ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
5 дневен преход в Рила- Съвети за екипировка и не само

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
5 дневен преход в Рила- Съвети за екипировка и не само
Автор Съобщение
sas_97



Регистриран на: 01 Яну 2014
Мнения: 2

Мнение 5 дневен преход в Рила- Съвети за екипировка и не само Отговорете с цитат
Здравейте на всички, това ми е първото питане в този форум така, че може и да допусна грешки по надолу във въпросите и предварително се извинявам за това. Та да си дойдем на темата- това лято(юли или август) съм намислил да направя следния преход в Рила: Седемте Рилски езера-Мусала. Доколкото четох в интернет, ще ми отнеме поне 4-5 дни и следователно имам някоклко въпроса към по-опитните, тъй като никога до сега не съм ходил на толкова дълги преходи(имам малък опит в преходите в планината, но засега не съм ходил за повече от 1 ден на палатка в планината, на море бях 10 дни но това е друг въпрос):
1. Не планирам да спя на хижи, а на палатка- имам добра планинска палатка и спален човал, но някой би ли ми казал какви са средните нощни температури през края на юли-началото на август;
2. Нямам никакъв здрав нож- какъв бихте препоръчали (евентуално до 50лв);
3. Мисля да си взема софт шел панталони салева, но струва ли си 190лв. да дам за непромокаеми и ветеро-устойчиви панталони с възможност за сваляне на крачолите под коляното и съответно превръщането им от дълги в къси.( имате ли някакви други препоръки/предложения);
4. Ако някой случайно е минавал маршрута може ли да сподели впечатленията си?( ако може и някаква информация за това колко е похарчил за храна);
5. Също така ми трябват и обувки. Харесал съм си следните http://www.sportsdirect.com/karrimor-surge-waterproof-mens-walking-shoes-183232?colcode=18323226. Смятате ли че ще бъдат удачни и имате ли по добри предложения?
6. Някаква допълнителна, по-специялна, екипировка (естествено освен нормалната: шапка, очила, ветровка, полар, резервни дрехи.....) ако се сетите, бихте ли споменали;
7. Бюджета ми е ограничен- мога най-много 350лв да дам за всичката екипировка.
Предварително много благодаря на всеки отговорил....

_________________
When I let go of what I am, I become what I may be ~ Lao Tzu
Чет Яну 02, 2014 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Вземи си високи обувки да ти пазят глезена, че ще бъдеш с тежка раница по променлив терен. За сметка на скъпия летен панталон.
Шалте, газово котлонче, електролити от сорта на Isostar, крем против изгаряне - 50-ти фактор на Бочко - ок. 8-9лв. е.
Моли се за хубаво време. На втори август съм се събуждал със скреж по палатката на 2600 м.н.в. в Рила. Т.е. 0 градуса комфорт на спалния чувал минимум.
Има тема за това какво да съдържа раницата за преход, и храната сме коментирали. Не носи сланина Laughing
- http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1095&highlight=%EA%E0%EA%E2%EE+++%F1%FA%E4%FA%F0%E6%E0
- http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4439&highlight=%F5%F0%E0%ED%E0+++%EF%F0%E5%F5%EE%E4

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Яну 02, 2014 12:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Аз бих могъл да ти помогна с избора на нож. За този бюджет нямаш много голям избор, защото наистина хубавите стомани започват с трицифрени суми. Препоръчвам ти сгъваем нож, по лек е по-компактен. Лично аз на планина нося един сгъваем нож и само ако оставям за бивак нося голям фикс.

Мога да ти препоръчам следният модел:



ENLAN Bee EL-06PF камуфлажен G10, черно покритие на острието
Острие: 9.2cm
Дебелина на острието: 3.5mm
Дължина на дръжката: 12.0cm
Стомана: 9Cr18MoV Stainless Steel
Твърдост: 58-60HRC
Дължина отворен: 21.2cm
Материал на дръжката: G10 камуфлажен цвят
Произведен в Китай

Цена:33лв

За парите си е много добра ножка и е с читава китайска стомана.В първият линк по долу можеш да го потърсиш, има и контакти.


Ако имаш повече време разгледай тези две теми в ножарският форум:

http://metalblade.eu/viewtopic.php?f=26&t=1311

http://metalblade.eu/viewtopic.php?f=26&t=1307

_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Чет Яну 02, 2014 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
При екипировката като че ли има два етапа :

1) когато си с дълъг списък за набавяне и малко опит на терен

2) когато оставяш много от натрупаните "неща" вкъщи, защото имаш повече опит на терен и знаеш кое кога може да потрябва, ако потрябва изобщо

Имам един дъъълъг списък с необходима екипировка, който съм съставил с доста четене. От доста ходене обаче знам, че не бих взел повечето неща с мен, защото всеки поход си има своите специфики, съответно и нужди от екипировка. А тежката раница е последния другар, който искам за компания в планината...
Чет Яну 02, 2014 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Re: 5 дневен преход в Рила- Съвети за екипировка и не само Отговорете с цитат
sas_97 написа:
2. Нямам никакъв здрав нож- какъв бихте препоръчали (евентуално до 50лв);


Предложението на Станев не е лошо, но опитът ми показва, че на практика е по-удобно да се носят ножове с допълнителни инструменти за отваряне на консерви и прочие, включително трион, който намалява затъпяването на острието от работа с дърво. Бих препоръчал големите модели на Wenger, да речем Ranger 68:

http://wenger.bg/categories/ranger.html

Рядко ми е било нужно нещо голямо, вероятно и един по-малък модел с повече инструменти ще е достатъчен:

http://wenger.bg/products/djoben-noj-evolution-s-13-product_1974.html

sas_97 написа:
3. Мисля да си взема софт шел панталони салева, но струва ли си 190лв. да дам за непромокаеми и ветеро-устойчиви панталони с възможност за сваляне на крачолите под коляното и съответно превръщането им от дълги в къси.( имате ли някакви други препоръки/предложения);


Присъединявам се към съвета на Ристо Туристо, по-добре здрави високи обувки, отколкото скъп панталон.

sas_97 написа:
6. Някаква допълнителна, по-специялна, екипировка (естествено освен нормалната: шапка, очила, ветровка, полар, резервни дрехи.....) ако се сетите, бихте ли споменали;


Дъждобран тип пончо, който покрива и раницата, и фенерче или още по-добре челник. И според мен колкото по-малко и по-леки вещи се носят, толкова по-приятно се върви.
Чет Яну 02, 2014 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък си ходя с големия ловен нож с който мога и мезето да си нарежа и хляб да си намажа и клон да отсека,а и някое непослушно куче да похабя.Обичам да ми е удобно и не се вманиачавам толкова в грамовете.
Чет Яну 02, 2014 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Аз лично винаги дублирам всеки нож с малък викторинокс заради тирбушона и другите благини. Но бюджета е ограничен до 50 лева.Истината е, че като поставиш Enlan, Ganzo, Bee (много добри китайски сгъвайки), до Венгер или викторинокс разбираш защо китайците ще завладеят света Wink Изработката е близко до нивото на маркови сгъваеми ножки за по 150-200лева. Ножа е дебел 4мм и спокойно можеш да го блъскаш и да си режеш клонки, по практично е от някое малко тънко ножле пък било то с трионче. За мен е голям мит това за триона и къмпингуването. Имам около 10 ножа и няколко мачетета и с 10см. ловен нож съм рязал без проблем клон с диаметър 25см. С големият фикс 14см. 5мм дебелина от прахова стомана спокойно можеш да го блъскаш и да правиш батонинг и да сваляш цели дървета. А иначе съм признал мачететата на Трамонтина за най-коравите инструменти за парите си (около 15 лева).

Принципно според вида на прехода или къмпингуването може да се изгради система от ножове. За мен най-практична за планина си остава базов викторинокс в раницата и сгъвайката по горе в джоба. Ако ще вандалствам добавям фикса и едно леко мачете на Трамонтина, с което няма невъзможни неща.

Забравете за разните там ножове за оцеляване на Беър Грилс и ко. Всичко е надценен китаец особенно тук в БГ. Ако искате наистина хубав нож с фиксирано острие има страшно добри БГ майстори (не говоря за типичните габровски ножки от меката Тисен-Круп стомана). Та така.

_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Чет Яну 02, 2014 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Все пак обсъждаме летен преход по билата на Рила в границите на националния парк, в които палене на огньове и сечене на клони не е желателно. Според мен в тези условия всички други функции на ножовете освен рязане на храна и отваряне на консерви са второстепенни. 85 mm джобно ножче би било достатъчно.
Чет Яну 02, 2014 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
sas_97, нищо специално не ти трябва за Рила през лятото!
Всъщност, нужен ти е мерак и здраве! Предполагам, разполагаш с време - както за конкретното излизане, така и за да се подготвиш.
А дотогава - колкото по -често в планината, толкова по -добре Smile
Чет Яну 02, 2014 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Sineva написа:
Все пак обсъждаме летен преход по билата на Рила в границите на националния парк, в които палене на огньове и сечене на клони не е желателно. Според мен в тези условия всички други функции на ножовете освен рязане на храна и отваряне на консерви са второстепенни. 85 mm джобно ножче би било достатъчно.


Дааааммм точно така е. За това и в самото начало казах че 9см корава сгъвайка е перфектният избор Wink

_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Чет Яну 02, 2014 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Въпрос на лично предпочитание.

Stanev написа:
... Ножа е дебел 4мм и спокойно можеш да го блъскаш и да си режеш клонки, по практично е от някое малко тънко ножле пък било то с трионче. За мен е голям мит това за триона и къмпингуването...


Трионът на Wenger Ranger реже бързо и може да се справи и с по-дебело дърво:

http://www.youtube.com/watch?v=sDLyllVD3Ac

Както и да е, същественото за мен е, че за такъв преход нещо по-голямо от сгъваем нож не е необходимо.
Чет Яну 02, 2014 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
parotin



Регистриран на: 03 Яну 2014
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Клипчето е много полезно Smile

_________________
отслабване, бързо отслабване, хапчета за отслабване, как да отслабна
Пет Яну 03, 2014 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov