ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Българските вулкани
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Българските вулкани
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Българските вулкани Отговорете с цитат
Ристо, наистина ли Кожух е стар вулкан? И какво значи "в гърлото му"? Май забравяш Витоша - сигурно и там си бил Very Happy . А червеният вулкан от какво е с този цвят? Той наистина е някакво чудо на природата! Магмата нали е черна?
Вто Окт 14, 2008 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Българските вулкани Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ристо, наистина ли Кожух е стар вулкан? И какво значи "в гърлото му"? Май забравяш Витоша - сигурно и там си бил Very Happy . А червеният вулкан от какво е с този цвят? Той наистина е някакво чудо на природата! Магмата нали е черна?


Това за Витоша, че била вулкан и т.н. е БАСНЯ!

Цитат:
Въпреки че от Софийското поле планината прилича на вулкан, тя няма такъв произход. Скалите, от които е изградена, са представени от сиенит и монцонит. От тях са били изработени паветата, с които са павирани софийските улици преди „ерата" на асфалта.
- от ТУК!

Кожух е планината, дето е на баба Ванга къщата и църквата и т.н. Тя е била вулкан.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Вто Окт 14, 2008 7:54 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Вто Окт 14, 2008 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Да, Витоша е от вулканичен произход, но не е вулкан Rolling Eyes

http://www.vitoshacentre.org/geology.html
Вто Окт 14, 2008 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Витоша и Кожух Отговорете с цитат
На времето това учехме за Витоша. Не е ли истина, че е вулкан? Аз като дете не можех да заспя от ужас, да не залее София като Помпей! А до Кожух съм ходил, но нямах време да се кача. Само земята на Ванга обиколих. Но като гледам скалите, нещо не ми прилича на вулкан. Сигурно ли е? Не знам по кое време на годината си ходил там, но само на тази планина се среща едно рядко растение, наречено "змиярник" (Arum dracunculus):



Цъфти през април-май. Да си го виждал?
Вто Окт 14, 2008 4:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да. Кожух е последна фаза "загиващ" вулкан - от него "изригва" само гореща кал и вода.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Окт 14, 2008 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение "Изригването" на Кожух Отговорете с цитат
Speedy написа:
Да. Кожух е последна фаза "загиващ" вулкан.

Знае ли се кога е изригнал за последен път? И възможно ли е да изригне отново? А за Витоша какво се знае със сигурност?
Вто Окт 14, 2008 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: "Изригването" на Кожух Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Speedy написа:
Да. Кожух е последна фаза "загиващ" вулкан.

Знае ли се кога е изригнал за последен път? И възможно ли е да изригне отново? А за Витоша какво се знае със сигурност?


Точна година на последно изригване не може да се каже, но ако се порови човек в специализираната литература по геология на България, би могло да се определи приблизително кога е станало това. Кожух е уникален за нашата страна с това, че формата му е "типично вулканска" - тоест конус, въпреки, че реката го е проломила и е поразрушила конуса. У нас повечето изригвания са от т.нар. пукнатинен тип, без да се образува конус.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Окт 14, 2008 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Пукнатинния тип май не е много зрелищен.. да не е нещо такова?

_________________
Сря Окт 15, 2008 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пукнатинен вулкан в Исландия /Lakagнgar (Laki volcano), south Iceland/:



Малко поизбягахме от темата, ама тя е скромна по презумпция...

Иначе за вулканите можете да се образовате от тук - ВУЛКАНИ

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Окт 15, 2008 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Пукнатинния тип вулкани представлява изливания на лава от дълги цепнатини в земната кора. Лавата е "рядка" и се разлива на големи площи обравувайки т.нар. лавови полета. Пукнатинния вулкан е нещо такова:


У нас такива пукнатинни вулкани и лавови полета има доста в Родопите.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Сря Окт 15, 2008 10:41 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Окт 15, 2008 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат


_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Сря Окт 15, 2008 11:37 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Окт 15, 2008 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Един автор / Всеволод Курчатов - "Геология за всеки"/ посочва, че освен в Родопите, вулканична дейност е имало в Средногорието и Краището.
За момента не можах да попадна на такъв мат`риал в нета, но намерих нещо за Маджарово
А, и нещо, което може би е било вулкан до с. Голям Манастир, Ямболско

_________________
Сря Окт 15, 2008 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Родните вулкани Отговорете с цитат
Тя интересна излезе тая тема! Цял живот съм мислел, че Витоша е вулкан, а се оказа, че вулкан е Кожух - възвишение, за което никога не бих допуснал. Заблудата ми обаче е била повсеместна преди половин век и повече. Намерих интересни подробности за Витоша, описани от учителя по география с ник radivdani. Надявам се те да бъдат полезни, защото в сбит вид представят най-важното:

"Легендата за Витошкото изригване

Знаете ли колко много хора вярват, че Витоша е угаснал вулкан, който всеки момент може да се събуди, а нас да ни сполети случилото се с Помпей, но в софийски вариант? Дори Ванга е правила предсказания за неговото скорошно изригване.

Спомням си, когато бях дете, как родителите ми ме заведоха на Черни връх, а моят баща ми разказваше за вулкана и дори ми сочеше кратера. Помня колко ме беше страх да си помисля какво ще се случи с нас, ако утре Витоша изригне. Странното беше, че не учудих децата пред блока, с които си играех, когато им разказах за апокалипсиса, който ни очаква. Те вече знаеха.

Днес, когато знам истинат се учудвам колко много хора са заблудени. Станах и учител по география и във всеки клас ми се налага дълго да убеждавам учениците си, че това не е вярно. Чашата преля, когато съвсем скоро синът ми се върна от училище и започна да ми обяснява вдъхновено, как госпожата днес им е разказвала, че Витоша е угаснал вулкан, но скоро може да се събуди.

Цялата история е започнала през 30-те години на ХХ век, когато някакъв журналист публикувал статия за вулкана Витоша и направил сензация. Така легендата за софийския Везувий се предава от уста на уста, от поколение на поколение чак до наши дни.

Каква е всъщност истината? Истината е, че Витоша никога не е била вулкан и никога няма да бъде.

Най-подробни изследвания на геоложкия произход и структура на Витоша е направил акад. проф. Страшимир Димитров в труда си "Витошкия плутон". Преди 80 млн. години на мястото на Витоша е имало спокойно море. По-късно на дъното му по пукнатини започнала да се излива андезитова лава, но това не е онова изригване, за което иде реч, защото планината все още не е съществувала. В по-късен етап започнали да действат планинообразувателни процеси, които се отличават с активни движения на земната кора (нагъване, разсядане, пропукване). В една такава пукнатина започнало раждането на самата Витоша. Дълбоко под земната повърхност в нея се внедрявала магма на четири етапа, но в относително кратко време. Магмата никога не достигнала повърхността, а само я надигнала (нарича се интрузия) и по-късно застинала. Витоша и днес се издига, при това с много високи темпове (над 2-3 см./год), което е причина районът на София да е един от най-активните в сеизмично отношение. "

Любопитно е да научим, че Витоша се издига със съвсем осезаема скорост: 20-30 сантиметра за 10 години е осезаема разлика.

Интересно ще ми бъде да узная кои са сигурните български вулкани. Няма ли някаква карта? Специално за възвишението Кожух: само 281 метра е високо (а над реката - 200), пък уникално като геология и климат. Като добавим топлите извори и къщата на Ванга, привличането става още по-силно. Живот и здраве, някой ден...
Сря Окт 15, 2008 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
На мен ми е интересно, може ли някой да твърди, че угаснал вулкан никога няма да се събуди? Защо?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Окт 15, 2008 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Такива приказки за вулкани, които аха видиш ли всеки момент ще се събудят, кооолкото искаш. И тук над Неврокоп имаме един връх, за който 90% от хората казват, че е вулкан. Ето го убавеца.



Лошото е че доста учители по география продължават да втълпяват на възпитаниците си, че това е истина. Тия учители май много не са учили та дрънкат такива неща, ама какво да се прави. Баш на върха има едно губилище (понорче), което е трудно да убедиш народа, че не е отвора на вулкана и от него всеки момент ще бликне лавата. Smile

Има и други митове, от сорта на това, че видиш ли от кой ли не връх в България се виждало Бяло море. Think

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Окт 15, 2008 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov