ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Петрохан - Миджур /втора част/

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Петрохан - Миджур /втора част/
Автор Съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Петрохан - Миджур /втора част/ Отговорете с цитат
От Копрен към Ком



На един от камъните на върха имаше издълбано такова нещо



Обувките ми се напълниха с листа от боровинки /боровинково било е това, ей/. Районът на Трите чуки е удивителен, откъдето и да го погледнеш. Девственост лъха отвсякъде /както междувпрочем и по цялото било/.



Езерцето. В далечината е нашарения с преспи Миджур



Трите чуки и част от клековия масив



Първата чука, снимана откъм втората. В горната си част има формата на човешка глава с римски нос.



Отново същата чука с човешката глава



Средната, най-висока чука. Висотомера показваше 1950м. Някой да я е засичал с gps?



Какво ли им се е случило на тези дървета?!



Последната, най-западна чука



Как ли са вградени по-малките камъни в основната скала? Всички скали в района са такива.



Към вр. Вража глава се върви по пътечка като от време на време самата бразда е пътечката. Преди върха има два или три разрушени наблюд. постове.



На Вража глава попаднах на неустоимо находище на червени боровинки. Едни такива едри и тъмночервени, видимо добре узрели. Оказаха се доста сладки. Не можех просто така да ги подмина. Разумът казва хайде, трябва да вървиш, но стомахът в случая надделя или по-скоро гладът – не бях закусвал, то каква ти закуска – часът беше 3 следобед! Не че нямам храна, просто докато вървя из тия красоти не усещам глад. Нахвърлих им се на боровинките, берях и с двете ръце и постоянно надигах шепи. Бяха добре узрели, меки и сладки. След половин час нагъване усетих засищане и успях да тръгна. Отново се появи коларски път, който ме изведе до вр. Голяма чука. Междувременно няколко пъти влизах в мъгла – облаците се бяха разраснали. После пък се сгромолясаха и върховете се откриха. На около 1900м се образува едно облачно море.

От Голяма чука към Мартинова чука и Миджур /вляво в далечината/.



Вр. Голяма чука



Стъпих и на вр. Мартинова чука – доста мощен връх, издигащ се внушително от всички посоки. След тази чука слязох на седловината и хванах по браздата, после по пътеката, която е от северната страна, малко под билото като върви почти хоризонтално. Така се радвах на облачното море, застинало под пътеката /доста добре очертана, междудругото/. Не след дълго я изоставих и се започна финалното изкачване по браздата на заветния Връх. Бързах да хвана нещо от залеза, но когато си мислех, че ето това е върха, се оказваше, че има и още. Надеждите за залез ми се изпариха.

Обширната Попова ливада



Към Миджур



Отблясъци на залязващото слънце. Най-левият връх е Мартинова чука.



Хайде, още малко... подай ръка!



Облаците гледани от Миджур след залез



Стигнах на Миджур точно в 19ч. Бях бая изморен /тежката раница много мори човека/ и се строполих веднага. Стоях малко безмълвен. Духаше слаб вятър от югозапад, беше студено и с тия облачни морета... хоризонта светлееше, слънцето все още огряваше един голям, оловносив облак.
Намерих удобно място за палатката, 10-тина метра на запад имаше повече трева /следователно по-меко/ и там я опънах, близо до ръба. Слушах прогнозата по радиото – даваха добро време, по планините умерен вятър от север-северозапад. Вечерта си духаше слаб от ЮЗ. Докато се разправях с палатката ми премръзнаха пръстите. Термометърът показваше 2 градуса. Като я опънах се мушнах в нея да ям, вънка не беше за ядене. В 3ч. след полунощ почти изведнъж вятъра започна да духа от север като преди това имаше затишие. Събудих се от тресенето на палатката. Излязох да видя какво става, да не би да има мъгла. Навън грееше ослепителна луна и имаше доста добра видимост за през нощта – виждаше се Сува планина. Духаше си умерен до силен вятър. Температурата бе половин градус над нулата. Облачното море се беше разчистило. От върха не се виждаха много светлини – три лампи мъждукаха откъм хотела под Бабин зъб и дузина светлинки идваха от с. Горни Лом. Всички останали светлини от околните селца явно бяха скрити в гънките на релефа. Сутринта в 7:30ч. бях прибрал всичко в раницата и бях готов за тръгване.



Докато оправях багажа нямаше облаци, малко след това бързо се образува отново облачно море – този път и от двете страни на билото/предния ден беше само от северната страна/. Като тръгнах облаците почнаха да преливат през билото и се установи гъста мъгла. Хванах сръбския път понеже беше добре очертан и лесно можех да го следвам, а и така бях на завет от вятъра. По него продължих подсичайки Мартинова чука чак до седловината пред Голямата чука. Стигнах до тук за 1ч и 40мин, което е доста добре. С напредването на времето облаците се разкъсаха и морето от север отново се разчисти, остана само това от юг.



Към Топли дол. Наистина изглежда добре там.



Интересна игра на прехвърли топка. Предния ден духаше от ЮЗ и морето беше от север, а този ден духаше от С и морето съответно от юг. Като казвам, че съм вървял по сръбските пътища това не означава, че ви съветвам да правите същото. Рискът да ви се покаже някой сръбски граничар зад поредния завой на пътеката не е чак толкова малък. Дано граничарите да не четат планинарските форуми. Този ден трябваше да сляза в Чипровци, което е най-надеждното място за прибиране към София с обществен транспорт. Хванах едно ребро спускащо се на североизток от Голяма чука, после друг разклоняващ се рид. Вървях по коларски път, който на около 1200м излезе на тесен асфалтов път. Този път ме изведе право в града. Не е отбелязан на руските карти. Всъщност, отбелязан е, но само в долната си част по течението на р. Андровица до 700м н.в. Ако си с кола този път е много удобен вариант за навлизане дълбоко в планината. Малко преди да свърши изведнъж до една река, от асфалта се отделя коларски път вдясно под остър ъгъл в обратна на движението посока. Оттам до Голямата чука е към 2ч. изкачване по същия този коларски път. Слизането от Миджур до Чипровци стана за 5ч и 40мин. /7:50 до 13:30ч/ .

След това ходене мнението ми за Балкана стана още по-високо. Голямо съкровище е да имаме такава обширна територия със запазена природа, на места направо девствена. Преживяванията са много силни и засилени от това, че района е и държавна граница. И като се замисля това е само едната половина. Ами другата? – от Миджур до Връшка чука. Само да сме живи и здрави! Той, Балканът, си стои.

На който му се гледат още снимки, нека погледне този линк:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=297334


Последната промяна е направена от Друм на Пет Окт 17, 2008 1:46 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Окт 16, 2008 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ееее, браво бе човек. Много хубави снимки и разказ!
Respect Respect Respect
Изкефих се яко.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Окт 17, 2008 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
И на мен много ми харесаха снимките и разказа. Страхотна ниска облачност през цялото време. Като море, което се блъска в бреговете. Искам и аз Wink

_________________
Пет Окт 17, 2008 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вярваш ли ми, че това ЮЗ го чета като ОЗ...?
Прати ме пак в страната на чудесата...
Мерси... адаш. Cool

_________________
Който пие бира не умира!
Пет Окт 17, 2008 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Chamovsky



Регистриран на: 04 Ное 2007
Мнения: 57
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Хубав преход си му дръпнал! BG

_________________
Хората идват и си отиват,но ПЛАНИНАТА остава!
Съб Окт 18, 2008 12:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Браво за похода, а и си уцелил хубаво и интересно време! Дал си и полезна информация за някои характеристики по маршрута. Аз още не съм стъпвал крак на запад от Ком, но се надявам в най-скоро време да го сторя! Smile

Благодаря за пътеписа, умееш да пишеш красиво, поздравления!
Нед Окт 19, 2008 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Брей, това езерце на билото явно е постоянно! Как ли се захранва през лятото? И юни месец си беше в същата кондиция. Rolling Eyes
Средната чука е по-ниска от 1950, ако се вярва на топокартите.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 20, 2008 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Малко преди езерцето минах през един торф. Може би се подхранва от него и нивото му остава постоянно. Имам едни карти през 10м, но за съжаление, когато са принтирани мастилото е било недостатъчно и хоризонталите в горната част на билото не личат. Но ясно личат числата на надморската височина на най-западната чука - 1935.3м /почти колкото е Вража глава и точно толкова, колкото е вр. Копрен-този,който е изцяло в Сърбия/.Това означава, че средната чука ще да е над тази височина. Някъде бях видял, че я дават 1972м н.в., но ми се струва, че малко са преувеличили. Та затова ми е любопитно какво ще покаже gps.
Пон Окт 20, 2008 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
redex и dido могат да извадят данни за височината на котата.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Окт 21, 2008 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Абе гледах го вчера, но не съм бил точки за съжаление. Не мога да идентифицирам по гърбицата на трака кое повишение коя чучка е - просто нямам добър спомен отде минахме ...

В темата от онова ходене имам една снимка на Цецо и Руми дето стоят до междинна пирамида - това ли е чучката?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 21, 2008 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov