ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
TMB (Обиколката на Монблан) ПЪТЕВОДИТЕЛ „с палатка”
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Връзки Предишната тема
Следващата тема
TMB (Обиколката на Монблан) ПЪТЕВОДИТЕЛ „с палатка”
Автор Съобщение
niki_testa



Регистриран на: 29 Май 2010
Мнения: 30

Мнение TMB (Обиколката на Монблан) ПЪТЕВОДИТЕЛ „с палатка” Отговорете с цитат


TMB (Обиколката на Монблан) ПЪТЕВОДИТЕЛ „с палатка”
http://www.chaldakov.com/far.htm
Списание ФАР#4

170 км около Монблан за 11 дни.
Три държави - Италия, Швейцария и Франция.
10 000 метра изкачване и 10 000 метра слизане.
60 часа вървене.
Двама души - Валентина Кръстева и Ник Чалдъков.
Два фотоапарата - Panasonic Lumix DMC-LX1 и Fujifilm X-E1.
Една палатка - MCR Nook.
И 42 фотографии.


TMB Tour du Mont Blanc

Обиколката на Монблан е един от най-популярните дълги трекинг маршрути в Европа. Това е обиколка на масива Монблан, която преминава през три държави - Италия, Швейцария и Франция. Обща дължина на маршрута е 170 км и включва 10 000 метра изкачване и 10 000 метра слизане. Всеки добре подготвен и правилно екипиран планинар може да измине маршрута за 60 часа, разпределени в 7-10 дни. В ултра трейл маратона The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® най-бързият маратонец изминава разстоянието за по-малко от 24 часа.

Ние тръгнахме от Courmayeur, Италия, и го минахме за 75 часа, разпределени в 11 дни със средно 6,5 часа вървене на ден. Най-високата точка от маршрута е Fenetre d'Arpette – 2 665 м. Ние направихме обиколката TMB с една двуместна палатка - MCR Nook и два фотоапарата - Panasonic Lumix DMC-LX1 и Fujifilm X-E1. Целта ни беше не да минем маршрута бързо, а да живеем сред природата, да вървим и да споделим този живот с другите като направим хубави снимки, както и да опишем маршрута в TMB пътеводител.

Съветите, които предлагам тук, наричам TMB пътеводител.
Пътеводителят е създаден въз основа на 10 сезона, прекарани в българските планини, и обиколката на Монблан TMB ’2013. Казвам „10 сезона”, защото аз съм летен трекер. В началото бях планинар, който повече обича да спи в палатката, а отгоре да ми се изсипва проливен дъжд и да духа силен вятър. Постепенно с опита все повече ми се вървеше, защото жизнената ми енергия се увеличаваше и сега съм планински трекер, т.е. човек, който обича да върви с дни в планините. Продължавам да обичам лошото време, когато съм пристигнал в бивака.

Съветите, давани в този TMB пътеводител са валидни и за други подобни планини, включително за Рила, Пирин и средната част на Стара Планина.

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е
Списание ФАР # 4, м. Октомври 2013 г.

TMB пътеводител „С палатка”
Ники Теста

ПОДГОТОВКА

1. Физическа
2. Начална точка
3. Посока на вървене
4. Подходящо време от годината
5. Времето
6. Справочници и карти
7. Навигация
8. Къмпинги, храна и цени
9. Вид на пътеката
10. Уеб сайтове за TMB


Маршрут
1. Планиране
2. Нашият маршрут
3. Варианти
4. Класически маршрут
5. Карти, трак

Екипировка
1. TMB '2013
2. TMB '2014
3. Тринадесетте съвета на Ники Теста за TMB


© Фото Списание ФАР #4
http://www.chaldakov.com/far.htm
Нед Окт 06, 2013 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Без думи............евала. Продължавай да мечтаеш....получава ти се и в изпълненията на мечтите.Бъди здрав и с лекота в душата
Пон Окт 07, 2013 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Поздравление за реализацията! Маршрутът определено си заслужава.
Зачетох се набързо в текста и според мен някои от обявените съвети отразяват силно субективна позиция. Също тези 750 евро разходи на човек предполагам включват и транспорта от и до България?
Пон Окт 07, 2013 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Изглежда красиво!
Само се съмнявам, че този маршрут изисква екипировка за 6 бона.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 07, 2013 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ба, 6 бона - Никси с едни скъсани стари обувки си го качи връо ... Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 07, 2013 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ба, 6 бона - Никси с едни скъсани стари обувки си го качи връо ... Cool

За 5 дена, два пъти. То това е друго де, но и аз за него сетих - дето с 100 евро под ръка обиколи Доломити ди Бренда, Монте Роза и Бернина и накрая се прибра със самолет от Милано Smile
Пон Окт 07, 2013 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Пък в Иран местните му даваха кинти, а той им отказваше. Накрая се върна с дипломатическия самолет без екипировка и пак беше на плюс.
Абе, мани ги тия моабети за 6 бона, то по трудния начин секи може ... Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 07, 2013 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
gergoff



Регистриран на: 08 Сеп 2013
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Не виждам нищо лошо, ако можеш да си го позволиш, да ползваш добра екипировка. Аз също не мога да дам такива пари, но две-три от нещата ми "грабнаха" вниманието-самонадувното шалте и щеките. Разликите в цените, с тези на останалите марки, не са големи.

_________________
http://gergoff.blog.bg/
Пон Окт 07, 2013 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Добро походче, хареса ми как си описал нещата някой добре но не съм съгласен с част от екипировката. Както казваш "субективно е" за мъгливо и влажно време изолационния слой който си избрал не става. В този случай ще ти трябва яке със синтетична изолация, полар и вълна. Пуха си губи свойствата когато е мокър!
Пон Окт 07, 2013 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
gergoff написа:
Не виждам нищо лошо, ако можеш да си го позволиш, да ползваш добра екипировка.

Никой не е твърдял, че е лошо. Просто някак пресилено звучи това акцентиране върху конкретна екипировка за подобен преход. Да не говорим, че хората са различни и удобното за един, не е задължително удобно за друг. Специално надуваемото шалте във връзка с непрестанно цитираната борба с грамовете е странно решение.
Пон Окт 07, 2013 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Добре де аз имам едно питане като е забранено да се лагерува на палатка има ли кой да те следи ако си опънеш палатката в 10 часа вечерта примерно и да станеш сутринта рано и да я събереш? Разговарях преди с едни финландки и от тях знам че си опъваш палатката вечерта нейде на скрито място и на другия ден рано изчезваш.
Снимките са много красиви, адмирации за което. Все едно са снимани в Стара планина Very Happy Very Happy .
Всъщност раницата Deuter Guide 45 трябва да е 60л Size: 74 / 34 / 24 (H x W x D) cm което ако са коректните размери си прави 60л. така и не разбрах къде ги слагат тези 45литра.
Вто Окт 08, 2013 7:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki_testa



Регистриран на: 29 Май 2010
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Поздравление за реализацията! Маршрутът определено си заслужава.
Зачетох се набързо в текста и според мен някои от обявените съвети отразяват силно субективна позиция. Също тези 750 евро разходи на човек предполагам включват и транспорта от и до България?


Тези (750 евро) 1500 лв са минималната сума на човек с билета до Милано купен 2-3 месеца предварително от Alitalia (най-евтиния качествен полет) и при положение че сте запознати добре с особеностите на района покрай Монблан. Може и с по-малко пари но е мизерия... Може и с по-евтина екипировка но ще е по-тежка... Може и с джапанки - част от маршрута минах и така.... въпрос на избор. Важното е да си на планина!


mircho написа:
Добро походче, хареса ми как си описал нещата някой добре но не съм съгласен с част от екипировката. Както казваш "субективно е" за мъгливо и влажно време изолационния слой който си избрал не става. В този случай ще ти трябва яке със синтетична изолация, полар и вълна. Пуха си губи свойствата когато е мокър!


Аз избрах Berghaus Mount Asgard Hybrid II HydroDown. Защото водоустойчивия пух на Berghaus го прави топла дреха, дори ако се намокри малко повече. Този пух HydroDown запазва 80% от свойстватвата си и мокър. Якето е Hybrid - има и PrimaLoft. Отлично е и е по-леко от полар.

mircho написа:
Добре де аз имам едно питане като е забранено да се лагерува на палатка има ли кой да те следи ако си опънеш палатката в 10 часа вечерта примерно и да станеш сутринта рано и да я събереш? Разговарях преди с едни финландки и от тях знам че си опъваш палатката вечерта нейде на скрито място и на другия ден рано изчезваш.
Снимките са много красиви, адмирации за което. Все едно са снимани в Стара планина Very Happy Very Happy .
Всъщност раницата Deuter Guide 45 трябва да е 60л Size: 74 / 34 / 24 (H x W x D) cm което ако са коректните размери си прави 60л. така и не разбрах къде ги слагат тези 45литра.


"Бивакуването в италианските Алпи е разрешено навсякъде над 2500 м. Бивакуването в швейцарските Алпи е изцяло забранено, където и да сте. Бивакуването във френските Алпи е разрешено навсякъде, но на повече от 1 час път от хижа или главен път."

Който иска може да нарушава правилата за негова сметка. Не съм видял някой да го прави, нито някой да проверява... В къмпингите е евтино (30 лв за двама с една палатка) и добре уредено. Не си струва риска. Ако те хванат глобите са големи - до 500 евро по не потвърдена информация.
Вто Окт 08, 2013 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
niki_testa написа:

Тези (750 евро) 1500 лв са минималната сума на човек с билета до Милано купен 2-3 месеца предварително от Alitalia (най-евтиния качествен полет)
...
В къмпингите е евтино (30 лв за двама с една палатка) и добре уредено.

А как горе долу се разпределят разходите - за пътуване до там и за самия преход? До тук - 100-на евро грубо за спане в къмпинги.
(Например ако се избере пътува с кола, при 4 човека би се вързало към 150 евра на човек за бензин и магистрални такси.)
Вто Окт 08, 2013 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
дешева



Регистриран на: 04 Авг 2012
Мнения: 120
Местожителство: italy

Мнение Отговорете с цитат
Тези (750 евро) 1500 лв са минималната сума на човек с билета до Милано купен 2-3 месеца предварително от Alitalia (най-евтиния качествен полет)

.........................................................................................................................................................................................................


има ли още някой да пътува с Alitalia Surprised
с wizzair до Бергамо се намират билети и за 30 евро(а дори по-малко) + багаж 20 евро...с автобус срещу 5 евро си на централна гара в Милано и от там накъдето ти видят очите.... Laughing
Вто Окт 08, 2013 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki_testa



Регистриран на: 29 Май 2010
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
niki_testa написа:

Тези (750 евро) 1500 лв са минималната сума на човек с билета до Милано купен 2-3 месеца предварително от Alitalia (най-евтиния качествен полет)
...
В къмпингите е евтино (30 лв за двама с една палатка) и добре уредено.

А как горе долу се разпределят разходите - за пътуване до там и за самия преход? До тук - 100-на евро грубо за спане в къмпинги.
(Например ако се избере пътува с кола, при 4 човека би се вързало към 150 евра на човек за бензин и магистрални такси.)


Билета за самолета варира много от 100 лв до 500 лв. За прехода TMB се падат по 20 евро на човек на ден средно.
Това е минимума. Останалото е мизерия. В сайта съм обяснил подробно: http://www.chaldakov.com/far_br.04.htm#p8

дешева написа:
Тези (750 евро) 1500 лв са минималната сума на човек с билета до Милано купен 2-3 месеца предварително от Alitalia (най-евтиния качествен полет)
.........................................................................................................................................................................................................

има ли още някой да пътува с Alitalia Surprised
с wizzair до Бергамо се намират билети и за 30 евро(а дори по-малко) + багаж 20 евро...с автобус срещу 5 евро си на централна гара в Милано и от там накъдето ти видят очите.... Laughing


Когато ние кумувахме билетите - два -три месеца преди полета цената на Alitalia бе по-ниска.
Wizzair за мен са не коректна фирма - погледнете как образуват цените си и с не добро отношение към клиента.
Вто Окт 08, 2013 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Връзки Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov