ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
гара Цепина - крепостта Цепина

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
гара Цепина - крепостта Цепина
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение гара Цепина - крепостта Цепина Отговорете с цитат
Оставихме си колата на гара Цепина - намира се по линията на теснолинейката. Тръгнахме по жълтата маркировка към крепостта Цепина през Жълтата скала /в някой от картите се нарича Лещарска скала/.Пътеката е на север от р.Лещарица. Изкачването е стръмно, пътеката обрасла. Гара Цепина е на 450 м.н.в.р скалата на около 1000 м.н.в. Разстоянието е окло 4 км. Стига се нормално за около 2 часа. От там започва спускане и се пресича река Лещарица минаваща от северната страна на крепостта Цепина. За още около 1 час се стига до Мулешки чучур - чешма от източната страна на крепостта. Минава се през широка долина в която често пасат стада с агресивни кучета. В близост до бившите овчарници на АПК има беседка, а до нея кладенец. Това е разклон на пътеките за лет.св.Константин, Гара Цепина, Гара Костандово, крепостта Цепина. Тръгваме по синя маркировка за гара Цепина, този път южно от р.Лещарица. Много скоро маркировката става червена - червената боя е върху синята. Маркирано е добре, има и много табелки. Пътеката на места е почти заличена. Просто се подсича много стръмен слон /на места до 60 градуса/, като от време на време се прескачат паднали дървета. Добре, че е маркирано сравнително нагъсто. Накрая пътеката рязко се спуска към гара Цепина.

Това е приятен натоварващ еднодневен преход със страхотни гледки.

следа
снимки
Нед Ное 10, 2013 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубава разходка!
Пон Ное 11, 2013 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
А х.Цепина работи ли??Че ние не сни много по едноднвевките,а маршрута верно е хубав и не съм ходил из района(освен с кола до крепостта)
Вто Ное 12, 2013 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
А х.Цепина работи ли??Че ние не сни много по едноднвевките,а маршрута верно е хубав и не съм ходил из района(освен с кола до крепостта)


Работи. Не знам подробности. Ама ако имате интерес ще ви препръчам по-интересен маршрут Smile Например гара Костандово - х.Цепина - м.Ечменище - св.Константин и съответно х.Румен за нощувка. На другия ден прибиране през Пещера или Батак, а защо не и през Цигов чарк.
Вто Ное 12, 2013 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Хубава идея, само това за кучетата не ми хареса...Друг вариант около тях?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Ное 12, 2013 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Хубава идея, само това за кучетата не ми хареса...Друг вариант около тях?


Ами те си имат пастири и в повечето случаи няма никакви проблеми, но миналата година имахме инцидент. Обходихме стадото от около 200-300 метра, от него излезе 1 агресивно куче и започна да ни преследва въпреки, че се отдалечавахме от стадото и пастира уж му викаше. Нервите ми издържаха докато сви уши и започна серия от атаки. Гръмнах един път във въздуха и то сви опашка между краката и изчезна.

Стадата са само на широкото място до бившите овчарници. Ако се хване нашият път през Жълтата скала, малко след Мулешки чучур има разклонение с жълта маркировка и табелка за х.Румен /св. Константин/ и по този начин не се избягва излизането на поляната. Така маршрута става гара Цепина - св. Константин.

Между другото, някъде между Жълтата скала и пресичането на р.Лещарица видях табелка "с.Паталеница" на пътека отиваща към билото, но не видях маркировка. Планирал съм в най-скоро време да я проуча.
Вто Ное 12, 2013 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тодоре, може ли да ми кажеш колко е като време от Спирка Цепина до хижа Цепина Question

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Апр 13, 2014 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Тодоре, може ли да ми кажеш колко е като време от Спирка Цепина до хижа Цепина Question


Около 2-3 часа в зависимост от темпото. Минете по жълтата маркировка през Жълтата скала. Другата пътека е доста заличена на места. Подсича много стръмни склонове с паднали дървета за прибавка.
Ако има въпроси - насреща съм .
Нед Апр 13, 2014 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Следването на маркировката няма да е проблем, с ГПС съм и смятам да следвам тази която е на БГ Монтайн.

Само малко времето ме дразни и дано да не гвачим два дни.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Апр 14, 2014 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Следването на маркировката няма да е проблем, с ГПС съм и смятам да следвам тази която е на БГ Монтайн.

Само малко времето ме дразни и дано да не гвачим два дни.


Синята маркировка през Лайковица, както е дадена в БГМ, на местността не минава точно така. Подсича Лайковица. Не знам - все се каня да проверя, може да е по-добра пътеката показана в картата. Жълтата съвсем я няма показана в картата, но реално съществува.
Ето трак
Завъртели сме обиколка по жълтата и по синята /която на места е червена Smile/



и още
Сря Апр 16, 2014 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Тошко,

ако е удобно, пусни едно билетче за корекции и добавки в системата - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=69563#69563 - тук съм споменал накратко как се работи с нея.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Апр 16, 2014 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тошко мерси за трака, ще ми е от помощ ако някъде жълтата марка се губи.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Сря Апр 16, 2014 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov