ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Автор Съобщение
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм с OruxMap и съм много доволен от нея, картите на bgmountains ги качвам в директория map и това е. Единственото нещо като недостатък е че не можеш да заредиш всички карти наведнъж (не че неможе, ама зараждането трае мноого, поне при по-старите телефони, при новите може да няма такъв проблем), Рила, Пирин и Витоша са на един фал, за другите планини не знам.
Нед Окт 19, 2014 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
Опитах с OruxMap, обаче не мога да намеря папката на приложението.
Нед Окт 19, 2014 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dilaro2 написа:
Опитах с OruxMap, обаче не мога да намеря папката на приложението.

...в основната директория ти е..
Поздрави!

_________________
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си.
Нед Окт 19, 2014 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dilaro2 написа:
Опитах с OruxMap, обаче не мога да намеря папката на приложението.

По подразбиране папката е Internal Storage/oruxmaps/mapfiles През Settings --> Maps може да се укаже друго местонахождение, например на външна microSD карта, ако в уреда има такава. Това е илюстрирано тук:


Нед Окт 19, 2014 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ceckoguide



Регистриран на: 26 Фев 2014
Мнения: 144

Мнение Отговорете с цитат
dilaro2 написа:
Здравейте. Наскоро си закупих sony xperia z3. Инсталирах си гармин навигация. [img] http://prikachi.com/images.php?images/457/7672457G.jpg [/img]
Ето това представлява. Може ли някой да ми обясни, как да подкарам картата на bgmountains?

Това не е гармин навигация, а Navigon.Тук карта не можеш да си сложиш ти, а можеш да използваш предлаганите от програмата, които според мен са пълен т*шак.Картата на bgmountains аз съм я подкарал единствено на oruxmaps.Инсталираш си навигацията влизаш в паметта на устройството, там в папката на oruxmaps, след това в папка mapfiles и там слагаш .img файла.После като я пуснеш има една иконка, все едно карта на света цъкаш на нея и има Switch map, там даваш в дясно на offline и там трябва да ти излезе BgMountains Smile Ако има нещо съм насреща да помагам Wink

_________________
Човек дори и добре да катери, се жени!
Нед Окт 19, 2014 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Малко инфо за ourxmaps, което е продължение от друг сайт, но тук също ще бъде полезно...
Vedrin, е написал че по подразбиране папката е Internal Storage/oruxmaps/mapfiles и същото пише в хелпа на приложението, но аз имам проблем с моя телефон Андроид 4.2.2. Би трябвало да мога да променям директорията, където съхранявам картите, но не мога. Направих консултация с колеги хардуеристи, които ме осветлиха по въпроса, защо това е така. В телефоните, вътрешната памет е NAND-тип, която е много бърза и най-ценното консумира много малко енергия от батерията. Външните sd карти, които поставяме в слота на телефона, за да разширим допълнително паметта, за инсталиране на приложения или съхраняване на данни е супер дървена и бавна в сравнение с NAND-а и още по-лошо, постоянно са захранени и гълтат много ток. Системата за пестене на енергия не може ефективно да управлява външните паметии производителите на телефони, променят нарочно ОС версията за конкретния бранд (или модел), така че телефона да работи максимално бързо и да пести енергия.

От всичкото това следва, че в някои таблети и телефони може да липсва бутона Move To SdCard за местене на вече инсталираните приложения или както в моя случай, да не мога да променям работната директория на приложението и така, тя винаги да си остава в ресурса на NAND-паметта, ... за да се пести ток!

Vedrin ми беше споменал, че ползва версия Андроид 4.4.4 и там може да променя безпроблемно работната директория за карти, явно при споменатата версия е направен някакъв компромис за достъпа или по-вероятно самия хардуер има по-съвършена система за ползване на захранването и позволява такова функционалност.



Извода който се налага е да се купува Андроид устройство с версиа 4.4.4 или по-голяма, ако ще се ползва ourxmaps софтуера. Иначе, от програмката съм много доволен и я ползвам успешно.

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Чет Дек 18, 2014 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
urban написа:
Малко инфо за ourxmaps, което е продължение от друг сайт, но тук също ще бъде полезно...
Vedrin, е написал че по подразбиране папката е Internal Storage/oruxmaps/mapfiles и същото пише в хелпа на приложението, но аз имам проблем с моя телефон Андроид 4.2.2. Би трябвало да мога да променям директорията, където съхранявам картите, но не мога. Направих консултация с колеги хардуеристи, които ме осветлиха по въпроса, защо това е така. В телефоните, вътрешната памет е NAND-тип, която е много бърза и най-ценното консумира много малко енергия от батерията. Външните sd карти, които поставяме в слота на телефона, за да разширим допълнително паметта, за инсталиране на приложения или съхраняване на данни е супер дървена и бавна в сравнение с NAND-а и още по-лошо, постоянно са захранени и гълтат много ток. Системата за пестене на енергия не може ефективно да управлява външните паметии производителите на телефони, променят нарочно ОС версията за конкретния бранд (или модел), така че телефона да работи максимално бързо и да пести енергия.

От всичкото това следва, че в някои таблети и телефони може да липсва бутона Move To SdCard за местене на вече инсталираните приложения или както в моя случай, да не мога да променям работната директория на приложението и така, тя винаги да си остава в ресурса на NAND-паметта, ... за да се пести ток!

Vedrin ми беше споменал, че ползва версия Андроид 4.4.4 и там може да променя безпроблемно работната директория за карти, явно при споменатата версия е направен някакъв компромис за достъпа или по-вероятно самия хардуер има по-съвършена система за ползване на захранването и позволява такова функционалност.



Извода който се налага е да се купува Андроид устройство с версиа 4.4.4 или по-голяма, ако ще се ползва ourxmaps софтуера. Иначе, от програмката съм много доволен и я ползвам успешно.

Да, може да има разлики в управлението и достъпа до външната памет в различните версии на Android. Да поясня, че моя опит е с Xperia Z1 compact, която първоначално беше с инсталиран Android 4.3 (Jelly Bean). На тази версия, след като се поозорих малко, успях да наглася OruxMaps да чете големите по обем карти от външната памет. Това се случваше с по-предишна версия на OruxMaps, не тази която е актуалната в момента. Впоследствие операционната система на телефона беше upgrade-ната на Android 4.4 (KitKat) и това не предизвика нужда от промени в настройките по отношение на външната памет за OruxMaps. Не съм убеден дали главната причина за наличието на такъв проблем в някои случаи е непременно стремеж към икономия на енергия. Ясно е че външната карта е допълнителен консуматор на ток, но иначе NAND клетките памет в нея и във вградената памет работят на еднакъв физически принцип. Това, което е различно между тях е контролера за достъп, както и обема на паметта. Общо взето, доколкото си спомням, проблема възниква заради особени взаимодействия между различните версии на API-то на Android (в случая system call-a, който дадена програма прави, за да се обърне към определена памет) и начина по който различните разработчици го използват. API-то търпи промени между различните версии, тези промени понякога чупят приложния софтуер, а пък разработчиците му полагат различно количество усилия в поправките и едновременното поддържане на различните версии на API-то...

Нещичко по темата с разни идеи е написано на тези места:

http://developer.appcelerator.com/question/142242/path-to-sd-cards-androiddata-directory
https://github.com/kenkendk/ti_androidexternalstoragemodule
http://android.stackexchange.com/questions/69127/how-do-i-make-sdcard-link-point-to-external-sd-card-on-android-4-4-2

Информацията от първоизточника е тази:

http://developer.android.com/guide/topics/data/data-storage.html#filesExternal

По-конкретно този пасаж:

"Sometimes, a device that has allocated a partition of the internal memory for use as the external storage may also offer an SD card slot. When such a device is running Android 4.3 and lower, the getExternalFilesDir() method provides access to only the internal partition and your app cannot read or write to the SD card. Beginning with Android 4.4, however, you can access both locations by calling getExternalFilesDirs(), which returns a File array with entries each location. The first entry in the array is considered the primary external storage and you should use that location unless it's full or unavailable. If you'd like to access both possible locations while also supporting Android 4.3 and lower, use the support library's static method, ContextCompat.getExternalFilesDirs(). This also returns a File array, but always includes only one entry on Android 4.3 and lower.

Caution Although the directories provided by getExternalFilesDir() and getExternalFilesDirs() are not accessible by the MediaStore content provider, other apps with the READ_EXTERNAL_STORAGE permission can access all files on the external storage, including these. If you need to completely restrict access for your files, you should instead write your files to the internal storage."


Общо взето въпроса най-вероятно опира до това как разработчика на OruxMaps вика тези методи в различните версии на ОruxMaps и на Android API-то. Подозирам че това, което се е случило е че в момента най-новата версия на ОruxMaps е написана като за последната версия 8 на API-то, без да е вложено усилие за съвместимост и с по-старата 7-ма версия на API-то, която иначе е била добре поддържана от разни по-стари версии на OruxMaps. Та -- едно възможно решение е да се намери и инсталира по-стара версия на OruxMaps, в случаите когато не може да се ползва по-новия Android. Такива версии са достъпни например тук:

http://m.aptoide.com/list/versions/com.orux.oruxmaps/50517/apps

Това, което аз мога да кажа е че с Android 4.3 и актуалния в началото на март 2014 OruxMaps (вероятно v5.5.18 или v5.5.16b) външната памет беше използваема. Много е възможно същoто да важи и за по-стари Android-и, тъй като (както е споменато по-горе) релевантната промяна в API-то настъпва при прехода от 4.3 към 4.4.
Чет Дек 18, 2014 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Ведрин.
В по-горното ти мнение видях че си споменал че имаш опит с Xperia Z1 Compact. Тъй като съм си харесал евентуално този модели или Z2 да ми бъде следващия телефон се чудех например как се справя GPS приемника на Z1 compact за туристически цели т.е. имаш ли някакви преки наблюдения например как се държи телефончето из разни гори и в планината по скалист терен. Искам да мога да го ползвам като резервен GPS ако ми умре евентуално Гармин Монтаната или като нейна алтернатива например за няколко часов еднодневен преход така че да не нося тази малка тухличка наречена Монтана Laughing
Пет Яну 02, 2015 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, icpart.
Докато Ведрин ти отговори да си кажа и аз мнението. Smile Sony xperia Z (цялата серия) е може би най-добрият избор за целта. Според тестовете, които съм чел, той е с най-добра точност сред смартфоните.
http://www.pocketnavigation.de/2013/12/top-smartphones-gps-vergleichstest/
http://www.pocketnavigation.de/2014/03/zwillinge-doppeltest-sony-xperia/

Поздрави: Александър
Съб Яну 03, 2015 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
icpart написа:
Здрасти Ведрин.
В по-горното ти мнение видях че си споменал че имаш опит с Xperia Z1 Compact. Тъй като съм си харесал евентуално този модели или Z2 да ми бъде следващия телефон се чудех например как се справя GPS приемника на Z1 compact за туристически цели т.е. имаш ли някакви преки наблюдения например как се държи телефончето из разни гори и в планината по скалист терен. Искам да мога да го ползвам като резервен GPS ако ми умре евентуално Гармин Монтаната или като нейна алтернатива например за няколко часов еднодневен преход така че да не нося тази малка тухличка наречена Монтана Laughing

Телефона го ползва предимно съпругата ми. Не съм правил изчерпателни сравнения на следи записвани с него и с други уреди, но в каквото съм видял досега съвпадението между него и eTrex30 в позиционирането е много добро. Имали сме случаи продължително време да не успява да определи позиция в гората около Драгалевския манастир, но в същия момент и eTrex-a не се справяше с това. Струва ми се че в този район има някакво радиочестотно смущение, тъй като в 2/3 от случаите когато минаваме оттам проблема се повтаря (уредите чуват голям брой спътници, но не определят позиция).

Следи от трасето на Драгалевския лифт, успешно записани едновременно с eTrex30 и Sony Experia Z1 compact, на една и съща седалка на лифта, има тук. И в двата уреда са били избрани настройки по подразбиране. В този конкретен случай и двата уреда се отклоняват на места от идеалната права линия, но отклоненията на eTrex-a са повече на брой и по-големи в сравнение с тези на Sony-то. Забавно е че по отношение на височината Sony-то, въпреки че то няма барометър за разлика от eTrex-a, също е отчело стойности, по-близоки до действителните според ЕТК М1:5000, съответно:

Долна лифтова станция:
-- ЕТК: 925 м
-- Sony Experia Z1 compact: 923 м
-- eTrex30: 931 м

Междинна лифтова станция:
-- ЕТК: 1370 м
-- Sony Experia Z1 compact: 1373 м
-- eTrex30: 1381 м

Горна лифтова станция:
-- ЕТК: 1822 м
-- Sony Experia Z1 compact: 1802 м
-- eTrex30: 1850 м

Избрах точно това сравнение, защото хем е в гората, хем има ясен ориентир за истината. Все пак, в други случаи може eTrex-a да се справя и по-добре от Sony-то, тъй че изобщо не твърдя че това е непременно представителен пример.

В същия файл има и други две следи (имената им завършват с (b)), записани едновременно с двата уреда по маршрут от Драгалевци до Владая през Кикиш и Златните мостове. Уредите са носени от различни хора в близост един до друг. Маршрута е предимно в гора, като части от него са и в сравнително тесни долини (напр. Владайска река) с ограничена видимост към небето.

netman220 написа:
Докато Ведрин ти отговори да си кажа и аз мнението. Smile Sony xperia Z (цялата серия) е може би най-добрият избор за целта. Според тестовете, които съм чел, той е с най-добра точност сред смартфоните.
http://www.pocketnavigation.de/2013/12/top-smartphones-gps-vergleichstest/
http://www.pocketnavigation.de/2014/03/zwillinge-doppeltest-sony-xperia/

Полезни четива, благодаря! Ние не избирахме телефона по качества на GPSr функциите му, но явно сме късметлии, защото се оказва че го ползваме повече като малък компютър/GPSr, отколкото като телефон, а пък той добре се справя и с това. Включително и като автомобилна гласова навигация е полезен дори с OsmAnd, макар и софтуера все още да не се справя с четене и изговаряне на имена на кирилица. В Гърция е една идея по-добре (чете имената буква по буква с имената на буквите, доста досадно се получава с дългите наименования, особено когато ги повтаря често). Иначе при пътуване с автомобил на запад от България се държи чудесно.
Съб Яну 03, 2015 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Забавно е че по отношение на височината Sony-то, въпреки че то няма барометър за разлика от eTrex-a, също е отчело стойности, по-близоки до действителните според ЕТК М1:5000 .....

Xperia Z2 и Z3 вече имат барометър. Според мен наличието на барометър не дава по-голяма точност. Все пак той се сверява от GPS-а. Друг е въпросът, когато е изключено автоматичното сверяване и алтиметърът се сверява ръчно по коти от картата. Наличието на барометър способства да се избегнат характерните за GPS-а скокове във височината причинени от неточност в позиционирането. Барометърът дава и други благинки като: определяне на вертикална скорост, общо изкачване, общо слизане .... Пробвал съм да следя тези параметри с Etrex 20 ( който е без барометър) и се получаваха много неточни резултати (по-скоро бих казал случайни - понякога съвпадащи с действителността, понякога смехотворни).
Колкото до точността - Z1 и Etrex 30 имат доста близка точност и не може ей така на око да се каже кой е по-точен. Има една програмка, която дава математическа оценка на точността - trackcomp http://sourceforge.net/projects/qlandkartegt/files/TrackComp/ Тестовете показват, че Etrex-ите са съвсем малко по-добри от Z1 по отношение на точността. Толкова малко, че на практика са с почти еднаква точност. В статията, която посочих в предишния пост, се вижда това.

Поздрави: Александър
ПП: И нещо друго за барометъра - при студени зимни месеци може доста да се отклони от вярната височина. Причината за това е, че в барометричната формула фигурира температурата, която уредът в общия случай не знае или ако знае е силно деформирана.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
Друг фактор са температурните инверсии. Понеже живея в край, където температурните инверсии са много често срещано явление съм си правил опити. До границата между студения и топлия въздух алтиметърът показва вярна стойност. На самата граница се получава един неверен градиент на височината, който води до грешка от +[10-15]м, която се запазва при по-нататъшното изкачване.
Нед Яну 04, 2015 1:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
netman220 написа:
Xperia Z2 и Z3 вече имат барометър.

Не бях обърнал внимание, интересно допълнение е това. Загледах се в Xperia Z3 compact и ми направи впечатление че има по-нисък IP58 рейтинг в сравнение с този на Z1 compact (IP68). Очаквах всъщност да е така заради добавянето на барометър, ала се чудя защо има отражение само на устойчивостта към прах, докато за водата характеристиките им са еднакви. Да поясня че първата цифра (в случая съответно 5 или 6) се отнася за прахоустойчивостта:

-- 5 (z3 compact): Dust protected; Ingress of dust is not entirely prevented, but it must not enter in sufficient quantity to interfere with the satisfactory operation of the equipment; complete protection against contact (dust proof);

-- 6 (z1 compact): Dust tight; No ingress of dust; complete protection against contact (dust tight)

По отношение на водоустойчивостта двата модела имат еднакви характеристики: Immersion beyond 1 m. The equipment is suitable for continuous immersion in water under conditions which shall be specified by the manufacturer. However, with certain types of equipment, it can mean that water can enter but only in such a manner that it produces no harmful effects. Test duration: continuous immersion in water; Depth specified by manufacturer, generally up to 3 m.

Питам се какъв ли пък е този водоустойчив барометър и дали може да мери налягане и под вода Smile

netman220 написа:
Според мен наличието на барометър не дава по-голяма точност. Все пак той се сверява от GPS-а. Друг е въпросът, когато е изключено автоматичното сверяване и алтиметърът се сверява ръчно по коти от картата. Наличието на барометър способства да се избегнат характерните за GPS-а скокове във височината причинени от неточност в позиционирането. Барометърът дава и други благинки като: определяне на вертикална скорост, общо изкачване, общо слизане .... Пробвал съм да следя тези параметри с Etrex 20 ( който е без барометър) и се получаваха много неточни резултати (по-скоро бих казал случайни - понякога съвпадащи с действителността, понякога смехотворни).

Интересното в случая с Драгалевския лифт е че на долната станция показанията на двата уреда са в по-тесни граници, докато на горната (само около половин час по-късно) вече се различават значително. Може би това е резултат от температурни грешки при прилагането на формулата за налягането и в този случай барометъра пречи, може би заради относително бързото изкачване с лифта и липсата на достатъчно време за GPS корекции на показанията на барометъра при по-резки промени на температурата. Друг възможен източник на разлики може да бъде използвания геоид (не знам дали е еднакъв за двата уреда), както и приблизителното му математическо представяне (порядъка на коефициентите на сферичните функции). Знам например че Garmin използват готови таблици, които при това в туристическите уреди не съдържат смислени коефициенти за открито море. Затова например при плаване с кораб между отдалечени острови в Егейско море по маршрута от Пирея към Родос, в моменти когато кораба беше далеч от сушата 60CSx "измерваше" и показваше височини в доста широки граници -- от минус 48 (далеч от сушата) до 49 метра (край сушата), а реалната височина на палубата, на която са правени измерванията, е от порядъка на 15 метра:



На илюстрацията по-долу се вижда че най-големите пропадания (зелена графика) стават приблизително по средата между спиранията на кораба в пристанищата (нулева скорост на синята графика):



Интересно е да се отбележи също че в случая GPSr-a е работил в близки до възможните най-оптимални условия -- с видимост на целия небесен купол до хоризонта във всички посоки, без промени в надморската височина, с включена и достъпна EGNOS корекция и с постоянна температура (подобна на тази на морската вода).

От горното бихме могли да си направим извода че далеч по-важно е височините спрямо какъв геоид са представени и с каква точност на изчисляване в различните уреди, нещо за което информацията е доста оскъдна. Барометъра сякаш е по-полезен за следене на атмосферните процеси и някакво простичко филтриране в шума от GPS измерванията на височини.

netman220 написа:
Колкото до точността - Z1 и Etrex 30 имат доста близка точност и не може ей така на око да се каже кой е по-точен. Има една програмка, която дава математическа оценка на точността - trackcomp http://sourceforge.net/projects/qlandkartegt/files/TrackComp/ Тестовете показват, че Etrex-ите са съвсем малко по-добри от Z1 по отношение на точността. Толкова малко, че на практика са с почти еднаква точност. В статията, която посочих в предишния пост, се вижда това.

Полезна програмка, благодаря! В конкретния случай с Драгалевския лифт разликата е видима и с просто око, защото е доста голяма. Все пак по-долу прилагам и илюстрация какво казва програмката, ако приемем за ground truth трасето на лифта според BGMountains. Общо взето телефона се оказва доста по-близо до "истината". Дори обаче да приемем че трасето на лифта не е точно дадено в BGMountains, то най-малкото е ясно че се състои от две прави линии. Отклоненията на eTrex30 от правата линия са видимо повече на брой и по-големи в сравнение с тези на z1-compact.



netman220 написа:
ПП: И нещо друго за барометъра - при студени зимни месеци може доста да се отклони от вярната височина. Причината за това е, че в барометричната формула фигурира температурата, която уредът в общия случай не знае или ако знае е силно деформирана.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
Друг фактор са температурните инверсии. Понеже живея в край, където температурните инверсии са много често срещано явление съм си правил опити. До границата между студения и топлия въздух алтиметърът показва вярна стойност. На самата граница се получава един неверен градиент на височината, който води до грешка от +[10-15]м, която се запазва при по-нататъшното изкачване.

Да, така е наистина, не се бях замислял за това.
Нед Яну 04, 2015 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Ехееее, Етрекс 30 се е представил наистина много зле в дадения случай. Не мога да си обясня защо. Аз съм пробвал моя Етрекс с тази програма, но чак такива лоши резултати не сьм получавал. За Сонито се потвърждават резултатите от тестовете. При него няма изненади.
Нед Яну 04, 2015 8:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви Ведрин и Александър за отзивите.
Вече май тотално се насочих към Xperia серия телефоните. Единствения им недостатък е само че са с вградена батерия но това се преглъща някак и че са капсаловани за да са водоустойчиви. Ако някой ден се наложи да се сменя батерията трябва да се разлепи задния капак който е дефакто залепен. Иначе в момента на пазара най коравото нещо което пуснаха и като спецификации е Galaxy S5 active с висок рейтинг на защита. Но определено Xperia та ми допада заради подръжката на АNT+ сензори и добрия GPS приемник.

Между другото ако на някой му е интересно и за което отдавна си мечтаех да се направи някой ден е тази джаджа за свързване към телефона:
http://hex3.co/products/stormtag-bluetooth-personal-weather-station

Може да прави даталогинг на температурата, налягането и влажността независимо от връзката с телефона. Нещо подобно на Гармин темпе ама 4 в едно. Даже има и UV сензор в него. Даже и цената му е много добра. Има няма 60 долара. Даже сега видях че като е била кампанията му в Кикстартер е можело да се вземе за около 35 долара.
Единствения проблем е че може би няма да работи с по-стари модели телефони тъй като се поддържа само Bloetooth 4 в частност BLE което го има на повечето модели телефони от последната година две.
Само че тази джаджа май още не е реализирана на пазара и е още в процес на разработка ако въобще се реализира някой ден.
Пон Яну 19, 2015 2:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
buffy96



Регистриран на: 11 Сеп 2014
Мнения: 4
Местожителство: Ямбол

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Търся приложение за htc desire , което отмерва стъпки, разтояния, маршрути и т.н. Четох, но честно казано нищо не разбрах от изброените,а и не срещнах да се пише точно за HTC. Ако някой може да ми предложи и обясни такова приложение ще съм му много благодарна!!
Чет Фев 19, 2015 6:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 14, 15, 16  Следваща
Страница 6 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov