ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Два бързи въпроса:
1. Oruxmaps изглежда няма опция да поддържа постоянна връзка със спътниците при изключен дисплей на телефона, освен ако не му е зададена задачата да записва трак. Така ли е, или проблемът е в моя телевизор? Ако е така, това е доста сериозно ограничение на приложението, особено при телефони, които имат нужда от немалко време за първоначално позициониране (например редица подобни с MTK-чипове).
2. От какво зависи добрата работа на GPS-а:
а) само от процесора?
б) както от процесора, така и от самия модел телефон? Казано другояче, възможно ли е телефони с еднакъв процесор и еднакъв GPS чип да се справят различно с позиционирането? Питам, защото по-горе в темата неколкократно е хвален Sony Xperia Z1 Compact, който е с Qualcomm Snapdragon 800 процесор. Има ли причина точно Сони-то да е така хвалено, или това следва да се очаква за всеки телефон с идентичен процесор?

1. И аз не виждам такава опция. Може да е така с цел икономия на енергия (GPS приемника е съществен допълнителен консуматор). Няма обаче и лесен начин да се потвърди какво се случва след изключване на екрана. Поне при мен, след повторното му включване времето за установяване на позиция е 1-2 секунди. Може би би било различно ако човек се движи и между две включвания е изминал по-дълъг период от време. Ако наистина се изключва GPS приемника, може да се потърси друго приложение, което да го държи постоянно включен. Не знам дали има такова. Пробвах например GPS Status и останах с впечатлението че приемника също се изключва при угасен дисплей, а впоследствие при включване отчита няколко секунди (3-4) за първо определяне на позиция. Не е изключено всичко това да зависи и от операционната система и/или модела на устройството.

2а. Процесора е важен, но има и други съществени фактори (например характеристиките на антената, местоположението ѝ в корпуса и др.). Общо взето това са неща, за които трудно може да бъде открита някаква полезна информация из мрежата, тъй че остава да се правят експерименти.

2б. Z1 (compact) беше един от по-скъпите модели. Причината да съм писал точно за него е че съм имал възможност да направя експерименти с него. Не бих се учудил обаче ако има доловима разлика в поведението като GPS приемници дори на Z1 и Z1 compact, въпреки че много от хардуера им е еднакъв. Физическото разположение на този хардуер не е еднакво, съответно разни шумове биха могли да влияят различно на приемника, антената може да не е еднаква или да е разположена на различни места и т.н.
Чет Юни 04, 2015 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за отговорите.
irina написа:
Непрекъснато си поддържа връзка независимо дали записва трак. Може би не виждате маркера, вероятно нещо от настройките.

Тъй като явно проблемът не е само при мен, би ли споделила какви са настройките при теб, за да поддържа връзка със сателитите без записване на трак?
Прочее, проблемът не е андроидски, а на самото приложение, докато други - например Nokia Here - поддържат непрекъсната връзка със спътниците при изключен дисплей, независимо дали е в режим на навигация или просто е в режим на разглеждане на местоположението на картата.

Insight написа:
Така виждам и аз нещата по отношение функциите на приложението, обаче никога не ми е било (особен) проблем да пусна да си записва трак, пък ако трябва после да го изтрия .... "доста сериозно ограничение" ми звучи доста силно казано Wink.

Принципно не е проблем да се прави това, но по този начин батерията не се ли изтощава по-бързо, отколкото ако просто поддържа връзка и чат-пат хвърляш поглед към дисплея, за да видиш къде си. Това имах предвид под "сериозно ограничение". Може и да греша. Ако няма значение за батерията дали се записва трак или не се записва, тогава проблемът се решава до голяма степен.

vedrin написа:
Процесора е важен, но има и други съществени фактори (например характеристиките на антената, местоположението ѝ в корпуса и др.). Общо взето това са неща, за които трудно може да бъде открита някаква полезна информация из мрежата, тъй че остава да се правят експерименти.

Да, за съжаление е така, тестовете относно функционалността на GPS-a са твърде назад в приоритетите на онези, които правят ревюта на телефоните, за сметка на други неща като браузване, игри, филми, звук и т. н. Това е разбираемо, доколкото 90% от потребителите се интересуват именно от тези характеристики.
Така например трябваше да мине повече от година след излизането им на пазара, докато се натрупат впечатления и се разбере, че чиповете на МедиаТек от серия 65хх имат драстични проблеми с позиционирането си и в огромна част от случаите GPS-ът на практика не работи. Междувременно бяха продадени десетки милиони бройки с такива процесори и сега нетът е пълен с оплаквания и разни екзотични и най-вече неработещи решения, най-лекото от които е руут и софтуерни настройки, а най-драстичното включва чук и достатъчно количество натрупан гняв.
Та явно трябва да разчитаме на лични впечатления (което рядко е възможно, защото човек няма как да експериментира с множество устройства) и/или да споделяме информация тъкмо от този характер. Прочее, точно затова и пуснах краткото ревю за Lumia 735 по-горе в темата.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Чет Юни 04, 2015 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Тъй като явно проблемът не е само при мен, би ли споделила какви са настройките при теб, за да поддържа връзка със сателитите без записване на трак?

Хммм, ами сега като тръгна ще го пусна без да записва трак и ще пиша после какво съм установила. Не би трябвало да харчи повече ток ако записва трак, поне така си мисля. В редките случаи когато ползвам телефона изключвам мрежата/в планина/, оставям само GPS-а за пестене на батерия.
Чет Юни 04, 2015 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Днес следобед повторих експеримента си от преди една седмица като този път включих в него и Sony Xperia z1 compact, наред с Garmin GPSmap60CSx и eTrex30. Трите уреда бяха поставени неподвижно един до друг на висок дървен стол на тераса с видимост към южното и западното небе на височина 631 м и бяха настроени да записват следи с честота на точките в тях 1 Hz. Двете Garmin машинки получаваха EGNOS корекции за GPS сигналите и бяха с включени барометри. Смарфона и eTrex-a получаваха също и ГЛОНАСС сигнали. Z1 няма барометър, а 60CSx не поддържа ГЛОНАСС. Както и предишния път, експеримента беше с продължителност малко над 2 часа и 42 минути (времето след което при използваната честота на записваните точки дневния лог на Garmin-ите би се препълнил).

Ето и резултатите:

1) Статистики на следите (според BaseCamp):

-- Garmin GPSmap 60CSx:



-- Garmin eTrex30:



-- Sony Xperia z1 compact:



2) Профили на следите (зелено) и скорост на движение (синьо):

-- Garmin GPSmap 60CSx:



-- Garmin eTrex30:



-- Sony Xperia z1 compact:



3) Изглед на следите върху BGMountains:

-- Garmin GPSmap 60CSx:



-- Garmin eTrex30:



-- Sony Xperia z1 compact:



4) Трите следи насложени една върху друга (60CSx -- синьо, eTrex30 -- червено, z1compact -- жълто) в BGMountains:



5) Статистическо сравнение на следите според TrackComp с точка на действителното местоположение определена по въздушни снимки:



Архивираните данни от експеримента са достъпни тук.

Макар и донейде изненадващ, изводa от този експеримент е че, при условията, в които той е проведен, най-добре се справя смартфона Sony Xperia z1 compact, следван от Garmin eTrex 30, а на опашката (както и в предишния подобен експеримент) се оказва 60CSx. Подобен беше извода и от сравнение между eTrex30 и z1-compact по трасето на Драгалевския лифт, което бяхме коментирали преди време по-горе в тази тема.

Разбира се, има и още какво да се желае, може би в близко бъдеще ще се появят и още по-добри уреди, които биха могли да се възползват от новите GPS сигнали за гражданска употреба за подобряване на точността на изчисленията им.

Тук може би е уместно да уточня също че по време на записването на въпросната следа нивото на батерията на смартфона спадна от 98% на 93%. През това време той не е бил ползван за друго, освен като GPS приемник и телефон в standby режим, с угасен дисплей. Ако допуснем че зависимостта между отчетената разлика в нивото на батерията и продължителността на интервала между отчетите е линейна, това би означавало че този модел би могъл да издържи около 54 часа непрекъснат запис на GPS следа без презареждане на батерията. Ако това наистина се окаже вярно, смартфона би превъзхождал съществено машинките на Garmin и по този параметър. В някой удобен момент бих направил такъв експеримент, за да проверя дали наистина е така, като бих използвал "самолетен" режим на работа на смартфона за допълнително намаляване на консумацията на енергия.
Чет Юни 04, 2015 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
irina написа:
Цитат:
Тъй като явно проблемът не е само при мен, би ли споделила какви са настройките при теб, за да поддържа връзка със сателитите без записване на трак?

Хммм, ами сега като тръгна ще го пусна без да записва трак и ще пиша после какво съм установила. Не би трябвало да харчи повече ток ако записва трак, поне така си мисля. В редките случаи когато ползвам телефона изключвам мрежата/в планина/, оставям само GPS-а за пестене на батерия.

Според мен си ме следи Laughing Първо направих опит на кратко разстояние 1-2 километра, ходене пеша. В момента в който отворих програмата oryxmaps маркера беше точно където бях. Следващият опит беше в превозно средство, някъде около 5-6 километра. При отваряне на програмата пак си ме позиционира, може би имаше някакво закъснение в порядъка на секунда като че ли. Не знам не разбирам почти нищо от GPS и телефони, но щом при изключен дисплей прихваща клетките защо ще изключва GPS-а?
Настройки не съм пипала на програмата.
Леле...Ведрин, това е направо научна статия, захващам се да изчета поста подробно и внимателно!
Чет Юни 04, 2015 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ведрин, наистина интересен експеримент, който дава интересни отговори, но поставя пред мен и два въпроса:
1. Какво приложение използва, за да запишеш трака на Xperia-та (питам, защото има по-щадящи и по-лакоми за батерия приложения)?
2. Как има начин да се установи дали и в кой момент (или непрекъснато?) Qualcomm-ският чип използва сигнала на GLONASS. И има ли възможност за контрол на това от страна на потребителя или той сам решава - в зависимост от качеството на GPS-сигнала - в кой момент да "се обърне" към GLONASS?

Irina, ето на каква дискусия попаднах (след доста ровене) във форума на OruxMaps:
Цитат:
vinssurfer on Wed May 15, 2013 9:23 pm
Before I had an HTC Desire HD and I had no problem.
Now, I have a Chinese phone Miz Z2.
But I tested an other specific GPS application for keep gps on when the phone is in stand by mode and that work fine.
I think that the software can control it

orux on Tue May 21, 2013 9:20 pm
Hi;
if you are recording a track or following a route, the gps should be on in stand by mode.
if you are not recording a track, or following a route, OruxMaps turns off the gps when the phone enter in stand by mode.

orux

micha_he on Thu May 30, 2013 1:13 pm
Can you make this configurable in a newer version. I often not track or follow a route, but my DesireHD takes a while to fix gps. So i only dim the screen ! But in this state i can't put in my pocket.
This configuration possibility would by nice.
Thanks
Micha

orux on Mon Jul 15, 2013 5:52 pm
Hi;
It is a dangerous configuration, the battery can be drained quickly.
If you want the gps remains on, start recording a track; OruxMaps will keep a notice on the android status bar. If you do not want keep it after, then simply delete it.
orux

micha_he on Tue Jul 16, 2013 10:41 am
This is my actual workaround for the problem, but this is cumbersome (delete permanently the tracks) !
The problem is, my GPS-Fix sometimes takes up to 2 minutes, until I see the current position.
When i let the display on (dimmed), i can't put it in my pocket/backpack. So i must always record tracks, to prevent that gps goes off.
It was just a suggestion.
Micha


Явно става дума за решение на създателя на приложението и връзката със спътниците действително се губи в стендбай режим, ако не се записва трак. Възстановяването й е въпрос на качество на GPS-приемника на телефона, което не винаги - както стана дума в дискусията по-горе - не винаги е на нужната висота, поради което повторното намиране на спътници може да отнеме немалко време. Да, дискусията е 0т 2013-та, но явно и към днешна дата е така.
ПП Когато си експериментирала днес, беше ли през цялото време в 3G-мрежа или описаното от теб бързо повторно откриване на местоположението се дължи само и единствено на GPS-сигнала?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)

Последната промяна е направена от Rincewind на Чет Юни 04, 2015 10:04 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Юни 04, 2015 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Ведрин, наистина интересен експеримент, който дава интересни отговори, но поставя пред мен и два въпроса:
1. Какво приложение използва, за да запишеш трака на Xperia-та (питам, защото има по-щадящи и по-лакоми за батерия приложения)?

OruxMaps, с идеята че това е и приложението, което обикновено ползвам в планината.

Rincewind написа:
2. Как има начин да се установи дали и в кой момент (или непрекъснато?) Qualcomm-ският чип използва сигнала на GLONASS. И има ли възможност за контрол на това от страна на потребителя или той сам решава - в зависимост от качеството на GPS-сигнала - в кой момент да "се обърне" към GLONASS?

Не ми е известен начин да се провери това, но не съм и търсил много настойчиво. Това, което по принцип знам е, че Android API-то не поддържа достъп до всички възможни хардуерни настройки на GPS приемника. Избора на навигационна система може да е една такава настройка (това вероятно може да се провери в документацията или изходния код на Android). Ако наистина липсва такъв достъп, тогава единствения начин да се правят такива настройки би бил през JNI, което би означавало дадена програма да има специфични модули за всеки конкретен хардуер и да разполага с root права.

GPS status програмката показва много подробности, включително и използваните в даден момент спътници от различните навигационни системи. Винаги когато съм я поглеждал на този апарат съм виждал активни едновременно GPS и ГЛОНАСС спътници.


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Юни 04, 2015 10:05 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юни 04, 2015 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!

Да, току що и аз открих следното инфо:
Цитат:
Just install GPS Status and Toolbox from the market and you will easily be able to determine if you have access to the Glonass constellation. The status screen will show dots and the numbers 1-32 for the normal GPS satellites and small squares and the numbers 65-92 for any Glonass satellites.


_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Чет Юни 04, 2015 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Ведрин, наистина интересен експеримент, който дава интересни отговори, но поставя пред мен и два въпроса:
1. Какво приложение използва, за да запишеш трака на Xperia-та (питам, защото има по-щадящи и по-лакоми за батерия приложения)?
2. Как има начин да се установи дали и в кой момент (или непрекъснато?) Qualcomm-ският чип използва сигнала на GLONASS. И има ли възможност за контрол на това от страна на потребителя или той сам решава - в зависимост от качеството на GPS-сигнала - в кой момент да "се обърне" към GLONASS?

Irina, ето на каква дискусия попаднах (след доста ровене) във форума на OruxMaps:
Цитат:
vinssurfer on Wed May 15, 2013 9:23 pm
Before I had an HTC Desire HD and I had no problem.
Now, I have a Chinese phone Miz Z2.
But I tested an other specific GPS application for keep gps on when the phone is in stand by mode and that work fine.
I think that the software can control it

orux on Tue May 21, 2013 9:20 pm
Hi;
if you are recording a track or following a route, the gps should be on in stand by mode.
if you are not recording a track, or following a route, OruxMaps turns off the gps when the phone enter in stand by mode.

orux

micha_he on Thu May 30, 2013 1:13 pm
Can you make this configurable in a newer version. I often not track or follow a route, but my DesireHD takes a while to fix gps. So i only dim the screen ! But in this state i can't put in my pocket.
This configuration possibility would by nice.
Thanks
Micha

orux on Mon Jul 15, 2013 5:52 pm
Hi;
It is a dangerous configuration, the battery can be drained quickly.
If you want the gps remains on, start recording a track; OruxMaps will keep a notice on the android status bar. If you do not want keep it after, then simply delete it.
orux

micha_he on Tue Jul 16, 2013 10:41 am
This is my actual workaround for the problem, but this is cumbersome (delete permanently the tracks) !
The problem is, my GPS-Fix sometimes takes up to 2 minutes, until I see the current position.
When i let the display on (dimmed), i can't put it in my pocket/backpack. So i must always record tracks, to prevent that gps goes off.
It was just a suggestion.
Micha


Явно става дума за решение на създателя на приложението и връзката със спътниците действително се губи в стендбай режим, ако не се записва трак. Възстановяването й е въпрос на качество на GPS-приемника на телефона, което не винаги - както стана дума в дискусията по-горе - не винаги е на нужната висота, поради което повторното намиране на спътници може да отнеме немалко време. Да, дискусията е 0т 2013-та, но явно и към днешна дата е така.
ПП Когато си експериментирала днес, беше ли през цялото време в 3G-мрежа или описаното от теб бързо повторно откриване на местоположението се дължи само и единствено на GPS-сигнала?

Не ми беше включен интернета, ако за това става въпрос с 3G мрежата.
Телефона ми е доста старичък и тогава е учудващо, че реагира толкова бързо.
А как разбираш, че в stand by режим не те следи?
Чет Юни 04, 2015 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ами разбрах го, като се заиграх с едно телефонче на приятел ((чип MediaTek 6589 и Андроид 4.4.2), който искаше да му помогна да си сложи разни навигацийки. Та играейки си с Оруксмапса, ми направи впечатление нещо, което досега не съм забелязал, защото винаги на моя андроидник записвам трак с Орукса, а именно:
При стартиране на програмата в горната лента на Андроида (вляво) се появява една "мишенка" с една мигаща точка в нея. Точката мига, докато устройството се позиционира, след което става статична и не мига повече.
Е, при изключване на дисплея и повторното му включване забелязах, че точката отново започва да мига, за да спре по някое време като отново фиксира местоположението. После пробвах десетократно - всеки път изключва GPS-сигнала.
Може би нямаше да ми направи впечатление, ако "студеният фикс" беше достатъчно бърз, но се оказа, че първоначалното позициониране отнема до 15-20 минути (без 3G) и 4-5 минути с 3G и А-GPS. След активиране на изключения дисплей при работа с Орукса възстановяването на позицията отнемаше по 2-3 минути като един минимум (без включен интернет).
Та така се запознах за пръв път с проблема за трагичните GPS-и на MediaTek 65xx - серията, за който стана дума по-горе ...

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Чет Юни 04, 2015 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Бих искал да изкажа едни мои размишления по повод експеримента на Ведрин. Според мен до голяма степен разликата в показанията на навигационните уреди се крие във вторичната обработка на информацията. Тук идва ролята на рекурсивния филтър на Калман http://en.wikipedia.org/wiki/Kalman_filter. Най-общо и най-просто казано на базата на предишни отчети се прави прогноза за бъдещи отчети. Тези бъдещи отчети се сравняват с истинския и се прави корекция. В първите разновидности на firmware на Etrex 20/30 се наблюдаваше един много неприятен проблем. Така наречения sticky проблем https://www.youtube.com/watch?v=NRdGFUndikc . Ако Ведрин беше направил експеримент с този firmware, може би резултатът щеше да бъде трак с много по-ниска дисперсия (variance). Голямата тънкост е подбирането на коефициентите на филтъра на Калман. Ходи се по острието на бръснача - от една страна, когато си на едно място позицията да не варира постоянно, а от друга страна, когато ходиш бавно позицията да не замръзва. Ниската дисперсия на отчетите на Sony Xperia ме доведоха до мисълта, че може би при него се ползват други коефициенти на споменатия по-горе филтър.
Накъде бях чел, че Гармин в зависимост от профила (пешеходец/автомобил/велосипед) променят и коефициентите, но никога не съм го пробвал и не знам дали въобще е вярно. Също така съм чел, че някои производители използват адаптивни коефициенти, които се променят по алгоритъм ....
Темата е доста обширна и с моя пост само загатвам за нея, но пусти мързел .....

Поздрави!
Пет Юни 05, 2015 10:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Ами разбрах го, като се заиграх с едно телефонче на приятел ((чип MediaTek 6589 и Андроид 4.4.2), който искаше да му помогна да си сложи разни навигацийки. Та играейки си с Оруксмапса, ми направи впечатление нещо, което досега не съм забелязал, защото винаги на моя андроидник записвам трак с Орукса, а именно:
При стартиране на програмата в горната лента на Андроида (вляво) се появява една "мишенка" с една мигаща точка в нея. Точката мига, докато устройството се позиционира, след което става статична и не мига повече.
Е, при изключване на дисплея и повторното му включване забелязах, че точката отново започва да мига, за да спре по някое време като отново фиксира местоположението. После пробвах десетократно - всеки път изключва GPS-сигнала.
Може би нямаше да ми направи впечатление, ако "студеният фикс" беше достатъчно бърз, но се оказа, че първоначалното позициониране отнема до 15-20 минути (без 3G) и 4-5 минути с 3G и А-GPS. След активиране на изключения дисплей при работа с Орукса възстановяването на позицията отнемаше по 2-3 минути като един минимум (без включен интернет).
Та така се запознах за пръв път с проблема за трагичните GPS-и на MediaTek 65xx - серията, за който стана дума по-горе ...

Мишенката, както я наричаш при мен при пускане на дисплея си мига. Може би зависи от телефона.
Пет Юни 05, 2015 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
Ведрин хубави експерименти прави (както винаги), обаче имам подозрения, че добрите резултати на телефона са силно повлияни от помощта на GSM-клетките, от които се възползва устройството в градска среда! ... може и да бъркам де, но:

Няколко наблюдения върху Nokia Lumia 520 (WinPhone8.1):
1. След включване на навигация на 2-рия етаж на 5 етажна сграда - не повече ~5 сек. за позициониране с грешка не повече от 10м.
2. Телефон в самолетен режим и изключена навигация в Младост, включване на навигацията в Гео Милев - позициониране под 10сек. с точност 2-3 метра....

Според мен това не можа да стане през спътници, дори обединени ГПС и Глонасс.... и пак според мен телефона се "подпира" на мобилните клетки дори в самолетен режим (той всъшност спира излъчването, но не и приемането).


В същото време на този примерно трак, записан с велосипед -


съм се движил по пътеката, а записът я е "тропосал" брутално на няколко места. Явлението не се наблюдава в "градската" част.
Пет Юни 05, 2015 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
@netman220: Напълно си прав за ролята на настройките на Калман филтъра. Дори бих допълнил, че наличието на акселерометър и жироскоп в смартфона биха могли допълнително да усложняват сравнението с Garmin машинките, тъй като ако показанията от тези сензори се взимат предвид при изчисляването на прогнозата, това би било сериозно предимство, особено пък при тест, в който уредите са в пълен покой. За жалост обаче не изглежда че информация за такива подробности е свободно достъпна...

@Insight: При липса на достъп до A-GPS данни (изтрит A-GPS кеш посредством GPS Status, самолетен режим, извадена SIM карта от апарата), след рестарт на Z1 compact му трябват около 120 секунди за първо определяне на координати, дори на същото място където уреда е работил по-рано същия ден. Реших да повторя експеримента, като този път, за допълнително уеднаквяване на условията изключих EGNOS и барометрите в Garmin машинките, а също спрях и ГЛОНАСС в eTrex-a. Ще пиша допълнително за резултатите.

Разбира се, още по-добре би било да се направи всичко това на място, където въобще липсват сигнали от мобилни мрежи, както и да се тества не само в пълен покой, а и при някакво движение. За последното обаче не е толкоз тривиално да се определи "истината", спрямо която сравняваме, освен ако не минаваме по някакъв много точно измерен (с други средства) маршрут. Не е съвсем очевидно и как да бъдат осигурени еднакво добри условия на различните приемници във всеки един момент. Например ако те са окачени на различни места по колело, раница, дрехи, би могло да имат съвсем различна видимост към небето. От опит знам че доста хора подценяват този фактор и, особено пък ако е телефон, носят уреда в джоб, което със сигурност влошава характеристиките на приеманите сигнали и съответно влияе на точността на изчислените координати.
Пет Юни 05, 2015 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Опитна постановка:

-- 60CSx: изключени EGNOS и барометър;
-- eTrex30: изключени EGNOS, барометър и ГЛОНАСС;
-- z1compact: без SIM карта, самолетен режим.

Трите уреда са в покой, един до друг. Резултати:

1) Статистики на следите (според BaseCamp):

-- Garmin GPSmap 60CSx:



-- Garmin eTrex30:



-- Sony Xperia z1 compact:



2) Профили на следите (зелено) и скорост на движение (синьо):

-- Garmin GPSmap 60CSx:



-- Garmin eTrex30:



-- Sony Xperia z1 compact:



3) Изглед на следите върху BGMountains:

-- Garmin GPSmap 60CSx:



-- Garmin eTrex30:



-- Sony Xperia z1 compact:



4) Трите следи насложени една върху друга (60CSx -- синьо, eTrex30 -- червено, z1compact -- жълто) в BGMountains:



5) Статистическо сравнение на следите според TrackComp с точка на действителното местоположение определена по въздушни снимки:



Архивираните данни от експеримента са достъпни тук.

Между този и предишния експеримент има няколко разлики в опитната постановка, а и са проведени при различни разположения на спътниците. Поради това не може да се твърди със сигурност на кой от всичките фактори в най-голяма степен се дължат доста по-различните резултати. Интересно е че с най-добри резултат този път е 60CSx, следван от eTrex30 и на последно място -- смартфона. Изводите, които бихме могли да направим са:

-- 60CSx се държи по-добре с изключен EGNOS; и в двата експеримента обаче 60CSx е единствения от трите уреда, който дава от време на време отклонения над 30 метра;
-- eTrex30 също се държи по-добре с изключен EGNOS, но малко изостава от 60CSx ако е изключен и ГЛОНАСС;
-- z1compact не си влошава особено много резултата в самолетен режим и в отсъствие на SIM карта, т.е. ролята на A-GPS-a e по-осезаема по отношение на времето за първо определяне на координати (под 5 секунди с A-GPS, около 120 -- без), отколкото за точността на следващи измервания в режим на проследяване; измерването на височина в смартфона е по-прецизно в сравнение с Garmin машинките, особено при изключени барометри в тях; като цяло резултатите на смартфона са впечатляващо добри и съпоставими с тези на специализираните машинки.

Ясно се вижда, че в трите устройства се използват съвсем различни подходи към филтрирането на шума от измерванията.
Съб Юни 06, 2015 2:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 14, 15, 16  Следваща
Страница 8 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov