ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Иди на страница 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение GSM с GPS в планината. Възможно ли е? Отговорете с цитат
Здравейте.
Нещо ме човърка да си подновя телефона, че настоящият плува в един басейн преди 2 месеца и нещо ми дава ядове.
Трябва ми и GPS за планината и евентуално за автопоходи у нас и Европа.
Та питането ми е - дали ако си взема примерно НОКИЯ Е71, инсталирам да речем Garmin Mobile XT за S60v3 и се метна в планината - ще ми свърши ли работа като Oregon 300 да речем?
Важна е и функцията за вмъкване/измъкване на трак-ове. Става ли?
Четох по форуми, ама нещо не ми стана ясно.
Другия вариант е да си зема Орегон-а да речем, но оставам без нов телефон. Sad
Някой със съвет?
Благодаря Laughing

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Окт 07, 2008 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Телефонът не е надежден, забрави го тоя вариант.

Препоръчвам ти по-стария Garmin 60 CSX пред Colorado/Oregon. Има по-добър живот на батериите, както и малко по-удобен интерфейс според мене (бутони). А и е по-евтин Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 07, 2008 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Телефонът не е надежден, забрави го тоя вариант.

Препоръчвам ти по-стария Garmin 60 CSX пред Colorado/Oregon. Има по-добър живот на батериите, както и малко по-удобен интерфейс според мене (бутони). А и е по-евтин Very Happy


ЗАЩО телефона не е надежден? На тази Нокия батерията е 1500 м.а.ч. - това ли имаш впредвид?
Също има и бутони...
Не се сърди, ама не разбирам и очаквам обосновани мнения... Wink

Апропо - Нокия-та е ок. 690 лв., а този модел дето го препоръчваш - 560 лв.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Окт 07, 2008 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Еми Garmina-а е водо и прахозащитен, удароустойчив е. Издържа по спецификация половин час на един метър под водата. Дават му 18 часа работа с 1 комплект батерии, като с 2500 мАч акумулатори при мене издържа до 24 часа (3 осемчасови похода). Смяташ ли, че нокията има същите възможности?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 07, 2008 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Еми Garmina-а е водо и прахозащитен, удароустойчив е. Издържа по спецификация половин час на един метър под водата. Дават му 18 часа работа с 1 комплект батерии, като с 2500 мАч акумулатори при мене издържа до 24 часа (3 осемчасови похода). Смяташ ли, че нокията има същите възможности?


За планините ме убеди - а за автотуровете? у нас, до Европа, ако ми се наложи - тоз Garmin има ли завой по завой навигация, с траковете как стои въпроса?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Окт 07, 2008 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Има, но тази функционалност зависи от картата, която си заредил в машината.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 07, 2008 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Купих си Е71, инсталирах Garmin Mobile XT, сложих и карти. Телефона навигира, както Nuvi серията на гармин( включително завой по завой има и гласова навигация). Има възможност за тракове. За Планината, както казва и Дидо не е много удачен. Не е водоустойчив и лесно може да се повреди. Добавянето на точки е сложно. ( Добавя се точката с име по подразбиране, след всяка точка трябва да се римейнма а това става бавно) Да Батерията е 1500 но освен GPS-са GSM-ма също "яде" от нея. Зада се презареди трябва контакт ( за разлика от гпс-ите, които са със сменяеми батерии) да речем че прехода е няколко дневен. GPS чипа не е толквоа чувствителен и прецизен, колкото на един Oregon,60CSX или КОлорадо. Тествах телефона в гора заедно със 60CSX разликата в трака ( точността) е минимална но я има. Относно навигация в автомобил на мен лично с Nuvi-то ми е по-удобно, не само заради размера на дисплея на нувито а и заради чувствителния на допир такъв. Все пак Нокията е с доста по-малък дисплей. Аз лично си взех телефон с вграден GPS, защото понякога в ежедневието се забивам по разни села и градове а ненося nuvi-то или 60-тката и използвам телефона просто да се ориентирам къде съм и да се измъкна от положението. За това е перфектно но все пак Е71 е почти на цената на Colorado да речем.


Дано съм бил полезен.
Сря Окт 08, 2008 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Благодарско - много сте полезни и двамата - особено редекс, че може да сравнява...

Значи с тая техника нещата /както и в живота/ са въпрос на гледна точка.
От гледна точка на Дидо - ми за рутиниран планинар, правещ тракове, човек на предизвикателствата е перфектна 60-ката на Гармин. Удароустойчива, с дълго издържаща батерия за многодневни тракове, под вода - ненам колко си минути Shocked те тая функция ненам защо му е - изследва геоморфологията на дъната на езерата ли - ненам... Laughing

За редекс - ти ме разби - и Е71, и НУВИ, и 60csх - човек кво работиш, уа, че ти требе толкова техника за едно и също нещо?!
В реда на шегата - ако те оставиме на 1 км. от вас без техника - че се опраиш ли да се прибереш - или требе прозореца на кухнята у вас да е отворен та да се ориентираш по миризмата на манджата? Laughing Laughing Laughing Шегувам се ей - да не земеш да се връжеш!!!

Аз съм любител планинар /за сега/. В планината се ориентирам по карта, предварително гледам и запомням маршрута от www.iskartour.com и по пътеки без маркировка не смея да ходя без с мене да е човек, дето е минавал вече по нея скоро. В планината влизам с два телефона. Задължително на два различни оператора, като единият телефон е изключен през цялото време. Целта му е само ако се наложи да го ползвам - за спешни обаждания. Другия телефон го включвам за обаждания до дома /когато има обхват/, слушане на музика - ако ми е скучно или съм сам.
Та джи пи еса са зега ще ми трябва много инцидентно, ако се загубя нещо, за не повече от 6 часа в планината и ако се метна по чужбинско... За навигация по градовете в България - рядко, но не се знае.

Трябва ми и нов телефон, та....ще видим - ще изчакам да видя дали няма да пощурея по планината и да почна да предприемам по-рискови /без маркирана пътека/ преходи та да се метна на 60-цата.

Голямо колебаене пада....но 2 бона за трите накуп като редекс не давам, та квото ще да става...

Поздрави и БЛАГОДАРЯ за споделените мнения!

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Окт 08, 2008 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Виждам почваш да се ориентираш в правилната посока Laughing

За ударо- и водоустойчивостта - на пръв поглед може да ти се струва странно, но тия му качества са особено ценни. Зиме-лято, при снеговалеж или дъжд, просто не я мислиш машинката, тя си работи без проблем. Механични натоварвания също си понася доста - често се е случвало да пада от раницата по камъните.

Реалните ползи от ГПС-а се виждат в по-други ситуации, не толкова при ходене извън пътеки. Най-често ще имаш нужда от машината в мъгла или въобще в условия на намалена видимост. Наскоро приятел - достатъчно опитен планинар - ми разказа случай от последната зима, който го е накарал да си пазари ГПС още на другия ден. Тръгнал с негов човек да ходи от Безбог до Тевно езеро - тривиален маршрут. Зимно ходене обаче. Адски тежка мъгла, 2 дена. Първия ден стигат нейде из района на Попово езеро, лутат се безуспешно и не могат да стигнат до никакъв познат обект, който да ги насочи към Тевното. Оттам решават да се връщат, намират останки от следите си от Попово езеро към Безбог и там се объркват отново. Цяла вечер се мотаят на един връх, на границата на премръзването. Така и не разбират кой е бил точно върха, вероятно Полежан или Безбог. На другата сутрин слизат по ребро и се озовават на Попово езеро пак. Оттам вече мъглата се вдига и се оправят ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 08, 2008 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:
ако те оставиме на 1 км. от вас без техника - че се опраиш ли да се прибереш - или требе прозореца на кухнята у вас да е отворен та да се ориентираш по миризмата на манджата? Laughing Laughing Laughing Шегувам се ей - да не земеш да се връжеш!!!

!

Немога, даже избягвам да влизам на закрито че ако изгубя сигнал мъка. В нас съм махнал покрива и съм със стъклен такъв зада мога да навигирам в стайте Smile


Относно планината ми какво да ти кажа, Дидо ти обясни всичко. В мъгла или силен дъжд ще отцениш високо водоустоичивостта на gps-са. Подхлъзването в сняг/лед и скок на гпс-са също е лесно Smile

Rolling Eyes
Чет Окт 09, 2008 7:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение За какви пари говорим? Отговорете с цитат
Абе, хора, кажете едно число, та да се ориентирам! Аз в планината съм като с вързани очи - ако не виждам пътека, почвам да се въртя в кръг. Компасът не ми върши работа, защото като не знам накъде да вървя, каква полза от посоките на света? Виж, ако имам устройство, което да ми изобразява картата заедно с моето положение върху нея - друго би било. Та, колко ще ми излезе таквоз удобство?
Чет Окт 09, 2008 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: За какви пари говорим? Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Абе, хора, кажете едно число, та да се ориентирам! Аз в планината съм като с вързани очи - ако не виждам пътека, почвам да се въртя в кръг. Компасът не ми върши работа, защото като не знам накъде да вървя, каква полза от посоките на света? Виж, ако имам устройство, което да ми изобразява картата заедно с моето положение върху нея - друго би било. Та, колко ще ми излезе таквоз удобство?


Верига магазини "Германос" имат най-голяма търговска мрежа - GERMANOS

Може и по-евтино от тях да се намери..., но те продават и на разсрочено плащане за 12 месеца...

Чисто нов при тях - Garmin GPS 60CSX - 599лв. с ДДС
12 вноски по x 55.56лв с ДДС

Две години гаранция.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Окт 09, 2008 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение GPS - многотия Отговорете с цитат
Благодаря! Виждам, че разнообразието е голямо, но 600 лева не е непосилна цена. И все пак най-добре е първо да видя как работи тая кутийка. Както разбирам, най-голямото предимство е, че човек може да си нанася маршрута и или да се връща по него, или да го използва след време. Едва ли обаче вътре ще има подробна карта, щом никой още не я е направил. Ще чакам някой да ми демонстрира на място. Аз по същата причина и хубав телевизор нямам - от 100 марки, коя да купя?!
Чет Окт 09, 2008 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Има достатъчно подробна карта като за планини, ще се помъча да ти покажа 1-2 снимки да я видиш как изглежда.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 09, 2008 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Любопитен съм да видя Отговорете с цитат
О, чудесно! Ако може снимките да са на район, който познавам. Например на Овчарския улей или пътеката към заслон "Орловец".
Чет Окт 09, 2008 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Следваща
Страница 1 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov