ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ИЛУ ака Пипс под наем? Предстоящо зимно :-)
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
ИЛУ ака Пипс под наем? Предстоящо зимно :-)
Автор Съобщение
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Ами носиш и двете или носиш малко багаж в абс раницата.
Пон Дек 09, 2013 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Сигурно, не съм пробвала.
Пон Дек 09, 2013 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iansto



Регистриран на: 03 Мар 2011
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
Няма как да стане с две раници . Освен ако едната (АБС) ти е на гърба а другата от пред ..
Между другото при АБС - те които са зип - он може да ги ползваш и с 5 и 50 литра в зависимост от колко място трябва . Но съм почти сигурен , че максимума е 50 - 55 литра .
Вто Дек 10, 2013 7:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Да ви завиди човек на ентусиазма с който измисляте глупости и после си ги коментирате.Ще се обоснова и защо.Първо както и Дидо е посочил за да има смисъл от носенето на пълен комплект лавинна екипировка трябва всички от групата да я притежават и да са обучени да работят с нея.В противен случай носена от отделни хора които дори не са наясно как се използва я превръща в една скъпа и безполезна играчка.ОтносноАВС раниците,до колкото знам те са предназначени за екстремни скиори и сноубордисти а не за туристи тръгнали на няколко дневен поход който предполага носенето на повече дрехи,храна,вода,котки,пикел,снегоходки и др.Затова идеята за лавинен шнур и лопатка(разбира се не една)ми се вижда по-разумна.


Последната промяна е направена от НИКОЛАЙ Т. на Вто Дек 10, 2013 10:18 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Дек 10, 2013 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
дешева



Регистриран на: 04 Авг 2012
Мнения: 120
Местожителство: italy

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Да ви завиди човек на ентусиазма с който измисляте глупости и после си ги коментирате.Ще се обоснова и защо.Първо както и Дидо е посочил за да има смисъл от носенето на пълен комплект лавинна екипировка трябва всички от групата да я притежават и да са обучени да работят с нея.В противен случай носена от отделни хора които дори не са наясно как се използва я превръща в една скъпа и безполезна играчка.ОтносноАВС раниците,до колкото знам те са предназначеи за екстремни скиори и сноубордисти а не за туристи тръгнали на няколко дневен поход който предполага носенето на повече ьрехи,храна,вода,котки,пикел,снехоходки и др.Затова идеята за лавинен шнур и лопатка(разбира се не една)ми се вижда по-разумна.

Вто Дек 10, 2013 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iansto



Регистриран на: 03 Мар 2011
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
Добре кажете с няколко думи как се ползва този шнур ?
Вто Дек 10, 2013 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
20-тина метра тънък прусек, примерно.

Носиш го в раницата, като минаваш през лавиноопасен район го връзваш за кръста и въпреки че сигурно ще пречи, го оставяш да се влачи след теб /това с ваденето от джоба е малко на кантар... я успееш, я не/. Понеже се предполага, че такива участъци се минават един по един - шансът ако падне лавина, тези извън нея да намерят крайчето на въженцето над снега е по-голям, отколкото да намерят теб ако нямаш въженце. Лопатата и сондата пак са задължителни, защото дори и да намериш къде влиза под снега шнура, без тях най-вероятно ще отнеме прекалено много време да извадиш човека.


_________________
www.summitsweb.com
Вто Дек 10, 2013 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
iansto



Регистриран на: 03 Мар 2011
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
Oops благодаря
Вто Дек 10, 2013 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maneco



Регистриран на: 14 Окт 2010
Мнения: 111
Местожителство: София, Берковица

Мнение Отговорете с цитат
Никъде в темата не прочетох нищо за снежната покривка, и следене на метеорологичните условия на мястото където отиваме, питане на хора били там скоро преди нас, на хижари, на приятели прекарващи повече време в планината. За туристите според мен най-важна е оценката на лавинната обстановка, е безопасните места за преминаване по терена който планираме да обиколим, това всичко е свързано с разглеждане на карти, гпс тракове и най-добрия вариант пребиваване на същото място през лятото, което ще ни даде доста информация за релефа.
Носенето на лопата, лавинен уред и сонда, когато никой друг в групата няма или не знаем как да процедираме при лавинно нещастие, когато адреналина се покачва и съзнанието се замъглява са единствено ТЕЖЕСТ в раницата според мен.
Надявах се Марвин да се включи в темата, защото на мен не ми се отдават особено форумните обяснения, но се надявам, че съм бил полезен и не съм обидил никого!
Сря Дек 11, 2013 1:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Гледайте мненията на НИКОЛАЙ Т. и на maneco.
Това с лавинния шнур, което предложих не е панацея и много зависи от вида на снега. В някой лавини снегът така се вплътнява, че лопата не влиза. И после - какво ще направиш като видиш накъде влиза шнура? Пак трябват хора да бучат със сондите и да копат с лопатите.
И въобще... - нямате работа по лавинни склонове. Има достатъчно безопасни маршрути - просто не тръгвайте в лавинни условия и бъдете готови да се откажете, ако условията рязко се променят.
Сря Дек 11, 2013 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Всъщност освен в Зимния пътеводител, има ли някъде синтезирана информация за рисковите места по обичайните планински зимни маршрути?

Да кажа, че препоръчвам книжката "Лавинна безопасност - наръчник за скиори и сноубордисти" на БАССЕС - много синтезирана и важна ифнормация за лавините - причини, образуване, потенциално време на падане, но всичко си иска и опит на терен, за да можеш да правиш правилната преценка Smile
Сря Дек 11, 2013 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на Тодор,аз обаче не съм капацитет в тази област.Тук във форума има планински спасители обучени за това,нека те вземат отношение по темата.Знанията които имам(а те далеч не са достатъчни)са от това което съм чел по въпроса и от опита ми в зимната планина.Относно лавинния шнур мисля,че това е евтин и сигурен метод,който не изисква големи вложения,за сметка на това дава реална представа къде се намира затрупания човек.Според мен по-ценно от закупуването на скъпи уреди е посещението на един курс по лавинна безопаснос,който мисля,че се провежда всяка година.За съжаление нямам толкова свободно време а и от Русе ми е далеко.Който иска да се образова има доста литература по въпроса.
Сря Дек 11, 2013 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Сега видях,че в раздел "Обща дискусия" има инфо за организиран курс по лавинна безопасност от БАССЕС на 11 и 12 януари 2014г.
Сря Дек 11, 2013 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic

А тези от Вас, които имат лавинни уреди, тренирате ли с тях?
Нед Дек 29, 2013 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov