ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Обиколка през Мусала по билото
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Обиколка през Мусала по билото
Автор Съобщение
Kalin Markov



Регистриран на: 26 Юли 2019
Мнения: 21

Мнение Обиколка през Мусала по билото Отговорете с цитат
Здрасти! Исках да попитам за преход от хижа Ястребец, по билото на Маркуджиците, през Алеко, до Мусала, и после през Малка Мусала, Иречек и Дено. Как е пътеката межди Мусала и Малка Мусала по Трионите? Страшен ръб ли е или се минава без много проблем. Имам страх от височини но съм ходил примерно на Голяма Стража в Пирин и с много зор се справих. Предполагам Трионите не са нещо по-страшно? Иначе другите части на този маршрут мисля, че не са никакъв проблем, нали така? До Иречек съм ходил откъм Дено и беше съвсем ок.
Чет Авг 29, 2019 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Ами пътеката е идеална. Предполагам и тук ще ти е много зор, затова иди с човек който познава района и е минавал. А и да кажа пътеката е идеална там където я има Smile А иначе качването на връх Алеко се минава по една гадна плоча, ако се прави по ръба, която също не е за подценяване, но ако обикаляш по пътеката отдолу няма проблем.
Чет Авг 29, 2019 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Лятно време няма да имаш никакви проблеми. Шанс от изгубване няма (освен ако не падне някаква брутална мъгла и не знаеш какво правиш и на къде отиваш), защото през цялото време се вижда заслона и лятната/зимната пътека за Мусала. Слизането можеш да направиш от Иречек, Сфинкса или Дено. Във третия случай ще слезеш на пътеката х.Мусала - х.Чакър Войвода. Там където ти се струва страшно подсичаш и така Smile
Чет Авг 29, 2019 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kalin Markov



Регистриран на: 26 Юли 2019
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Добре, мерси за информацията!
Чет Авг 29, 2019 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Провей



Регистриран на: 18 Сеп 2019
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Понеже скоро опитах нещо подобно и се отказах на Трионите - да питам как мина при вас?

И за да не пускам нова тема, ако може също да питам тук - има ли друг начин да се качиш на Малка Мусала освен по Трионите от Мусала или по "малките триони" от Иречек? И двата прехода ми се струват твърде рисковани за моите способности, понеже имам на моменти панически страх от височини.

Та се чудех, не може ли да се издрапа от южната страна на Малка Мусала, без пътека? Склонът изглежда стръмен, но не чак опасен. Т.е. мисля, че дори човек да се хлъзне по него, ще може да спре, а не да се изтъркаля чак на стотици метри надолу и да се пребие. Някой опитвал ли го е лятно? На един сайт само намерих информация, че може да се слезе в тази посока, но ставаше дума за зимата. А, да, разбира се, въпросът ми включва и слизането. Издрапваш от юг нагоре и после пак така слизаш.
Сря Сеп 18, 2019 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Провей написа:


Та се чудех, не може ли да се издрапа от южната страна на Малка Мусала, без пътека? Склонът изглежда стръмен, но не чак опасен. Т.е. мисля, че дори човек да се хлъзне по него, ще може да спре, а не да се изтъркаля чак на стотици метри надолу и да се пребие. Някой опитвал ли го е лятно? На един сайт само намерих информация, че може да се слезе в тази посока, но ставаше дума за зимата. А, да, разбира се, въпросът ми включва и слизането. Издрапваш от юг нагоре и после пак така слизаш.


Преди няколко години бях на косъм да тръгна да изкачвам Малка Мусала от североизток, от към Тъмното езеро, и то интересно, че не толкова от страх, а от мързел и келешлък. Навреме се спрях и се задоволих само с изкачване на Иречек по улей, на запад от Тъмното езеро, щото "батериите" вече не бяха на 100% Smile.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Сеп 18, 2019 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Обиколка през Мусала по билото Отговорете с цитат
Kalin Markov написа:
Здрасти! Исках да попитам за преход от хижа Ястребец, по билото на Маркуджиците, през Алеко, до Мусала, и после през Малка Мусала, Иречек и Дено. Как е пътеката межди Мусала и Малка Мусала по Трионите? Страшен ръб ли е или се минава без много проблем. Имам страх от височини но съм ходил примерно на Голяма Стража в Пирин и с много зор се справих. Предполагам Трионите не са нещо по-страшно? Иначе другите части на този маршрут мисля, че не са никакъв проблем, нали така? До Иречек съм ходил откъм Дено и беше съвсем ок.


То regnauld съвсем точно го е описал... Маршрутът Ястребец (лифтената станция)-Алеко-Безименен-Мусала-Малка Мусала-Иречек и слизане след Сфинкса се прави от първи до последен лифт в хубав летен ден. Малка Мусала я харесвам много, защото до нея се стига трудно и от двете туристически "пътеки".. Към Маричини езера не вярвам, че може да се слезе или в южна посока. Те са едни плочи големи със сериозен наклон, с което се опитвам да отговоря на въпросите за Малка Мусала. Е там при мъгла е гадно изтеглянето и в двете посоки.. Според мен по Трионите (около тях по-скоро) най-лесно се достига Малка Мусала. Към Иречек има сериозен наклон и подсичане на плочести скали, където си пълзиш странично, или поне аз... Иречек може и да го подсечеш без да искаш, но ще е голям пропуск да не видиш отгоре гледката..
P.S. Понеже Калин Марков все сравнява с Голямата Стража, а има страх от височини, както е написал ще му кажа, че Трионите са несравними с Голямата Стража. Същото се отнася и за Котешки рид. Не знам откъде я е качвал и ще е интересно да пусне поне на картата снимка. И, за да не разводняваме прекрасният траверс на Мусала с Голяма Стража да кажа според мен основната разлика е, че при едното имаш 10-15 м катерене/откатерване (и по-лесен за качване маршрут, който го знаят по-малко хора), Котешкият рид е ръб, по който някак си трябва да ходиш, а Трионите е подобно на Петлите, Ловница-Купените, т.е. нагоре-надолу но по трудничка пътека през скали, на места с гаден наклон с гладки плочи. Но има и метално въже на Трионите на едно гадно спускане в началото откъм Мусала.. Мое мнение и доколкото знам и на stefan_iliev 38 мнението, тренираш на Кончето...Smile Трепериш на въжето, после почваш да си ходиш без него...Вестибуларният апарат се тренира също и го казвам от личен опит..
Сря Сеп 18, 2019 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Обиколка през Мусала по билото Отговорете с цитат
excalibur написа:
Вестибуларният апарат се тренира също и го казвам от личен опит..


Off Topic Преди (вече доста) години, бях чел изрезка от вестник - статия, в която се казваше, че вестибуларния апарат се "тренира" до 15%. И има логика, щото иначе няма на приемния изпит за летци да ги въртят почти до несвяст, че да изберат тези, които стават. Аз моите 15% съм си ги изпълнил и повече от това - ъц! Ако можеха да се преизпълнят, щях да съм ги преизпълнил...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Сеп 18, 2019 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Провей написа:
... Та се чудех, не може ли да се издрапа от южната страна на Малка Мусала, без пътека? Склонът изглежда стръмен, но не чак опасен. Т.е. мисля, че дори човек да се хлъзне по него, ще може да спре, а не да се изтъркаля чак на стотици метри надолу и да се пребие. Някой опитвал ли го е лятно? На един сайт само намерих информация, че може да се слезе в тази посока, но ставаше дума за зимата. А, да, разбира се, въпросът ми включва и слизането. Издрапваш от юг нагоре и после пак така слизаш.


Според мен е по-трудно да се качиш до Малка Мусала по склона от юг, отколкото по Трионите или по ръба от Иречек.

За слизане пък по този склон да не говорим - не бих слязъл доброволно, ако имам избор да мина по някой от ръбовете. Smile

През повечето време по ръбовете има пътечка, която не е трудна. Има само няколко места, които са по-опасни и където трябва повече внимание, но те са кратки и се преодоляват бързо. А качването по стръмния склон е постоянно напрежение за краката и опасност от подхлъзване и свличане. Освен това гледките от склона са статични, красотата и снимките са по ръбовете.

Минавал съм по-трудни участъци като Иречек, Кончето, Байови дупки с хора, които изпитват страх от височини.

Трябва да се прави разлика от обикновен страх от височини и болестното състояние страх от височини. При второто човек просто му се завива свят, вцепенява се и не може да продължи, стреми се да седне, да се вкопчи в тревата/камъните и да забие поглед в земята, за да не гледа пропастите/бездните покрай него.

Но ако същият този човек има пред себе си и след себе си верни другари, които вървят близко до него и по този начин го поставят „в пакет“ - той преодолява в голяма степен страха си и минава без особени затруднения проблемния участък. Това е моят съвет - да има верни спътници, които да го окуражават и да се придвижват много плътно около него, за да се чувства защитен от пропастите.

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Пон Юни 27, 2022 3:34 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Сеп 18, 2019 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Провей



Регистриран на: 18 Сеп 2019
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря на всички за напътствията! В крайна сметка осъществих мечтата си да стъпя на Малка Мусала и то с преход и по двата ръба. Затова много ми помогнахте и вие, както и хора, които срещнах по пътя - също със съвети и морална подкрепа. Да сте живи и здрави!

Съвети за начинаещи като мен: от Иречек вече при скалите под Малка Мусала се търси пътеката вляво, дори в един момент слиза леко надолу. Пътека има! Чак като не може по-наляво, се тръгва вдясно, преодоляват се един-два по-високи камъка и вече става лесно накрая. За Трионите в посока Мусала: няколкото високи места по пътеката са сравнително добре осигурени и са по продължение на самата пътека. Това е важно, защото ако тръгнеш да падаш по посока на движение, ще имаш повече място по самата пътека. Обаче за мен притеснителното място беше сравнително близо под Мусала точно след като свърши последното въже. Там има един голям гладък полегат камък, който ти се пада отдясно, а не по продължение на пътеката. Там трябва много да се внимава, защото почти няма на какво да се задържиш и ако тръгнеш да падаш, не можеш да се хванеш за гладкия камък, а пък зад гърба ти е само ширинката на пътечката, която е около 30-40см и после пропаст. Заради такива моменти като начинаещ е действително по-добре да си с други хора и някой да ти подаде ръка или да има готовност да те хване. Аз някак се справих сам (от мързел да търся група), но брах доста страх и като равносметка считам, че така се поемат излишно много рискове за един начинаещ.

Споменатият мързел беше причина и за друго - желанието да се обходят повече върхове наведнъж, за да не се разхождам поотделно до тях. По този повод, подписа на @mislesht и споменатият пък от него "келешлък и мързел" като мотивация в предишен пост - да добавя, че освен ината и шубето, мързелът също се оказва учудващо мощен двигател понякога. Very Happy

@stefan_iliev38 Croc Респект!
Понякога съм доста упорит и можеше да не се откажа от пустата идея за Малка Мусала от юг (даже бях приготвил снимков и картов материал с "доказателства" колко би трябвало да е по-лесно). Но бях твърде респектиран от това, което си ми написал, и в крайна сметка успя да ме разубедиш - а вероятно щях да се вкарам в големи проблеми. А повод да съм толкова респектиран беше, че предната седмица, пак от мързел, си бях наумил да събера 11 върха от бг топ 20 за един ден и после попаднах на твоя знаменит разказ "Рилската дузина", където не само че се целят 12 (не се бях сетил за Безименния връх), ами и зимно Twisted Evil ... Само че моят опит беше от юг на север, което очевидно е грешка, защото с 8 върха до Мусала човек нормално леко се уморява и едва тогава да минава по Триони... за първи път... като начинаещ... ъмм... добре, че се отказах тогава. Но сега попълних празнините с второ ходене (вкл. Студения чал и всички билни коти след Алеко - за съжаление без Алеко, че бях замръкнал и "леко" бедстващ по скалите, та преминах на метри под върха). Във връзка с последното, да похваля хижа Ястребец - най-уютната хижа с най-любезните хижари, на които съм безкрайно задължен за помощта изобщо да се измъкна жив и здрав накрая, че се бях забил доста лошо по камънаците до късно през нощта. Та така моята "Рилска дузина" за начинаещи премина на два етапа - южен и северен. Сега само мога още повече да се дивя на постижението на Стефан Илиев да ги мине всички за един ден зимно. Shocked Зад това стои сериозен планинарски опит, планиране, воля и смелост!

_________________
Натрупвайки опит, нека не забравяме, че пропастите, които вече не ни плашат, продължават да са точно толкова дълбоки.
Пет Сеп 27, 2019 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Провей, поздравления за минаването, остава да публикуваш снимки на местата, които са те затруднили. Аз най-обичам да снимам хората, когато минават на такива места. Twisted Evil

На свой ред да изразя респект към тебе за преминаването без спътници - аз вече много трудно бих тръгнал сам. Някога вървях и сам, но сега вече не, затова и още не съм минавал Рилската дузина лятно, а само зимно. Чакам компания...

Относно моето зимно минаване на Рилската дузина - заслугата е на Огнедишащ (Лъчо), чиято идея реших да реализирам и популяризирам.

Провей написа:
... - за съжаление без Алеко, че бях замръкнал и "леко" бедстващ по скалите, та преминах на метри под върха). ...

Едно от определенията за връх е, че връх е не само най-високата точка, от който във всички посоки се спускат склонове, а връх е целият обемен купол, тоест обемно понятие, така че според това определение не е толкова важно дали точно най-високата точка на върха е била достигната, за да се счита върхът за изкачен. Аналогично Черни връх във Витоша се приема за изкачен, ако си стигнал до поляната, чайната и метеорологичната станция, дори и ако не си се качил последните 10 метра до най-високата точка на скалите южно.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Окт 02, 2019 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ibonita



Регистриран на: 27 Юни 2022
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Интересувам се от маршрута: Ястребец през Алеко и Безименен до Мусала. Прочетох, че има пътека и Алеко може да се подсече , но се интересувам от малко повече подробности, тъй като човек от групата, с която смятаме да ходим, има страх от ръбове.
Та в този смисъл, питането ми е за малко по-подробна информация относно подсичане на Алеко и Безименен.
Имаме някакъв опит в планините. Качвали сме Тодорка, Мальовица, Вихрен, Синаница, Джангал, Муратов връх, Сивричал... Ако въобще може да се направи някакво сравнение с тях.
Както и за колко врече приблизително се минава маршрута от Ястребец през Алеко и Безименен до Мусала.
Предварително благодаря.
Пон Юни 27, 2022 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако ще ходите само до връх Мусала, няма да имате проблеми, Алеко се подсича, а пътеката минава през безименния. С нас също имаше хора със страх, но се качихме на Алеко и чак като тръгнахме по Трионите се отказаха и слязоха по традиционната пътека към хижата. Времена не мога да коментирам, но в 18:00 се събрахме на хижата и поехме надолу. За съжаление Снимка.бг се срина и всичките ми пътеписи останаха без илюстрации....
Пон Юни 27, 2022 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Да попитам и аз, но за качване на Алеко или Безимен. Реално къде са "гадните" участъци? Искам да видя гледката от Алеко. Или от Безимен. Коя е по-хубава за езерата, от високо? Кой е по-лесен за качване, без алпийска екипировка? Пътеката на картата сякаш подсича и двата...
На Мусала сме се качвали няколко пъти, но все по класическия маршрут, с вариации само край езерата. Дори да не стигнем по билото до Мусала, а само до Безимен, пак ще съм доволен.
Пон Юни 27, 2022 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ibonita написа:
...има страх от ръбове.

Няма ходене по ръбове при лятно преминаване по този маршрут. Подсичането на Алеко по западните му склонове е донейде "по-впечатляващо", но не би трябвало да представлява непреодолимо препятствие.











Около Безименен и до Мусала има доста продължително ходене без пътека по камъни, но също не е кой знае какво предизвикателство.



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юни 27, 2022 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov