ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Еленска река

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Еленска река
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Еленска река Отговорете с цитат
Еленска река се спуска по склона на Златишко-Тетевенска Стара планина между Антон и Пирдоп. Потоците и водят начало някъде под вр.Паскал. Целта на неделната ми разходка беше да пообходя реката и да видя водопади, Казани и каквото там има. За целата слезнах на гара Антон и от кантона на север минах през запустяли ниви и над магистралата хванах почвения път който се вие в гората. В крайна сметка пътят ме изведе тук, малко над Казаните:



Тръгнах нагоре срещу течението да видя има ли нещо интересно, вървях и след водослива на основните потоци но нищо интересно не видях. Върнах се и поех надолу. Реката прави завои в теснините Казаните. Предполагам името произхожда от малките каменни вирчета, които се образуват под водопадите. Западният хребет по който ще вървя:



Долу си е джендемско, даже много.



Казаните:



Поглед на юг:



...и на север:



Пак водопадчета:



Завоя при началото на Казаните:



Продължавам, ту излизат облаци, ту се разтурят.





Долу се виждат частни вили и останките от Еленската базилика:



Това беше най-впечатляващия водопад, но по-добра гледна точка за него трябва да се търси от отсрещния склон. Вероятно може и да се слезне от там, макар да не изглежда лесно:



Поглед нагоре към ждрелото:



Това е последния водопад за днес:



Наложи се да минавам през двора на частна вила и да излизам, прескачайки входната врата. Не обичам такива неща, но хич не ми се изследваше къпинака наоколо. След малко вече снимах Еленската базилика(VI век):





Струва си да се види, особено на фона на планината:



После почивка и хапване пред ловната хижа:



И поемам надолу:



Имаше много време до влака, та се наложи да лежа 2 часа в боровата гора, след което бавно се придвижвам към гарата. Заваля, чак когато вече бях във влака.
И така. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 09, 2010 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
izvetrql



Регистриран на: 01 Мар 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Чудесно! Леко завидях. Smile
Пон Авг 09, 2010 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Наистина си струва да се види. Мерси.

_________________
Който пие бира не умира!
Пон Авг 09, 2010 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Много серт това ждрело Митко, сериозна работа ми се види да се мине долу ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 09, 2010 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Не ми стиска да се пробвам долу по Казаните,но има хора, които ще пробват, затова съм писал. Нека се знае за това място.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Авг 10, 2010 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Stoyan



Регистриран на: 30 Май 2007
Мнения: 14
Местожителство: София, Казанлък, Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Чувал съм и преди за хубосиите на тоя район, малко хора стъпват там.

Мерси за материалчето!
Сря Авг 11, 2010 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
v_antonova1986



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Много красиво, добре си обиколил.
Вто Ное 23, 2010 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Не ми стиска да се пробвам долу по Казаните,но има хора, които ще пробват, затова съм писал. Нека се знае за това място.


Ей на това му казвам читаво местенце, ще трябва да се поразгледа от близо! Cool
Ждрелото на места изглежда непристъпно, но като цяло може да се получи, трябва да се опита! Wink

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Окт 28, 2013 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Mislesht, супер разходка си спретнал тогава, макар че гледам че е било Август.
Наистина сега, преди снега, е момента да се ходи там, че лятото е голям змиярник.
За да си уплътни деня човек, може да се качи от над Антон към х.Планински Извор и от там по билото до вр.Паскал и след това да слезе по ждрелото.
Между Антон и х. Планински Извор обаче никога не съм следвал някаква конкретна пътека, не знам и дали има такава маркирана.
Над самия Антон също има интересни ребра със скали.
За жалост нямам снимки, че когато ходех там по-редовно преди години не носех фотото.
Пон Окт 28, 2013 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
Mislesht, супер разходка си спретнал тогава, макар че гледам че е било Август.
Наистина сега, преди снега, е момента да се ходи там, че лятото е голям змиярник.
За да си уплътни деня човек, може да се качи от над Антон към х.Планински Извор и от там по билото до вр.Паскал и след това да слезе по ждрелото.
Между Антон и х. Планински Извор обаче никога не съм следвал някаква конкретна пътека, не знам и дали има такава маркирана.
Над самия Антон също има интересни ребра със скали.
За жалост нямам снимки, че когато ходех там по-редовно преди години не носех фотото.


Има пътека, по която се губих няколко пъти Laughing
Първо не успяхме да я хванем над Антон, но с известен храстинг и навиране по дерета излезнахме на колците. Под билото колците се разделят - директно към Картала и към Изворите. Е тея към Картала са със стара синя /май/ маркировка и половината май ги няма. Тези към Планински извори изглеждаха нагъсто.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Окт 28, 2013 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Гледам, че сте вдигнали темата. Това беше преди 3 години и нещо.
Сега ако реша да го правя ще е по друг начин, може би качване от Антон към Джемински камък(ако може през ждрелото на Китница и водопада), после по хоризонтал към завоя над Казаните и от там по източния склон надолу(с възможности за слизане към реката). Но не и сега, на пролет, когато е голям деня и има вода.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 28, 2013 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov