ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Съвети и мнения за алтернативен маршрут Македония - Рибни

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Съвети и мнения за алтернативен маршрут Македония - Рибни
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Съвети и мнения за алтернативен маршрут Македония - Рибни Отговорете с цитат
От миналата година ми се върти тази идея - да направим Македония - Рибни, но не по традиционния през върховете (миналото лято го минахме), а да речем през ... Реджепските езера и вр. Реджепица Rolling Eyes Very Happy .
Имаме си една групичка, организираме си 2-3-4 дневни преходи сегиз-тогиз, но засега с маршрутите основно аз се ангажирам, та се чудя колко е реализируем този и какви рискове крие минаването му през втората половина на юли (22-23.07 го планирам). Четох темата на redex от миналата година, който беше ходил до езерата (Реджепските) и пуснал снимки - пътеката от кантон Карааланица била проследима, а и все пак я има на картата. От езерата нагоре - има някакъв частичен трак нанесен, но по снимки ми се струва, че при добра видимост няма да има проблем с качването до Реджепица. От там до Рибни е ясно.
Чуденето ми е за участъка Македония - кантона Карааланица - изкарвам го по картата около 8 км, по черен път, без съществена денивелация, освен слизането до 2020 м в началото. Предполагам, че за около 2 часа може да го трамбоваме? Няма да е най-приятното, но други алтернативи няма, нали?
Другото е - дали ще има много вода по пътя и към езерата по това време в този район? Да не стане едно безкрайно джвакане... Обикновено август ходя по тия места, а и след тази пролет - дали да се притеснявам за юлско?
Приемам всякакви съвети и мнения, докато не съм "пуснал" маршрута на групата. Smile
И въобще като време, при нормални условия и група 7-8 души, със средно темпо за туристи - колко часа минимум би ни отнело?
Вто Юни 15, 2021 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,

До кантона е неприятно но за 2 часа е напълно постижимо. Пътят няма съществена денивелация и е сравнително добре чакълиран. Не дразни краката Smile Може да се използва и пътека, която спестява тчаст от трамбоването по чакъла. Има я на картата. Пътеката спестява част от пътят но не целият.

На горе към езерата ще бъде влажно. Дори когато аз се качвах /късно лято/ се налагаше да преминавам през мочурливи участъци. Не е болка за умиране но в периода, когато си решил да ходиш, вероятно ще е повече.

До езерото нямаш никакви проблеми. Пътеката се вижда в горанта част и е достатъчно широко да преминеш без да се биеш в драките.

От самото езеро на горе е сипей. Аз имах мерак да се кача но пропуснах.

Трака, който е даден на картата не е идеално точен. На място трябва да предцениш.
Ако е възможно пусни трак на изчакването от езерото до Реджепица и го публикувай тук.

Успех.
Вто Юни 15, 2021 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото разбирам, ти си го вървял от към Семково, а нашият план е от Македония и от там шорткът-и не виждам, само по пътя, но като разстояние е съпоставимо.
Къде имаше мочурливи участъци - нагоре край клека ли? Защото, както си писал, в гората (над кантона) е стръмен участъкът и там няма логика да се задържа вода...
Изгледах много внимателно видеото ти (суперлативи за което!) и видях 2 възможни пътя от езерото към върха. Пускам тук един скрийшот от видеото, където съм се постарал да ги очертая и онагледя вариантите:

Червеният Х е мястото, където би трябвало да излезе пътеката отдолу и да се види езерото. От там - по червената линия би трябвало да се обиколи до срещуположния му край и да се хване другата трасирана пътека, която е нанесена на картата, която стига до голия участък под върха. Надявам се, че съм уцелил горе-долу къде върви, ориентирайки се по терена. Този вариант, освен, че е по-обиколен, не знам дали трябва да се притеснявам от сипея в края му - изглежда стръмничко , поне на видеото.
Вариант 2 - синият: през клековете, по самото ребро, където не е чак толкова голям наклона, а и се виждат просеки, т.е. не изглежда да е голям "клекинг", освен един малък участък - ограденото с жълто - там няма къде да се заобиколи. Струва ми се, че това е по-приемливият вариант, но друго си е , ако сподели някой, който го е виждал по-отблизо, дали е така?
Сря Юни 16, 2021 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,

Да точно така. Аз заходих от към Семково.

https://photos.app.goo.gl/Lvj9iMA9CqKZngYG8

Тук има снимки на езерото и реброто, които могат да ти дадат допулнителна представа за терена.

Според мен по-удачно е да вършиш по реброто.

От долу по червеното, което си нарисувал ще е по-неприятно според мен, след това и нагоре по сипея.

Разбира се аз гледам от моята гледна точка.

Клековете не са чак толкова на гъсто по реброто, както се вижда от видеото.
Вероятно ще ти се наложи да се провираш на места но като цяло има достатчнно от къде да ги заобиколиш.
Сря Юни 16, 2021 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
О, да! Имаш перфектна снимка на реброто - при зуум се виждат просеките. Виждате се и вие - до купчината камъни, в средата Very Happy
Да, мисля, че по реброто ще е по-лекият вариант.
Мерси!
Сря Юни 16, 2021 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
... не знам дали трябва да се притеснявам от сипея в края му - изглежда стръмничко , поне на видеото.
...

Аз не бих се притеснявал толкова от този сипей. Не съм бил на Реджепското езеро, но от връх Реджепица сипеят не изглежда страшен и непреодолим. Ето една снимка:



Ако се чудите защо съм отрязал левия край на езерото, снимката е центрирана върху стадото диви кози, наброяващи 100-тина броя. Smile За съжаление обективът на фотоапарата ми няма достатъчно зуум... Sad


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 16, 2021 6:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В темата по-долу съм описал нашето ходене през Реджепските езера към вр. Реджепица. От езерото към върха така избрахме пътя, та никъде не нагазихме клек:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=25381#25381
Сря Юни 16, 2021 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
lubitel написа:
В темата по-долу съм описал нашето ходене през Реджепските езера към вр. Реджепица. От езерото към върха така избрахме пътя, та никъде не нагазихме клек:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=25381#25381

Поиграх си малко и засякох откъде са правени няколко от снимките на lubitel, нанесох местата върху картата, ето какво се получи:




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юни 17, 2021 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Стефане! И аз се опитах да се оринетирам точно за снимките от качването над езерата от къде са и горе-долу същите места нарочих. Явно и този маршрут става, но най-добре на място ще се прецение.
Гледам, че lubiltel е ходил горе-долу по времето, по което смятаме и ние, даже малко по-рано, та ми е любопитно - имало ли е мочурливи места от кантона нагоре?
Чет Юни 17, 2021 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не си спомням да е имало мочурливи места; пътеката започва да се катери стръмно по склона малко след кантона и няма къде да се задържи вода...
Чет Юни 17, 2021 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Croc
Чет Юни 17, 2021 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Да дам кратък отчет за ходенето, ако има други мераклии, да имат актуално инфо.
По каскадния път - 2 часа умерен ход от Македония до кантона Карааланица. Към момента има стада говеда, респ. и кучета - големи и видимо зли Smile . Ако сте по-голяма група и се движите компактно - не би трябвало да имате проблеми, въпреки, че на едното място (до един водопад край пътя) 3-те овчарки с такава ярост се запътиха към нас, добре че имаше пастири, та ги запряха. Не знам дали заради наличието на хората бяха толкова ербап (кучетата).
От кантона - отбивката за пътеката не е много видна - на завоя на пътя, ако не беше гпс-а, трудно щях да я хвана и в долната част, въпреки няколкото пирамидки, трудно се улавя. Като се навлезе вече в гората по стръмното - става ясна и следима до горе - до клека. Клекът - не е най-приятното преживяване, особено за по-високи или с по-големи раници. Около километър провиране, избутване и псуване тук-таме. Пътеката се следи без проблем, просечено е, но не достатъчно, че да се минава леко. А бе - става, като за такова място, можеше и по-зле да е.
От езерото нагоре реших да хванем по зеления "език" - З/СЗ от него, който ни изкарва на една площадка на по-горното ниво. Баирчето е сериозно, но се качва, няма проблеми, освен може би, като е мокро, защото е по трева. След туй остава само прословутия сипей, който отдолу не изглеждаше много тегав и на мен ми се стори, че в най-далечния му край наклонът е най-малък, а имаше и пряспа, заради която трябваше да минем най-вдясно в горната част, почти до скалите и клека. Даже накрая решихме да откатерваме по камъните, защото сипеят над пряспата ми се стори по-опасен. Издрапахме, но според мен не уцелихме най-правилното място за това. Излязохме в клека под морените и трябваше малко да се върнем назад, за да сме на тревната част на реброто. От там нагоре - песен. Реджепица бе превзет.
Времето беше предимно облачно, но не капна. Видимост - идеална, въпреки на моменти прииждащите ниски облаци от юг, но не подминаваха Ангелов и Аладжата. На север - даже беше огряна Рила. Ветрец - студен на моменти, основно като бяхме на върха. През останалото време - чудни условия за ходене. След това - Канарата, Кьоравица и ... на Рибни, след 10-ина часа преход със все почивките и снимките.
Малко по-късно ще добавя и снимки, да онагледя въпросните участъци.
Чет Юли 29, 2021 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov