ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Връх Каменица
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Връх Каменица
Автор Съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Връх Каменица Отговорете с цитат
Здравейте,
Този уикенд планирам да изкача връх Каменица.
Ще тръгна от лифта на Без Бог в 9 сутринта. Маршрута е: Попово езеро, Краледворска порта, Малка Каменица, Каменица и слизане до Тевно за нощувка.
Възможен ли е този преход за един ден, и слизането от Каменица през малката Каменица ли пак да стане, или от другата страна е по- кратко?
Моля ако някой е правил този преход да даде малко акълSmile
Благодаря!
Чет Авг 24, 2023 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
Не съм го правил, но от това, което съм чел и докато ти отговорят по-компетентните, знам, че през Малка Каменица е доста труден участък. По-лесно Каменица се качва, респективно слиза, откъм Беговишки превал.
Чет Авг 24, 2023 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Не съм го правил, но от това, което съм чел и докато ти отговорят по-компетентните, знам, че през Малка Каменица е доста труден участък. По-лесно Каменица се качва, респективно слиза, откъм Беговишки превал.


Това и аз съм го чувал, обаче аз идвам от Без Бог и ще изляза на портата.
През превала няма ли да е много обикаляне . . .
Чет Авг 24, 2023 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ние предпочитаме качване през Малка Каменица и слизане през Беговишкия превал. Всяко от няколкото ни летни и есенни ходения там е било предхождано от нощуване в района на Тевното езеро. С напредването на годините т.нар. "свински преходи" (по Милен Неделчев) стават все по-малко желани. Освен умората от по-дългия подход до по-трудната част, значение има и времето от денонощието, в което човек би се озовал на неподходящи при гръмотевична активност места.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 24, 2023 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
milen_kb



Регистриран на: 14 Авг 2010
Мнения: 85
Местожителство: София, Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Възможен е, но не е лесен, а и е дълъг, като в общи линии за нормално ходещ човек (т.е по часовете на пътеводител) би трябвало да отнеме 8-10 часа. Също може би ще трябва да качите и вр. Кралев двор, но може би има вариант и да се подсече (аз лично съм го качвал само, без да го подсичам). Връщането ви препоръчвам (както и другите колеги) през превала между вр. Каменица и вр. Яловарника, от там през едно малко езерце и на Беговишкия превал хващате маркираната пътека за з. Тевно езеро от х. Беговица (Каменица), и той е стръмен, но поне няма трудни участъци. Преди година докато бяхме на вр. Каменица, един турист така се беше изплашил (беше го качил през Малка Каменица и явно не беше от най-ходещите), че ме попита има ли друг път за връщане към з. Тевно езеро. Аз му казах през Беговишката прота и той много се зарадва и дори пожела да слезе с нас до портата (не смееше сам). На портата се разделихме и ни беше много благодарен.
Чет Авг 24, 2023 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за съветите на всички.
Явно ще е по-добре и по-разумно да го кача през беговишката порта и да го сляза от там.
Опцията да минавам теснотиите на Малка Каменица, и да катеря отвесите на голямата, след около 6 часа ходене от Без Бог до Краледворска порта ще ми дойде в повече.
Тевно - беговишка порта - Каменица го дават 2 часа с денивелация 400 м грубо.
Според мен е набълно възможно в събота да се кача до Тевно без много бързане, и в неделя рано сутринта да кача и сляза Каменица.

Поздрави!
Чет Авг 24, 2023 4:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:
... да минавам теснотиите на Малка Каменица, и да катеря отвесите на голямата

На Малка Каменица, за което говори и Ведрин, на теория са най-трудните участъци - една малка скална стръмнина, която действително е по-добре да се качва нагоре, отколкото да се слиза. А на Голямата Каменица, по гребена откъм Малката, не ми е известно да има отвеси. Ако са се новообразували, явно е имало някакъв геоложки катаклизъм, който съм пропуснал.
Чет Авг 24, 2023 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
В събота като стигнеш на Тевно езеро и се настаниш и си починеш, ще имаш време да изкачиш и връх Момин двор или Валявишки чукар.
За тези върхове се тръгва от гърба на заслона и се върви по пътеки с маркировка от пирамидки.

От заслона се изкачваш за около 40 мин. до Валявишкия чукар или горе-долу за същото време е изкачването и до дългото било на връх Момин двор.
Към Момин двор в началото се върви по оранжевите точки, които са маркировката за връх Джангал, а после само по пирамидки до върха.

От тези върхове ще видиш езерата от Валявишкия циркус и красиви гледки чак към Вихрен и Синаница и към по-близките Джангал, Полежан и Газей.

Каменица и аз съм я изкачвала от Беговишкия превал. Няма по-лесен начин от този. Ние носихме по-тежки раници и ги скрихме край скалите на
Беговишкото езеро и само с вода и фотото изкачихме върха.
А от Каменица на юг се вижда и най-високият връх на Среден Пирин - връх Ореляк с ТВ-кула.

Дано да имаш прекрасно време за безкрайните пирински гледки! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Авг 24, 2023 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milen_kb



Регистриран на: 14 Авг 2010
Мнения: 85
Местожителство: София, Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Малко идеи. Щом ще се катери от Беговишката порта, то може при хубаво време да качиш първо Каменишката кукла от юг (това е връхчето на запад от Каменица, т.е. между Беговишката портата и вр. Каменица), където склоновете са стръмни но проходими (даже май имаше някакви пирамидки преди години) и от там по ръба да отидеш на вр. Каменица, а после да си го слезеш през превала Каменица/Яловарника. Така се прави едно кръгче: Беговишка порта -> хваща се пътеката за превала Каменица/Яловарница и някъде след 200 метра, където е удобно преди езерцето се тръгва на север по южния склон на Каменишка кукла -> вр. Каменишка кукла -> по ръбче с камънак, но напълно проходимо -> вр. Каменица -> превал Каменица/Яловарника -> езерцето -> Беговишка порта). А за събота от самодивската порта може да качих Кралев двор и да слезеш от другата страна на другата порта и от там по пътеката х. Пирин - з. Тевно езеро да отидеш на заслона.
Чет Авг 24, 2023 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
След три неуспешни опита – къде заради гръмотевици, къде заради лош разчет на времето или тъпотия от моя страна, най-после изкачих връх Каменица!
Много съм доволен – начесах си крастата!!!

Снимки не знам как се качват, затова ще опиша накратко какво си причиних уикенда на 30.09.2023 – 01.10.2023г

09,00ч – тръгване от х. Без Бог – до х. Без Бог се качих с лифта
13,00ч – стигнах Краледворската порта (лява). С две почивки по 10 мин.
Реших да изкача връх Кралев двор, за да си спестя подсичането му. Изкачва се сравнително лесно – около 20 мин. Слязох го за 15на мин и се озовах на другата Краледворска порта (дясна).
От там напред към малка Каменица. Пътека има, ама е тясна, стръмна и гадна. Трябва да се внимава.
Ако си отпочинал не е кой знае какво, но след 5 часа ходене ми дойде нанагорно.
Криво-ляво издрапах до малка Каменица. Гледките са умопомрачаващи. Умората почна да си казва думата – усещах дискомфорт в краката – та седнах за 10на мин.

От малката Каменица се открива супер гледка към голямата – вижда се добре къде минава подсичащата пътека – от ляво на Жандармите.
Седя, зяпам и просто като видях какво още ме чака да изкача, след целодневно блъскане ми се дорева!
Назад не става да се върна – има пасажи на малката Каменица, които на слизане ще са доста неприятни и рискови.
Надясно към Тевно не може – отвесно е, наляво към Митрово езеро е такъв безобразен сипей, че 100% ще си потроша кокалите ако реша да го слизам. Така че опцията е само напред.

За около 30 мин слязох от малка Каменица и тръгнах да подсичам Жандармите. Пътеката е тясна но прилична с умерен наклон. В дясно горе зъбаците на жандармите, в ляво супер наклон, който води до Митровото езеро. Абе върви се. По едно време реално усетих, че въпросната пътечка май няма да ме изведе баш на върха, а ще го подсече, така че се спрях и драснах право нагоре по някакви почти отвесни треволяци. Пъшкане, охкане и доста нецензурни думички най-накрая победоносно в 16,00часа бях горе!
От умората ли, от надморската височина ли ми се виеше свят, та поседях на камънаците горе и се въртях като пумпал на всички посоки. Толкова е красиво, че не знаеш накъде да гледаш.
Времето беше идеално. Да си бях поръчал време, нямаше да е такова!
Облаци за контраст, лек ветрец да ми охлажда кратуната при качване – с една дума – супер!

Слизането е през Беговишкия превал. Минах покрай някакво езеро, което не знам как се казва, ама е красиво.
Лежерна пътека, поляни, поточета, кравешки говна, заобикалям каменишката Кукла и се озовавам в подножието й. От там до Тевно пак катерене – досадно и изморително, но няма начин иначе.

19,00ч – пристигане в заслона на Тевно. Кюфтенца, супа, фанта и чаша винце!
Навалица!

Сега искам да кажа няколко думи за туристите и отношението им към планината.

За мен планината е място, където бягам от градската олелия. Отивам там не толкова заради катеренето, чистия въздух или красивите пейзажи. Отивам заради тишината!
Често засичам групи от по 5-10-20 човека, които се чуват от километър! Защо е тая олелия бе хора, няма нужда да крещите.
Може би се превъзбуждат от надморската височина и откритите пространства, но цялата дандания ми идва в повече.
Случвало ми се е да вървя пред или зад група, на прилично разстояние и въпреки това чувам всичко, което си говорят, просто защото говорят на висок глас.

Заслона на Тевно беше пълен. Женицата беше сама, помагаше й сина й – дете на около 10-12 години.
Едната маса беше заета от гърци и българска група, другата маса от българска група, предполагам от Пазарджик.
Гърците си хапваха и пийваха културно, за разлика от „Пазарджишката“ маса, която вдигаше страшна олелия.
Смехове, надвиквания, нечленоразделни звуци – то не може да се опише просто. За да си поръчам трябваше едва ли не да викам, за да ме чуе жената какво искам .
Както и да е, хапнах набързо, навън вече беше тъмно и излязох да си разпъвам палатката.
Изненада – нямаше ми обувките!
Светнах с челника – няма ги.
Излязох пред заслона светейки и видях на пейката жена и мъж, от „Пазарджишката‘ група (може и да греша не знам) – седяха си и си говореха нещо.
Жената беше обула моите обувки!
Ще цитирам разговора:
Аз: - Извинявайте, ама това са моите обувки.
Тя: - Така ли? Ами добре де, то толкова обувки има, че съм се объркала.
Мъжа до жената: Какво, нещо проблем ли има?
Аз: Ами има! Излизам и ми няма обувките! Как така ще обуете чужди обувки?
Той: Еее какво толкова, случва се.

Както и да е , взех си обувките. Явно за някой хора, не е проблем да си имат вещи за обща употреба и не е никакъв проблем, че на 5 часа ходене от всякакво населено място не си намирам обувките.

Олелията продължи до 22,30, след което хижарката спря тока, и групата и се изсипа на масата през заслона, където нечленоразделните крясъци, истеричен смях и безумното надвикване продължи до към полунощ. Накрая се кротнаха.

Аз не мисля, че планината е място за такива прояви. Става дума за елементарно възпитание в крайна сметка.
Спирам да пиша, мисля, че казах достатъчно.
На другия ден станах в 5,30ч, събрах палатката, изядох две мекици и в 11,00ч бях на лифта.
Толкоз от мен.

П.П. Каменица е супер красив връх, който изисква добра физическа подготовка, внимание и повечко време.

Поздрави от мен!
Пон Окт 02, 2023 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
... А на Голямата Каменица, по гребена откъм Малката, не ми е известно да има отвеси. Ако са се новообразували, явно е имало някакъв геоложки катаклизъм, който съм пропуснал.


Има един праг, старообразуван - ето тук: https://kade.si/#map=19/2614967.62/5114280.24/0
Преди няколко години там се преби човек, вадиха го с хеликоптер. Сега има монтирано въже.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 02, 2023 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Има един праг, старообразуван - ето тук: https://kade.si/#map=19/2614967.62/5114280.24/0
Преди няколко години там се преби човек, вадиха го с хеликоптер. Сега има монтирано въже.

Някой има ли снимка на това чудо да го видим? Вярно че мина доста време, откогато съм слизал там, но явно при мен така стоят нещата ,че да запомня нещо, трябва да ми е направило особено впечатление. А там от всичкото, помня само Малката Каменица... Или съм го заобиколил отнякъде, или е нещо около два три метра високо, за да не съм му обърнал внимание.
Пон Окт 02, 2023 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Там не се ли потроши Владимир Симеонов. И пак той спомогна за въжето....
Пон Окт 02, 2023 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
lubitel написа:
Там не се ли потроши Владимир Симеонов. И пак той спомогна за въжето....


Аз го срещнах миналата година ноемви на изкачване към Вихрен. Той ми разправяше че чисти от време на време пътеката и за това как се е пречукал там. Беше тръгнал по-рано защото бил много бавен и да не бави групата Smile) Аз намалих малко оборотите да походим заедно, ама темпото си беше сравнително добро, така и така не му видях групата. Иначе той продължи по един от кулоарите към върха а аз отбих понеже нямах котки, а имаше хора които вървяха по нас и не исках да ги утрепя както мен си така и тях Smile..

Относно заслон тевно, той не случайно хижара ги бие, а пък те после ходят и се правят на жертви по страници и телевизии .. Smile ... Там най-добрия вариант е да се ходи през седмицата, тогава няма никой. Иначе няма как ..
Вто Окт 03, 2023 8:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
lubitel написа:
Там не се ли потроши Владимир Симеонов. И пак той спомогна за въжето....



Относно заслон тевно, той не случайно хижара ги бие, а пък те после ходят и се правят на жертви по страници и телевизии .. Smile ... Там най-добрия вариант е да се ходи през седмицата, тогава няма никой. Иначе няма как ..


Да, и аз четох за случката от преди години, гледах и клипечта даже - голям шум се вдигна.
Сега разбирам, че някой хора, освен бой, друго не помага.
Имаше една руса кифла, която беше възмутена, че в разклонителя на прозореца няма ток и не може да си зареди телефона.
Вто Окт 03, 2023 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov