ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Лек зимен маршрут на Витоша?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Лек зимен маршрут на Витоша?
Автор Съобщение
Калоянчо



Регистриран на: 26 Яну 2014
Мнения: 5
Местожителство: София

Мнение Лек зимен маршрут на Витоша? Отговорете с цитат
Здравейте, днес в снежната утрин се роди идеята с още 2-3 ма души от класа ми да отидем идната неделя на Витоша, но не знам друг лесен маршрут освен Голи Връх-Алеко. Лятото с дядо ми сме слизали надолу от Алеко по една "скрита" пътечка, но не знам как е зимата. Дали въобще е проходима и тем подобни? Та въпроса ми е следния: Може ли някой да даде идея накъде да тръгнем от Алеко?
За уточнение ние сме 14 годишни. Аз познавам планината що годе добре и имам малко опит с ходенията там, за другите не знам.
Нед Яну 26, 2014 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Предлагам да хванете маршрутката до Златните мостове , от там пеш за 30-40 мин. до х.Момина скала , а ако ви се услади ходенето - още толкова до Копитото . После обратно . По пътя има храна и напитки , а от Копитото -хубави гледки , заслужава си .
Нед Яну 26, 2014 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Лек зимен маршрут на Витоша? Отговорете с цитат
Калоянчо написа:
... Може ли някой да даде идея накъде да тръгнем от Алеко?
За уточнение ние сме 14 годишни. Аз познавам планината що годе добре и имам малко опит с ходенията там, за другите не знам.

Познаваш планината що годе добре, а питаш накъде да тръгнете от хижа "Алеко"?

Карта, пътеводител на Витоша имате ли? Кога ще тръгвате, с какво ще идете до хижа "Алеко", каква екипировка имате?

Аз лично (но само ако е хубаво времето) от хижа "Алеко" бих се качил по Стената или по Малката стена до Черни връх, а оттам през заслон "Седлото" и Конярника до хижа "Кумата" и Златните мостове. После към с. Владая, кв. "Княжево" или кв. "Бояна".
Предимства: Маршрутът е обзорен. Изкачва се първенецът на планината Черни връх. Маркировката е много добра, през повечето време зимна, стълбова. Има хижи и заслони, в които да се почине и да се хапне и пийне (топъл чай и вода за 14 годишните! Smile ). До Златните мостове има шосе, по което в случай на нужда може да се качи кола и да ви откара, или да си хванете маршрутка.
Недостатъци: Маршрутът е продължителен. На места може да има дълбок сняг, силен насрещен вятър, мъгла.

Други варианти (по-лесни) от хижа "Алеко":
През Платото, заслон "Ушите", връх Камен дел, хижа "Тинтява" и слизане към Златните мостове или директно към кв. "Бояна".
Надолу по радиалната пътека през Бай Кръстьо покрай Драгалевския манастир до кв. "Драгалевци".
Надолу по радиалната пътека до кв. "Симеоново".
Надолу по радиалната пътека до с. Бистрица покрай Янчовска река.
Надолу по радиалната пътека до с. Бистрица покрай река Бистрица.
Надолу по пътеката за хижата на НСА и с. Железница.

Всички изброени пътеки са проходими при зимни условия. Всичко зависи от атмосферните услови, опита и желанието.

Ако нещо по-конкретно ви интересува - питайте.

Успех! И да пишете какво сте решили и след това да дадете отчет какво сте направили. Smile

П. П. И сега някой съфорумец да не ми се нахвърли с упреци, че пращам 14 годишни, непознаващи Витоша деца по такъв "тежък" маршрут! Както казваше дядото на един мой приятел - оставете младежта да се развива! Smile
Пон Яну 27, 2014 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yasenst



Регистриран на: 15 Ное 2013
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката от хижа Алеко до хижа Академика (НСА) просто я забравете при сняг. Там е изключително лавиноопасно! Ако държите да се пошляете около Алеко и пак да се върнете там, отидете до Голи Връх, после се разходете по платото в посока Камен Дел и се върнете обратно. УСПЕХ!
Пон Яну 27, 2014 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
yasenst написа:
Пътеката от хижа Алеко до хижа Академика (НСА) просто я забравете при сняг. Там е изключително лавиноопасно! Ако държите да се пошляете около Алеко и пак да се върнете там, отидете до Голи Връх, после се разходете по платото в посока Камен Дел и се върнете обратно. УСПЕХ!

Yasenst, абсолютно си прав, благодаря за поправката на грешката ми. При редакцията съм изпуснал да напиша, че от Черни връх може да се слезе надолу по пътеката за хижата на НСА "Проф. Иван Стайков" и с. Железница, която вече е със стълбова зимна маркировка. Директната пътека от х. "Алеко" до хижата на НСА не бих я препоръчал на начинаещ и през лятото.

Ето защо един пътеводител и хубава карта понякога са по-полезни от запитване във форум. Smile
Пон Яну 27, 2014 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yasenst



Регистриран на: 15 Ное 2013
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
Всичко е полезно според мен и пътеводителя и картата и форума. Колкото повече информация, толкова по-добре Smile
Вто Яну 28, 2014 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nacho11



Регистриран на: 17 Фев 2014
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Послушайте Tomaraya!
Пон Фев 17, 2014 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
yasenst написа:
Пътеката от хижа Алеко до хижа Академика (НСА) просто я забравете при сняг. Там е изключително лавиноопасно! Ако държите да се пошляете около Алеко и пак да се върнете там, отидете до Голи Връх, после се разходете по платото в посока Камен Дел и се върнете обратно. УСПЕХ!

Yasenst, абсолютно си прав, благодаря за поправката на грешката ми. При редакцията съм изпуснал да напиша, че от Черни връх може да се слезе надолу по пътеката за хижата на НСА "Проф. Иван Стайков" и с. Железница, която вече е със стълбова зимна маркировка. Директната пътека от х. "Алеко" до хижата на НСА не бих я препоръчал на начинаещ и през лятото.

Ето защо един пътеводител и хубава карта понякога са по-полезни от запитване във форум. Smile


Привет, защо не препоръчвате директната пътека от х. Алеко към НСА?
Съб Дек 19, 2015 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение От Алеко към Железница Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Привет, защо не препоръчвате директната пътека от х. Алеко към НСА?

Защото изобщо не е маркирана! Впрочем други не я препоръчват, не аз, но съм съгласен с тях, особено зимата. Изпадал съм в беда на тази пътека, когато заваля сняг, който бързо засипа единствените слаби следи, а накрая падна и мъгла. Движех се като самолет - с "изкуствен хоризонт", като гледах да не слизам нито надолу по склона, нито да се качвам по него. Еле, стигнах до коловете към Железница. Разбира се, всичко зависи от метеорологичните условия, подготовката на туристите и пр. Иначе съм минавал по тази пътека сто пъти. Но без маркировка, без видима пътека - там е открито, при малко туристи, понякога може да стане опасно.
Съб Дек 19, 2015 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за инфото!
Нед Дек 20, 2015 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Re: От Алеко към Железница Отговорете с цитат
Сотиров написа:
neillmakoli написа:
Привет, защо не препоръчвате директната пътека от х. Алеко към НСА?


Там и едни други неща откъм Резена съм чувал и виждал да падат, често затрупват и пътеката. Като завали повече, няма проблем, пътечката е идеален път към отвъдното.
Пон Дек 21, 2015 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Re: От Алеко към Железница Отговорете с цитат
vladofff написа:
Там и едни други неща откъм Резена съм чувал и виждал да падат, често затрупват и пътеката. Като завали повече, няма проблем, пътечката е идеален път към отвъдното.


Обърнете повечко внимание и прочетете пак това мнение...понеже Владов го е написал малко завоалирано.
Пълно безумие е тази пътека зимата....

Пътеката покрай колците между Академика и Г.Резен също става малко кофти, когато снега е твърд и изгладен и духа силен вятър от към Скопарника...стръмно си е надолу и понякога си е за котки.

И последна вметка - колът със стрелките на разклонението преди Скопарник в посока от Черни връх към Железница/Ярлово е завъртян много кофти....и стрелките за Ярлово/з.Синята стрела/Чуйпетлово и т.н. сочат продължението на пътеката към х. Академика и Железница.
Пон Дек 21, 2015 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
В неделя тръгнахме от Алеко>Черни връх>Конярника>Кумата>Златните мостове и слезнахме в Княжево.
Времето бе прекрасно, а маршрута много приятен, като изключим малкото заледени участъци към Златните.
Разстоянието бе към 23 км, като преди това се отбихме от Алеко към Железница до едно местенце.
Пон Дек 21, 2015 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Нека кажем нещата с истинските им имена. Пътеката (силно казано, особено зимата) между Академика/Физкултурника/Проф. Иван Стайков и Алеко не е препоръчителна по няколко прични. Зимно време там има вероятност от падане на лавини. Доколкото аз знам (вероятно знанията ми не са пълни) зимно време лавиноопасните участъци на Витоша са: Резените (тук попада и споменатата пътека) и Комините (нека по-знаещите ме допълнят за да има полза от темата). Другата причина за непопулярността на пътеката е дълбокия сняг. Падне ли сериозен сняг там си пада сериозно газене. Отделно и факта, че е малко ползвана прави пътеката много непривлекатела за зимата.
Определено качването от Железница по зимната колова маркировка до Черни връх си е класика и е за предпочитане. Има много хора минаващи и от върха към ниското, което прави пътеката доста проходима зимно време. Лично за мен е класика трасето Железница - Ч.Връх - Конярника - Княжево през всеки сезон и особено зимата. За да не стане грешка - споменатото трасе си е прилично дълго и особено на сняг не е за всеки, защото си има и прилично изкачване.
Вто Дек 22, 2015 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov