ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Амбарица - Плевен - Яворова лъка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Амбарица - Плевен - Яворова лъка
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Да, наясно съм с разстоянията горе-долу.
За хижата и аз гледах някъде, че е напълно възстановена, но май с предварително обаждане май ставало ползването и. Не съм сигурен, но в случая не ни и трябва.
Пет Сеп 27, 2013 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Да, от м.Смесите до х.Яворова лъка е около 1час по каменистия път. Може и с кола.
х.Яворова лъка работи само по предварителна заявка. Има указани телефони, уговаряте се и човека идва от с.Орешак.
Пет Сеп 27, 2013 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
на кое викате Зорнов рът ? Зелената маркировка от Смесите ли е това ?

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Пет Сеп 27, 2013 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Това трябва да е....
Пет Сеп 27, 2013 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да пусна един трак, който включва описаната по горе от @joropc пътека(Яворова лъка - нагоре по пътя вдясно и до края му и след това пътеката). Визуално изглежда не изглежда по-къс от този по ръба обаче, дори осезаемо напротив. Ако ви разбирам правилно за какво говорите де, че споменаваните имена са ми изцяло мътни.
Пет Сеп 27, 2013 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 388

Мнение Отговорете с цитат


За мен по зелената маркировка е най-прекия път.
Не виждам с какво ходенето до Яворова Лъка скъсява от разстоянието, освен, ако не идеш с кола до хижата, което е малко вероятно, заради пропусквателния режим на вододайната зона.
Пет Сеп 27, 2013 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Нека да обобщим:
1. Най-ползваният е класическия зелен маршрут по Зорнов рът. Той е най-утъпкан Smile
2.Жълтият маршрут се ползва от водачите на джипове, които могат да минат през охраняваната вододайна зона и да се изкачат до Папратливата поляна. След х.Яворова лъка пътят е доста стръмен и екстремен за каране.
3.Синият маршрут се ползва най-рядко. До скоро липсваше маркировка и беше обрасъл. Благодарение усилията на хижарката Емилия, той отново е разчистен и маркиран.

Нека всеки сам да реши кой от трите маршрута да ползва Smile
И за трите варианта изходното място е едно и също




Последната промяна е направена от t.hristov на Нед Окт 06, 2013 7:22 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Пет Сеп 27, 2013 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
obla4e



Регистриран на: 09 Май 2013
Мнения: 34
Местожителство: на изток от Плевен

Мнение Отговорете с цитат
По отношение на пътищата към хижата : в началото на юни се качих по синия, а се върнах по жълтия, обаче отправната ми точка беше х. Яворова лъка, до която достигнах с автомобил. По реброто не съм минавала, т.е. зеленият път в частта му от Смесите до папратливата поляна /въпросният Зоранов рът/.
Подкрепям мнението на kibik, че ако си изцяло пешеходец от Смесите то няма как през х.Яворова лъка да е по кратко без значение по синия или жълтия път. Така че наистина зависи.... кой с какво пътува и с какво време разполага.
Нед Сеп 29, 2013 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
И по двете пътеки ако човек стъпва стегнато, ще стигне хижата за 2.5-3 часа.Разликата е, че по Зорнов рът цялата пътека до папратливата е поредица от "хълмчета", които качваш, а някои от тях и слизаш.През Яворова лъка качването е плавно, без да губиш и метър денивелация-вървиш покрай реката(а тя не е глупава и върви само надолу).Само участъкът от началото на пътеката до хижата става стръмен, но стръмното не е кой знае колко по-различно от пътеката "по ръба".
Така де, исках да каже, че денивелацията през Малка Краевица(Яворова Лъка) е доста по-малка, а мен от мъничък ме учат обратното на това, което са учили пешко, а то е, че У планината се гледа денивелацията, не километрите, не, че в случая в километрите имат особено голяма разлика....Километрите си ги запазвам за магистралата Wink
Това всичко мога да ви го пусна и като данни от ГПС но не виждам смисъл-нека всеки да си минава откъдето иска, все ще я стигне хижата.

...и в крайна сметка, защо ли Емилия е разчистила въпросната пътека?Там с кола в момента не може да се стигне, та да им е от помощ за нещо свързано с хижата.Пътищата с кола са през папратливата или през Чемерикова поляна.Явно е разчистила, защото е по-дълга, или по-заобиколна, или пък по-бавна... WinkИ защо ли пък никой от месните, дори и без автомобил не минава по "Зорнов рът".Явно много имат да учат. Wink
То даже и ако попиташ за "Зорнов рът" никой не може да то го каже къде е, защото пътеката по въпросният ръб местните наричат по съвсем друг начин.
Пон Сеп 30, 2013 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
Тоя Зорнов прът, плод на социалистическия упадък, е супер приятен за ходене - стръмен - дърпа се бързо денивелация, гората е уникално красива и дива и е пътека в крайна сметка. не се налага да трамбоваш по черен път.
А тая новата хижарка явно изобщо не е в час с нещата, щото ми обясни че през Яворова лъка се стигало за около час повече и тя самата слизала през Зорновия път... а може така да лъжат туристите за да поддържат пътекта ?! знам ли. Аз бих я сурнал с колелото Twisted Evil , ама тва е друг въпрос

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Пон Сеп 30, 2013 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
А тая новата хижарка явно изобщо не е в час с нещата..

То това е ясно-тя е там от съвсем скоро.На нея съвсем скоро и беше показана другата пътека, та я изчисти. Wink
Very Happy Пак казвам, че всеки може да си минава откъдето иска, като с това приключвам коментарите си по темата. Very Happy
Пон Сеп 30, 2013 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
obla4e



Регистриран на: 09 Май 2013
Мнения: 34
Местожителство: на изток от Плевен

Мнение Отговорете с цитат
И нещо, което публикувам по изрична молба на Емилия Гатева:
"Емилия Гатева се обръща към пишещите във форума с молба да не спекулират с нейното име и не публикуват невярна и неточна информация във връзка с хижа Амбарица!"
Благодаря!
Пон Сеп 30, 2013 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
obla4e написа:
И нещо, което публикувам по изрична молба на Емилия Гатева:
"Емилия Гатева се обръща към пишещите във форума с молба да не спекулират с нейното име и не публикуват невярна и неточна информация във връзка с хижа Амбарица!"
Благодаря!

Нещо по-конкретно?За кой се отнася забележката?
Пон Сеп 30, 2013 1:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
Тоя Зорнов прът, плод на социалистическия упадък, е супер приятен за ходене - стръмен - дърпа се бързо денивелация, гората е уникално красива и дива и е пътека в крайна сметка. не се налага да трамбоваш по черен път.
А тая новата хижарка явно изобщо не е в час с нещата, щото ми обясни че през Яворова лъка се стигало за около час повече и тя самата слизала през Зорновия път... а може така да лъжат туристите за да поддържат пътекта ?! знам ли. Аз бих я сурнал с колелото Twisted Evil , ама тва е друг въпрос

Изчетох с интерес тук всичко.
Това е моя пътSmile Но ме притесни ,че"То даже и ако попиташ за "Зорнов рът" никой не може да то го каже къде е, защото пътеката по въпросният ръб местните наричат по съвсем друг начин."
Въпрос:има ли някакви страшни дерета и пропасти по то тоя "ръб"?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пон Сеп 30, 2013 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:

А тая новата хижарка явно изобщо не е в час с нещата, щото ми обясни че през Яворова лъка се стигало за около час повече и тя самата слизала през Зорновия път... а може така да лъжат туристите за да поддържат пътекта ?! з


аз понеже се чуствам въвлечен ... да се поясня , че сега като чета какво съм налисал звучи грубо.

Исках да вложа малко иронична нотка ... не и да обидя хижарката (която между другото беше много мила и добронамерена към групата)!!
Също така това което каза тя си беше съвсем точно. аз слязох за 2 часа по зеленото. Останалите слизаха доста повече през Яворова лъка.

Та ако аз съм засегнал някой, да ме прощава.



Цитат:
Въпрос:има ли някакви страшни дерета и пропасти по то тоя "ръб"?


няма абсолютно нищо страшно. Пътеката е страхотна за ходене, в гъста букова гора... приказно красиво е!
Сега се сещам, че хижарката ни каза да се ослушваме, можело да видим и мечета там Wink

_________________
Not All Who Wander Are Lost

Последната промяна е направена от ferdi_mruvkata на Пон Сеп 30, 2013 2:12 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 30, 2013 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov