ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Свърших каквото беше възможно под връх Пирин
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Свърших каквото беше възможно под връх Пирин
Автор Съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Свърших каквото беше възможно под връх Пирин Отговорете с цитат
https://www.facebook.com/photo?fbid=132937209895819&set=pcb.132937263229147
За еднодневна екскурзия успях да свърша много работа, плюс това намерих път от който маркировката се хваща директно. 4 флакона боя отидаха и маркировката е НЕСТАНДАРТНА. Защото там не е гора, а джунгла. Аз щях да се кача може би до клека, но загубих нещо и трябваше да се върна да го търся. Слава на Всевишния-намерих го! ползвах нитроцелулозна боя, цветът е хубав. Да видим колко е трайна. Маркировка направих до към 1800 м.н.в
Нед Сеп 10, 2023 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Браво, nickbaizel!

Много лаконично, дай повече инфо, ако може с линкове към картата.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Сеп 10, 2023 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение по-лесно е да се опише Отговорете с цитат
нещата са се промениле много. А и поради липса на време не можах да снимам абсолютно всичко, което исках. особено на едно място-има го на снимка-е паднало дърво и е станала джунгла от клони. Е, направих стелка преди това, дори написах "обход" без бензинов трион няма как да се разчисти точно там. На 2-3 места видях червена маркировка на горското стопанство. Като се тръгне от Предела по пътя за Брежани(няма табели) се минава покрай хотел "Кукер" Малко по-нагоре се стига до разклон-вляво има друг път, а надолу се вижда някаква къща. Но няма начин от объркване-точно до пътя има малък трафопост. Тръгва се по пътя и да кажем след 15 минути се стига до ограда и знак "забранено влизането" Маркировката започва точно отттам, човек трябва да погледне вляво. На често е, но ноистина много трябва да се гледа-гъста гора, много клони и т.н. Като паднат листат няма да е така. Дебело е направена, на местата където и преди съм правил. А началота на старата пътека(там има и табела) над хижа Предел е неизползваемо. Стига се до огради, трябва да се заобикаля и да се гледа азимутът, за да се стигне до маркировката.
Пон Сеп 11, 2023 7:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Снимките не се виждат.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Сеп 11, 2023 8:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение дано тази връзка работи Отговорете с цитат
https://www.facebook.com/photo/?fbid=132936899895850&set=pcb.132937263229147
Пон Сеп 11, 2023 8:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Браво, nickbaizel!

Много лаконично, дай повече инфо, ако може с линкове към картата.

И от мен имаш браво, но и критика.

И новата връзка към снимките не работи. Можеш да качваш снимките в Гугъл Снимки, а не във Фейсбук.

От описанието ти нищо не се разбира.

Като се прави маркировка, добре е да се нанесе на картата БГМаунтийнс, защото иначе само ти си я знаеш къде е и туристите няма да я използват, а ако не я ползват – пътеката обраства.

Преди да се маркира, желателно е да се разучат вариантите на пътеката и да се маркира този, който е най-добър за туристите и има най-голяма вероятност да остане проходим през следващите години. Не е желателно през няколко години да се променя трасето на пътеката. Също така началото е много важно – подходът да е удобен за достигане и да не трябва да се ориентираш по азимут.

Присъединявам се към коментара на Дидо – дай връзки към картата БГМаунтийнс:

Намираш на картата обекта, към който искаш да дадеш връзка, уголемяваш картата максимално, центрираш обекта да бъде в центъра на картата, копираш интернет адреса и го пействаш тук като URL адрес. Можеш да дадеш и географските координати на обекта – намираш обекта на картата БГМаунтийнс, щракваш с десен бутон на мишката върху обекта, появява се бутон „Copy Lan/Lon“, натискаш „Copy Lan/Lon“ с левия бутон на мишката и го пействаш тук във форума като URL адрес.




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Сеп 11, 2023 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
https://photos.google.com/album/AF1QipM1zJe4HhYYV13J9da8MwQo60jU6LZ-cJRK0DjA
Пон Сеп 11, 2023 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
nickbaizel написа:
https://photos.google.com/album/AF1QipM1zJe4HhYYV13J9da8MwQo60jU6LZ-cJRK0DjA


Дава съобщение за грешка:



Можеш да отвориш албума, да споделиш албума чрез бутон „Споделяне“ в горния десен ъгъл и после да копираш връзката с команда „Копиране на връзката“, след което да пейстнеш връзката тук във форума.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Сеп 11, 2023 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лично аз нищо не съм променял по маршрута. Първоначално пътеката вървеше директно от хижа Предел(каменна, чувал съм и твърдения, че е римски път) който след около 200 метра пресича идващия от Предела път за Брежани(табели няма, само съм гледал на карта, че стига до Брежани) но през последните 2 години хора си заградиха места точно на пътеката и началото стана неизползваемо. Още стои старата табела "Връх Пирин 5.30ч" Там трябва да се заобикаля през едни храсти. Буквално до вчера и аз не знаех, че този, който е заградил си е направил път до вратата(има знак, че влизането е забранено) Е, маркировката започва вляво от вратата, ако гледаш към знака. И оттам вече пътеката е нагоре. Първата маркировка беше единствено и само в бяло, правена незнайно от кого. Много нарядко и на няколко пъти заради мърлявщината съм се бутал на места, където и мишка не може да се провре(газене на повалени клони и в същото врме провиране през бодлива тел, мочурливи ливади и пр. прелести) Минават туристи-от време на време откривам нови каменни пирамиди. Но кой и кога ги е правил-неизвестно. Личи, че на места се ходи, от местните предполагам. Но каквато и синя маркировка да е правена, не я подновява друг освен мен. И за щастие не разреждам боята. До този момент чувам единствено вопли как маркировката не е стандартна. Е, няма как да е стандартна. 10х10х10 не се вижда. Не и по ТОЗИ маршрут. Но това трябва де се види на терен. Има места, където, за да се вижда маркировката съм я правил на големи квадрати. Друго-малко под 1500 метра видях маркировка на горското стопанство-сравнително нова. Дори под едната сложих и синя черта. Да кажем на 1700-1800 метра се оказа, че съм си загубил калъфчето с документи и банкови карти. Та слизай ти 200 или 300 метра надолу. Слава Богу-намерих го-беше паднало в един пясък в потока и добре че водата не беше буйна. Оттам се върнах, тъй като екскурзията беше за един ден не за повече и гонех автобус. Де факто докъдето ходих са към 6 километра и над 500 метра денивилация.
Пон Сеп 11, 2023 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
https://photos.app.goo.gl/myXHuzSkLrARLWew9
Пон Сеп 11, 2023 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сега вече снимките се виждат! Smile

На картата БГМаунтийнс могат да се обозначават огради, бариери, обрасли участъци, но трябват координати.

Ти къде живееш, ако не е неудобен въпросът?

Защо не дойдеш на някоя от форумните срещи и доброволчески дейности, да се запознаем, да обсъдим пътеките и маркировките?


П.П. В правилника за маркировките е записано, че туристическа маркировка не се поставя на дървета, на които има горска маркировка.





____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Сеп 11, 2023 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В София живея. А това за горската маркировка-не го знаех досега. Както и да е-за в бъдеще ще знам. Чистено е до потока, който се вижда на слънчевата снимка. Предполагам, защото наблизо има оградена вододайна зона. Тя остава вляво от пътеката, която оттам тръгва нагоре. Имаше и дърво, на което с един приятле бяхме сложили табела за върх Пирин. Но дървето е тишло заедно с табелата. Както и да е. Има приготвени нови табели, само трябва да се сложат. Не знаех и че се провеждат срещи. С удоволствие бих дошъл
Пон Сеп 11, 2023 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво за маркировката!

Ако можеш да пишеш по-отдалече тук, бих се включил с удоволствие.
А колата ако знаеш колко машини и инструменти събира, само да има кой да ги носи нагоре по баира.

Една родопска сбирко-работа се очертава в дългия уикенд на септември, описана в съответния раздел.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Сеп 11, 2023 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
началота на май месец ходих и писах, един колега му изникна ангажимент в последния момент и не дойде. И за капак ми беше попаднала дефектна серия боя-и вместо с 5 се оказах с 2 флакона. С флакони е по-лесно. Не че не съм маркирал и с нормална боя-по-трайно е и цветовете са по-наситени. Но трябва и разредител(за миене на четката) и разни други работи. Иначе е за 2 или 3 дни работата, ако човек е с кола. Помощ ми трябва само да имам с кого да се сменям при носенето на бензиновата резачка-за няколко гадни корени клек дебели колкото човешко бедро и за нападалите клони, които са много по-ниско и задръстват пътеката. Хубава е резачката(и не ми пука,че е китайска) даже съм я кръстил Мери. Табелите са дървени-лакирани с 2 слоя яхтен лак, дупките им са пробити, има готови винтове плюс акумулаторна бормашина(компактна) с 2 батерии. Даваха ми идея да взех акумулаторна резачка, ама няма да го бъде. И не е въпросът в цената. КПД на електрическите инструменти пада с надморската височина. И отде да знам колко време ще отнеме самото рязане-клекът(Klekus gadniarikus) е меко казано жилаво растение. Представям си как батериите свършват точно в разгара на веселбата. Горе как да се заредят?! Мери знам колко събира. Мога да напълня резервоара и да взема още 2 туби с горивна смес и отделно масло за веригата. Един резервоар е горе-долу за час работа. А за час, мисля, че клекът ще вдигне бялото знаме. А и нещо друго: по камъните имам идея за маркиране чрез налепени парчета фаянс в тъмносиньо. Приготвени. Купил съм и 2 флакона силикон. Но това-напролет. 0899314235 ми е вайбърът
Пон Сеп 11, 2023 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Каква пролет, пролетта е далече, сега започва есента – най-благоприятното време за маркиране и почистване на пътеките! Smile

Ето – Vaskoo организира форумна среща и акция на хижа „Чаирски езера“ следващия петък-събота и неделя:

хижа Чаирски езера 22-24.09.2023, Родопа

Седмицата след това се очертава да бъдем на строежа на заслона при чешма Суватя в Среден Пирин...

После ще организирам акция в Осоговска планина, че там работата изостана... После пак Източните Родопи, Верила...

Ето правилникът на БТС за маркировките:

https://www.btsbg.org/normativna-uredba/p-r-v-i-l-n-i-k-za-markirovkata-na-turisticheskite-ptishcha-v-republika-blgariya

Това е само текста на правилника, но можеш да свалиш като документ пълния вариант на правилника с илюстрациите от тук:

https://www.btsbg.org/sites/default/files/%D0%9F%D0%A0%D0%90%D0%92%D0%98%D0%9B




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Сеп 11, 2023 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov