ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Условия/Обстановка горе
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Условия/Обстановка горе
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Од вчера. Навсякъде над 2300 метра от север има фирновани преспи и цели участъци по 200 метра фирн. Носех котки и точно около Кончето на долната пътека има дълги фирнови езици. Един пишман турист замалко щеше да улети надолу, по маратонки.
Около Бъндеришки чукар на няколко места си трябваха котки, и от изток и от север.
За няколко дни обаче, обстановката може да се е променила, топенето е яко. Сега половината вече ще е стопено.

[/img]

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Юли 03, 2019 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Информацията от неделя. Преспата е на подсичащата пътека. Не можах да я огледам хубаво, понеже имаше мъгла. Не бих рискувал да минавам от там. Спестяваш 15-20 минути, не повече. Отгоре по ръба няма нищо
Чет Юли 04, 2019 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
regnauld написа:
Информацията от неделя. Преспата е на подсичащата пътека. Не можах да я огледам хубаво, понеже имаше мъгла. Не бих рискувал да минавам от там. Спестяваш 15-20 минути, не повече. Отгоре по ръба няма нищо


Знам, че повечето във форума са минавали многократно по Кончето, но аз не съм все още. Затова ще питам за още информация.

От Кутело до началото на въжето съм чел, че има един или два тесни и рискови участъци, така ли е? Това е и причината да питам за подсичащата пътека, съвсем не ме интересува спестяване на половин час или 100 метра денивелация.

Интересно ми е също и какъв е терена между двете коти на Бански Суходол.

Благодаря и на angel и на regnauld за информацията.
Чет Юли 04, 2019 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 564

Мнение Отговорете с цитат
Не мисля, че подсичащата е по-безопасна.
Чет Юли 04, 2019 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:

От Кутело до началото на въжето съм чел, че има един или два тесни и рискови участъци, така ли е?


Субективно е! За мен лятно време там няма нищо опасно и рисково, просто ходене си е.
Аз дойдох от х.Яворов по цялото било. На кончето попаднах на следната гледка.
Една огромна група от хора с каски, алпииски обувки, седалки с карабинери включени за въжето. Напълно безмислено за мен, но може би заради това, че практикувам скално катерене, представата ми за "лесно" и "безопасно" се е изкривила.
Подминах ги в посока Кутело от лявата страна просто придържейки се с два пръста за въжето. Една от жените видимо изплашена, възкликна: "Леле, как така си ходите...?!?" И друг път съм виждал там блокирали жени.

Няма да имаш никакви драми, ходи и си направи кефа - х.Вихрен - Вихрен - Кутело - Кончето и слизане през Казаните си е една доста приятна еднодневна разходка.
Чет Юли 04, 2019 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
Субективно е - приятна разходка - покрай някакви отвеси или оня склон, по който ако се изтъркаляш не могат да те намерят.

Приятни са разходките по южните склонове на билото при типиците - зелена трева, тук там някой камък, грее слънце, говедата лежат и дремят.
Чет Юли 04, 2019 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
От Кутело до началото на въжето съм чел, че има един или два тесни и рискови участъци, така ли е? Това е и причината да питам за подсичащата пътека, съвсем не ме интересува спестяване на половин час или 100 метра денивелация.

В топло, сухо и безветрено време ръба и подсичането му са горе-долу еднакво безопасни. Лете при силен вятър или гръмотевична дейност подсичането може да бъде по-препоръчително. В мокротия, лед или сняг, дори само в отделни участъци -- по-добре по ръба.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 04, 2019 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за споделените мнения!
Пет Юли 05, 2019 12:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Хората с каски и алпийски обувки, които се закачат за въжето, обикновено са заведени от водача си, който ги подготвя за някоя висока планина в чужбина. Сигурно са минали и някой от ръбовете - котешки чал, джамджиев или пък по стъпалата преди това.
Иначе - както е казал Ведрин.
Пет Юли 05, 2019 8:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пирин от високо днес (05.07.2019 г.) сутринта:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юли 05, 2019 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1495
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Два дни се занимавахме със следкарантинен контрол на Пирин Wink
Над 2000 мегра има мокър сняг, надолу - сини минзухари. Демяница и Бъндерица са като полудели.
На хижа "Вихрен" има табела "Не работи".
Скарата на паркинга на Бъндерица работи с пълна пара и опушва всичко до Байкушевата мура.
В горната част пътят е допълнително пострадал след зимата.
Пон Май 18, 2020 8:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Условията в района на Безбог също са идеални, снега е много добре фирнован, дори на съмнителни склонове няма проблем. То явно затова навсякъде са въртели моторни шейни. Това е някаква масовост, една ми се стори че се беше качила на Мальовица почти миналата седмица.
Та и в десилишкия циркус също бяха карали, въобще навсякъде последните дни...

Условията са идеални до събота, да видим какво ще стане. Ще го има ли този сняг и вятър и колко, ако го има както го дават.
Чет Мар 04, 2021 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petarpetkovv74



Регистриран на: 24 Мар 2021
Мнения: 1

Мнение Полезна тема Отговорете с цитат
Благодаря за полезната тема!
Сря Мар 24, 2021 4:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Crocs



Регистриран на: 20 Ное 2018
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Какви са условията за изкачване на Вихрен през Казана и възможно ли е безопасното преминаване?
Пон Юни 07, 2021 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение Информация от 02.07. Отговорете с цитат
Трасето Яворов- Кончето- Вихрен- Вихрен беше първоначалният план. Който, както обикновено, се оказа първата жертва. До Кончето приемливо. По него задължително през ръба, подсичането минава през страховити снегонавявания. След него- продължаване по ръба към Кутело и оттам драматично спускане към Премката- Лед Цепелин яко. Поради снегозатрупан северен ръб на Вихрен, концепцията се промени към слизане през Казана и пътеката през Джамджиевия ръб. Дебелият казан се оказа пълен догоре с фирнован сняг и групичката сложно и драматично се озова на заслона. Дотук 8 часа. От заслона до ръба кратка драма след разклона на Бъндеришката пътека и- здравей лято- чиста пътека към х. Вихрен. 10 часа. Последните четири тегаво. Без котки. Рано е за незимни туристи.
Сря Юли 07, 2021 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Следваща
Страница 11 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov