ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Амбарица - Плевен - Яворова лъка
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Амбарица - Плевен - Яворова лъка
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Амбарица - Плевен - Яворова лъка Отговорете с цитат
Планирам да водя една компания в началото на октомври по описания маршрут и имам няколко неизвестни.
Ходенето ще е петък-неделя, т.е. с нощувка на Амбарица и Плевен. Яворова лъка си я харесах като начална и крайна точка, като единствено възможна между двете хижи и тук ми е първото питане - къде най-наблизо може да оставим колите (2 на брой, идваме от Варна) ? Чета, че до хижата има път с трошено каменна настилка, става ли и удачно ли е там да се оставят или до манастира примерно (св. Йоан) ?
Идеята е колкото може по-близо до Я. лъка, защото в неделя имаме трамбоване от х.Плевен и да не си го удължаваме до Черни Осъм чак, път ни чака и до Варна.
От Яворова лъка до Амбарица предполагам пътеката е ясна? А как стои въпросът от Плевен към Лъката? Има ли редовна маркировка, знам че не е много посещаван този район май?
За средния ден нещата са ми ясни - гоним си билото и според времето слизаме или от Костенурката или от Дюзчал. Поне така аз съм си го наумил, но приемам съвети всякакви Wink .


Последната промяна е направена от Yan4o на Сря Окт 16, 2013 5:28 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Сеп 17, 2013 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
То преди Яворова лука има една бариера на вододайна зона. Ще е добре някой повече информиран да каже какъв е режима там. Миналата година оставихме колите до ВЕЦ-а и минахме до Яворова лъка и после Амбарица. Никой нито ни спря, нито ни каза нещо тогава.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Вто Сеп 17, 2013 8:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Автомобилите се оставят на бариерата.По-нагоре не е позволено, защото е вододайна зона.
Вто Сеп 17, 2013 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Автомобилите се оставят на бариерата.По-нагоре не е позволено, защото е вододайна зона.
Вто Сеп 17, 2013 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
След ВЕЦ Черни Осъм е местността Смесите(там свършва асвалтовия път) и пътят е преграден с метални врати, отстрани е ограда. Имайте в предвид, че от Смесите до х.Яворова лъка(не работи) по каменния път е 1ч. От х.Яворова лъка по почвения път до Папратливата поляна с чакалото е 1ч и 30мин. От Папратливата поляна до х.Амбарица е 1ч и 30мин.
По-добре е от Смесите да се качите по Зорнов рът -Папратлива поляна –х.Амбарица прехода е 3 часа. В началото пътеката е стръмна, ала е по-пряко.
От х.Амбарица до вр.Купена е 2,5ч при хубаво време Smile
Имайте в предвид, че горе по билото времето бързо се мени и няма вода за пиене.

Бъдете Здрави!
Вто Сеп 17, 2013 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Аха, ето нещо, което не знаех, въпреки, че бях чувал за вододайна зона в района...
Значи колите трябва да ги оставим на Смесите, така или иначе по-нататък не може. А то от там е ясно, че по-добре да си хванем директната пътека за Амбарица, нямаме работа на Яворова лъка в този случай. Е, на връщане ще ни се удължи с още един час прехода, до Смесите, но не е болка за умиране, а и нали затова сме там.
А за пътеката от Плевен за Яворова нещо да кажете?
Иначе за времето горе си имам винаги едно наум, ще следим внимателно и прогнозите, дано да случим, че ми е мерак това октомврийско ходене.
Вто Сеп 17, 2013 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pana



Регистриран на: 06 Май 2013
Мнения: 54

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката започва нормално има маркировка. Върви се около час и половина оттам излиза на една поляна.В ляво има някакви пилони предполагам че това е пътеката която идва от костенурката. Но не съм сигурен . Влизаш отново в гората и има едно яко спускане трябват ти яки спирачки . След спускането излизаш наравно на шосето и си пред хижата.
Съб Сеп 21, 2013 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
krasy написа:
По-добре е от Смесите да се качите по Зорнов рът -Папратлива поляна –х.Амбарица прехода е 3 часа. В началото пътеката е стръмна, ала е по-пряко.

Въобще не е по-пряко.
Най-бързо на Амбарица се ходи точно през Яворова Лъка.След хижата не се хваща към папратливата, а 200 метра по пътя нагоре има разклон.На ляво е за хижа Плевен(и още мнооого други места).Тръгва се надясно(десният път) и се върви до края на пътя(около час) оттам започва пътека, която излиза точно под Амбарица..
Другият вариант е стандартният през Яворова-Папратливата-Амбарица.И той е доста по-кратък от посоченият от теб.
А ако се качваш от Смесите до Амбарица за 3 часа по "ръба", значи ходиш много сериозно.
Всъщност, никой от местните не се качва на Амбарица по "Зорнов рът".Тая глупава пътека беше направена с цел да се заобикаля вододайната зона, и понеже беше оповестена във всички карти като пътеката за хижа Амбарица, все още се лъжат хора та минават по нея. Wink
Съб Сеп 21, 2013 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
krasy написа:
По-добре е от Смесите да се качите по Зорнов рът -Папратлива поляна –х.Амбарица прехода е 3 часа. В началото пътеката е стръмна, ала е по-пряко.

Въобще не е по-пряко.
Най-бързо на Амбарица се ходи точно през Яворова Лъка.След хижата не се хваща към папратливата, а 200 метра по пътя нагоре има разклон.На ляво е за хижа Плевен(и още мнооого други места).Тръгва се надясно(десният път) и се върви до края на пътя(около час) оттам започва пътека, която излиза точно под Амбарица..
Другият вариант е стандартният през Яворова-Папратливата-Амбарица.И той е доста по-кратък от посоченият от теб.
А ако се качваш от Смесите до Амбарица за 3 часа по "ръба", значи ходиш много сериозно.
Всъщност, никой от местните не се качва на Амбарица по "Зорнов рът".Тая глупава пътека беше направена с цел да се заобикаля вододайната зона, и понеже беше оповестена във всички карти като пътеката за хижа Амбарица, все още се лъжат хора та минават по нея. Wink

Тези сведения са полезни и за другата тема в този форум, особено за мен. Трябва да уточня своя маршрут, колкото може по-точно. Благодаря и на двамата.
Срамувам се да кажа, че никога не съм бил на Амбарица, но такава е истината.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Съб Сеп 21, 2013 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
Трябва да уточня своя маршрут, колкото може по-точно.
Срамувам се да кажа, че никога не съм бил на Амбарица, но такава е истината.



На тебе аз ще ти кажа от къде и как да минеш. Приготви се за голямо опропастяване.
Нед Сеп 22, 2013 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
tzezko написа:
meco puh написа:
Трябва да уточня своя маршрут, колкото може по-точно.
Срамувам се да кажа, че никога не съм бил на Амбарица, но такава е истината.



На тебе аз ще ти кажа от къде и как да минеш. Приготви се за голямо опропастяване.


Слушам и изпълнявам, когато нареждат вишестоящи. "Винаги готов".

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Сеп 22, 2013 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря на joropc за ценните съвети . Ние като нищо щяхме да тръгнем през Зорнов рът, като най-пряка и "официална" пътека. Иначе по BGMountains и аз видях, че този десният път стига сравнително близо до хижата, но не бях сигурен от там нагоре дали и каква пътека има. По твоите думи да разбирам, че дори и немаркирана, има достатъчно ясна пътека и няма да има проблеми да се ориентираме, като ходещи за първи път?
Друго си е местен да ти разясни. Картите са си карти, ама опитът е безценен. Croc
Ние явно ще подгреем хижата предната седмица преди форумната сбирка. Wink
Пон Сеп 23, 2013 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
По твоите думи да разбирам, че дори и немаркирана, има достатъчно ясна пътека и няма да има проблеми да се ориентираме

Точно така.
Иначе и "по ръба(Зорнов рът)" си става, както казва krasy, но другата е по-пряка. Wink
Пон Сеп 23, 2013 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Croc
Пон Сеп 23, 2013 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Имайте в предвид, че от Смесите до х.Яворова лъка(не работи) по каменния път е 1ч.......... това е цитат от krasy

НЯкъде прочетох , че вече работела и била възстановена хижата. Така ли е
Пет Сеп 27, 2013 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov