ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Какви са ви зимните дрехи?
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Какви са ви зимните дрехи?
Автор Съобщение
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Какви са ви зимните дрехи? Отговорете с цитат
Здравейте, зимата наближава и планирам първи зимен преход из нашите планини, след доста четене съм наясно каква екипировка ми е нужна но още ме притеснява въпроса с дрехите.Знам за трите слоя на обличане, имам зимно термо бельо, полар, софтшел тия дни ще купя и един поларен клин и зимни панталони.Надявам се да споделите как точно облечени ви е било комфортно през зимата из планините?
Чет Сеп 26, 2013 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Колега, ти си си направо готов Smile

Много хубава тема и се надявам да се напълни с полезни факти от личния ни опит.

За еднодневни преходи :
- зимен панталон с добра изолация и достатъчно възможности за вентилация, без мембрани, с вътрешни гети. Купуван от Кенвело, никаква известна марка не е, но е чудесен.
- яке с добри възможности за вентилация, поларено отвътре. Бих го заменил с някой софтшел, ако попадне добра оферта...
- термобельо на Барс, от трите предлагани модела имам Extreme и Azqua Zero май беше, имам и Лидълско термобельо - от всичките съм изключително доволен.
- два полара, единия блуза, другия с цял цип.
- три чифта ръкавици, различна дебелина и форма, тънка шапка на Барс и дебела вълнена, бъфче с полар - кърпа с много приложения. Чорапи мерино на Зайо..
Май това взимам с мен зимата. Гети, ако прехода го изисква.

За двудневни преходи бих прибавил и клин, ако се спи някъде на по-студено си трябва...
Чет Сеп 26, 2013 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Re: Какви са ви зимните дрехи? Отговорете с цитат
Old

Топли , без залитане по скъпи марки.
-------
Няма как да се чувстваш комфортно в планината през зимата освен ,ако не си в някоя отдалечена хижичка , полегнал пред камината върху застлано овчо кожухче ,може би с чаша червено вино (или каквото е любимото ти питие) в ръка и до тебе нещо русо (или чернокосо ,бе мацка да е)......

А навънка фучи зимата и ти не биеш пъртина в дебелия сняг.
-------

Wink


Последната промяна е направена от баир_будала на Пет Сеп 27, 2013 2:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Сеп 27, 2013 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Залагам само на проверени и сериозни марки, особено пък за зимна екипировка. Wink
Пет Сеп 27, 2013 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
loudidd написа:
Колега, ти си си направо готов Smile

Много хубава тема и се надявам да се напълни с полезни факти от личния ни опит.

За еднодневни преходи :
- зимен панталон с добра изолация и достатъчно възможности за вентилация, без мембрани, с вътрешни гети. Купуван от Кенвело, никаква известна марка не е, но е чудесен.
- яке с добри възможности за вентилация, поларено отвътре. Бих го заменил с някой софтшел, ако попадне добра оферта...
- термобельо на Барс, от трите предлагани модела имам Extreme и Azqua Zero май беше, имам и Лидълско термобельо - от всичките съм изключително доволен.
- два полара, единия блуза, другия с цял цип.
- три чифта ръкавици, различна дебелина и форма, тънка шапка на Барс и дебела вълнена, бъфче с полар - кърпа с много приложения. Чорапи мерино на Зайо..
Май това взимам с мен зимата. Гети, ако прехода го изисква.

За двудневни преходи бих прибавил и клин, ако се спи някъде на по-студено си трябва...



Интересуват ме отговори от тоя тип, с какви и колко полари, якета и панталони не сте мръзнали по време на преход и вечер в хижите?Щото и армейски камуфлаж топли, и вълнена фланела от златните ръце на баба става Very Happy ама не сме 1980г.
Пет Сеп 27, 2013 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ами много зависи от атмосферните условия и от силата на печката в хижата, щото зимата не съм мръзнала и по къс ръкав по време на преход, ама е било топло Laughing

Тея неща са субективни, много.
Цялата минала зима съм била с такъв панталон (твърдо ЛЕТЕН) и шестгодишно термобельо Барс под него:
http://www.gooutdoor-bg.com/product/gelert-womens-venture-pant
Не ми е било студено и в кофти време, но познавам хора, които не биха тръгнали така.
Отгоре - яке (без подплата), по-дебел полар и термобельо. Ако не е чак кучи студ - по-тънък полар или тениска вместо бельото.

Тая зима мисля поне с хубав панталон да се сдобия, че имах един преди, ама ми стана малък Laughing
И термобельото да сменя, че горкото много е видяло и вече е леко износено.

Имам и два дебели, подплатени панталона.. единият е пак Gelert, а другия Jack Wolfskin, но за ходене не са оферта - топло ми е. Особено с Джак-а, той е стреч с поларена подплата и никакво проветрение. Става ако седиш на едно място, за ходене - само ако наистина е много клинч, нося го да го обувам вечер, особено ако ще се спи в палатка, или в студено помещение.
http://www.unterwegs.biz/en/activate-winter-pants-women-494886.html

Има и вградена гета, но не мога да я ползвам, че ми е малко къс. И изобщо не е с outstanding breathability, топло си ми е с него.

_________________
www.summitsweb.com
Пет Сеп 27, 2013 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Не бързай да изхвърляш пуловера от баба ти че и той си е много добро решение особено ако не е много тежък. Ходя така: термо бельо (барс) + яке (регата без подплата) до към към +6 градуса, много тънка шапка на главата, зимен или летен панталон зависи от ситуацията (Трим директ - летен и Мило Siera ако съм с летния може да нося или да не нося термо бельо (барс, craft aktiv или zajo power dry, зависи кое ми скимне). Под тези +6 градуса вече слагам тънък полар на патагония и при по-ниски температури дебелия полар от раницата. Тъй като живея до балкана ако ще се качвам на горе и е студено и духа обличам дебелия панталон на Мило а ако е по-меко времето тънкия Трим и бельо или без според текущата преценка. Боксерки на Head и чорапи каквито са ми под ръка от специализираните де. В раницата нося дебел полар на Craghoppers , поларени ръкавици на Nike (докато се не скъсат няма нови, нямат силикон или кожа за по-добър захват) с тях ми е студено като духа вятър но поради естесвтвото на терена не се весвам по откритите части когато духа вятър (южната страна на Стара планина би трябвало да говори за силата на вятъра Smile ). Тук трябва да отбележа че ми трябват малко по-дебели ръкавици при по-хладни условия. Допълнителна шапка тук избирам между двете Ферино или една нова която е още не изпробвана. В 90% от случаите нося тънката полиестерна шапка и при вятър слагам качулката а дебелата шапка на ферино слагам само ако съм с ниска активност хода ли ми се изпотява главата. Искам да обележа че с дебелия полар ходя само в много студено време или е за в случаите когато съм в покои. За сега това работи но не съм бил във високите части на Рила и Пирин зимно/снежно време само и единствено в Стара планина до към 1600м. Не бих ти препоръчал дебело яке, скиорско или пък пухенка или подобно за ходене както и дебели полари, гледай да ти е добре или леко хладно докато вървиш. Не ти препоръчвам дебели ръкавици за да не ти се потят ръцете те са за покой.
Пет Сеп 27, 2013 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Както са казали колегите по-горе,всичко е индивидуално и зависи както от отделния човек и моментното му физическо състояние така и от конкретните метеорологични условия.Аз също не ползвам скъпа екипировка/не ми е по джоба а и не смятам че за нашите условия е от толкова решаващо значение/и затова се стремя да оптимизирам температурния режим на тялото с наличната.От опита ми в зими условия съм установил,че е по-добре да чувстваш лека хладина по времена ходене отколкото да ти е топло и комфортно.Това е така защото усетя ли,че ми е топло и вече съм изпотен,а това трябва да се избягва.Няма да забравя първото ми зимно ходене, то беше до х.Тъжа в един хубав слънчев ден с температура около -2С.Бях се стъкмил като за полюса,с зимно яке и зимен панталон полар и не знам си още какво.Когато стигнах до хижата бях пред топлинен удар,а дрехите ми бяха толкова мокри все едно,че бях плувал с тях.След това с проби и четене намерих верния за мен начин на обличане.Зимата ходя или с летен панталон/ако е по-топло/или с по-тънък зимен с ципове за вентилация.Горе съм с термо бельо ,полар и ветровка/лятна само с мрежичка от вътре/,шапка и ръкавици.Винаги нося 2 чифта шапки 3 чифта ръкавици/1 поларени,1 с пет пръста верто и водозащитени и1 тип лапа които са задължителни/нося и по-дебело зимно яке,втори полар,клин и летен панталон които става и за в хижата и за преобличане.След като направиш няколко похода ще намериш вярната за теб формула на обличане.
Пет Сеп 27, 2013 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за изчерпателните отговори сигурен съм че ще са полезни на много хора.
Пет Сеп 27, 2013 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Какви са ви зимните дрехи? Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
g.lubenov написа:
Здравейте, зимата наближава и планирам първи зимен преход из нашите планини, след доста четене съм наясно каква екипировка ми е нужна но още ме притеснява въпроса с дрехите.Знам за трите слоя на обличане, имам зимно термо бельо, полар, софтшел тия дни ще купя и един поларен клин и зимни панталони.Надявам се да споделите как точно облечени ви е било комфортно през зимата из планините?


[b] ] якето с горетексовата мембрана[/color] купено отново за 5 лева от втората употреба.
Другите са с горе текс и подплата от флийс и струват стотина лева и затова ми се свиди да ги слагам.Smile[/color]Smile[/size]

Интересно...яке за 5 и ръкавици за 100лв....никаква последователност!
Пет Сеп 27, 2013 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Към колегата НИКОЛАЙ Т. ако можеш да пазаруваш от чужбина или да следиш БГ промоциите ще имаш маркова екипировка на сносна цена единственото което е трябва да следиш мрежата.
Относно мембраните при ниски температури каква файда ще има от тях като влагата замръзва по якето Smile http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1308&postdays=0&postorder=asc&start=90 В тази тема от моя пост на долу четете относно мембраните.
Вълнени и поларени ръкавици без мембрана за основен чифт и после още еди или два вида ръкавици са оптимално решение https://www.google.com/search?q=winter+glove+system&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t
Пет Сеп 27, 2013 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
mircho финансовата страна я използвам по скоро за оправдаие,истината е,че и с дрехи от неизвестни марки се справям добре.С тях съм правил доста сериозни походи в нечовешки условия и досега не са ме подвели.При едно такова изкачване на 3.03.2012 при ураганен вятър,мъгла и силен снеговалеж колегата с когото бях изпадна в хипотермия и се наложи да прекратим похода за да не го изгубим,а аз се чувствах почти като на лятно изкачване.Мисля,че за условията в нашите планини не е толкова важно дрехите да са маркови а да си намерил правилната формула какво и колко да облечеш.Всичко това което казвам не значи,че отричам качествата на марковата екипировка,напротив сигурен съм,че в много отношения е по-добра а и изглежда по-добре.
Пет Сеп 27, 2013 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Има и едни алуминиеви фолиота дето са като торби

http://www.facewest.co.uk/AMK-Heatsheets-Emergency-Bivvy.html
Това е от най-истинските за цената и теглото, които предлага.Всеки зимен планинар трябва да има нещо подобно.На пръв поглед цената е висока спрямо стандартното термофолио, което се предлага с повечето фирмени планински аптечки, но и направията му е доста по-различна, и няма да стане на парчета след първото отваряне.Това е за многократна употреба!Даже спокойно може да се надене на стандартен чувал(размер regular).А и както казваш, в комбинация с лека пухенка, при определени условия си спасява живот.И да, пухенката в нашите планини е по-скоро за ситуации при непредвидимо сговнясване на нещата, и не е лошо да я има.
....пък и ако заспиш пиян пред хижата и си облечен с пухено яке си е друго. Smile
Съб Сеп 28, 2013 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Зависи от времето и продължителността.
Обикновено пътви слой е тениска/тънка блуза с дълъг ръкав. Втори слой - полар 200 и трети слой - мембрана. На краката съм с панталон Hannah climatic 2L и много рядко ми се е случвало да слагам нещо под него. 3 чифта ръкавици с различна дебелина (могат да се комбинират). Шапка, шапка-нинджа, слънчеви очила и скиорски очила. В раницата допълнително нося резервен панталон, полар и тънки блузи с дълъг ръкав/тениски.
Умишлено не използвам термина "термо бельо", защото не всичките ми дрехи, използвани за първи слой спадат към термо бельото.
Нед Сеп 29, 2013 6:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
ZCEZBPM написа:
Има и едни алуминиеви фолиота дето са като торби

http://www.facewest.co.uk/AMK-Heatsheets-Emergency-Bivvy.html
Това е от най-истинските за цената и теглото, които предлага.Всеки зимен планинар трябва да има нещо подобно.На пръв поглед цената е висока спрямо стандартното термофолио, което се предлага с повечето фирмени планински аптечки, но и направията му е доста по-различна, и няма да стане на парчета след първото отваряне.Това е за многократна употреба!Даже спокойно може да се надене на стандартен чувал(размер regular).А и както казваш, в комбинация с лека пухенка, при определени условия си спасява живот.И да, пухенката в нашите планини е по-скоро за ситуации при непредвидимо сговнясване на нещата, и не е лошо да я има.
....пък и ако заспиш пиян пред хижата и си облечен с пухено яке си е друго. Smile


Вече и ние сложихме в раниците си точно такива пакетчета Smile Жоро, много благодаря за линка !

п.п. И ако ме намерите заспал, пиян пред някоя хижа да знаете, че имам такова чувалче в раницата - вкарайте ме вътре Wink
Чет Окт 10, 2013 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov