ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътят на Св. Яков в Испания - планинарският вариант
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Пътят на Св. Яков в Испания - планинарският вариант
Автор Съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Пътят на Св. Яков в Испания - планинарският вариант Отговорете с цитат
Привет на всички.
Вчера се завърнахме от 45-дневно поклонническо пътуване до Сантяго де Компостела и гроба на Св. Яков. Изминахме 1100 километра пеша и с раници на гръб не по традиционния маршрут (т. нар. "френски път" от Ронсевал през Памплона и равнините на Бургос и Леон), а през планините на Баския и Кантабрийските Кордилери от френско-испанската граница в Ирун до Сантяго де Компостела, а след това и до "края на света" - нос Finis Terrae на брега на атлантическия океан. Преживяването е неповторимо, видяното и преживяното - трудно описуемо. Все пак по-нататък ще се постараем да дадем подробен "отчет" за деянията си. На този етап - няколко снимки, които са слаба илюстрация за красотата на Северна Испания.

Ред.: Ти да видиш, и аз взех, че се научих да слагам снимки във форума!!! Lam

"Родопска" панорама от земята на баските


Селцето Бехес в планините на Кантабрия


Сотрес в Кантабрия - в върцето на Picos de Europa


Утро в Picos de Europa


На прохода Puertos de Aliva (Picos de Europa)


Пасторална идилия над Fuente De (Picos de Europa)


Панорама от превала Horcada Valcavado (границата между Picos de Europa и Кантабрийските кордилери)


И отново спираща дъха гледка от Horcada Valcavado


По горното течение на Рио Есла в Кастилия/Леон.


Кантабрийските Кордилери в Астурия


Из планинския свят на Астурия


Изгревът, с който Астурия ни каза "довиждане"


Из планините на Галиция



Последната промяна е направена от Rincewind на Съб Окт 12, 2013 7:31 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Съб Сеп 28, 2013 10:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
пешко



Регистриран на: 22 Авг 2013
Мнения: 123
Местожителство: MONTANA

Мнение Отговорете с цитат
Shocked 25км ЕЖЕдневен преход...ако е вярно аз мога през ден да въртя 25км Idea но не и ежедневно..
кога се възстановявате от преумората Question
Съб Сеп 28, 2013 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
пешко написа:
Shocked 25км ЕЖЕдневен преход...ако е вярно аз мога през ден да въртя 25км Idea но не и ежедневно..
кога се възстановявате от преумората Question


Хм ... 25 километра бе минимума, т. е. това бе средното ходене с раници. Отделно от това трупахме километраж "след работа" Laughing , разглеждайки забележителности, търсейки къде да ядем и т. н. Натрупваха се по около 5 км допълнително всеки ден.
Честно казано, очакваната и от нас преумора ни беше най-малкият проблем. Най-тежко ни бе - очаквано - през първата седмица, когато пиехме "тройна" фармацевтична комбинация - по една таблетка магнезий, мидокалм (срещу мускулни крампове и претоварване) и витамин Б комплекс. След първата седмица махнахме мидокалма от комбинацията и останахме само на магнезий и витамин Б.
По-големи проблеми ни създадоха костно-ставните травми - болки в коленете, в областта на таза и кръста, а към края и в рамото (при мен). Но устискахме на всички болежки ...
Последните 105 км преди Сантяго де Компостела дори ги взехме на три етапа - 35, 30 и 40 км. Бяха сравнително равнинни, ние вече нямахме търпение, а и бяхме наясно, че вече и на куц крак ще стигнем, дори ако не дай боже стане някоя контузия. В началото бяхме много, много предпазливи, а и стартирахме "бавно", със сравнително кратки етапи (ако не броим най-най-първия, който бе 27 км).
Съб Сеп 28, 2013 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
пешко



Регистриран на: 22 Авг 2013
Мнения: 123
Местожителство: MONTANA

Мнение Отговорете с цитат
Exclamation Exclamation много благодаря за инфото с илачите за мускули,щото вчера до обяд валя тук Idea
и от 12ч Arrow 21.00 врътнах ПРЕКО СИЛИ Surprised без почивка грам 19км

тоест за 9-10ч 20км марш на скок през силно пресечен терен с катерене и сега се гърчим в агония Rolling Eyes та ще питам спортен лекар на стадиона за ходила;мускули и връзки...а,за лявото рамо и аз съм зле Arrow лежа наляво като пиша на компа та съм разтегнал връзки през годините и като хода продължително се появява ЗВЕРСКА болка Mad
Нед Сеп 29, 2013 8:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чудно изглеждат снимките! Аз лично чакам "отчета" с интерес.
Нед Сеп 29, 2013 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Той, "отчетът", по разбираеми причини ще се позабави малко, че доста информация има за систематизиране, но ако някой междувременно се интересува от това или онова и има конкретни въпроси, ще отговарям на драго сърце.
Нед Сеп 29, 2013 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления и за прехода и за снимките Respect
Чакам разказа, а и още снимки, разбира се Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Окт 02, 2013 1:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Поздравления и за прехода и за снимките Respect
Чакам разказа, а и още снимки, разбира се Smile

И ние още чакаме твоя Very Happy
Сама знаеш, че не е много лесно описването на всичко нужно и не чак толкова нужно за останалите.
Апропо, беше написала нещо по този повод, което не разбрах много добре: "минах го половината Ел Камино". Какво ще рече това, още повече, че явно имаш собствени впечатления от началото, средата и края на "френския" маршрут?
Сря Окт 02, 2013 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
И ние още чакаме твоя Very Happy
Сама знаеш, че не е много лесно описването на всичко нужно и не чак толкова нужно за останалите.
Апропо, беше написала нещо по този повод, което не разбрах много добре: "минах го половината Ел Камино". Какво ще рече това, още повече, че явно имаш собствени впечатления от началото, средата и края на "френския" маршрут?

Много ми се иска да го напиша, но като хвана дневника и ми домъчнява за Испания и се отказвам. Sad Нещо ме хвана за сърцето тази страна Wink
Сега като видях снимките ви може и да почна да пиша Smile
А половината означава, че го минах половината пеша, останалото с автобус. Спестих си равната част. Не че го мислех да стане така, но твърдите пътища направо ми съсипаха ходилата, въпреки всички стелки и подметки, с които се бях подготвила. Отделно се бях надценила, че мога да издържа да ходя сама, но уви, аз съм стаден турист-овца и не издържах Rolling Eyes
То затова и не бързам да пусна разказ тук - моето не е планинарско постижение, а по-скоро някакво духовно такова.
А за твоя разказ съм сигурна, че ще е страхотен - едно съдейки от другите ти пътеписи, друго защото ще е планинарски. Мисля, че ще е един от най-добрите по темата Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Окт 02, 2013 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alena



Регистриран на: 24 Ное 2013
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
И ние имахме щастието да извървим Камино - макар и само част от него - от Асторга до Сантяго (около 270 км.) и после още 90 км до Финистере на брега на Атлантическия океан. Very Happy Разполагахме само с 2 седмици, но въпреки това преживяването беше уникално. Средно по 25 км. на ден, но сме имали дни и с до 30-35 км. Времето септември тази година в северна Испания беше приказка.
Занимавам се с блога си в момента - има доста снимки и е почти завършен, на английски е. Wink

http://mycaminoin2weeks.com/

Buen Camino на който се реши! Smile
Нед Ное 24, 2013 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Alena написа:
И ние имахме щастието да извървим Камино - макар и само част от него - от Асторга до Сантяго (около 270 км.) и после още 90 км до Финистере на брега на Атлантическия океан. Very Happy Разполагахме само с 2 седмици, но въпреки това преживяването беше уникално. Средно по 25 км. на ден, но сме имали дни и с до 30-35 км. Времето септември тази година в северна Испания беше приказка.
Занимавам се с блога си в момента - има доста снимки и е почти завършен, на английски е. Wink

http://mycaminoin2weeks.com/

Buen Camino на който се реши! Smile


Поздравления! Честно казано, не зная как сте издържали по "класическия" път, т. е. т. нар. Камино Франсез. Това, впрочем, се отнася и до Mariana 1000. Ние опряхме до него само на два пъти - между Мансия де лас Мулас и Леон и между Мелиде и Сантяго де Компостела. Отвращението, което изпитахме от досега с него, бе толкова голямо - най-кратката и благонамерена характеристика, която мога да му дам, е пренаселено и дизайнерско "камино" - ни накара да благославяме избора си да минем по алтернативни трасета. Перспективата да изкараме дори само един ден повече сред тези тълпи ни накара, макар и вече грохнали от изтощение, буквално да летим между Арсуа и Сантяго, изминавайки 40 километра на един дъх.
Пон Ное 25, 2013 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Честно казано, не зная как сте издържали по "класическия" път, т. е. т. нар. Камино Франсез. Това, впрочем, се отнася и до Mariana 1000. Ние опряхме до него само на два пъти - между Мансия де лас Мулас и Леон и между Мелиде и Сантяго де Компостела. Отвращението, което изпитахме от досега с него, бе толкова голямо - най-кратката и благонамерена характеристика, която мога да му дам, е пренаселено и дизайнерско "камино" - ни накара да благославяме избора си да минем по алтернативни трасета. Перспективата да изкараме дори само един ден повече сред тези тълпи ни накара, макар и вече грохнали от изтощение, буквално да летим между Арсуа и Сантяго, изминавайки 40 километра на един дъх.

Ами то целта ми не беше планинарстване, а по-скоро "да се омешам" с хората Laughing Искаше ми се да видя села, градове, да посетя колкото се може повече меси и т.н.
Още повече, че аз бях сама и да ти кажа имаше дни в които си ходех напълно сама и накрая се молех да срещна или застигна някого за да мога да разменя поне две приказки (аз съм приказлива по принцип и целодневното мълчание ме потиска). От зор да не мълча и езици проговорих Rolling Eyes И пропях (макар и като магаре повечето да ревях Wink )
Някой ден се надявам да мина и другите маршрути, но със сигурност ще гледам да не съм сама Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Ное 25, 2013 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
isometrus



Регистриран на: 01 Юни 2011
Мнения: 39

Мнение Отговорете с цитат
Много интересно.Поздравления за постижението.Възможно ли е да споделиш поне главните населени места,карта или линкове с инфо за ТОЗИ път към Сантяго.Има ли си име.Установено трасе ли е или алтернативен подход по ваш избор?С половинката ми сме впечатлени от планинската версия.

_________________
Липсва ли ти планината?Цъкни ТУК!
Съб Юни 14, 2014 12:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
isometrus написа:
Много интересно.Поздравления за постижението.Възможно ли е да споделиш поне главните населени места,карта или линкове с инфо за ТОЗИ път към Сантяго.Има ли си име.Установено трасе ли е или алтернативен подход по ваш избор?С половинката ми сме впечатлени от планинската версия.

В момента пишем един опус, за който нямаме претенции да е "маршрутоописание" в класическия смисъл на думата (т. е. тук наляво, тук надясно), а по-скоро споделяне на преживяното от нас, както и редица съвети и (надяваме се полезни) информации на базата на натрупания там опит. За който иска точни статистически и маршрутни данни - документирали сме всичко с GPS, вкл. местата на водоизточниците и спането, които ще могат да се свалят безплатно за лично ползване. Всичко ще бъде оформено като отделен сайт, посветен на нашето ходене. Напънали сме да го довършваме и имаме амбицията да сме готови до първата десетдневка на септември.

Що се отнася до другия въпрос: това е комбинация от няколко "традиционни" маршрута, която направихме по свое усмотрение, за да се движим възможно най-много сред баири и зеленина.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Юни 30, 2014 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления, мечтая си и за такъв преход поне за сега!
Пон Юни 30, 2014 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov