ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Амбарица - Плевен - Яворова лъка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Амбарица - Плевен - Яворова лъка
Автор Съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
rain написа:
ferdi_mruvkata написа:
Тоя Зорнов прът, плод на социалистическия упадък, е супер приятен за ходене - стръмен - дърпа се бързо денивелация, гората е уникално красива и дива и е пътека в крайна сметка. не се налага да трамбоваш по черен път.
А тая новата хижарка явно изобщо не е в час с нещата, щото ми обясни че през Яворова лъка се стигало за около час повече и тя самата слизала през Зорновия път... а може така да лъжат туристите за да поддържат пътекта ?! знам ли. Аз бих я сурнал с колелото Twisted Evil , ама тва е друг въпрос

Изчетох с интерес тук всичко.
Това е моя пътSmile Но ме притесни ,че"То даже и ако попиташ за "Зорнов рът" никой не може да то го каже къде е, защото пътеката по въпросният ръб местните наричат по съвсем друг начин."
Въпрос:има ли някакви страшни дерета и пропасти по то тоя "ръб"?

Не.
Преди години точно в началото на пътеката до Смесите е имало голяма бяла сграда, която е приютявала горските работници.В последствие тази сграда изгаря, но името на пътеката "През Белият дом" си остава и досега и всички в Черни Осъм и Орешак я знаят така.
Ти нещо от сорта на "Пътеката на ужасите" ли очакваше? Smile
Пон Сеп 30, 2013 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
krasy написа:
Нека да обобщим:
1. Най-ползваният е класическия зелен маршрут по Зорнов рът. Той е най-утъпкан Smile
2.Жълтият маршрут се ползва от водачите на джипове, които могат да минат през охраняваната вододайна зона и да се изкачат до Папратливата поляна. След х.Яворова лъка пътят е доста стръмен и екстремен за каране.
3.Синият маршрут се ползва най-рядко. До скоро липсваше маркировка и беше обрасъл. Благодарение усилията на хижарката Емилия, той отново е разчистен и маркиран.

Нека всеки сам да реши кой от трите маршрута да ползва Smile


Сега:всъщност не разбрах има ли път до хижата за 4по 4 с нормални габарити и ако да,тесен ли е-възможно ли е да одерат клоните ппс-тоSad И какво значи тази вододайна зона-че може да е супер кално и в този смисъл трудно за преминаване ли?


joropc написа:
rain написа:
ferdi_mruvkata написа:
Тоя Зорнов прът, плод на социалистическия упадък, е супер приятен за ходене - стръмен - дърпа се бързо денивелация, гората е уникално красива и дива и е пътека в крайна сметка. не се налага да трамбоваш по черен път.
А тая новата хижарка явно изобщо не е в час с нещата, щото ми обясни че през Яворова лъка се стигало за около час повече и тя самата слизала през Зорновия път... а може така да лъжат туристите за да поддържат пътекта ?! знам ли. Аз бих я сурнал с колелото Twisted Evil , ама тва е друг въпрос

Изчетох с интерес тук всичко.
Това е моя пътSmile Но ме притесни ,че"То даже и ако попиташ за "Зорнов рът" никой не може да то го каже къде е, защото пътеката по въпросният ръб местните наричат по съвсем друг начин."
Въпрос:има ли някакви страшни дерета и пропасти по то тоя "ръб"?

Не.
Преди години точно в началото на пътеката до Смесите е имало голяма бяла сграда, която е приютявала горските работници.В последствие тази сграда изгаря, но името на пътеката "През Белият дом" си остава и досега и всички в Черни Осъм и Орешак я знаят така.
Ти нещо от сорта на "Пътеката на ужасите" ли очакваше? Smile



хаха-дам!Аз като чуя"по ръба" и блокирам ведно с компаVery Happy

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пон Сеп 30, 2013 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Път до хижата няма. Описанията са за варианти част от пътя да се минат с джип. НО това е незаконно именно заради вододайната зона. Което не значи, че е мокро и кално, а че е охраняема зона, откъдето се черпи вода за Троян, Ловеч и Плевен. Охраняема зона значи, че на пътя има бариера и пазач. Тия дето минават с МПС ползват разни привилегии. Всичко това (и още много повече) може да се научи от нета за 30 мин.
Не се чудете, ами се качете по зелената маркировка и слезте по синята, всичко е ясно и ще сте доволни. Става идеално даже без спане на хижата.


Последната промяна е направена от Antoon на Пон Сеп 30, 2013 5:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 30, 2013 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В началото на лятото склонът се беше свлякъл на пътя над Черни осъм, около километър и половина преди края на асфалта. Оттогава мина много време и предполагам са го разчистили. Накой който е ходил след това натам може ли да потвърди?
Пон Сеп 30, 2013 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Свлачището на пътя, за което пита Иван е оправено и от него няма и следа. Асвалтовият път от с.Черни осъм до м.Смесите е перфектен. Бяхме там в точно преди един месец.
Относно питането на колежката за вододайната зона след м.Смесите, ето снимките на колегата Чапканов
http://chapkanov.snimka.bg/mountain/h-pleven-h-yavorova-l-ka-m-smesite-22-09-2013-g.777161.31617180

Това е изкуствено водохващане на река Крайовица, от която пият вода Троян, Ловеч и Плевен. Не е желателно преминаването на хора, понеже има риск от замърсяване на реката. Ограничен и достъпа на домашни животни.

Относно питането на колежката Rain за черния път от х.Яворова лъка до Папратлива поляна -доста е стръмно и рисковано. Отстрани и много обрасло с къпини. Трябва да имате подходящи гуми.


Последната промяна е направена от t.hristov на Пон Сеп 30, 2013 8:24 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Сеп 30, 2013 6:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
защо изобщо се говори за джипове тука ?!

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Пон Сеп 30, 2013 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Защото например има хора, на които животът им е свързан с планината неразривно. Но поради напреднала възраст, претърпяно заболяване или някаква друга причина са загубили част от подвижността си, а духът им е останал все така бодър. Така че, всяка икономисана крачка ще спести на такъв човек страдания и ще го доближи до мечтата му да изкара още един излет във високата планина. А специално за тази ситуация не се прави никакво нарушение ако автомобил с висока проходимост се качи до Папратлива поляна. Освен това всичко може да се съгласува с която институция е необходимо.

подпис: Пикаптурист
Пон Сеп 30, 2013 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Защото с джипове могат да се качат до Папратлива поляна провизии за хижата Smile
Пон Сеп 30, 2013 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
tzezko написа:
Защото например има хора, на които животът им е свързан с планината неразривно. Но поради напреднала възраст, претърпяно заболяване или някаква друга причина са загубили част от подвижността си, а духът им е останал все така бодър. Така че, всяка икономисана крачка ще спести на такъв човек страдания и ще го доближи до мечтата му да изкара още един излет във високата планина. А специално за тази ситуация не се прави никакво нарушение ако автомобил с висока проходимост се качи до Папратлива поляна. Освен това всичко може да се съгласува с която институция е необходимо.

подпис: Пикаптурист

Ако ще се качваш с джип, е доста по-добре да се отиде на хижата от Чемерикова поляна.С джип се качваш до надморската височина на
хижа Амбарица, а от мястото където ще оставиш колата са 30-40 минути ходене по хоризонтал-без никакво качване, с ходене над горският пояс и прекрасна панорама.Предполагам, че става въпрос за Бай Мечо, и оттам ще е доста по-лесно и приятно да излезе.Получава се разходка в парка.Пътеката е супер, а при хубаво време гледките от Чемерикова поляна към Купена и Кръстците са главозамайващи, защото си буквално в подножието на Голям Купен.
Пътят до поляната е проходим с 4х4 без проблем, като критичните места са в долната част-три обратни завоя.За човек с малко офроуд опит е детска игра де.Wink.


GPS трак.
Започва от Смесите-х.Яворова лъка-Чемерикова поляна-х.Амбарица-слизане през Папратливата поляна, но към Яворова лъка:
http://tranzit.dir.bg/load.php?id=CMrueAF7jSxrYuyX1705860
*)Линкът за сваляне на GPS тракът ще е валиден три дни
Снимките са от едно наше каране.Това е и най-удачният вариант за ходене на хижата с колело.Караемо е на 85-90%
*)Снимки: Димитър Щуров
Кръстците от Чемерикова поляна:

Купена от там:

Пак Кръстците:

Самата Чемерикова поляна.Тук свършва пътят(вижда се отдясно) и започва пътеката за Амбарица, по която се върви 30-40 минути.Отсреща пък отляво се вижда Папратливата поляна:

Самата пътека към хижата:



Извинявам се, че отново пиша в темата.Обещавам, че ще е за последно.


Последната промяна е направена от joropc на Пон Сеп 30, 2013 9:42 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пон Сеп 30, 2013 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
tzezko написа:
подпис: Пикаптурист

Confused
Пон Сеп 30, 2013 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
защо изобщо се говори за джипове тука ?!


Ще се опитам да го формулирам правилно.Smile
Изчетох за маршрутите.За рисковете от лошо време.За времетраенето на преходите.Реших,че ако няма да е възможно/има такава вероятност/за по дългия маршрут,което за мен е привлекателната странаSmile и след като от север прехода трае само 2-3 часа,а при недобро време-и оттам ще е неприятно..то тогава за мен е по практично да се кача до горе ,защото бездруго отивам на среща с хората ,които чета тук, а не за туризъм. Smile Това се оказа невъзможно,така ,че пак ще предприема варианта с автомобил до Черни осъм и със северната група до хижатаSmile
До скоро!

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пон Сеп 30, 2013 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
tzezko написа:
подпис: Пикаптурист

Confused


Разполагам с доста точно и динамично тълкувание на понятието, което мога да предоставя на всеки заинтересован, но това е друга тема.
Вто Окт 01, 2013 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Да направя един кратък отчет, за това, което питах все пак Smile . Ходенето го направихме миналия уикенд 11-13.10 . Девет души група. Време - невероятно. Не съм и очаквал в средата на октомври толкова слънце и топлина горе в планината. Качването към Амбарица го направихме последно по рида (Зорнов или Зоранов - не съм много сигурен) . Групата реши така по вишегласие, за да изкачваме повече в началото, а не в края, а и да сме в гората. Не че в петъка беше много слънчево, ама е по-приятно някак си. Без много зор и с почивчици - към 4 часа. Не ми се стори толкова тежко качване.
На хижата - ние, една по-малка групичка, един самостоятелен турист, Ема, Борко и Мецанка. А насреща ни - ето това:


а малко преди това същите и от Папратлива поляна:


На другия ден - черешката на тортата, прехода до Плевен:
- това, доколкото се ориентирам е Крали Маркова дупка, нали така, от към Дълги дял?
- т.нар. езеро Локвата Very Happy
- Купена от запад...
- и Малкия Купен и Амбарица на запад от него.
- поглед и на изток.
- и нашата дружинка отгоре му Wink .
- към Кръстците, ако правилно се ориентирам.
- Костенурката, Жълтец, Дюзчал насреща.

- а това е на слизане от Кръстците, където по "съвет" на предната компания, хванахме подсичащата пътека към Плевен (долу в най-ниската част при скалите), за което в последствие съжалихме. По северния склон (вижда се на снимката) първо слиза надолу, върви в едни треви и ако я следваш, ще те върне после почти на билото, от където ще се включиш в официалната. Едно безсмислено подсичане, което ни загуби половин час да газим и треволяка, за да не се качим пак горе. Ако познавах терена, никогиж нямаше да я хвана, ама пък и нямаше да знам как е. Laughing

- ето тук се вижда част от склона, който газихме и следващия рид(мисля, че се казва Големия брус), където върви коловата маркировка от билото и се събира с подсичащата пътека. След него, мисля е Гребеня, спускащ се от Жълтец. Поправете ме ако греша, ориентирам се основно по снимки и пътеписи.

- насреща, над скалния венец, ако не ме лъже чувството за ориентир е местността Горни Поляници.

И още малко есенни импресии:


Знам, че на повечето от вас тези места са до болка познати, но публикувам снимките с описание за такива като мен, на които се налага за първи път да минат по някой маршрут.
Няма да казвам за колко време го направихме, само че се постъмни като пристигнахме на Плевен Very Happy . Но пък сме нямали за цел да бързаме, а денят беше прекрасен - слънце, ясно небе и почти без вятър. Цял ден. Как да бърза човек при тези заобикалящи го красоти.
За съжаление за следващия ден отпадна Плевен - Яворова лъка, защото не бяхме сигурни за състоянието на пътеката, а и времето ни притискаше. Слязохме си в Априлци и ходихме само да си приберем колите от Смесите, за което сме много благодарни на новите ни познати (които ни "посъветваха" и за пътеката Wink ).
Така нашето "закриване на сезона" мина повече от успешно и приятно.


Последната промяна е направена от Yan4o на Сря Окт 16, 2013 5:19 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Окт 16, 2013 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Браво хубава разходка сте си спретнали. Прегазили сте най-атрактивната част от Стара Планина.
Правилно сте решили да се качите по Зорнов рът Smile
Да, това на Вашата снимка е Кралимарковата дупка.
Сря Окт 16, 2013 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Само за едно нещо малко ме е яд - че не слязохме от билото преди Жълтец, по коловата маркировка. Стори ми се, че не е зле за слизане там.
Даже първоначалната ми идея беше да го вървим до Дюзчал-а и от там по въжето надолу, но до Кръстците и малкото желаещи се бяха отказали, а и това слизане щеше само излишно да ни развърти коленете накрая. Все пак като е голяма групата и възможностите на всеки са различни.
Но и така беше супер. Ще има мат'рял за втора част Smile .
Сря Окт 16, 2013 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov