ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Търсене на изворчето при вр. Данчулица (от с. Огоя)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Търсене на изворчето при вр. Данчулица (от с. Огоя)
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Търсене на изворчето при вр. Данчулица (от с. Огоя) Отговорете с цитат
Тръгнахме четирима - Алексийо, Любител, Стефан Илиев 38 и моя милост. Целта беше не толкова да разузнаем къде се намира изворчето при връх Данчулица, защото то стана ясно къде е, а да видим как може да се стигне до него от с. Огоя.
Бяхме улеснени от това, че миналата есен се качвахме оттам към Лескова и поне селото ни беше познато.
GPS нямаме, така че ползвахме една извадка от руските карти и аз бях погледнала в уикимапия пътя





С червено кръгче 7 е обозначена отбивката за х. Лескова. Понеже миналия път се наложи да търсим кого да попитаме коя е, този път си позволихме да я надпишем. Имало е преди жълто-червена-жълта марка на един камък, над нея бяло-синя-бяла, но сега са избледнели и особено от кола не си личат. За съжаление нямах синя боя, така че направих надписа с червена, някой ден като се премаркира пътеката това ще се оправи. Ето така изглежда камъка сега:







Червено кръгче 1 е отбивката вляво за вр. Данчулица и Белева поляна. Намира се точно преди малко мостче, а след мостчето се вижда трафопост вдясно:








Червено кръгче 2 е поляна с вила, където оставихме колата. Намира се на около километър от отбивката.







Червена точка 3 е водослива (така го наричахме през цялото време, но на кои реки така и не уточнихме). Тук пътя се разделя на две - надясно е за вр. Данчулица, а наляво е за Белева поляна (с ловджийското чакало).



След това има още едно място, където пътя се разделя на две, което не съм снимала, но си личи кой е главния път и кое разклонение заради сечище. Общо взето трябва човек да се придържа към левите разклонения.
Накрая вече се виждат билните поляни и се излиза на Пътеката, още отдолу се виждат маркировъчните колове Smile
Това е червена точка 4:











Червена точка 5 е Белева поляна:



Направо на снимката е пътя, по който слязохме и който води до водослива. Наляво и нагоре е вр. Белева поляна. Отдясно и нагоре е пътеката за х. Лескова. Отзад е чакалото.

Десет минути по-късно стигнахме до това, която си мисля, че е Хайдушкото кладенче - червена точка 6:


(от калпавата снимка не си личи, но от тези камъни извира вода и дава началото на поточе)

При вилата разговаряхме с едни хора, които ни казаха, че до Данчулица (те го наричаха Данчовица) са 3 - 3,5 километра. Ние стигнахме без да бързаме за около час и половина. Не е стръмно и се върви лесно. Същите хора ни казаха, че водата при Данчулица е известна като най-сладката вода Smile

Относно пътищата - на места земни, на места с камъни. Само последните 50-100 метра преди да се излезе на билото са много лоши. Но по-добре за това да се изкажат шофьорите в групата Wink
Имаше много сечища, особено след водослива нагоре и по двата пътя.
Разходих се и малко в посока Лескова от Белева поляна, направо се уплаших - и миналата година имаше там сечище, но сега е нещо страшно. Дано оцелеят дърветата с маркировката.

Иначе се получи хубава разходка. Страшно ми харесват горите около Огоя. И докато първия път като минах миналото лято покрай оградата на ДДС-то бях направо смазана от големите разстояния, при всяко следващо ходене все повече оценявам красотата на Западна Стара планина Smile



Също така използвахме огнището и скарата на Белева поляна по предназначение. То не става само с акъл и маане на крачоли, трябва си и ядене Wink

Всички снимки (макар че не са много, защото си бях забравила фотоапарата, но Стефан ще компенсира):
https://picasaweb.google.com/107109766459999925751/StaraPlanina_OgoiaDanchulitza_15Sept2013#

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...

Последната промяна е направена от Mariana1000 на Съб Сеп 27, 2014 8:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 16, 2013 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Колко метра ориентировъчно ще трябва тръба?
Камъни,речен пясък има ли наблизо? +_ 1!?
Пон Сеп 16, 2013 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво преходче сте направили. Разбира се по-важното, видяхте че има път за изкарване на материли. Дори до изворчето да не се стигне, достатъчно е до водослива. Остава малко разстояние. Аз на око бях преценил, че е 500-600 м. На толкова разстояние може да се носи и на гръб.
А на какво разстояние е Хайдушкото кладенче (при Белева поляна) от билната пътека?
Какво представлява това село, Огоя? Колко е голямо, приблизително? Дали може да се намери там някакъв превоз за изкарване на материали нагоре? Аз ще отида на място да проуча нещата, но засега все още не мога.
Знаех упоритоста и трудолюбието на Стефко (разбира се и на теб), затова нямах съмнение, че ще свършите добра работа.
Затова което направихте и четримата имате почерпка от мен, ако успея да се довлача до Амбарица.
Няма да оставя и Цецо с Караман Smile, разбира се.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Сеп 16, 2013 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
todor__x написа:
Колко метра ориентировъчно ще трябва тръба?
Камъни,речен пясък има ли наблизо? +_ 1!?

Toдоре, пясъка и цимента , предполагам че ще пренесем от селото или града. Тръбата не е проблем, тези които имат желание да помогнат, ще ги потърсим пак в този форум. Благодаря ти, че се интересуваш.
По всяка вероятност ще отворим отделна тема за направата на чешмичка "Огоя"

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Сеп 16, 2013 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Нека и аз да се включа. Пътят до горе е напълно проходим за джип,УАЗ-ка,Лада Нива и от този тип. Последните 50-60 метра са по-екстремни,но за добър шофьор и висока кола няма да е проблем. Ако е валяло много дъжд и е кално ще е по-трудно. В селото според мен не е проблем да се намери желаещ за някой лев да качи материалите,но това трябва да се уговори предварително.
От Белева поляна до изворчето,което си мислим,че е Хайдушкото са около 300-400 метра по черния път надолу.Пада се от дясната страна на самия черен път и около извора са натрупани камъни.
Пон Сеп 16, 2013 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Огоя е едно дълго, разпръснато планинско селце, постоянно сигурно живеят 50-60 човека, иначе има такива, които си ходят за уикенда на вилите.
Видяхме една уазка да минава, така че сто процента имат местните с какво да се качват нагоре.
Нека да тръгнат нещата, превоз ще се намери, най-малкото като се обадим на кмета и ще ни насочи към местни хора с транспорт.

Това Хайдушко кладенче, ако не пресъхва, не е много надолу по пътя, най-много на десет минути. Ако човек реши да нощува на Белева поляна нищо не е без раница да се спусне и да си налее вода.
Лошото е, че тази година не беше сухо лятото като миналата и няма как да знаем.
Може догодина, който минава оттам да провери през лятото и ако го има, да се сложи и там табелка/надпис, че има вода. Smile
Колкото повече - толкова повече! Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 17, 2013 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Огоя е едно дълго, разпръснато планинско селце, постоянно сигурно живеят 50-60 човека, иначе има такива, които си ходят за уикенда на вилите.
Видяхме една уазка да минава, така че сто процента имат местните с какво да се качват нагоре.
Нека да тръгнат нещата, превоз ще се намери, най-малкото като се обадим на кмета и ще ни насочи към местни хора с транспорт...


Такава ми беше идеятя и на мен. Да разговарям с кмета, когато вече съм с такава възможност. Вярвам ще ни напъти, дори може да ни помогне, ако има желание. Но все ми се струва, че това ще е вече напролет, като се затопли времето. Сега аз не съм във форма, а по-късно ще стане студено.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Сеп 17, 2013 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Споко бе, хора, не знаете ли, че има жипка снабдителна. Митко ще обещае едно чверме и чешмата хоп- готова.
Вто Сеп 17, 2013 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
tzezko написа:
Споко бе, хора, не знаете ли, че има жипка снабдителна. Митко ще обещае едно чверме и чешмата хоп- готова.


То чевермето е ясно. Този път обаче:
1. На самоход ще го качим до новата чешма Рррррр.....
2. Всички започваме заедно, за да няма рано оттеглили се по палатките Smile
Преди всичко обаче трябва да се свърши работата качествено. Лично мен ме притеснява това - дали ще се намери човек с опит в тези дейности. Мисля, не е проста работа да се направи чешма. Виждал съм много хубави чешми и много "изхабени" извори. Например времето, като част от годината, когато трябва да се поизчистят дамарите и се подведе водата не трябва да зависи от това - кога ни е удобно, а според годишната цикличност на дебита.
Вто Сеп 17, 2013 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа:
tzezko написа:
Споко бе, хора, не знаете ли, че има жипка снабдителна. Митко ще обещае едно чверме и чешмата хоп- готова.


То чевермето е ясно. Този път обаче:
1. На самоход ще го качим до новата чешма Рррррр.....
2. Всички започваме заедно, за да няма рано оттеглили се по палатките Smile
Преди всичко обаче трябва да се свърши работата качествено. Лично мен ме притеснява това - дали ще се намери човек с опит в тези дейности. Мисля, не е проста работа да се направи чешма. Виждал съм много хубави чешми и много "изхабени" извори. Например времето, като част от годината, когато трябва да се поизчистят дамарите и се подведе водата не трябва да зависи от това - кога ни е удобно, а според годишната цикличност на дебита.

Не, нямаме човек с опит. Казвам честно, първоначалната ми идея беше, да сложа по някакъв начин един чучур, за да могат да се наливат всякакви бутилки и туби. Но, работата загрубя. Явно, там ще има чешма. За мен това е благодат. Но, ако не успеем, никой да не ни съди. Ще има нещо по-добро от извор. Ще направим чучур. Ако успеем да построим чешма, ще напишем че е строена от ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ.
Да построиш чешма е благородно дело, а който я построи е благородник. Бог да благослови, всички да сме благородници!
Благодаря на всички !

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Сеп 18, 2013 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е то ще бъде срамота Митко да дойде да ни прави чеверме на наша територия... ще се посрамим пред цяла България Rolling Eyes

Като дойде пролетта, живот и здраве, ако не сме се отказали от идеята за чешмата, вярвам че ще намерим и човек с опит, който да помогне, ако не доброволно, то срещу заплащане. Около София има доста чешми, все някой ги е правил, нали? Smile

Засега съм доволна, че изворът вече е известен на всички, тръгнали по Пътеката и че повторихме надписа "вода", за тези, които не следят форума. Мисля през пролетта да се опитаме да открием и другите две предполагаеми места с вода - Осенов пряслоп и край пътя Врачеш-Ябланица, които се споменават в пътеводителя.
Струва ми се, че от проблемен и безводен, преходът Лескова - Мургаш ще стане един от най-лесните Very Happy

А вчера като гледах снимките установих, че има още един път, който не сме изяснили накъде води - този, който слиза надолу покрай паметната плоча (това е малко по-нататък след кола с надписа). В началото си помислих, че и той води към Огоя, но слиза в махалата Лаг, сега обаче си мисля, че може би стига до Ябланица.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Сеп 18, 2013 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Действително има достатъчно чешми и зидари. Приказката ми беше за нещо друго: Истинският майстор трябва да има и малко свише. Да оцени водоизточника, да го каптира на 100%, без значение от сезона, да направи оптимален размер на резервоара. Такъв човек според мен най лесно ще намери Мечо. Дори и да не дойде - ще даде ценни съвети!
Колкото до зидарията - има интернет и схеми на каптажи. Все ще се справим ...

Сря Сеп 18, 2013 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
пешко



Регистриран на: 22 Авг 2013
Мнения: 123
Местожителство: MONTANA

Мнение Отговорете с цитат
спомням си,навремето когато бях у млекоцентралата у видин ни качиха горе у почивната и станция в ружинци ли беше;та горни лом ли,и трябваше да докараме вода от планината с каптаж Exclamation и някакси успяхме уж-търся мястото Idea
Сря Сеп 18, 2013 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Мите прав си, мога да намеря майстор. Имам ги под ръка даже двама. Но аз мисля да не правим такъв голям строеж, че ще отнеме много време и второ ще се наложи да качваме много материали. Като се срещнем на Амбарица, ще ви обясня каква ми е идеята.
Ако настоявам поне малко, майстора ще го направя автотурист.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Сеп 18, 2013 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
Мите прав си, мога да намеря майстор. Имам ги под ръка даже двама. Но аз мисля да не правим такъв голям строеж, че ще отнеме много време и второ ще се наложи да качваме много материали. Като се срещнем на Амбарица, ще ви обясня каква ми е идеята.
Ако настоявам поне малко, майстора ще го направя автотурист.

Ok - ти си знаеш. Каквото си решил това ще е. Аз ще помагам
Сря Сеп 18, 2013 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov