ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ИЛУ ака Пипс под наем? Предстоящо зимно :-)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
ИЛУ ака Пипс под наем? Предстоящо зимно :-)
Автор Съобщение
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение ИЛУ ака Пипс под наем? Предстоящо зимно :-) Отговорете с цитат
Здравейте, планинари. Някой от вас има ли ИЛУ- индивидуален лавинен уред, който да дава под наем? Трябва ми за дните 20-26 декември тази година, а ако има два броя ще е чудесно!
Пет Дек 06, 2013 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Разни магазини дават комплект пипс/лопата/сонда под наем:

http://www.xcosports.com/index.php?section=rental
http://www.ecomonde.com/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=58&lang=
Пилето също може да има - http://outsider-bg.com/taxonomy/term/32%2033%2037%2021%20156%2036%20157%2034%2035?page=3

Такава лична екипировка не се дава обикновено ...
Също така - добре е да ти е ясно как се ползват трите уреда, защото без един от тях, или без знанието как да ги ползваш, целият комплект става безполезен.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 06, 2013 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Мерси! По-добре да си купя лопата и сонда,че ми излиза твърде скъпо Very Happy
Пет Дек 06, 2013 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vinushka написа:
Мерси! По-добре...


А най-добре е да не се ходи по места, където вероятността да ти потрябват такива уреди е обезпокоително голяма. Smile

Защо не споделиш какво си намислила за 20-26 декември? Лавинната опасност тогава може би няма да е голяма и мъкненето на излишни килограми толкова много дни едва ли ще е оправдано, оставяйки настрана финансовата страна на въпроса. Много дни са това и определено ме заинтригува.

Успех!
Пет Дек 06, 2013 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Зимата може и на писта да си и пак да те удари лавина, затова ако успея да си ги набавя нещата няма да се двоумя Wink
За прехода- иво организира ходене из Рила, включващо Мусала, Белмекен и други красиви места.Ако имаш интерес, пиши му на ЛС да ти прати цялата информация и предварителна програма Smile
Съб Дек 07, 2013 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Всеки си поема отговорност за себе си, не се притеснявай толкова Wink И добре- не си организатор.
Съб Дек 07, 2013 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
дешева



Регистриран на: 04 Авг 2012
Мнения: 120
Местожителство: italy

Мнение Отговорете с цитат
vinushka написа:
Всеки си поема отговорност за себе си, не се притеснявай толкова Wink И добре- не си организатор.

не мисля че е така, поне аз където ходя не е така, по-опитните в групата носят отговорност за "новобранците"....
Съб Дек 07, 2013 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Ами надявам се З да ми помага нагоре, но и всеки си има глава на раменете и трябва да мисли как е най-добре да се постъпи в дадена ситуация. Smile
Нед Дек 08, 2013 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ако не си със ски, не се хаби за такъв комплект. Нормалните зимни минавания не са толкова рискови, колкото пускането със ски.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Дек 08, 2013 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Нали знаеш- като ти се случи вече е твърде късно да му мислиш Exclamation http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3860&highlight=stefak
Пон Дек 09, 2013 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Виж, ако ти си затрупан и ПИПС-а ти излъчва - спасението ще дойде от твой приятел/приятели отгоре, който също има ПИПС в търсещ режим.
Той ще започне да търси максимума на сигнала, ще сондира със сондата да намери точно къде си и ще те откопае с лопатата.

Очевидно тая концепция работи, когато всички в групата имат такива комплекти, и са достатъчно наблизо (мобилни). Ако в групата има само един с комплект, няма смисъл от него нито в търсещ, нито в излъчващ режим. Ако са двама от 10, пак няма много смисъл. Ако ти липсва компонент от тоя комплект - пак няма смисъл - не става без сонда, нито без лопата, нито без уред. Фактор е също времето за реакция - от инцидента до момента на откопаване е добре да минат най-много 15 минути. Със снегоходки това е по-трудно да се постигне, особено ако сте се пръснали на голямо разстояние.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Дек 09, 2013 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Аз пак да попитам - защопо стара традиция не сложите по едно кълъбце прусяк в джоба, вързан за кръста. Като усетите да се движи под вас и го изхвърляте.
Пон Дек 09, 2013 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
дешева



Регистриран на: 04 Авг 2012
Мнения: 120
Местожителство: italy

Мнение Отговорете с цитат
vinushka написа:
Ами надявам се З да ми помага нагоре, но и всеки си има глава на раменете и трябва да мисли как е най-добре да се постъпи в дадена ситуация. Smile


Имам в предвид, че в дадена ситуация, решенията се взимат от по-опитните, а това само по себе си, означава отговорност...не се изключва разбира се че всеки може да изкаже мнение...
Пон Дек 09, 2013 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
20-тина метра тънък прусек, примерно.

Носиш го в раницата, като минаваш през лавиноопасен район го връзваш за кръста и въпреки че сигурно ще пречи, го оставяш да се влачи след теб /това с ваденето от джоба е малко на кантар... я успееш, я не/. Понеже се предполага, че такива участъци се минават един по един - шансът ако падне лавина, тези извън нея да намерят крайчето на въженцето е по-голям, отколкото да намерят теб ако нямаш въженце. Лопатата и сондата пак са задължителни, защото дори и да намериш къде влиза под снега шнура, без тях най-вероятно ще отнеме прекалено много време да извадиш човека.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Дек 09, 2013 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
О, това е много добра идея с прусека и е по-лесно осъществимо от другата техника. Razz Очевидно ако З няма такава техника няма смисъл да наемам, но въпросът е принципен и ако някои хора подценяват риска и не инвестират в такава техника, аз не съм от тях . Веднага щом имам финансова възможност ще си купя и лопата, и сонда и пипс, дори и abs раница. Имам и теория за използването на тази техника скоро тъй че ще съм образована по въпроса.
Пон Дек 09, 2013 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov