфона си удароустойчив и прахозащитен калъф (тук е показан един от множеството варианти).
4. Черпи.
5. Тръгва по баирите с него.
6. Разбира, че критикарите сме прави или установява, че и чеп за зеле не става от нас, и го споделя във форума.

Толкова от мен.
Пет Яну 17, 2014 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Ристо Туристо написа:
Човека иска смартфон. ТОЧКА.

Добре, тогава ще река КОМПЕТЕНТНО, защото работя във ветровита и прахонаситена среда, в която телефонът често става жертва на обстоятелствата (а.к.а. моята небрежност и непохватност):
1. Избира си телефон с възможно най-дълъг живот на батерията (Google: smartphone longest battery life и т. н.). Всички останали характеристики са без значение, защото всички телефони вършат едно и също независимо дали са от силиконовата долина, от долината на Хуанхъ или от долината на Горна Струма.
2. За да си върже допълнително гащите, си купува и преносимо зарядно устройство (примерно 8000 милиамперчаса, които ще му стигнат за 3-4-5 автономни зареждания в зависимост от капацитета на батерията)
3. Намира подходящ за смартфона си удароустойчив и прахозащитен калъф (тук е показан един от множеството варианти).
4. Черпи.
5. Тръгва по баирите с него.
6. Разбира, че критикарите сме прави или установява, че и чеп за зеле не става от нас, и го споделя във форума.

Толкова от мен.

Примерна алтернатива - с една-две допълнителни батерии ще бъде с кило и канче по-лек от предложеното от теб.
По-стара версия и по-евтино.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Яну 17, 2014 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind за някои неща си прав ,но за други не си.Аз съм имал и по-евтини модели и по-скъпи,ами изобщо не е вярно,че работят еднакво.Освен това този скъп модел съм го взел за ползване в града и извън него,а не за планината.Трябва ли сега да си купя и евтин и всеки път като тръгна по баирите да вадя сим картата и да я местя в него за да имам по-прост телефон с мен?Обръщай ки го в самолетен режим за 4 дни с няколко обаждания накрая бях на към 50%,мисля,че това е достатъчно добре.За глупостите на някои,че само с телефонна навигация може да се ходи в планината дори не ми се говори.Ристо е прав не живеем в 19век все пак,а и съвсем избягах ме от темата.
Пет Яну 17, 2014 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Примерна алтернатива - с една-две допълнителни батерии ще бъде с кило и канче по-лек от предложеното от теб.
По-стара версия и по-евтино.

Съмнявам се, защото:
1. 8000 милиамперчаса зарядно = 100-120 грама собствено тегло.
2. Смартфон = 120-150 гр.
3. Griffin Survivor (висок клас защитен калъф) = 110 гр.

Общо 300-400 грама. Няма как да е кой-знае колко по-тежък от посоченото от теб, което ще е поне 200-250 грама, а стотина грама разлика едва ли са от значение, още повече, че сам предлагаш допълнителни батерии.
Туй чудо, апропо, предлага ли се официално в BG и ако не, как стои въпросът с неговата гаранция? Щото "китайците" принципно са много евтини и с добри характеристики, но тук гаранция нямат.

ПП Впрочем има и собствено "планинарски" смартфони, ей ги и Кечуа развяват такъв за около 450 лева, но доколко е мислен за подобни нужди или е просто маркетингова изгъзица, един Господ знае: Quechua Phone 5"
Пет Яну 17, 2014 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
...
Туй чудо, апропо, предлага ли се официално в BG и ако не, как стои въпросът с неговата гаранция? Щото "китайците" принципно са много евтини и с добри характеристики, но тук гаранция нямат.

Мисля не. Ако го имаше щеше да е на поне 50% по-висока цена заради гаранцията.
Гаранция-Фр... Китай. Тя е 45 дена от датата на покупката /PayPal/.
Идеята е човек да намери най-евтиния удароустойчив смартфон с IP68 /67 върши същата работа - все пак няма да се ползва под вода/ от Китай /да се четат и отзивите в нет-а за модела!/, да си купи една-две допълнителни батерии и готово. Не ми се рови, но имаше такива за ок.160-170 долара с двуядрен процесор. Преди няколко месеца ми стана интересно и тогава бях влязъл в час.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Яну 17, 2014 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov