ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Автор Съобщение
stm_bg



Регистриран на: 17 Апр 2016
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Сега погледнах фаила. BGMountainsCYRLT.IMG това е гармински формат нали? Чете я отлично и си работи но растоянията само по права линия ми дава. Картата ли не е рутираща или oruxmaps не рутира?
Благодаря за бързия отговор на Ведрин.
Чет Май 26, 2016 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stm_bg написа:
Каква е разликата ? Не съм запознат. Свалих bgmountains от тук и не знам какъв формат е ? Сложих я в папка maps на orux и на switch maps му я зададох нея. В какъв формат трябва да е?

Изчисляването на разстоянието от точка A до точка Б, следвайки избран маршрут (пътека, път и т.н.) изисква поддръжка на маршрутизация и наличие на данни, върху които да бъде направено изчислението. В растерните карти такива данни изобщо липсват. Формата на Garmin е векторен, но OruxMaps поддържа този форат по много ограничен начин: при зареждане на картата OruxMaps изчита векторните данни и ги преобразува в растерни за показване на екрана и съхраняване в растерен тайлов кеш. След това преобразуване OruxMaps вече не използва векторните данни и съответно няма представа какво е път, пътека, какви атрибути имат обектите и т.н. Поради това не е в състояние да прави маршрутизация или пък търсене на обекти по име и други подобни операции.

stm_bg написа:
Сега погледнах фаила. BGMountainsCYRLT.IMG това е гармински формат нали?

Да.

stm_bg написа:
Картата ли не е рутираща или oruxmaps не рутира?

Картата поддържа маршрутизация, OruxMaps -- не (поне що се отнася до карти във формата на Garmin).


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Май 26, 2016 2:14 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Май 26, 2016 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stm_bg



Регистриран на: 17 Апр 2016
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за детайлното обяснение. А има ли начин това да се промени? Примерно друг софт или друг формат на BGmountains? На гармин приемниците също ли е така?
Чет Май 26, 2016 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stm_bg написа:
Благодаря за детайлното обяснение. А има ли начин това да се промени? Примерно друг софт или друг формат на BGmountains?

Съществуват други програми за смартфон, които поддържат по-пълноценно формата на Garmin, но те не сa развивани и поддържани, инсталирането им е трудно или дори понякога невъзможно и като цяло не ги препоръчвам. Не съм проверявал дали те поддържат маршрутизация, но е възможно и да поддържат.

stm_bg написа:
На гармин приемниците също ли е така?

В Garmin устройства маршрутизацията с BGMountains работи.
Чет Май 26, 2016 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Някой знае ли откъде се появява разликата в показанията -с лайт версията на БГМ съм-около 250МБ+15МБ самата програма Орукс, защо тогава в съхранение/разни ми показва Oruxmaps-500МБ Shocked някакъв кеш ли си прави???Това си остава и след рестарт на телефона Confused
Съб Юни 11, 2016 8:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Някой знае ли откъде се появява разликата в показанията -с лайт версията на БГМ съм-около 250МБ+15МБ самата програма Орукс, защо тогава в съхранение/разни ми показва Oruxmaps-500МБ Shocked някакъв кеш ли си прави???Това си остава и след рестарт на телефона Confused

OruxMaps създава растерен кеш на векторните данни с цел ускоряване на визуализацията и намаляване на разхода на енергия при следващи прелиствания на картата във вече визуализирани по-рано райони. Има възможност този кеш да бъде нулиран през опциите на OruxMaps (Global settings --> Maps --> Reset raster cache). От това има смисъл най-вече след инсталация на нова версия на картата. По подобен начин се натрупват данни и при достъп до онлайн карти. Тези данни също могат да бъдат нулирани (Global settings --> Maps --> Reset online cache --> All).
Съб Юни 11, 2016 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
fena73 написа:
Някой знае ли откъде се появява разликата в показанията -с лайт версията на БГМ съм-около 250МБ+15МБ самата програма Орукс, защо тогава в съхранение/разни ми показва Oruxmaps-500МБ Shocked някакъв кеш ли си прави???Това си остава и след рестарт на телефона Confused

OruxMaps създава растерен кеш на векторните данни с цел ускоряване на визуализацията и намаляване на разхода на енергия при следващи прелиствания на картата във вече визуализирани по-рано райони. Има възможност този кеш да бъде нулиран през опциите на OruxMaps (Global settings --> Maps --> Reset raster cache). От това има смисъл най-вече след инсталация на нова версия на картата. По подобен начин се натрупват данни и при достъп до онлайн карти. Тези данни също могат да бъдат нулирани (Global settings --> Maps --> Reset online cache --> All).

Aха,разбрах!мерси,Ведрин!А това пречи ли на следващото зареждане на картата-т.е.-по-бавно ли става -ако го ползвам на друго място и друг път?
Съб Юни 11, 2016 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Aха,разбрах!мерси,Ведрин!А това пречи ли на следващото зареждане на картата-т.е.-по-бавно ли става -ако го ползвам на друго място и друг път?

Смисъл от кеша има само ако разглеждаш място, което вече си разглеждал преди и в същата версия на картата. В зависимост от това колко е бърз процесора, каква е скоростта на паметта (вътрешна или microSD), ефекта може да е различно голям. Изчитането на векторните данни и преобразуването им в растерни изисква изчисления, които отнемат време и хабят енергия, за това е по-добре те да се изпълняват еднократно при наличие на достатъчно количество свободна памет за кеширане на резултатите от тях.
Съб Юни 11, 2016 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря!Значи ако няма много памет и след като няма да се ползва скоро и в същата планина-може да бъде изчистен!
Пон Юни 13, 2016 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Iceman78



Регистриран на: 15 Фев 2014
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
oruxmaps може да рутира,но само по предварително зададен трак.Но с твърде ограничени възможности,както е написано няколко поста по нагоре.
Пон Юни 13, 2016 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Имам смартфон HTC Desire 500. На него имам приложението GPX Logger, което ползвам за очертаване на земеделски площи. Резултатът от ползването на приложението е .gpx-файл. Утре мисля да ходя до Червената локва над х.Пробойница с цел да направя трак по един заобиколен път, по който съм минавал преди и имам визуални спомени от него, който е удобен за минаване с велосипед и не е по червената маркировка на КЕ. Въпросът ми е дали тая програмка GPX Logger ще свърши работа? Като "хвърля" .gpx-файл, правен с нея, в kadesi.com, не виждам следата Sad
Не разполагам с туристически ГПС и за малкото оставащо време до утре нямам големи шансове да се снабдя с такъв. А разните магии с oruxmaps, бг-маунтинс и т.н. на смартфон не ги владея и едва ли до довечера ще намеря някой магьосник да ми ги направи Sad Пък тая следа ми трябва.
Пет Юни 17, 2016 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Тая следа и на мен ми трябва. Wink
Няма вико сложно сваляш апликацията и хвърляш картата вътре. Подробности в темата по въпроса. То май настоящата тема е такава.
Laughing
Но не съм запознат, защото ползвам ръчна навигация

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Юни 17, 2016 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
... Въпросът ми е дали тая програмка GPX Logger ще свърши работа? Като "хвърля" .gpx-файл, правен с нея, в kadesi.com, не виждам следата Sad
...
А на компютър с програмата MapSource или BaseCamp gpx-файлът вижда ли се? Ако да - можеш да пробваш да го съхраниш под друго име с някоя от двете програми отново като gpx-файл и да видим дали вече ще се отваря в www.kade.si.

П. П. Но то за хубав трак е по-важно характерните точки по него да се отбележат - ъглопъти, кръстопъти, чешми, поляни и прочие. Тази програмка GPX Logger има ли такава функция - да отбелязва точки?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Юни 17, 2016 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Ходих на разходката Smile Голям кеф! Малко над 3 часа по Пътеката от Петрохан до Лакатник, мисията "Запиши трака от Червената локва надолу, ама не през Врелата" с телефон завърши успешно Smile Приятел ми инсталира на телефона приложението MyTracks и с него записвах. Като се експортне следата, дава .gpx-файл, който обаче не виждам в www.kade.si. Писал съм на ЛС на Стефан по тоя проблем, ама докладвам и тук, за всеки случай...
Записаната следа е удължен с няколко км вариант, подходящ за хора с велосипед, които нямат кой знае каква техника на каране (като мене) и искат по-плавно и без да слизат от колелото, да се спуснат от Червената локва в долината на р.Пробойница.
Пон Юни 20, 2016 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ето и тракът на Борис Борисов (нормален gpx-файл, отваря се нормално в www.kade.si):



Оригинален файл: mytracks_20160618_152251[1].gpx

Приименован файл: GPS trak- Stara pl.- 18.06.2016g.- Chervenata lokva-z.pat.-h.Proboynitsa(s kolelo)(otBorisBorisov.gpx

Тракът се е записал учудващо добре, имайки предвид трудностите при по-високата скорост с колело и по-трудното намиране на сателити в стръмните гористите долини (характерно е по-голяма неточност на завоите).

Ще публикувам трака и в темата "КОМ – Емине Варианти на пътеката" - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=110739#110739.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Вто Юни 28, 2016 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Следваща
Страница 13 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov