ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Перелик, Карлък и Зорлийското дере
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Перелик, Карлък и Зорлийското дере
Автор Съобщение
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Перелик, Карлък и Зорлийското дере Отговорете с цитат
За Карлък имах мерак отдавна - още от дете, но тогава никой не ме заведе, после пораснах, изнесох се от родопския край и все по-рядко се връщах у дома, а когато го правех - все не се намираше време...
Сега реших да оставя настрана всякакви други задължения и да отида.
Тръгнахме по червената маркировка, подсичаща Голям Перелик, после се отклонихме от пътеката и кривнахме към...Малък Перелик (поне така си мислехме).


Котата не е на Малък Перелик, а на връхчето между Шабалиева каба и Краставата чука (поправката е благодарение на отговора на Ивайло по-долу). Отзад Карлък - в сянка "утонал":


И най-накрая – Карлък:




Обзорно е това било, във всички посоки погледът се плъзга по безкрайните родопски гънки.





След Карлък свихме покрай параклиса Св. Петър и р. Бачица (синя маркировка за Гела) и излязохме на черния път, по който бяхме решили да се връщаме.

Красиво е в Родопите, дори по прашните пътища е красиво!


От пътя, за да си излезем на билото и колата, хванахме Зорлийското дере. Още преди завоя на един камък имаше жълта стрелка надясно (юг) и ние се отклонихме веднага, т.е. преди дерето (от западната му страна).
Първо се ходи по полянка, после се влиза в гората, после пак се излиза на полянка с боровинки – до тук маркировка няма или поне ние не видяхме, не беше и Отъпкано (кой я измисли тоя простотия с „о”-то?!). Още тогава на Иван му светна, че лекинко сме се объркали и пътеката с жълта маркировка е от другата страна на дерето (даже си била личала отсреща), но вече бяхме набрали височина и не ни се връщаше, гората не беше гъста и все някак щяхме да се измъкнем.

Та, след полянката с боровинки влезнахме пак в гората и ...там ненадейно по дърветата забелязахме маркировка – стара, избледняла, жълта... Изкачваше се стръмно на югозапад, беше добре проследима, губеше се само при пресичане на двете поточета, но то там няма и къде да се сложи марка (много са обрасли с магарешки бодили, коприви и друга висока растителност и камъните в коритото изобщо не се виждат).
До пресичането на второто поточе нямаше признаци да се ползва тази „пътека”, след това вече почнаха да се забелязват овчи следи, а маркировка си имаше чак до водохващането.

Това са оранжевите точки е нашето минаване по дерето:




Не знам дали в тази тема не става въпрос за същата маркировка. Отгоре със сигурност ще е по-трудно проследима, но на нас ни свърши чудесна работа.

Обещах си да дойда пак, през зимата...

Всички снимки


Последната промяна е направена от Petya на Пет Сеп 13, 2013 10:02 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Сеп 12, 2013 9:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Мисля, че става въпрос точно за тази маркировка - отгоре тръгва много убедително, а се движи по дере до пътя. Не виждам къде може да се обърка.
Когато ходихме преди 2 седмици и се спускахме от х.Перелик, ние тръгнахме по зелена маркировка и пак излязохме на "панорамния път".



Предполагам, че там където съм показал със сини точки има разклонение на пътеката, което сме изпуснали, защото на пътя видях пак зелена маркировка с табелка х.Перелик. Иначе надолу от пътя тръгваше пътека /естествено със зелена маркировка Smile/ за Солища. Ние обаче искахме да отидем в Стикъл и вървяхме по панорамния път /зелена маркировка и табелки за Гела, Превала и т.н./ до пресичането на червената маркировка, която също идва от х.Перелик през Стикъл за Гела. В Стикъл тръгнахме по немаркирана пътека напряко до асфалтовия път Солища - Широка лъка.
Чет Сеп 12, 2013 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Мисля, че става въпрос точно за тази маркировка - отгоре тръгва много убедително, а се движи по дере до пътя. Не виждам къде може да се обърка.
Когато ходихме преди 2 седмици и се спускахме от х.Перелик, ние тръгнахме по зелена маркировка и пак излязохме на "панорамния път".


Еми явно и от двете страни на дерето има жълти маркировки..., защото ние се движехме със сигурност от западната му страна, хващайки това черното недовършено отклонение от пътя преди завоя, а на всички карти жълтата маркировка е нарисувана само от източната страна на дерето Smile

Ей, много пътища и пътечки из тия родопски баири. Smile
Чет Сеп 12, 2013 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Да. Уникално е там. И пътища има много и маркировки има много, та чак се обърква човек коя коя е Smile
Май трябва да се изнесем на няколкодневен лагер в района за по-цялостно проучване....
Чет Сеп 12, 2013 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Петя, снимките са много хубави! Не съм сигурен обаче, че това е Малък Перелик: https://picasaweb.google.com/116168524783202731355/MwnWM?noredirect=1#slideshow/5921976537993419970 Малък Перелик е съседен на Голям Перелик и се вижда на преден план на кадъра, като котата му е вдясно на кадъра. Той е изцяло обрасъл. Вие сте били на един безименен гол връх между Шабалиева каба (малкото обрасло връхче пред Малък Перелик на кадфъра) и Краставата чука (наполовина в сянка на този кадър: https://picasaweb.google.com/116168524783202731355/MwnWM?noredirect=1#slideshow/5921976528046770098).

Червената маркировка от Панорамния път до х. Перелик, която минава източно от Редката ела и кота 1910 м. всъщност от Панорамния път до хижата е зелена. По нея се качихме преди 2 години, идвайки от с. Стикъл покрай Турлата. От селото има синя маркировка за Турлата. Има някаква стара червена за качване на Турлата в самото й подножие на черния път. След като се излезе на Панорамния път се завива наляво (изток). Там табела за х. Перелик преди 2 години нямаше. Ходи се по асфалта няколкостотин метра. Зелената маркировка тръгва косо вдясно и напред. Табела май няма. Маркировката Янка хожарят я беше правил или подновявал същия ден или предишния, защото му бяхме казали, че ще се качваме от с. Стикъл. Има и зелена маркировка от хижата към с. Солища, пак правена от него.
Жълтата в Зорлийското дере е сигурно от време оно. Отгоре тръгва черен път. Той стига ли до долу до Панорамния или не?
Пет Сеп 13, 2013 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Петя, снимките са много хубави! Не съм сигурен обаче, че това е Малък Перелик. Той е изцяло обрасъл. Вие сте били на един безименен гол връх между Шабалиева каба (малкото обрасло връхче пред Малък Перелик на кадъра) и Краставата чука (наполовина в сянка на този кадър: https://picasaweb.google.com/116168524783202731355/MwnWM?noredirect=1#slideshow/5921976528046770098).


Е, Ивайло, много ти благодаря за разясненията! Щях да си остана тотално заблудена, ако не беше писал...
Ама не беше много голо връхчето, в бая хвойна си е облечен. Smile Аз видях оня колец и си помислих, че требе да е някой по-личен връх, щом са го боднали там, изобщо не съм свързала, че местоположението на Малък Перелик всъщност е от другата страна на маркираната пътека. За надписите на селата също не съм много сигурна, ще се радвам ако и там ме поправиш.

Не знам кое е "панорамния път", но ние вървяхме по някакъв черен - на картата на BGMountains e с черно-жълта линия, после с бяла (от картата на Тодор по-добре се вижда). Жълтата маркировка наистина е много стара и в началото до водохващането си е черен път, после западно влиза в гората (поне тази жълта, която ние хванахме) и там вече става едвам различима пътечка, стига до черния път долу. Но имало и друга жълта марка, която си върви баш по дерето - тя май си е официалната и я има по картите.

Ей, хора, много сте ходили и много знаете за Родопите, радвате ме много!
Хубаво е предложението на Тодор за няколкодневен лагер в района за по-цялостно проучване, после ще уредим BBQ-то на личен терен. Smile
Пет Сеп 13, 2013 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Вижте сега



Ивайло, има червена маркировка, която е независима от зелената. Ние се спуснахме по зелена маркировка. Някъде в района на т.1 има водохващане и на бетона са нарисувани стрелки за с.Гела, Стикъл, Солища - надолу, х.Перелик - нагоре. В т.2 пътеката пресича Панорамния път и по него има табелка за Гела, а надолу по пътеката по дерето за Солища. В т.3 има табелка за х.Перелик и зелена маркировка. Предполагам, че Ивайло се е качвал по нея, а ние сме изтървали разклона в гората и сме се отклонили към Солища. Вероятното отклонение съм го дал със сини точки. В точка 4 има червена маркировка и табелка към х.Перелик, има чешма с доста извлечена кал пред нея от дъждовете. Там търсих характерни следи, но не открих Smile. В т.5 има табелка за с.Стикъл и там напуснахме панорамния път. Той от време на време е асфалтов иначе макадам - много широк и равен.
Пет Сеп 13, 2013 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Панорамният път е този, от който сте тръгнали нагоре по Зорлийското дере. Ако се тръгне към х. Перелик от превала Ешеккулак (най-високото между Смолян и Стойките), в един момент надясно от основния път се отделя друг. Това е Панорамния път или Водопроводната алея, както съм чувал да го наричат. Той подсича Перелишкото било от севери от запад, минава през превала Одабашиница и започва да се спуска към махала Касъка на село Мугла.

Ето Перелишкото било, гледано от юг:


Вие сте били на безименния връх вдясно от Краставата чука. Казах, че е гол, в смисъл че няма гора, а иначе храсталак си има. Ето и близък план.

Въпросното връхче е горе, най-вдясно на кадъра.

Сега ще се опитам да дам разяснения за селата:
https://picasaweb.google.com/116168524783202731355/MwnWM#5921976500764661778 - Гела
https://picasaweb.google.com/116168524783202731355/MwnWM#5921976628584993986 - Стикъл и Солища (отзад)


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Съб Юни 07, 2014 11:42 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Сеп 13, 2013 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ха, просветнаха ми доста неща Smile
С'а ако обясните и как точно се ходи на Турлата, че много ме впечатли изшилената му форма... Smile
Видяхме някаква табела на панорамния път, но нещо не ми стана ясно как се подхваща т'ва чудо оттам Smile
Пет Сеп 13, 2013 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Petya написа:
Ха, просветнаха ми доста неща Smile
С'а ако обясните и как точно се ходи на Турлата, че много ме впечатли изшилената му форма... Smile
Видяхме някаква табела на панорамния път, но нещо не ми стана ясно как се подхваща т'ва чудо оттам Smile


Малко над Стикъл започва маркирана пътека за Турлата. Отляво на пътя на едно дърво има табелка, а пътеката е от дясната страна на пътя, като се качваш от Стикъл. Тя влиза в гората. От страната на параклиса е голо и според мен може да се качи човек и без пътека. Отделно, че има прекрасна чешма.
Другия край на панорамния път и съответно началото на водопровода е в най-ниското място м/у Перилишкото и Мурсалското било, ако използвам правилно имената. Там има голям каптаж. Този водопровод захранва с вода Пампорово.

Тук е Турлата и Стикъл а отзад в ляво е Гела https://www.facebook.com/photo.php?fbid=580851455307800&set=a.580849681974644.1073741837.100001488529029&type=3&theater

Параклиса под Турлата https://www.facebook.com/photo.php?fbid=580851505307795&set=a.580849681974644.1073741837.100001488529029&type=3&theater
Пет Сеп 13, 2013 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От Стикъл до т. 5 на Панорамния път се ходи по черен път. В края на Стикъл има синя маркировка за Турлата. Нагоре по пътя не помня имаше ли такава маркировка. Някъде в източното подножие на Турлата има и стара червена маркировка вероятно за самия връх. От т.5 до т. 4 са около 300-400 м., колкото по памет минахме докато вдясно се появи зелената маркировка на Янко и като гледам как върви тази червената нагоре, баш по нея си вървяхме към хижата. Може там да си е имало стара пътека с червена маркировка и Янко по нея да е сложил зелена (според новите изисквания, нали само билните маркировки са червени). Така ги виждам аз нещата.
Пет Сеп 13, 2013 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
От чешма ли тръгнахте? Защото червената я има и тръгва от чешма на панорамния път. Има 2 зелени. По едната минахме ние, а другата почва в дерето между тази по която слязохме и там където е червената. Предполагам, че двете зелени се събират. Ако искаш да заложим по бутилка червено вино и да ходим да проверим на място Smile После ще изпием и 2-те бутилки Smile
Пет Сеп 13, 2013 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами може и от чешма да сме тръгнали, но не я помня. Казвам може, защото зелената маркировка тръгва от дере, но косо вдясно и напред, защото нагоре по дерето (перпендикулярно на Панорамния път) има и друга пътека, но тя е само до някакво водохващане. Първо тръгнахме по нея, защото не бяхме видяли другата (маркираната), но скоро тя стана обрасла и се върнахме пак долу.
За проба винаги съм готов. Моят залог е "Хала" на "Катаржина естейт".




Виното е произведен​о на територият​а на граничната застава до кв. Ново село на Свиленград​, чиято последна позивна е била "Хала". Цифрите 341-345 означават номерата на пирамидите​, между които е бил участъкът от държавната граница, охраняван от ​заставата.
В текста има и неточности​, защото заставата не е била "check point", т.е. ГКПП. Понятието "no man's land" ("ничия земя"), което се отнася до 2-3 километров​ата ивица между съоръжение​то (кльона) и самата граница (браздата) също е невярно. Това не е била "ничия зема", а наша, родна, българска земя до последния метър.
Все пак виното си го бива.



Последната промяна е направена от ivailo.hr на Съб Юни 07, 2014 11:46 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Сеп 13, 2013 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И ние преди около месец ходихме в района като от Солеща се качихме на Перелик.
Втория ден по билото но решихме да пообиколим и минахме през Ледницата, от там Гела, по черния път до Стикъл
и по една пряка пътека пак в Солища без да ходим по асфалта.
Пътеката е от горната махала на Стикъл се пресича дерето и от другата страна се излиза на черен път за Солища
който е около 1км.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Съб Сеп 14, 2013 9:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Иска ми се догодина да включа в планинските си обиколки и Родопите. Моля да дадете идеи за маршрут около вр.Голям Перелик и Орфей (Карлък).
Понеже съм с кола, тряба откъдето тръгна, там и да завърша маршрута. Обаче не съм наясно с времената, и ще бъда блгодарен за информация за времена при средно темпо и летни условия-върти ми се нещо от сорта като варианти:

1.Гела-х.Перелик-вр.Голям Перелик-Орфей (Карлък)-х.Ледницата-Гела.
2.х.Перелик-вр.Голям Перелик-Орфей (Карлък)-и наобратно до х.Перелик,

разбира се и други подходящи маршрути за един ден или с една нощувка.
Вто Окт 01, 2013 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov