ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Условия/Обстановка горе.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Условия/Обстановка горе.
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
А някой минавал ли е скоро по пътеката от Царска Бистрица, направо нагоре (през "Иконостаса") към Ястребец? - проходима ли е, откриваема ли е?...
Пон Юни 28, 2021 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
А някой минавал ли е скоро по пътеката от Царска Бистрица, направо нагоре (през "Иконостаса") към Ястребец? - проходима ли е, откриваема ли е?...


Ристе май я минава миналата година ?

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Пон Юни 28, 2021 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Да, Алеко може да се подсече също така има пътека отдолу, малко трябва да се внимава, човек да не се подхлъзне. Въпроса е че вие може да прецените на място кое как да го направите. Иначе въпросната пътека от Иконостаса надолу, няма проблем, пътеката е идеална и е на хладно в гората, поне долната част. Всъщност над иконостаса посока Ястребец не я минах, но предполагам че е в същото нормално състояние.
От пътеката от Царска бистрица, която си е стандартната за хижа мусала, червена марка, се свива вдясно да се хване зелената, там е малко обрасло и не си личат знаците добре, обаче едва ли ще я пропуснете.
Пон Юни 28, 2021 6:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Да, Алеко може да се подсече също така има пътека отдолу, малко трябва да се внимава, човек да не се подхлъзне. Въпроса е че вие може да прецените на място кое как да го направите. Иначе въпросната пътека от Иконостаса надолу, няма проблем, пътеката е идеална и е на хладно в гората, поне долната част. Всъщност над иконостаса посока Ястребец не я минах, но предполагам че е в същото нормално състояние.
От пътеката от Царска бистрица, която си е стандартната за хижа мусала, червена марка, се свива вдясно да се хване зелената, там е малко обрасло и не си личат знаците добре, обаче едва ли ще я пропуснете.


Ясно.
Благодаря ти Smile
Вто Юни 29, 2021 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение пътеката до връх Бричебор Отговорете с цитат
Ще си позволя да дам едно мнение относно немаркираната пътека, свързваща Рилския манастир и връх Бричебор:

Първо, благодаря за поставения знак за внимание на това място тук:

https://map.bgmountains.org/#map=19/2598939.56/5179197.92/0

Този участък между двата знака за "обрасло" е не просто обрасъл, а напълно блокиран от паднали дървета и клони от всякакви размери, пътека реално там няма. Заобикалянето по безопасен начин е на практика невъзможно. И в посока нагоре, и в посока надолу от височината, където се предполага, че е била пътеката, наклонът е изключително голям. Опитвайки се да заобиколя отдолу безбройните препятствия се озовах на около 40 верткални метра по-надолу от пътеката, на склон, който е над 60 градуса, според мен. Продължаване надолу беше немислимо, тръгнах нагоре, пресягайки се до основата на стъблото на следващото дърво и набирайки се по него, и така няколко напрегнати минути. Локализацията на OruxMaps и картата BgMountains наистина се оказаха точни и след 40м. денивелация се озовах на едва личаща пътека.

Впоследствие, по пътя ми надолу към манастира, имаше още безброй места с паднали дървета, но все пак се прескачаха или заобикаляха безопасно. Също, имаше и много места, на които пътеката тотално не личеше, но за щастие, не бяха на толкова стръмни склонове. Имаше и пресичане, на един пълноводен поток, без мост, имаше неизбежни 3 стъпки в 20см вода, но това разбира се, не е такава драма.

Изгубеното време при опасния участък ме накара да бягам през почти целия път надолу до манастира, за да стигна транспорта навреме. Последва и едно падане, но за щастие, контузията се оказа лека.

Изумен останах, че имаше няколко сравнително нови табелки, оказващи посоката за връх Бричебор и за Рилския манастир на места, които изглеждаха невиждали човешки крак от години. Датата е 04-юли-2021, събота.
Нед Юли 04, 2021 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
domelius1983



Регистриран на: 21 Юли 2019
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Относно Иконостаса:

Вчера (02.08.2021) тръгнах от Боровец и видях на картата, че има и друга пътека, която се отделя вляво малко след кръстовището, отбелязано на картата и след 2 големи серпентини и минаване под кабинковия лифт се свързва със зелената пътека:

https://kade.si/#map=17/2627074.96/5198882.48/0

Реших да мина оттам. Огромна грешка беше това начинание.

От кръстовището се тръгва надясно, минава се покрай заградена вододайна зона и се върви 2-3минути по добре отъпкан път. Мястото, където се отделя въпросната пътека, почти не личи, защото е силно обрасло с малини. Все пак намерих мястото и тръгнах нагоре. Явно преди години наистина пътеката е била доста широка. Личеше, че никой не е минавал оттам дълго време - на места има високи до кръста треви, коприви и няколко големи смърча, паднали директно над пътеката и чиито заобикаляне е доста драматично.

След втората серпенитна и повторното пресичане на кабинковия лифт ходенето стана дефакто невъзможно - растителността е буквално 2 метра, отдолу има камъни, клони и още много нападали дървета - абсолютен змиярник и всяка стъпка е рискова. Освен това, пътеката отбелязана на картата определено се изкачва, а мястото, откъдето се опитах да мина стана водоравно и на картата местоположението ми беше на около 50 метра под пътеката, т.е. дори да бях продължил, съществуваше рискът изобщо да не достигна до зелената маркировка, а да се забия някъде по средата на доста стръмния склон. Въпреки нежеланието ми да мина отново по нелекия обратен път, реших да се върна и орпеделено постъпих разумно.

Пиша това за да предупредя всеки, решил да експериментира. Не минавайте оттам.
Вто Авг 03, 2021 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
domelius1983 написа:
Относно Иконостаса:


Ядохме хурката преди няколко години с Ристо по тая "пътека" Rolling Eyes Слизахме от Ястребец, през Иконостаса и решихме да я пробваме, тотално е обрасло всичко и пълно с паднали дървета.
Вто Авг 03, 2021 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Няма вече там пътека. Миналата година по време на пандемията изкарах известно време в Боровец и с познавателна цел я пробвах тази “ пътека” и от долу, и отгоре. Ами няма я. А теренът не е лек.
Според мен би трябвало да се заличи на картата примерно от тук https://kade.si/#map=18/2626475.03/5198962.21/0 нагоре до стотина метра преди включването й в зелената маркировка от Иконостаса.
Сря Авг 04, 2021 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Antoon написа:
...би трябвало да се заличи на картата ...

Така и баба знае... И накрая ще летим с чинии над Рила. Защо да не се организира прочиствателна експедиция? Според вас ако се направи бригада, много ли ще е работата и непосилно ли би било? Не вярвам да е по-тежко от това, което са направили тези, които навремето са я прокарали...Или се лъжа? Не познавам тази пътека и не знам как е, затова питам.
Сря Авг 04, 2021 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Аз лично не виждам смисъл да се прокарва наново пътеката по следните причини:
Има си маркиран маршрут, който води до същото място (Иконостаса), въпросната пътека е за който не иска да ходи по Мусаленския път в началото.
На практика след завоя, който съм посочил, няма никакво трасе. До там е стар път, най-вероятно използван за поставяне стълбовете на кабинковия лифт. Склонът нагоре е стръмен и тревист, би трябвало да се копае по него.
Отгоре (под Иконостаса) пътеката е запречена от редица паднали големи дървета, ще трябват сериозни резачки и хора.
Тази пътека на практика минава под кабинковия лифт. Никаква дейност по нея няма да остане незабелязана.
Няма да продължавам с юридическата част, не съм наясно как това може да стане легално…
Чет Авг 05, 2021 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
domelius1983



Регистриран на: 21 Юли 2019
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Днес се качих до Ястребец по зелената маркировка през Иконостаса и слязох по коларския път (отделя се от същата тази маркировка малко над горната станция на Ястребец-Еспрес и слиза ниско до едно дълбоко изкуствено езеро вдясно от пътя за Бели Искър, което езеро сега е празно).

Относно зелената пътека съм с доста смесени чувства. Самото и начало е трудно за хващане, освен ако не ползваш GPS и картата на BGMountains. Има малка пирамидка камъчета, сложени от някого за ориентир. Мястото е малко след една голяма скала вдясно от пътя. Първите 100-200 метра са силно обрасли, след тях се минава по нещо като малка каменна река. После чак до Иконостаса има само мисля 2 паднали дървета, иначе се върви лесно. От Иконостаса нагоре обаче, след 1-2 малки серпентини, почва трудното. Надвиснали остри и сухи клони, нападали дървета. На места трябва провиране и дори лазене, за да се мине, като ми се наложи да си свалям раницата, защото с нея на гръб минаването е невъзможно. Скъсах си и тениската на няколко места от клоните, а раменете и ръцете ми са в синини и драскотини от начинанието. В крайна сметка се излиза на скалисто връхче (на картата е отбелязано с кота 1962). Оттам има чудесна гледка към вр.Дено, вр. Мусала и цялата долина:



Забележете маранята - вятърът носеше пушеците от бушуващите пожари. Дори тук, на 2000 метра се усещаше неприятната миризма на изгоряло.

От Кота 1962 мъките продължават още малко. Излиза се на било, обрасло с клек, след което нагоре е вече по-лесно - пътеката е врязана в клека и само трябва да се избягват корените му, които спокойно могат да спънат невнимателен човек и да му причинят травми. Именно заради тях придвижването не е бързо.

Въпросният коларски път се спуска много стръмно и пресича пистите на няколко пъти. Който иска скоростно изкачване или слизане от/до Ястребец, определено му препоръчвам да мине по него и да не се мъчи по зелената пътека. Тази пътека според мен е стратегически важна, защото е един от малкото варианти да се стигне до Ястребец пеша без да се ходи чак до хижа Мусала. Ако някъде е наложително прочистване, според мен е именно там - между Иконостаса и началото на клековия пояс:
Чет Авг 05, 2021 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Може би под коларски път имаш предвид обслужващия/авариен за лифтовете. Когато ходя на хижа Ястребец ползвам само него. Кратък е обаче е стръмен, освен това там си пече доста слънцето, сравнително на открито е. Удобното е че можеш да спреш колата без проблем точно в подножието му, без да се притесняваш. Иначе тази пътека ако се прочисти, сигурно ще е доста по приятна . Аз бях писал че съм минавал по нея само от Иконостаса надолу към царска бистрица, добре че ми казахте че нагоре е зле.
Чет Авг 05, 2021 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
domelius1983



Регистриран на: 21 Юли 2019
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Лошото място на пътеката не е много дълго, но се напредва твърде бавно. Трябва да си облечен с дрехи, които да можеш прежалиш - и при най-голямо внимание закаччанията и скъсванията са неизбежни.

Ето за този учстък иде реч - между втората серпентина и второто място, отбелязано с фотоапарат. Може би около 500-600 метра, които се минават със скоростта на охлюв.

https://kade.si/#map=17/2626816.43/5197964.81/0
Чет Авг 05, 2021 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
И аз минах по пътеката над Иконостаса (където бях към 10,00ч) в четвъртък. Пътеката нагоре е малко по-зле от миналата година, но й трябват 4-5 часа работа от един човек и ще се оправи. Гледах да поочупя някой клон, но си трябват (макар и прости) инструменти - брадвичка и трионче. Дрехи не съм късал, въпреки значителните ми габарити. Следва да се има пред вид, че това е класическа пътека през клека и скорост там не може да се очаква.
Пет Авг 06, 2021 8:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Ако колегата domelius е любител на такива пътеки, бих му препоръчал пътеката от вр. Ястребец със слизане към Иванов Камък (без да се стига до върха), Соколец и надолу до асфалтовия път, по него до пистите и оттам се стига до Боровец. Другият вариант е асфалта, откъдето тръгва пътеката (в зеленно също) и нагоре. Пътеката я има на картата, а гледките от Соколец си заслужават малката отбивка.
Пет Авг 06, 2021 8:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29  Следваща
Страница 27 от 29

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov