ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Качване на връх Руен - Събота, 18 Януари 2014
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Качване на връх Руен - Събота, 18 Януари 2014
Автор Съобщение
Alex_N



Регистриран на: 13 Яну 2014
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение Качване на връх Руен - Събота, 18 Януари 2014 Отговорете с цитат
Привет на всички! Организираме с приятели качване на връх Руен в събота, 18 Януари 2014. Идеята е тръгване от София в 8ч, и тръгване за върха от Трите Буки в 10:00ч. Някой мисли ли да ходи натам този ден? Ще е супер да обединим компаниите за повече настроение. В добра спортна форма сме Smile
Пон Яну 13, 2014 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
VeselinD



Регистриран на: 28 Юни 2012
Мнения: 41

Мнение Отговорете с цитат
Препоръчвам ви да тръгнете по-рано, преходът е дълъг - на мен ми отне повече от 10 часа отиване и връщане. Пожелавам ви хубаво време!

Пон Яну 13, 2014 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лятото ни отне над 8 часа, трябва най късно в 8 да тръгнете от хижата

_________________
На кръгла маса, в хижата и в женско сърце винаги има място за още един!
Пон Яну 13, 2014 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alex_N



Регистриран на: 13 Яну 2014
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Супер, много полезно - благодаря!
Пон Яну 13, 2014 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Аз що си мисля че лятото е 3.30ч. в ената посока... Shocked минавал съм го отдавна и съм с такива спомени...
Вто Яну 14, 2014 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Зависи кой как ходи - но от паметника до Руен, лятно време са си 5-6 часа ходене (предполагам може и за 4.5 да се вземе).
Аз с колелото го взимам за 3.5 часа.
Вто Яну 14, 2014 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ми ние бяхме с една девойка, която не е много по ходенето, но като цяло не ни е забавила много, предвид терена там можеш да се поддържа добро темпо, зимно не съм го минавал, а и това което казах е по спомени. Да бъркам най-много с час. Но зимно , ако тръгнат в 10, няма как да се приберат по светло.

_________________
На кръгла маса, в хижата и в женско сърце винаги има място за още един!
Вто Яну 14, 2014 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Абсолютно си прав.Няма как да стигнат по светло, хубаво е да се тръгне в 7 зимно време - хем се кефиш на утринна свежест, хем се прибираш и хващаш страшен залез и небе Smile
Вто Яну 14, 2014 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
10 часа, като час на тръгване не е добра идея, в планината по възможност се тръгва колкото се може по рано. Ходенето лято от чешмата (или хотела)Три буки е около 4 часа. Има известна разлика също дали ще ходите по пътя, без да качвате Църни камък, Безименния и Шапка, или ще млатите по билото. Сега сняг за лавини няма, тъй че може и по пътя. Не знам дали са минавали граничните натам, да направят пъртината. Laughing
Зимата времето се умножава по 1.5, за да е по реално, това което може да ви очаква. Успех!
Вто Яну 14, 2014 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
През лятото осемнайсетте километра до Руен от подготвен турист се взимат спокойно за 3 часа и половина и за по-малко от 3 часа човек може спокойно да се върне, но кой би се зарадвал на такива 6 часа и половина? Зимно време, следвайки зимната маркировка и ходейки в сняг, нещата са доста по-различни... Трябва да качите и спуснете всички връхчета по пътя, а ако нямате снегоходки, нещата ще се усложнят допълнително. За 7 часа и половина от 10ч до мрак ми изглежда изключително сложн, да не казвам невъзможна, задача да идете и да се върнете, а ако првите сметка да хапнете, да се снимате, да напишете нещо в книгата, а да не говорим да починете някъде по 36 километровия преход, просто е пълен абсурд.
Преди месец и половина ходих до Руен, може да хвърлите едно око малко по-надолу в темата за всички останали планини. Това, което там не съм показал, е че в първата и най-досадна част до заслон Превала, течащите потоци от Човека и Кюнек са превърнали пътя в зеледена пързалка, по която човек се налага да ходи внимателно, за да не се подхлъзне. Ако държите да тръгнете в 10ч, по-добре запланувайте нощувка в заслон Превала. Така ще имате време да се насладите на прехода, без да се претоварвате и притеснявате или пък да нямате време за глъдка въздух и снимки.
Вто Яну 14, 2014 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
mateev написа:
През лятото осемнайсетте километра до Руен от подготвен турист се взимат спокойно за 3 часа и половина и за по-малко от 3 часа човек може спокойно да се върне, но кой би се зарадвал на такива 6 часа и половина?

Off Topic
1. Мисля, че принципно изобщо не е невъзможно да се вземат 18 километра за три часа и половина с денивелация около 600 метра, но тогава вече си говорим не за подготвен турист, а за един много, много, ама верно мноооооого подготвен "турист".
2. Не зная откъде ги смяташ тези 18 километра, но от Трите буки до върха линейното разстояние е 13-13,5 км. При това положение, впрочем, посочените от теб летни три часа и половина ми изглеждат далеч по-приемливи, или по-точно именно от гледна точка на един приемливо трениран турист.

Иначе по темата - тръгването в 10 часа за Руен, независимо каква е "зимата" към днешна дата, може да се окаже приключение с нежелателни последствия.
Сря Яну 15, 2014 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Vanya



Регистриран на: 19 Дек 2013
Мнения: 4
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Разстоянието от въпросната местност Трите буки не е ли 12,5 км?

Така пише на сайта на Дизела, който е взел това разстояние за 1 ч. 25 мин. през лятото Smile не че може нормален турист да се сравнява с него де -
http://fivepeaks.bg/%D0%BF%D0%B5%D1%82-%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%85%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/

Аз не съм ходила на Руен и не мога да дам конкретен съвет, обаче ми се струва, че Алекс е от групата на бегачите, които няма да се мотат много - много Smile
Сря Яну 15, 2014 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
mateev написа:
През лятото осемнайсетте километра до Руен от подготвен турист се взимат спокойно за 3 часа и половина и за по-малко от 3 часа човек може спокойно да се върне, но кой би се зарадвал на такива 6 часа и половина?

Off Topic
1. Мисля, че принципно изобщо не е невъзможно да се вземат 18 километра за три часа и половина с денивелация около 600 метра, но тогава вече си говорим не за подготвен турист, а за един много, много, ама верно мноооооого подготвен "турист".
2. Не зная откъде ги смяташ тези 18 километра, но от Трите буки до върха линейното разстояние е 13-13,5 км. При това положение, впрочем, посочените от теб летни три часа и половина ми изглеждат далеч по-приемливи, или по-точно именно от гледна точка на един приемливо трениран турист.

Иначе по темата - тръгването в 10 часа за Руен, независимо каква е "зимата" към днешна дата, може да се окаже приключение с нежелателни последствия.


От ски пистата (200м след х. Осогово) има табела, на която пише " вр. Руен 18,5 км 3ч 40 мин ". Тръгвайки от там, след около 20на минути се излиза при едно ранчо, където пътя се събира с този, който тръгва от Трите буки. От Трите буки ( чешмата на Людмил Янков ), до въпросното място, където двата черни пътя се събират, разстоянието е горе долу същото. Ето защо имам основание да вярвам, че разстоянието, поставено от ТД Осогово, е еквивалент и на дистанцията от Трите буки. Ако под линейно разстояние от Трите буки до върха имаш предвид очевидното - разстоянието по права линия, то съвсем нормално е дължината на пътя да е с 5 километра по-голяма, особено имайки предвид колко криволичи пътя в първите 2 часа до заслон Превала. През ноември го взехме за 3ч 40мин, точно колкото бе на табелата, като спирахме и за снимки и разстоянието наистина си е 18км . Просто в първите 10на от тях се взима денивелация от 200 метра, половината от които се вземат още до въпросното "ранчо", като в по-голямата си част след него черният път си е съвсем равен и ако човек си постави за цел, спокойно може да стигне заслон Превала дори и за по-малко от 2ч. Малко след него се изкчва вр. Църни камък ( няма и 200м денивелация) и след него пътя отново започва яко подсичане и криволичене. Ако разстоянието от Трите буки до Руен беше само 12-13 километра, Дизела щеше да го вземе за 1 час! За да се убедите в това, може да сравните с времената му от Боровец до Мусала, където дистанцията е относително толкова, времето му е относително около 90 минути, само дето денивелацията е маааалко по-голяма... Някой може да си поиграе и с тулчето за път в гугъл земя и да премери колко е дължината на пътя и според програмата.
Чет Яну 16, 2014 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mateev написа:
Rincewind написа:
mateev написа:
През лятото осемнайсетте километра до Руен от подготвен турист се взимат спокойно за 3 часа и половина и за по-малко от 3 часа човек може спокойно да се върне, но кой би се зарадвал на такива 6 часа и половина?

Off Topic
1. Мисля, че принципно изобщо не е невъзможно да се вземат 18 километра за три часа и половина с денивелация около 600 метра, но тогава вече си говорим не за подготвен турист, а за един много, много, ама верно мноооооого подготвен "турист".
2. Не зная откъде ги смяташ тези 18 километра, но от Трите буки до върха линейното разстояние е 13-13,5 км. При това положение, впрочем, посочените от теб летни три часа и половина ми изглеждат далеч по-приемливи, или по-точно именно от гледна точка на един приемливо трениран турист.

Иначе по темата - тръгването в 10 часа за Руен, независимо каква е "зимата" към днешна дата, може да се окаже приключение с нежелателни последствия.


От ски пистата (200м след х. Осогово) има табела, на която пише " вр. Руен 18,5 км 3ч 40 мин ". Тръгвайки от там, след около 20на минути се излиза при едно ранчо, където пътя се събира с този, който тръгва от Трите буки. От Трите буки ( чешмата на Людмил Янков ), до въпросното място, където двата черни пътя се събират, разстоянието е горе долу същото. Ето защо имам основание да вярвам, че разстоянието, поставена от ТД Осогово, е еквивалент и на дистанцията от Трите буки. Ако под линейно разстояние от Трите буки до върха имаш предвид очевидното - разстоянието по права линия, то съвсем нормално е дължината на пътя да е с 5 километра по-голяма, особено имайки предвид колко криволичи пътя в първите 2 часа до заслон Превала. През ноември го взехме за 3ч 40мин, точно колкото бе на табелата, като спирахме и за снимки и разстоянието наистина си е 18км . Просто в първите 10на от тях се взима денивелация от 200 метра, половината от които се вземат още до въпросното "ранчо", като в по-голямата си част черния път си е съвсем равен и ако човек си постави за цел, спокойно може да стигне заслон Превала дори и за по-малко от 2ч. Малко след него се изкчва вр. Църни камък ( няма и 200м денивелация) и след него пътя отново започва яко подсичане и криволичене. Ако разстоянието от Трите буки до Руен беше 12-13 километра, Дизела щеше да го вземе за 1 час! За да се убедите в това, може да сравните с времената му от Боровец до Мусала, където дистанцията е относително толкова, времето му е относително около 90 минути, само дето денивелацията е маааалко по-голяма... Някой може да си поиграе с тулчето за път в гугъл земя и да премери колко е дължината на пътя и според програмата.


наканил съм се тази година с колело, ще пусна един трак за да видим колко ще покаже

_________________
На кръгла маса, в хижата и в женско сърце винаги има място за още един!
Чет Яну 16, 2014 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Макар всичко, което казах за табелата на ТД Осогово при ски пистата и логиката за времената на Дизела да е вярно, доблестта изисква да призная, че след кратка проверка съм склонен напълно да се съглася с колегите Rincewind и Vanya от по-горе. Измерих го в Гугъл земя и наистина разстоянието по пътя от местността Грамадите, където при ранчото двата пътя от х. Осогово и Трите буки се събират, до Руен е малко над 12км. Като прибавим още един и нещо до двете начални точки, то тия 18 километра от табелата са меко казано не съвсем прецизни... Малко ме е срам, изложих се. През лятото и есента се качвам с колело поне 2 пъти седмично до Трите буки, правя го поне 2 пъти в месец и през зимата при чисто шосе, както собственика ѝ може да потвърди всичко това, но просто нямам велосипед за терена до Руен, за да го замеря на километража, а с трак не ми е хрумвало, понеже никога не съм поставял под съмнение табелите в планините.Толкова голямо разминаване е озадачаващо. Може би от ТД Осогово са поискали информация от Граничните, а те пък отчитат пред държавата 37км за бензин от Трите буки до Руен и обратно... Това в рамките на шегата разбира се. Smile
Тъй или иначе щом в Гугъл земя е 13км, значи наистина е 13км и колегата е прав! Прав е и за средната скорост. Има причини да вярвам, че аз би трябвало да мога да измина със средна скорост от 5км по такъв маршрут и терен 18км за 3ч 30мин, но като се замисля, ние няма как да сме го направили, така както винаги се спира за снимки на Славянка, Пирин и по-далечните планини, винаги има и момичета, както се яде по пътя, приказваме си и се смееме и въобще макар и движейки се с темпо, то е по вкуса на всички.
Когато човек измине разстоянието до Руен, субективното усещане определно надхвърля тези 13км път.


Последната промяна е направена от mateev на Чет Яну 16, 2014 5:36 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Яну 16, 2014 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov